574
دوشنبه، ۲۳ مهر ۱۳۹۷
5
تلاش‌های عربستان برای پوشاندن جنایت افزایش یافت

بوی تعفن سعودی

با گذشت دوهفته از زمان ناپدید شدن «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار سعودی در سفارت عربستان در استانبول ترکیه هنوز ابعاد تازه‌ای از چگونگی قتل یا ربوده شدن این روزنامه‌نگار روشن نشده است. رسانه‌های غربی و ترکی خواستار برخورد شدید با عاملان این حادثه‌اند، اما رسانه‌های عربستان سعودی در تلاش‌اند تا با وارونه جلوه دادن این موضوع خود را از فشارهای بین‌المللی و افکار عمومی جهان دور سازند.

در پی تهدیدهای ترامپ علیه ریاض

العربیه: نفت 200‌دلاری در انتظارتان است

اعتراف سفیر عربستان در ترکیه به قتل جمال خاشقچی

خانه‌تکانی کنسولگری قبل از ورود تیم تحقیقاتی ترکیه

صبح نو

در پی تهدیدهای ترامپ علیه ریاض

العربیه: نفت 200‌دلاری در انتظارتان است

مدیرکل شبکه تلویزیونی «العربیه» در یادداشتی به گزینه‌های محتمل ریاض برابر تحریم‌های آمریکا از جمله نفت 200‌دلاری، استفاده از ارزهای دیگر به‌جای دلار و تغییر رویکرد در قبال ایران اشاره کرد.
یک روز پس از آنکه «دونالد ترامپ» رییس‌جمهوری آمریکا گفت در صورت اثبات قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد عربستانی توسط سعودی‌ها، «مجازاتی سخت» در انتظار ریاض است، یکی از مسوولان بلندپایه شبکه سعودی «العربیه» به تهدید کردن آمریکا رو آورد و گفت ریاض گزینه‌های زیادی برای مقابله با واشنگتن در اختیار دارد.
 ترکی بن‌عبدالله الدخیل از روزنامه‌نگاران مطرح عربستانی که اینک مدیرکل شبکه تلویزیونی العربیه در دوبی را بر عهده دارد، بعدازظهر یکشنبه (به وقت تهران) در یادداشتی در این زمینه نوشت: «اعمال تحریم‌ها بر ریاض، سناریوهای فاجعه‌باری را ایجاد می‌کند که بیش از آنکه به اقتصاد عربستان آسیب بزند، اقتصاد ایالات‌متحده را متضرر می‌کند.»
در هفته‌های گذشته ترامپ بارها از بالا رفتن قیمت نفت، که عاملی مهم در انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکاست، انتقاد کرده و از کشورهای عرب متحد آمریکا خواسته با افزایش تولید نفت، قیمت را در بازارهای جهانی کاهش دهند. الدخیل همین مسأله را به‌عنوان ابزاری برای فشار به واشنگتن معرفی کرده و نوشته است: «اگر تحریم‌های آمریکا علیه عربستان سعودی تحمیل شود، با یک فاجعه اقتصادی مواجه خواهیم بود که به تمام دنیا ضربه می‌زند. ریاض پایتخت نفت است و ضربه زدن به آن تولید نفت را قبل از هرگونه کالای حیاتی دیگر تحت‌تأثیر قرار خواهد داد. این امر منجر به ناتوانی عربستان سعودی در تولید 5/7میلیون بشکه نفت خواهد شد. اگر نفت 80‌دلاری دونالد ترامپ را خشمگین می‌کند، هیچ‌کس نباید امکان افزایش قیمت نفت به 100 یا 200 دلار یا حتی دو برابر آن را 
منکر شود.»
این مقام ارشد شبکه العربیه سپس تلویحاً غرب را به گسترش حملات تروریستی تهدید کرده و نوشته است: «تا اینجا که همه موارد ذکر شده مربوط به نفت بود، اما مسأله عربستان سعودی تنها در مورد نفت نیست، بلکه این کشور با توجه به جایگاه و اهمیت جغرافیایی‌اش رهبر جهان اسلام است. احتمالاً تبادل اطلاعات موثق بین ریاض، آمریکا و کشورهای غربی که به اذعان مقام‌های ارشد غربی به حفظ جان میلیون‌ها غربی کمک کرده، به تاریخ بپیوندد [و دیگر ادامه نیابد].»
نویسنده با اشاره به احتمال جایگزینی «یووان» چین با دلار آمریکا در مبادلات نفتی ادامه داد: «یک بشکه نفت ممکن است با یک ارز متفاوت، چون یووان چین، به‌جای دلار قیمت‌گذاری شود. نفت، امروزه مهم‌ترین محصول فروخته شده با دلار است. این موارد، خاورمیانه و تمام جهان اسلام را تحت کنترل ایران -که به ریاض نزدیکتر خواهد بود، تا واشنگتن- درخواهد آورد.
دونالد ترامپ چند روز پیش گفت که اعمال هرگونه تحریم علیه عربستان از سوی غرب باعث متوسل شدن ریاض به گزینه‌های دیگر می‌شود و روسیه و چین آماده‌اند تا نیازهای نظامی ریاض را تأمین کنند. الدخیل نوشته است: «هیچکس نمی‌تواند انکار کند که پیامدهای این تحریم‌ها می‌تواند به ایجاد یک پایگاه نظامی از سوی روسیه در شهر «تبوک» در شمال غربی عربستان سعودی، در چهارراه پرتنش سوریه، اسرائیل، لبنان و عراق منجر شود.»
همچنین ‌در برهه‌ای که حماس و حزب‌الله از یک دشمن به دوست مبدل شده‌اند، نزدیک شدن به روسیه شاید به نزدیکی به ایران و حتی آشتی با این کشور منجر شود.
نویسنده ادامه داد: «تعجبی ندارد که ریاض خرید سلاح از آمریکا را هم متوقف کند. ریاض مهم‌ترین مشتری شرکت‌های آمریکایی است زیرا عربستان سعودی 10درصد کل سلاح‌های تولید شرکت‌های آمریکایی و 85درصد سلاح از ارتش آمریکا را می‌خرد. این بدان معنی است آنچه برای سایر نقاط جهان می‌ماند تنها پنج درصد است، علاوه‌بر این باید به خاتمه سرمایه‌گذاری‌های ریاض در آمریکا که به 800‌میلیارد دلار می‌رسد، اشاره کرد. همچنین آمریکا نیز از بازار عربستان سعودی، یکی از 20 اقتصاد برتر دنیا، محروم خواهد شد.»
مدیرعامل شبکه العربیه به نقل از «منابع سعودی نزدیک به تصمیم‌گیران» مدعی شد موارد ذکر شده تنها بخشی‌هایی ساده از بیش از 30 اقدام دیگری است که در صورت اعمال تحریم‌های آمریکا علیه عربستان، ریاض بی‌درنگ آن‌ها را علیه واشنگتن به‌کار می‌گیرد.
وی در پایان نوشته است: «حقیقت این است که اگر واشنگتن علیه ریاض تحریم اعمال کند، اقتصاد خود را به کام مرگ می‌کشاند، هرچند که تصور کند دارد تنها به ریاض چاقو می‌زند.»

captcha
شماره‌های پیشین