576
جمعه، ۲۷ مهر ۱۳۹۷
13
«صبح‌نو» جایگاه «الگوی پایه اسلامی، ایرانی پیشرفت» و سیر تدوین آن را بررسی می‌کند

سند تحقق شعارِ «ما می‌توانیم»

مهم‌ترین لازمه رهبری نظام اسلامی، به‌ویژه در دوره ثبات و استقرار اقتدار نظام، پس از جنگ و رحلت امام خمینی ؟ره؟، تدوین و اجرای نقشه راهی برای دستگاه‌های مختلف نظام در راستای تحقق اهداف انقلاب اسلامی بود. رهبر فرزانه انقلاب با درک این ضرورت، بحث تولید «الگوی اسلامی، ایرانی پیشرفت» را مطرح کردند و در تاريخ دوم خرداد سال‌1390 در حكمی، مركز الگوی اسلامی ايرانی پيشرفت را تأسيس کردند تا پیگیر این مطالبه باشد.

دکتر صادق واعظ‌زاده ؛رییس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت:

ایران چهارراه تمدنی آسیاست

صبح نو

«صبح‌نو» جایگاه «الگوی پایه اسلامی، ایرانی پیشرفت» و سیر تدوین آن را بررسی می‌کند

سند تحقق شعارِ «ما می‌توانیم»

مهم‌ترین لازمه رهبری نظام اسلامی، به‌ویژه در دوره ثبات و استقرار اقتدار نظام، پس از جنگ و رحلت امام خمینی ؟ره؟، تدوین و اجرای نقشه راهی برای دستگاه‌های مختلف نظام در راستای تحقق اهداف انقلاب اسلامی بود. رهبر فرزانه انقلاب با درک این ضرورت، بحث تولید «الگوی اسلامی، ایرانی پیشرفت» را مطرح کردند و در تاريخ دوم خرداد سال‌1390 در حكمی، مركز الگوی اسلامی ايرانی پيشرفت را تأسيس کردند تا پیگیر این مطالبه باشد.

از آن زمان تاکنون جلسات متعددی در این مرکز با حضور اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه‌های سراسر کشور تشکیل شد و ابتدا دو هدف «تعریف چیستی الگو» و «تهیه نقشه راه طراحی و تدوین سند الگو» پیگیری شد. در همین راستا نشست‌هایی هم در حضور رهبر انقلاب با عنوان «نشست‌های راهبردی» با موضوعاتی مانند «عدالت»، «آزادی» و «زنان و خانواده» برگزار شد. آنچه در این نشست‌ها توسط رهبر انقلاب مطالبه شد، این بود که اندیشمندان کشور دست به تولید «منظومه‌های فکری» در زمینه‌های مختلف بزنند و درواقع نظام فکری اسلام را در این زمینه‌ها استخراج کنند.
مرکز الگوی اسلامی، ایرانی پیشرفت با اهداف و وظایفی مانند تعمیق و توسعه تفکر، تحقیق و نظریه‌پردازی درباره مبانی، اصول، شاخص‌ها و دیگر ابعاد الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، ایجاد و حفظ فضای گفتمانی اصیل و قوی در حوزه و دانشگاه و در سطح جامعه حول محور الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و همچنین طراحی و تدوین پیش‌نویس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به‌عنوان سند بالادستی حاکم بر چشم‌اندازها، سیاست‌های کلی برنامه‌های متنوع دیگری را مانند حمایت از پژوهش‌ها و پایان‌نامه‌های مرتبط، برگزاری نشست‌های تخصصی و مصاحبه‌های عمیق با کارشناسان حوزه‌های مختلف و‌... در دستور کار خود قرار داد که در نهایت این تلاش‌ها پس از هفت ‌سال در چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی به ارائه «الگوی پایه» که چارچوب الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت است، منجر شد.
این الگوی پایه که الگویی مفهومی اما اجمالی محسوب می‌شود که تفصیل آن به تدوین الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت منجر خواهد شد، دارای پنج بخش اصلی است که به ترتیب عبارت‌اند از: مبانی، آرمان‌ها، رسالت ملت و نظام جمهوری اسلامی، افق و تدابیر.
طبق اهداف تعیین شده این مرکز و فرایند تولید الگوی اسلامی، ایرانی پیشرفت قرار است این الگو  که سه مرحله طراحی چارچوب یا مدلی به‌عنوان مبنای تدوین سند، تدوین اسناد پشتیبان و تدوین اسناد اصلی الگوی پایه را پشت سر گذاشته است، در مرحله چهارم که  نقد و ارتقای سند الگوی پایه است، مورد تحلیل و ارزیابی اندیشمندان و دستگاه‌های مختلف نظام گذاشته شود تا در نهایت مبنایی برای سند جامعه الگوی اسلامی، ایرانی پیشرفت باشد.
پیام و فراخوانی که رهبر انقلاب چندی پیش به همین مناسب اعلام کردند ناظر به همین مرحله چهارم است. ایشان در این فراخوان که 22‌مهر سال جاری اعلام شد، مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجلس شورای اسلامی، دولت، شورای عالی امنیت ملی، شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای عالی فضای مجازی، دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه و همه صاحب‌نظران را مخاطب قرار داده و وظایف هر کدام را برای تکمیل و ارتقای سند و ارائه پیشنهادهای لازم، یادآور شدند. طبق آنچه رهبری فرمودند باید این سند تا دو سال آینده پالایش و تکمیل شود و نسخه ارتقایافته که همان الگوی جامع اسلامی، ایرانی پیشرفت است، آماده تصویب و ابلاغ شود و تا ابتدای قرن 15 هجری شمسی، یعنی سال 1400 به جایی برسد که مبنا و مدار همه امور کشور قرار گیرد.
رهبری در پایان این فراخوان نکته بسیار مهمی را هم ذکر کرده‌اند که می‌توان آن را یکی از تمایزات جدی سندنویسی و طراحی الگو با الگوهای مشابه دانست. ایشان نوشته‌اند: «پیشرفت، مستلزم تحول مطلوب نفوس انسانی و هنجارها و سازوکارهای اجتماعی است و لذا امری تدریجی و طولانی و وابسته به ایمان و عزم و تلاش ملی و صبر و مداومت همگانی و از همه برتر، تفضلات الهی است که به حول و قوه کبریایی‌اش ان‌شاءالله در تداوم انقلاب اسلامی به این ملت عنایت خواهد فرمود.»
این توجه ایشان بر عنایت و تفضل الهی و لزوم تحول روحی و انفسی در انسان‌ها نشان می‌دهد که ایشان این قبیل طراحی‌های بشری را تکلیفی الهی می‌دانند و نتیجه را طبق فکر ناب اسلامی به خدای متعال واگذار کرده‌اند.
این الگوی پایه که رهبری برای تکمیل آن، شخصاً دست یاری به سوی نخبگان و جوانان جامعه دراز کردند، حاصل همفکری متفکران حوزوی و دانشگاهی کشور است که در آن مبانی، آرمان‌ها، افق‌ها و تدابیر لازم برای مدیریت کشور در پنجاه سال آینده به منظور نیل به تمدن نوین اسلامی 
گرد هم آمده است. در این الگو 56 تدبیر برای نیل به آرمان‌ها مورد اشاره قرار گرفته است. 
جنس این تدابیر کلی و شامل بسیاری از دستگاه‌های کشور می‌شود. 10تدبیر کلی که در ابتدای الگو آمده است، عبارتند از: 
۱- تبیین و ترویج اسلام ناب محمدی؟ص؟ متناسب با مقتضیات روز
۲- تقویت و تعمیق فرهنگ توحیدی و معادباور و ایمان به غیب  
۳- بسط فرهنگ قرآنی و تعمیق معرفت و تداوم محبت اهل‌بیت؟ع؟ از طریق زنده نگه داشتن فرهنگ عاشورا و انتظار بدون انحراف و بدعت
۴- ترویج آموزه‌های اخلاق اسلامی و هنجارهای مدنی و تبلیغ عملی دین
۵- شناساندن علمی و واقع‌بینانه ارزش‌ها و دستاوردهای انقلاب اسلامی
۶- گسترش تعلیم و تربیت وحیانی، عقلانی و علمی
۷- تربیت نیروی انسانی توانمند، خلاق، مسوولیت‌پذیر و دارای روحیه مشارکت جمعی با تأکید بر فرهنگ جهادی و محکم‌کاری
۸- ارتقای موقعیت شغلی، کرامت و منزلت اقشار علمی و فرهنگی به‌ویژه معلمان و استادان
۹- تبیین، ترویج و نهادینه‌سازی سبک زندگی اسلامی ایرانی سالم و خانواده‌محور با تسهیل ازدواج و تحکیم خانواده و ارتقای فرهنگ سلامت در همه ابعاد
۱۰- اهتمام به احیا و توسعه نمادهای اسلامی ایرانی به‌ویژه در پوشش، معماری و شهرسازی با حفظ تنوع فرهنگی در‌پهنه سرزمین
آنچه درباره این سند بسیار مهم و حیاتی است، لزوم توجه همه ارکان و دستگاه‌های نظام به این سند است تا دچار فرسایش زمان نشده و مانند برخی اسناد مانند سند مهندسی فرهنگی و سند تحول بنیادین آموزش‌و‌پرورش خاک نخورد. آنچه این سند را تهدید می‌کند این است که دولت‌ها با روزمرگی فعالیت‌هایشان این سند را به محاق نبرند. این سند طبق رهنمودهای رهبری باید مدار همه اسناد و برنامه‌های بلندمدت کشور قرار بگیرد تا شعار «ما می‌توانیم» به‌صورت دقیق، تفصیلی و عینی به منصه ظهور برسد.

captcha
شماره‌های پیشین