573
یکشنبه، ۲۲ مهر ۱۳۹۷
3
سخنگوی دستگاه قضا به فعالان بازار غیرمجاز ارز هشدار داد

دستگیری ۱۳‌متهم جدید ارزی

بازهم یکشنبه بود و زمان دیدار سخنگوی دستگاه قضا با حضور اصحاب رسانه رسید، حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای این‌بار هم با دست پر در میان خبرنگاران آمد و پاسخگوی سؤالات آن‌ها شد، در این میان خبرهای دست اولی را هم در اختیار اصحاب رسانه قرار داد، از بازداشت اخلالگران اقتصادی و اعلام اسامی محکومان اقتصادی گرفته تا حکم حبس برای نفوذی دوتابعیتی گفت و به فعالان بازار غیرمجاز ارز هشدار داد.

یادداشت

چرایی نگرانی رهبر انقلاب از نظام بانکی

دکتر محسن زنگنه

صبح نو

سخنگوی دستگاه قضا به فعالان بازار غیرمجاز ارز هشدار داد

دستگیری ۱۳‌متهم جدید ارزی

بازهم یکشنبه بود و زمان دیدار سخنگوی دستگاه قضا با حضور اصحاب رسانه رسید، حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای این‌بار هم با دست پر در میان خبرنگاران آمد و پاسخگوی سؤالات آن‌ها شد، در این میان خبرهای دست اولی را هم در اختیار اصحاب رسانه قرار داد، از بازداشت اخلالگران اقتصادی و اعلام اسامی محکومان اقتصادی گرفته تا حکم حبس برای نفوذی دوتابعیتی گفت و به فعالان بازار غیرمجاز ارز هشدار داد.


یکصد‌و‌سی‌و‌دومین نشست خبری سخنگوی قوه‌قضاییه ظهر یکشنبه 22‌مهرماه برگزار شد و حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی‌اژه‌ای در اظهارات خود به بیان گزارشی از اقدامات دستگاه قضا در رابطه با پرونده‌های اخیر اقتصادی پرداخت و گفت: در تهران برای مبارزه با اخلالگران در حوزه ارز، نظامات ارزی کشور و قاچاق سازمان‌یافته، از ابتدا تا به امروز ۱۹۶‌نفر دستگیر شده‌اند که ۱۳نفر آن‌ها در همین روزهای اخیر دستگیر شده‌اند.
وی افزود: تا به امروز در تهران بیش از 49مورد کیفرخواست صادر شده که برخی از این کیفرخواست‌ها ممکن است 5-4 تا 10متهم داشته باشد و برای بیش از 90نفراز کسانی که کیفرخواست برایشان صادر شده، تعیین وقت صورت گرفته است.

هشدار به فعالان بازار غیرمجاز
حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای همچنین خطاب به همه کسانی که متاسفانه در بازار غیرمجاز فعالیت ارزی دارند هشدار داد و بیان داشت: باید یادآوری کنم که این موضوع را جدی بگیرند تا هم برای خودشان و هم برای خانواده‌هایشان مشکل ایجاد نکنند؛ چرا که دستگیر می‌شوند؛ با ابلاغ‌های ویژه به پرونده‌هایشان رسیدگی می‌شود و در غیر از اعدام، احکام‌شان قطعی است و بدانند که هیچ‌گونه اغماضی نمی‌شود.در شرایطی که دشمن فشار زائدالوصف و فوق‌العاده‌ای را برای سخت گرفتن بر معیشت مردم دارد، دور از انصاف و انسانیت است که عده‌ای برای سودجویی ‌یا همدستی با دشمن بخواهند در داخل کشور فشار بیاورند.

کشف یک شبکه نفوذ بانکی در سیستان‌و‌بلوچستان
معاون اول دستگاه قضا با اشاره به کشف یک شبکه نفوذ بانکی در استان سیستان‌و‌بلوچستان خاطرنشان کرد: در استان سیستان‌و‌بلوچستان در روزهای اخیر 17‌نفر بازداشتی داشتیم که به‌صورت سازمان‌یافته با اعمال نفوذ در سیستم بانکی و بعضاً استفاده از اسناد غیرواقعی توانسته بودند ارز بگیرند. آن‌ها حدود 100‌میلیون دلار گرفته بودند و حدود 300‌میلیون دلار نیز نزدیک به گرفتن بود که متوقف شد و بخشی از آن 100‌میلیون دلار را خارج از کشور ارسال کرده بودند و بخشی را در داخل کشور به‌صورت غیررسمی و غیرمجاز به فروش رسانده‌اند.

اعلام اسامی مجرمان اقتصادی
سخنگوی قوه‌قضاییه در ادامه به بیان احکام قطعی شده تعدادی از محکومان نیز اشاره کرد و گفت: برخی از این‌ها کسانی‌اند که در نظام ارزی کشور دخالت داشتند و برخی نیز در قضایای قاچاق سوخت یا کالا نقش داشته‌اند. تعدادی احکام غیرقطعی نیز داشته‌ایم که شاید برخی از آن‌ها تا اواخر همین هفته یا اوایل هفته آینده قطعی شود که 13‌نفر آن‌ها مربوط به تهران است.
پس از پایان سخنان حجت‌الاسلام اژه‌ای نوبت به پرسش‌و‌پاسخ خبرنگاران رسید، مسائل اقتصادی و بازار ارز یکی از مهم‌ترین محور سؤالات خبرنگاران بود.

همکاری دستگاه‌های مختلف 
برای شناسایی باندهای متخلف ارزی
وی در پاسخ به سوالی مبنی‌بر اینکه با توجه به دستور مقام معظم رهبری برای برخورد قاطع با اخلالگران بازار ارز و سکه‌، برخی انتقاد دارند که برخورد قوه‌قضاییه در بعضی مواقع قاطع نیست، اظهار کرد: منظور شما از قاطع چیست؟ در‌حال‌حاضر وزارت اطلاعات، سازمان اطلاعات سپاه و نیروی انتظامی برای شناسایی باندها و افرادی که بصورت سازماندهی شده وارد بازار شده‌اند  یا افرادی که خارج از کشور هستند و صرافی‌های غیرمجاز ‌یا صرافی‌های مجازی که تخلف می‌کنند، به‌صورت جدی وارد شده‌اند؛ به‌‌طوری‌که فقط در تهران 196‌نفر در طول این مدت بازداشت شده‌اند و اخیراً نیز 13‌نفر بازداشت شده‌اند و لیست افرادی که حکم‌شان قطعی شده، در جلسات پیشین و این جلسه خوانده شد.
سخنگوی قوه‌قضاییه با طرح این سؤال که آیا ما توقع داریم همه این افراد اعدام شوند، گفت: واقعیت این است که طبق قانون اگر جرم افساد فی‌الارض محرز نشود، حکم اعدام شامل حال این افراد نمی‌شود. آیا واقعاً همه دلالان مفسد فی‌الارض‌اند؟ ممکن است برخی در این حد باشند؛ اما کسانی که مفسد فی‌الارض تشخیص داده نشوند، حکم حبس طویل‌المدت (20، 15،10 و 11 سال) برای آن‌ها صادر شده است.

برخورد قاطع دستگاه قضا با مجرمان اقتصادی
وی با بیان این که اقدام قوه‌قضاییه از نظر سرعت رسیدگی و احکام صادره قاطعانه بوده است، گفت: ما این درخواست را از سازمان‌های امنیتی خودمان و وزارت اطلاعات داشته‌ایم که عناصر اصلی را شناسایی کنند. قوه‌قضاییه به تنهایی و بدون سیستم اطلاعاتی قادر به این کار نیست‌. اگر خدای نکرده ثابت شود کسانی هستند که به شبکه‌های خارجی وصل و علاوه‌بر سوء‌استفاده مالی قصد دیگری دارند، مجازات سنگین و در حد اعدام شامل حال‌شان می‌شود.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه مردم انتظار دارند در پرونده مظلومان (مفسد اقتصادی) افراد پشت پرده و مسوولان وقت و فعلی بانک مرکزی و کسانی که در این قضیه نقش داشتند نیز محاکمه شوند؛ چه اقداماتی در این راستا انجام شده است، گفت: قبلاً نیز بیان کردم پرونده تشکیل شده و در حال رسیدگی است. چنانچه ثابت شود افرادی در این قضیه جرم دارند، حتماً محاکمه خواهند شد.

پرونده سیف در حال تجدید نظرخواهی
 در دیوان محاسبات است
این روزها بعد از اختلالات بازار ارز، پای سیف به نشست سخنگوی دستگاه قضا باز می‌شود و این بار حکم انفصال از خدمت رییس کل سابق بانک مرکزی مورد سؤال بود که اژه‌ای در پاسخ به سوالی مبنی بر حکم انفصال از خدمت آقای سیف و اینکه آیا صدور انفصال از خدمت نباید در دستگاه قضایی پیگیری شود و اینکه آقای سیف با این حکم می‌تواند هنوز هم مشاور رییس‌جمهوری باشد، گفت: اگر چنانچه موضوع، تخلف باشد وحکم انفصال داده شود، قوه‌قضاییه وارد نمی‌شود. درقوه‌قضاییه به جرم رسیدگی می‌شود. در مواردی که دیوان محاسبات رسیدگی می‌کند، گاهی صِرف تخلف مطرح است که خود دیوان رسیدگی می‌کند و اگر انفصال یا موارد دیگر باشد به قوه‌قضاییه ارسال نمی‌شود.
معاون اول قوه‌قضاییه تاکید کرد: اما اگر در اثنای رسیدگی، آن‌ها به جرم برسند یا در کنار آن تخلف جرمی مهم اتفاق افتاده باشد، در اینجا پرونده را به دستگاه قضایی می‌فرستند. در خصوص مورد ذکر شده، دیوان محاسبات جرمی تشخیص نداده و به قوه ارسال نکرده است. درباره بخش دوم سؤال باید از خودشان بپرسید. اما تا آنجا که اطلاع دارم این پرونده در مرحله تجدیدنظرخواهی است؛ یعنی رأیش صادر شده؛ به آن اعتراض شده و پرونده در مرحله تجدیدنظرخواهی در دیوان محاسبات قرار دارد.

هشت‌و‌نیم سال حبس برای نفوذیِ دوتابعیتی
سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سؤال خبرنگاری  در مورد دستگیری جاسوس دوتابعیتی گفت: بله، حکم آقای توکلی صادر شده است. این فرد که دوتابعیتی بوده است، توسط وزارت اطلاعات مورد شناسایی قرار گرفت و وزارت اطلاعات گزارش اولیه آن را داده بود. این فرد دوتابعیتی به مراکز حساس نفوذ کرده بود. حکم این فرد صادر شده و در دادگاه تجدید نظر به هشت سال و 6 ماه حبس محکوم شده است. همچنین به ضبط اموالی که از این طریق تحصیل کرده بود، محکوم شد. ( 48‌هزار دلار و مبالغ دیگر)

پرونده مقصران حادثه تروریستی اهواز در تهران رسیدگی می‌شود
پرونده مقصران حادثه تروریستی اهواز هم یکی از مهم‌تریم محور سؤالات خبرنگاران بود که اژه‌ای در پاسخ به سؤال خبرنگاران درباره پرونده کسانی که در ماجرای تروریستی اهواز قصور کرده بودند، گفت: در این‌باره پرونده‌ای تشکیل و به تهران احاله شده است و در‌حال‌حاضر در تهران رسیدگی می‌شود. از 11‌نفر تاکنون تحقیقات به عمل آمده و فعلاً یک نفر بازداشت است. چون این پرونده در مرحله رسیدگی مقدماتی قرار دارد از ذکر اسامی آن معذورم؛ ضمن اینکه از این افراد در سازمان قضایی نیروهای مسلح تحقیق می‌شود.

captcha
شماره‌های پیشین