574
دوشنبه، ۲۳ مهر ۱۳۹۷
7
آلودگی هوای شهرهای جنوب غرب کشور روز گذشته به شاخص خطرناک رسید

خوزستان غرق در غبار

اگرچه سازمان هواشناسی از سیلابی شدن مسیل‌ها و رودها در دامنه زاگرس و نیز شمال کشور خبر داده است که البته خبر بارش برف و باران برای بسیاری از هموطنان خوشحال‌کننده است؛ اما در میان خوشحالی برای بارش، گویا کسی حواسش به گرد و غبار جنوب و دردسرهای زندگی در استان خوزستان نیست.

وعده وزیر ارتباطات در مجلس دانش‌آموزی

تمام مدارس را به شبکه ملی اطلاعات وصل می‌کنیم

بین‌المللی شدن مشکل ایران و عراق بر سر تالاب هورالعظیم پذیرفته نیست

صبح نو

آلودگی هوای شهرهای جنوب غرب کشور روز گذشته به شاخص خطرناک رسید

خوزستان غرق در غبار

اگرچه سازمان هواشناسی از سیلابی شدن مسیل‌ها و رودها در دامنه زاگرس و نیز شمال کشور خبر داده است که البته خبر بارش برف و باران برای بسیاری از هموطنان خوشحال‌کننده است؛ اما در میان خوشحالی برای بارش، گویا کسی حواسش به گرد و غبار جنوب و دردسرهای زندگی در استان خوزستان نیست.

مردم شهرهای استان خوزستان و به‌ویژه شهرهایی چون حمیدیه، آبادان، رامشیر و خود اهواز از دو شب قبل درگیر گردوغبار شده‌اند به نحوی که شاخص آلودگی هوا در این شهرها روز گذشته از 300 هم بالاتر رفت که برای همه شهروندان خطرناک است. صبح دیروز در اخبار به آلودگی 48برابری حد مجاز در حمیدیه اشاره شد. آلودگی هوا در شهرهای آبادان، رامشیر و اهواز نیز به ترتیب 46، 45 و
 14 برابر حد مجاز بود.

آغاز دردسرهای گردوغباری
خوزستان با طبیعت زیبا و سرزمین پرآب در سطح و نفت در زیرزمین تا حدود 15سال قبل هیچ نشانی از دردسرهای گردوغبار به خود ندیده بود. از حدود سال‌82 بود که نشانه‌هایی از غبار در آسمان خوزستان دیده شد. از سال‌84 این معضل به‌صورت جدی در این استان مورد توجه قرار گرفت. اوج این مساله نیز در سال‌های متوالی دردسرها و خسارت‌های بسیاری را به‌همراه داشته است که نمونه آن‌ها در اخبار کم نیست. به گفته بسیاری از کارشناسان اصلی‌ترین منشأ بروز گردوغبار در خوزستان به خشک شدن هورالعظیم در عراق باز می‌گردد. برای علت خشک شدن این تالاب بین‌المللی نیز به سدسازی ترکیه در بالادست رودهای دجله و فرات که به هورالعظیم می‌رسند، اشاره می‌شود؛ اگرچه افزایش دما، خشکسالی 20‌ساله در منطقه و تغییرات اقلیمی نیز از دلایل اصلی برای خشکی هورالعظیم مطرح می‌شود. هورالعظیم یا همان تالاب هویزه را باید آخرین بازمانده تالاب‌های بین‌النهرین دانست که حدود دو سوم آن معادل تقریبی 240‌هزار هکتار در کشور عراق قرار گرفته است. یک سوم باقیمانده این تالاب نیز در ایران و استان خوزستان قرار گرفته است.

روی دیگر طبیعت
تیرماه امسال بود که آتش به جان هورالعظیم افتاد و دود ناشی از آن برای روزها موجب ایجاد دردسر برای زندگی اهالی این استان شد. سرمنشأ این آتش نیز اگرچه عمدی اعلام شد اما دلیل گسترش آن به خشکی این تالاب بازمی‌گردد. در همان روزها آقای کیامرث حاجی‌زاده، مدیر کل مدیرت بحران استان خوزستان گفت: وضعیت رودخانه‌های دز، کارون، جراحی، زهره و مارون بسیار وخیم است چرا که بارش در استان‌های بالا‌دست مانند لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، و 
چهار محال بختیاری با کمبود رو‌به‌رو بوده است. وی حتی به اظهار نظر کارشناسان مبنی‌بر بی‌سابقه بودن خشکسالی خوزستان در 70سال اخیر نیز اشاره کرده بود و اینکه آورده آبی رودخانه‌های این استان نسبت به آمار طولانی مدت 63‌درصد و نسبت به سال آبی گذشته 40درصد کاهش داشته است. همه این‌ها عواملی است که تالاب مهم و استراتژیکی چون هورالعظیم در‌حال‌حاضر تبدیل به سرمنشأ گردوغبار شده و با کوچک‌ترین وزش بادی، زندگی مردمان خوزستان را فلج می‌کند.

زیرساخت‌های فرسوده
آلودگی هوای شهرهای استان خوزستان ظهر دیروز موجب شد تا مدارس نوبت بعداز‌ظهر در برخی از شهرهای این استان تعطیل شوند. همچنین خبرگزاری‌ها و نیز شهروند-خبرنگاران بسیاری تصاویر خود از شدت گردوغبار دیروز این استان را منتشر کردند. اما دلیل اصلی تمامی دردسرهای هوای استان خوزستان و حتی آلودگی هوا در دیگر شهرهای کشور نمی‌تواند مسائل طبیعی باشد. در باره استان خوزستان و مشکلاتی که این روزها گریبان مردم جنوب غرب کشور را گرفته می‌توان به مسائلی چون آماده نشدن طرح آمایش سرزمین در این استان اشاره کرد. همچنین بسیاری از زیرساخت‌های موجود در استان خوزستان به دوران نفت مربوط می‌شود. بسیاری از این زیرساخت‌ها نیز در دوران جنگ تحمیلی از بین رفت یا آسیب دید و آنچه‌ باقی‌مانده نیز فرسوده شده است. پروژه‌های اجرا شده در این استان نیز در سال‌های اخیر بدون توجه به پیوست‌های زیست‌محیطی اجرا شده‌اند. در ارتباط با تجهیزات فرسوده نیز می‌توان به تجهیزات برق استان اشاره کرد که در بهمن‌ماه سال‌95 به‌دلیل گردوغبار شدیدی که روی داد و البته فرسودگی تجهیزات، در نتیجه قطعی برق گسترده در استان خوزستان روی داد. همچنین شوری یا گل‌آلود بودن آب در استان خوزستان نیز از دیگر مشکلاتی است که اهالی این استان به‌صورت مداوم با آن‌ها درگیرد. تمام مشکلات استان خوزستان به‌خصوص از بابت آلودگی هوا موجب شد که شهر اهواز حتی به‌عنوان آلوده‌ترین شهر جهان نیز انتخاب شود، اما واقعیت این است که خوزستان نیازمند اقدامات جدی‌تر برای کاهش مشکلات زندگی هموطنان است. 

سایتی که کار نمی‌کند
پدیده گردوغبار در استان خوزستان از چنان درجه اهمیتی برخوردار است که استانداری خوزستان پایگاه اطلاع‌رسانی گردوغبار را نیز راه‌اندازی کرده است. البته بر اساس شواهد موجود این سایت از تیرماه امسال به بعد به‌روز نشده است و درباره گردوغبار چند روز اخیر نیز هیچ هشدار و اطلاع‌رسانی صورت نگرفته است. این در حالی است که سایت مرکز پیش‌بینی غبار بارسلونا که متعلق به کشوراسپانیاست به‌طور برخط وضعیت گردوغبار در سراسر جهان و استان خوزستان را منتشر می‌کند. بر اساس نقشه‌های پیش‌یابی که این مرکز منتشر کرده امروز از مقدار گردوغبار در استان خوزستان تا حدودی کاسته می‌شود اما فردا دوباره افزایش خواهد یافت. اما نکته دیگر اینکه بر اساس اعلام سازمان هواشناسی، شاخص آلودگی هوای اهواز در روز شنبه 21مهر 145 و شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس بود. این شاخص در روز یکشنبه، 22مهر به 154 رسید که همچنان ناسالم برای گروه‌های حساس بود. روز گذشته نیز این شاخص به بالاتر از 300 رسید که برای همه خطرناک بود.

captcha
شماره‌های پیشین