576
جمعه، ۲۷ مهر ۱۳۹۷
1
دستیار وزیرامورخارجه با رییس الجزیره دیدار کرد

ناک ‌اوت ‌سعودی‌ توسط ‌ رسانه‌های ‌اخوانی

پس از افشای ماجرای عجیب قتل جمال خاشقجی داخل کنسولگری عربستان در ترکیه، عملکرد رسانه‌های منتقد سعودی نکات قابل توجهی داشت. در همین ایام آقای جابری انصاری دستیار ارشد وزیرامورخارجه در سفری که به قطر داشت، با شیخ بن‌ثامر آل ثانی«رییس شبکه الجزیره» دیدار کرد.

حاشیه‌نگاری «صبح‌نو»از ملاقات نخبگان علمی با رهبر انقلاب

دیدار مهر و دانش

آسمان تا صبح باریده و هوای تهران را لطیف کرده بود. ساعت هفت‌و‌نیم صبح دم در حسینیه امام خمینی ؟ره؟، زمین هنوز خیس بود. پرنده‌ها لای دار و درخت‌ها می‌خواندند و نسیم خنکی می‌وزید. جمعیت آرام‌ آرام کارت‌هایشان را نشان می‌دادند و می‌رفتند داخل. هوا سرد نبود ولی کاپشن‌ها و کت‌های ضخیمی که تن بعضی‌ها بود نشان می‌داد از جاهای سردسیر آمده باشند، مثلا از تبریز، شهرکرد، ایلام و جاهایی که هوای الآن می‌طلبد این‌ طور لباس بپوشند.

«صبح‌نو» از کارنامه 13ساله شیخ الوزرا در وزارت نفت گزارش می‌دهد

سیاست‌های کهنه «ژنرال»

ژنرال دولت یازدهم و وزیر برند دولت دوازدهم است، در کابینه‌های مختلف حضور داشته و کار با همه رییس‌جمهورهای بعد از انقلاب را تجربه کرده البته به جز آقایان ابوالحسن بنی‌صدر و محمود احمدی‌نژاد! صحبت از آقای بیژن نامدار زنگنه است، کسی که از او در محافل سیاسی به‌عنوان مردی برای تمامی فصول یاد می‌کنند!

«صبح‌نو» از بازار خودرو و آغاز پیش‌فروش شرکت‌های تولیدکننده گزارش می‌دهد

فراز و فرود بازار چهارچرخ

با اعلام پیش‌فروش خودرو توسط دو شرکت بزرگ خودروسازی در کشور، بازار فروش خودرو نیز دچار التهاب شده است. دلالان و افرادی که به نیت سرمایه‌گذاری خودرو خریداری کرده‌اند، خودروهای خود را با قیمت هر چه پایین‌تر آگهی کرده‌اند. اما کارشناسان معتقدند که این سقوط قیمت‌ها موقتی است چرا که خودروهای پیش‌فروش توسط سایپا و ایران‌خودرو امروز به مشتری نمی‌رسد و به همین دلیل تاثیر چندانی در قیمت‌ها ندارد.

چرا تهران در زمان قالیباف و فعالیت‌های فعلی این چهره مورد توجه است؟

جذابیت‌های شهردار جهادی برای اصلاح‌طلبان

در روزهایی که تهران درگیر مشکلات ساخته دست فهرست لیست‌امید و شهرداران وابسته به احزاب کارگزاران و اعتماد‌ملی است، تئوریسین پشت پرده شبکه بی‌بی‌سی یک‌بار دیگر دست به دامن نام شهردار جهادی پایتخت شده تا به‌ زعم خود ذهن مردم را از بلایی که بر سر این شهر 10میلیون نفری در یک‌سال گذشته رفته، منحرف کند. این در حالی است که حالا خیلی از تهرانی‌‌ها در یک‌سال گذشته به این یقین رسیده‌اند تهران دوره 12‌ساله شکوهمندی را پشت سر گذاشته که بعید است مدیر دیگری آن روزها را برای پایتخت تکرار کند، حتی اگر برای سال‌ها لیست‌های 30‌نفره را تکرار کنند.

«صبح‌نو» جایگاه «الگوی پایه اسلامی، ایرانی پیشرفت» و سیر تدوین آن را بررسی می‌کند

سند تحقق شعارِ «ما می‌توانیم»

مهم‌ترین لازمه رهبری نظام اسلامی، به‌ویژه در دوره ثبات و استقرار اقتدار نظام، پس از جنگ و رحلت امام خمینی ؟ره؟، تدوین و اجرای نقشه راهی برای دستگاه‌های مختلف نظام در راستای تحقق اهداف انقلاب اسلامی بود. رهبر فرزانه انقلاب با درک این ضرورت، بحث تولید «الگوی اسلامی، ایرانی پیشرفت» را مطرح کردند و در تاريخ دوم خرداد سال‌1390 در حكمی، مركز الگوی اسلامی ايرانی پيشرفت را تأسيس کردند تا پیگیر این مطالبه باشد.

«صبح‌نو» از نمایشگاه آثار حسن روح‌الامین در گالری وارطان گزارش می‌دهد

نقاش قصه‌گو

از بیستم مهرماه نمایشگاهی از پنج تابلو‌ی پیش‌تر رونمایی شده آقای حسن روح‌الامین در گالری خانه وارطان با نام پشت پرده کارش را آغاز کرده است. این نمایشگاه چنان که از نامش مشخص است به بررسی روند شکل‌گیری این تابلو‌ها از ایده اولیه تا اثر نهایی پرداخته است. اتود‌ها و طرح‌های اولیه‌ای که برای هر تابلو طراحی شده به نمایش درآمده است. این نمایشگاه متمایز، امکان بی‌نظیری برای علاقه‌مندان به نقاشی فراهم کرده است تا بتوانند مسیر شکل‌گیری یک تابلوی موفق را از ابتدا تا انتها مشاهده کنند. لافتی‌الا‌علی، آغاز سکوت، علقمه، سقا و قتلگاه پنج تابلویی هستند که در نمایشگاه پشت پرده از پشت پرده‌شان پرده‌برداری شده است. در این گزارش تلاش می‌کنیم شما را با ویژگی‌های این نمایشگاه و آثاری که در آن به نمایش درآمده است بیشتر آشنا کنیم.

سر مقاله

رهایی از سستی

صبح نو

سر مقاله

رهایی از سستی

درباره دیدار چهارشنبه قبل شورای هماهنگی اقتصادی با رهبر انقلاب، جز خبر رسمی دیدار که حاوی مطالبی کلی بود، جزییات چندانی منتشر نشد، البته اصل هم بر همین است که جلساتی با چنین اهمیت به اشکال مختلف و غیررسمی خبررسانی نشود تا مورد سوءاستفاده قرار نگیرد. با این همه، حال و روز اقتصاد کشور و اداره آن توسط دولت، امری نیست که بتوان نسبت به آن بی‌تفاوت بود و از کنارش بی‌­اعتنا گذشت. سه رکن اداره، مبتنی بر ساختارها، سیاست‌ها و کارگزارانی است که در آن مشارکت می‌کنند. برگزاری جلساتی با برخی از اعضای شورای هماهنگی اقتصادی در هفته‌های اخیر، نشانگر دغدغه همگی آن‌ها برای حل مشکلات است اما با ملغمه‌ای از ناامیدی، ترس و کمی اعتماد به نفس همراه است. ساختارهای متولی نیز فعلاً شرایط نامتوازنی دارند و برخی از آن‌ها به‌صورت سرپرستی یا تعلیق‌آمیزی اداره می‌شوند. و نهایتاً سیاست‌هایی است که مرتباً تغییر می‌کنند و با ممنوع کردن ورود کالایی یا آزاد کردن صدور محصولی دیگر، ضرباتی خردکننده بر بدنه تولید وارد می‌کنند؛ به‌عنوان نمونه دولت قصد داشت تا اول مهر، به طبقات فرودست کمک‌های فوری برساند و اکنون که در آستانه آبان هستیم، هنوز در این مورد تصمیم نهایی گرفته نشده است، باوجود آن‌که شورای هماهنگی اقتصادی در عالی‌ترین سطح، دارای اختیارات ویژه و منحصربه‌­فرد است که برای عبور از انفعال و بروکراسی در نظر گرفته شده است. این وضعیت را باید به سود ملت پایان داد که عمده راه­ حل آن، رهایی از رخوت و سستی است.
 

captcha
شماره‌های پیشین