573
یکشنبه، ۲۲ مهر ۱۳۹۷
2
رهبر انقلاب از مراکز علمی و نخبگان خواستند برای ارتقای سند ایرانی-اسلامی پیشرفت، نظر مشورتی دهند

الگوی پیشرفت ایران برای 50 سال آینده

احسان سلطانی( از امضا کنندگان نامه 38 نفره به رییس‌جمهوری ) : آقایان نگرانی‌های اقتصادی را به جنگ سیاسی تبدیل می‌کنند

«نقدهای نمکی» به نامه‌های اقتصاددانان

نقد بیش از حد مثالش همان نمک است. نمک طعام به اندازه باشد لازم است و اگر زیاد باشد، نمی‌شود غذا را خورد. این کنایه رییس‌جمهوری به انتقادهای اقتصاددانان نسبت به عملکرد دولت است که این انتقاد را در قالب نامه و یا مصاحبه با رسانه‌ها به گوش رییس‌جمهوری رسانده‌اند.

صبح نو

احسان سلطانی( از امضا کنندگان نامه 38 نفره به رییس‌جمهوری ) : آقایان نگرانی‌های اقتصادی را به جنگ سیاسی تبدیل می‌کنند

«نقدهای نمکی» به نامه‌های اقتصاددانان

نقد بیش از حد مثالش همان نمک است. نمک طعام به اندازه باشد لازم است و اگر زیاد باشد، نمی‌شود غذا را خورد. این کنایه رییس‌جمهوری به انتقادهای اقتصاددانان نسبت به عملکرد دولت است که این انتقاد را در قالب نامه و یا مصاحبه با رسانه‌ها به گوش رییس‌جمهوری رسانده‌اند.


حجت‌الاسلام روحانی روز گذشته در مراسم آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی گفت: «الان اساتیدی در کشور داریم که از لحاظ اقتصادی، مقاله می‌نویسند، مصاحبه و 
نقد می‌کنند، عده‌ای از اساتید هم داریم که اصلاً ندیدم مصاحبه کنند و در روزنامه حرف بزنند ولی مرتب برای من نامه می‌نویسند. این تأثیرگذارتر است. استادی که در بحث اقتصادی نقد دارد، برای من مستقیم نامه می‌نویسد و من هم به دقت می‌خوانم و پیام تشکر برایش می‌فرستم. می‌گویم نامه شما رسید، خواندم، متشکرم. یکی هم مصاحبه می‌کند آن را هم می‌شنوم، گاهی وقت‌ها نقد به اندازه بسیار مفید است، نقد بیش از حد مثالش همان نمک است. نمک طعام به اندازه باشد لازم است و اگر زیاد باشد، نمی‌شود غذا را خورد.»
رییس‌جمهوری، افزود: «دانشگاه‌ها باید نقاد و پرسشگر باشند و باید دولت را نقد کنند، هیچ تردیدی در این بحث وجود ندارد. البته خواهش من این است که این نقادی و پرسشگری با اطلاعات کافی باشد. بر همین اساس فردا عده‌ای از اساتید اقتصادی را دعوت کردم رو در رو با آن‌ها بنشینم و صحبت کنم. برخی از آن‌ها به صورت نامه سرگشاده و بعضی‌ها به صورت نامه خصوصی برای من نامه نوشتند. حرف‌هایی دارم با آن‌ها مستقیم مطرح می‌کنم.»
رییس‌جمهوری هرچند در سخنانش از اساتیدی که نامه‌هایشان را خصوصی فرستاده و آن را رسانه‌ای نمی‌کنند تشکر کرد اما نسبت به رفتار اساتید و منتقدان سیاست‌های اقتصادی که نامه‌ها و راهکارهایشان را رسانه‌ای می‌کنند، انتقاد و حتی کنایه‌هایی درباره تعداد نامه‌ها مطرح کرد.
در پی بهم ریختگی اوضاع اقتصادی کشور و افزایش نرخ ارز و کالاهای اساسی که در برخی از انواع ارزها و کالای و افزایش 50‌درصدی را شاهد بودیم بسیاری از اساتید دانشگاه در نامه‌های متعدد خطاب به رییس‌جمهوری ضمن احصا مشکلات و معضلات اقتصادی، راهکارهایی هم برای رفع این مشکلات به دولت ارائه کردند. تاکنون هفت نامه با موضوع اقتصادی به رییس‌جمهوری نوشته شده و تمام این نامه‌ها بر وجود راهکار اقتصادی برای حل نابسامانی‌های اقتصادی تأکید کردند.
در مردادماه سال جاری در طول دو هفته همزمان با اعمال برخی تغییرات در کابینه و افزایش نوسان در بازارهای ارز و سکه، برخی از اقتصاددانان طرفدار اقتصاد آزاد یا نهادگرا در نامه‌های جمعی یا مستقل خود به رییس‌جمهوری، با شرح شرایط موجود کشور کوشیده‌اند تا او را در جریان بحران‌های بعدی اقتصاد ایران قرار داده و راهکارهایی را برای بهبود امور ارائه دهند.
این نامه‌ها را می‌توان در پنج دسته تقسیم‌بندی کرد. نخست نامه طیفی از اقتصاددانان جوان معتقد به بازار آزاد، سپس نامه تک‌نفره آقای حسن درگاهی، دانشیار اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی، 
آن‌گاه نامه 37 اقتصاددان، بعد نامه اقتصاددانان اصول‌گرا، همچنین نامه آقای قالیباف.
این نامه‌ها در طول دو هفته به صورت هر چهار روز یک نامه برای شخص رییس‌جمهوری نوشته شده و رییس‌جمهوری پاسخی به این نامه‌ها نداده است و بعضاً این نامه‌ها هم با عدم استقبال از سوی دولتی‌ها مواجه شده به‌طوری‌که پس از ارائه نامه آقای محمدباقر قالیباف، شهردار اسبق تهران به دولت، با این نامه سیاسی برخورد شد درحالی‌که قالیباف در نامه‌اش تأکید کرده بود، راه‌حل مشکلات موجود صرفاً اقتصادی است و نه سیاسی.
هرچند مخاطب اصلی این نامه‌ها یعنی حسن روحانی واکنشی نشان نداد اما آقای محمدباقر نوبخت از برخی اقتصاددانان و امضاءکنندگان نامه 37‌نفره دعوت کرد که راجع به نامه و مسائل اقتصادی کشور جلسه‌ای داشته باشند اما آن‌ها اعتقاد داشتند این کار باید در سطح بالاتری انجام شود، به همین دلیل هم تنها چهارنفر از۳۸امضاءکننده نامه به روحانی به جلسه سازمان برنامه رفتند.
بی‌توجهی رییس‌جمهوری سبب شد تا پنجاه نفر از اقتصاددانان داخلی در نامه‌ای سرگشاده به سران قوا پیشنهاداتی را با هدف خروج از بحران فعلی مطرح کنند که بازتاب قابل توجهی در محافل اقتصادی پیدا کرده است.
نامه اخیر اقتصاددانان در همان پاراگراف اول درباره «بروز یک فاجعه ملی» هشدار می‌دهد، تعدادی از افرادی که این متن را امضاء کرده‌اند همان 38 امضاءکننده نامه اول به روحانی بودند، نامه‌ای که با استقبال رهبر معظم انقلاب هم مواجه شد، آیت‌الله خامنه‌ای در بیانات 22 مردادماه خود در جمع هزاران نفر از اقشار مختلف مردم، فرمودند: اخیراً هم عده‌ای کارشناس اقتصادی که با دولت هم مخالفتی ندارند و برخی هم صاحب نام هستند، نامه‌ای دلسوزانه به رییس‌جمهوری محترم نوشته‌اند و ضمن برشمردن مشکلات ساختاری و موجود اقتصادی، راه‌حل‌ها را هم ارائه کرده‌اند که این راه‌حل‌ها اکثراً صحیح بودند.
نویسندگان نامه در قالب ۲۰‌راهکار از دولت خواسته بودند، ساختار «تزریق رانت» به اقتصاد را دگرگون کرده، «اقتصاد خصولتی» و بانک‌های وابسته به آن را محدود کند، فساد را از بین ببرد، 
بر «چابک‌سازی و سالم‌سازی» نظام بوروکراتیک، مدیریتی و مالیاتی کشور متمرکز شود، سیاست‌های وارداتی و عرضه ارزهای خارجی را تغییر دهد و نهایتاً این که تمامی نهادهای نظامی از حوزه اقتصادی خارج شوند.
اقتصاددانان نوشتن نامه‌های سرگشاده به رییس‌جمهوری را آخرین راه برای انتقال گفته‌های خود می‌دانند چراکه ارتباط رییس‌جمهوری در دولت دوازدهم با جامعه کارشناسی به‌ویژه اقتصاددانان به حداقل رسیده و او تقریباً حرف‌های آنان را 
مورد توجه قرار نداده است، این موضوع و اثراتش درباره اعلام ارز 4200‌تومانی و ایجاد بحران ارزی قابل مشاهده است به‌گونه‌ای که «حسن درگاهی» در نامه خود گفته بود که شخص رییس‌جمهوری عملاً علم اقتصاد را نادیده گرفته و حتی آن را ناکارآمد کرده است.
حال رییس‌جمهوری امروز میزبان اساتید اقتصادی است البته نه برای شنیدن حرف‌هایشان بلکه همان‌طور که خود گفته است، حرف‌هایی دارد که به صورت مستقیم برای آن‌ها خواهد گفت. البته با توجه به موضع‌گیری آقای نیلی، دستیار اقتصادی روحانی که این اساتید منتقد را «بی‌سواد، کج فهم و پرچمدار خشونت» معرفی کرده است، چنین نتیجه‌گیری چندان هم دور از انتظار نبود.

سلطانی: نامه سوم اقتصاددانان را به رهبر معظم انقلاب ارسال می‌کنیم
به سراغ آقای احسان سلطانی، پژوهشگر و مشاور اقتصادی و صنعتی و یکی از تدوین‌کنندگان اصلی نامه اقتصاددانان به رییس‌جمهوری رفتیم، سلطانی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» گفت: «ما تهیه‌کنندگان اصلی نامه یعنی بنده، آقایان «حسین راغفر»، «فرشاد مؤمنی» و «عباس راغفر» تا این لحظه اعلام کردیم که در جلسه با رییس‌جمهوری حضور نخواهیم داشت چراکه بر اساس تجربه قبلی، این جلسات تنها فرمالیته است و مسوولان و مهمانان مورد الطاف دولت به بیان سخنانی می‌پردازند و منتقدان زمانی برای اعلام نظراتشان ندارند و پاسخی به پرسش‌هایشان داده نمی‌شود.
وی ادامه داد: آقای روحانی در سخنانش در دانشگاه تهران از افرادی که نامه‌هایشان را سرگشاده منتشر نکردند، تشکر کرد اما ما ناچار به نامه‌نگاری گشاده شدیم تا صدایمان را به جامعه برسانیم، بنده در سال‌94 نامه‌هایی به رییس‌جمهوری، رییس مجلس، وزرا و ... نوشتم اما این نامه‌ها حتی اعلام وصول هم نشد، در سه سال اخیر بارها از سیاست‌گذاران اقتصادی از جمله آقای نیلی درخواست کردیم که با اقتصاددانان مناظره کنند اما ترتیب اثر داده نشد به‌همین دلیل از سر ناچاری و استیصال اقدام به انتشار نامه سرگشاده کردیم. این پژوهشگر و مشاور اقتصادی درباره جزئیات نامه اقتصاددانان گفت: نامه‌هایی که به آقای رییس‌جمهوری فرستاده شده بیش از 30 صفحه مستندات به همراه دارد و تنها قسمتی از آن و به اختصار در اختیار رسانه‌ها و مردم قرار گرفته است، نامه‌های ما انتقاد نیست بلکه بیان و تبیین وضع موجود اقتصادی بر اساس آمارهای بانک مرکزی، مرکز آمار و ... است.
سلطانی همچنین از تدوین نامه 12 بندی جدید خبر داد و گفت: نامه نگاری‌های ما تازه شروع شده، در جدیدترین اقدام نامه‌ای 12 بندی تدوین شده که در هر بند وضعیت موجود 
بر اساس آمارهای رسمی تبیین شده است، این نامه آماده است و باید دوباره با دوستان مشورت و نظرات همه گرفته شود. این نامه به‌زودی منتشر خواهد شد. وی همچنین گفت: از آن‌جایی که ما از آقای رییس‌جمهوری قطع امید کردیم شاید این نامه را به‌صورت خصوصی برای رهبر معظم انقلاب ارسال کنیم و حتی متن آن رسانه‌ای نشود و یا با تأخیر منتشر شود، شاید حتی برای سرعت بیشتر، نامه را با امضاهای محدود منتشر کنیم تا روند کار سریع‌تر باشد. سلطانی در پایان گفت: ما اقتصاددانان به‌دنبال سیاه‌نمایی و یا آمارسازی نیستیم، برخی از دولتمردان با سفسطه تلاش دارند تا ما را محکوم به سیاه‌نمایی کنند درحالی‌که ما تنها آمارهای رسمی را تبیین می‌کنیم اما واقعیت بسیار بدتر است. این آقایان نگرانی‌ها برای اقتصاد را به جنگ سیاسی تبدیل می‌کنند اما اقتصاد بیماری است که علائمش عریان است، تنها باید تلاش کرد تا آن را دید.

captcha
شماره‌های پیشین