570
سه شنبه، ۱۷ مهر ۱۳۹۷
8

خبر

«صبح‌نو» از تحریک بازاریان و کسبه سراسر کشور توسط برخی شبکه های معاند برای اعتصاب گزارش می‌دهد

روز بی‌اعتصاب

در چند روز گذشته در برخی شبکه‌های مجازی فراخوان اعتصاب در بازار بزرگ تهران و چندین شهر دیگر تبلیغ شده و بارها هم تکرار شد اما مشاهدات خبرنگار «صبح‌نو» از بازار تهران در روز شانزدهم و هفدهم مهرماه و نیز اظهارنظر مسوولان بازار نشان می‌دهد که این فراخوان در عمل متقاضی نداشته است. گزارش میدانی خبرنگار «صبح‌نو» از روز شانزده و هفدهم مهرماه در نقاط مختلف بازار تهران حاکی از آن است که مغازه‌ها در همه راسته‌ها باز و فعالیت طبق روال معمول برقرار است. در فراخوانی که از چند روز گذشته منابع فاقد هویت در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند، سعی شده بود کسبه با استفاده از برخی جملات هیجانی و تکیه بر قیمت ارز به اعتصاب دعوت شوند.

صبح نو

«صبح‌نو» از تحریک بازاریان و کسبه سراسر کشور توسط برخی شبکه های معاند برای اعتصاب گزارش می‌دهد

روز بی‌اعتصاب

در چند روز گذشته در برخی شبکه‌های مجازی فراخوان اعتصاب در بازار بزرگ تهران و چندین شهر دیگر تبلیغ شده و بارها هم تکرار شد اما مشاهدات خبرنگار «صبح‌نو» از بازار تهران در روز شانزدهم و هفدهم مهرماه و نیز اظهارنظر مسوولان بازار نشان می‌دهد که این فراخوان در عمل متقاضی نداشته است. گزارش میدانی خبرنگار «صبح‌نو» از روز شانزده و هفدهم مهرماه در نقاط مختلف بازار تهران حاکی از آن است که مغازه‌ها در همه راسته‌ها باز و فعالیت طبق روال معمول برقرار است. در فراخوانی که از چند روز گذشته منابع فاقد هویت در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند، سعی شده بود کسبه با استفاده از برخی جملات هیجانی و تکیه بر قیمت ارز به اعتصاب دعوت شوند.

آقای سعید ناجی یکی از کسبه‌های جوان بازار آهنگران است. شغل او فروش انواع نایلکس و فرآورده‌های نایلونی است. وقتی درباره تبلیغ برای اعتصاب و بستن مغازه‌ها از او می‌پرسم با تعجب می‌گوید: اعتصاب؟ کجا؟ بازار؟ اصلاً یک مغازه هم نبسته است. برای چه باید این کار را بکنیم؟ ما همه کاسبیم. از بزرگ‌ترهای خود هم شیوه کسب‌و‌کار درست را یاد گرفته‌ایم.
وی در ادامه می‌گوید: من با وجود اینکه بعضی اخبار را در فضای مجازی دنبال می‌کنم هر از گاهی دیده‌ام که برخی سعی می‌کنند کسبه و مغازه‌داران بازار و خیابان را تحریک به اعتصاب کنند. اگرچه در تابستان هم اقداماتی انجام دادند اما واقعیت این است که همه محرکان و مبلغان اعتصاب افرادی هستند که هیچ ارتباطی با کسبه ندارند و بیشتر به‌دنبال ایجاد اغتشاش هستند. این در حالی است که همین شرایط ناامنی و اغتشاش به کار ما آسیب می‌زند. 
بازاری دیگری که موی سپید سرش از تجربه سال‌ها کسب‌و‌کار و حضور در بازار خبر می‌دهد به خبرنگار «صبح‌نو» می‌گوید: من در خیابان ناصرخسرو مغازه دارم. نه روز دوشنبه و روز سه‌شنبه هیچ مغازه‌ای تعطیل نبود و کرکره همه مغازه‌ها باز بود. وی در ادامه می‌گوید: ما 
فراز و فرود زیاد دیده‌ایم. این تحریک کردن مردم و مغازه‌داران هم نتیجه‌ای ندارد. کسبه و بازاریان دنیادیده‌تر از این حرف‌ها هستند که با حرف‌های چند جوان خارج‌نشین تحریک شوند. 
وحید جوان دیگری است که در خیابان ولیعصر بوتیک دارد. او هم درباره اعتصاب و بستن مغازه‌ها می‌گوید: آن‌ها که این حرف‌ها را می‌زنند هزینه زندگی ندارند و حتماً از جای دیگری پول بهشان می‌رسد. ما کاسبیم و به‌دنبال یک لقمه نان حلال. دوست نداریم شرایط را طوری کنیم که نخستین ضرر به خودمان برسد. در نتیجه با توکل به خدا هر روز مغازه را باز می‌کنیم. البته امیدواریم دولت و مسوولان شرایط را مدیریت کنند تا این وضعیت دشوار اقتصادی برای مردم راحت‌تر شود.

دشمن حوزه اقتصاد را نشانه گرفته است
آقای علی فاضلی، رییس اتاق اصناف ایران در گفت‌و‌گو با خبرنگار «صبح‌نو» می‌گوید: «من بازارها را از نزدیک بررسی کردم. بازار مشکلی ندارد و رونق همیشگی خود را داشت. برخی رسانه‌های معاند خبری مبنی‌بر اعتصاب بازار در شهرهای ایران منتشر کرده‌اند که صحت ندارد.» فاضلی گفت: «بر کسی پوشیده نیست که دشمن در حوزه اقتصاد هدف‌گذاری کرده است و بازار هدف اول آن‌هاست. اما بازاریان دلیلی برای اعتصاب ندارند. بازاریان اگر حرفی دارند در قالب اتحادیه‌های صنفی خود حرفشان را به گوش مسوولان می‌رسانند.»
وی ادامه داد: «یقیناً بازاریان درباره رکود و ایجاد رونق بازار حرف دارند و حرفشان را هم می‌زنند اما اینکه اعتصاب کنند صحت ندارد. چه چیزی باعث می‌شود که بازاریان دست به اعتصاب بزنند؟ بازار ایران هرگز در جنگ اقتصادی با دشمن، در زمین دشمن بازی نمی‌کند.»
رییس اتاق اصناف افرادی را که تلاش می‌کنند بازار کشور را به تعطیلی بکشانند، جاهل دانست. او می‌گوید: «برخی در ابتدای صبح یا غروب فیلمی را از چند مغازه می‌گیرند و با تیتر تعطیلی بازار منتشر می‌کنند که کاملاً مغرضانه است. در همه‌جای دنیا سندیکاها و اتحادیه‌ها اعتراض می‌کنند و حرف‌شان را به گوش مسوولان‌ می‌رسانند، اما در ایران اگر چند بازاری مقابل مغازه‌هایشان تجمع کنند و با مسوولان صحبت کنند، فوراً برچسب ضد انقلاب به ما می‌چسبانند و اگر حرف‌مان را نزنیم هم رسانه‌های معاند می‌گویند که در ایران آزادی بیان وجود ندارد. ولی ما دل به حرف دشمن خوش نمی‌کنیم.»

از برخی تصمیم‌گیری‌ها گلایه‌مندیم
رییس اتاق اصناف ایران در ادامه گفت‌و‌گوی خود با «صبح‌نو» می‌گوید: «بازاریان حرف دارند و نسبت به برخی از تصمیم‌گیری‌ها بسیار گلایه‌مندیم اما این مسائل را در قالب نهادهای مدنی و اتحادیه‌ها و اتاق‌های اصناف پیگیری خواهیم کرد. ما هم خودمان را طلبکار مسوولان می‌دانیم و هم خود را مدیون انقلاب اسلامی.»
فاضلی در بخش دیگری از سخنان خود می‌افزاید: «می‌توانیم با وحدت و انسجام و همدلی بیشتر مشکلات را تا حدود زیادی حل کنیم. برخی از دشمنان به‌دنبال ادامه رفتارهای غیر منطقی در بازار مانند اعتصاب هستند اما بازاریان هیچ‌گاه تمایلی به اعتصابات مورد نظر دشمن نداشته‌اند و ندارند.»
رییس اتاق اصناف می‌گوید: «بازار آزاد ارز کمتر از سه درصد در اقتصاد کشور تأثیر دارد اما مسائل و پیامدهایی که از نوسانات ارزی در بازار به وجود آمده عمدتاً ناشی از جو روانی است که دولت باید آن را به سمت و سوی درستی هدایت کند، چراکه هیچ‌گاه در زمینه تأمین ارزاق عمومی و به‌ویژه کالاهای اساسی مشکل و کمبودی در بازار نداشته‌ایم و همواره ارز برای آن‌ها به نرخ دولتی و ارزان تأمین شده است.»
فاضلی ادامه می‌دهد: «نخستین گام در راستای ثبات اقتصادی، انسجام، وحدت رویه و مدیریت درونی هماهنگ دولت است که باید بین وزارتخانه‌های مختلف و دستگاه‌های اجرایی تقویت شود. اگر این اتفاق بیفتد و همسویی، همدلی و هماهنگی در دستگاه اقتصادی دولت ارتقا پیدا کند، قطعاً شاهد اتفاقات خوبی خواهیم بود و برای ثبات در بازار ارز و اقتصاد کشور نیازمند همکاری و همراهی تشکل‌های اقتصادی بخش خصوصی و مردم با دولت هستیم.»
فاضلی می‌افزاید: «من علاوه‌بر بازار تهران به شهر زنجان رفته‌ام و با اصناف و بازاریان آن‌ها جلسه‌ای داشتم و مسائل مختلف را بررسی کردیم. الان نیز به تبریز آمده‌ام تا با بازاریان تبریزی گفت‌و‌گویی داشته باشم و وضعیت‌شان از نزدیک بررسی شود و پس از آن به استان‌های دیگر خواهم رفت.»

در بازار اصفهان چه می‌گذرد
با چرخی در کوچه و بازار اصفهان متوجه همان رونق همیشگی شهر می‌شوید. خبرنگار اعزامی به اصفهان در بازدید از بازار این شهر در روزهای شانزدهم و هفدهم مهرماه همین توصیف را داشته است. این خبرنگار در گفت‌و‌گو با کسبه بازار اصفهان می‌گوید: امروز و دیروز (دوشنبه و سه‌شنبه)همانند همیشه از ابتدای صبح فعالیت و کار در بازار ادامه داشت، هرچند رکود در خرید و فروش به‌سبب شرایط بازار وجود دارد اما این موضوع دلیلی بر اعتصاب نیست.
یکی از فروشندگان کیف و کفش در میدان امام ؟ره؟ اصفهان نیز گفته است: دشمن تحریکات زیادی برای بستن مغازه‌ها و تعطیل کردن کار دارد اما هیچ یک از بازاریان به این درخواست‌ها توجه نمی‌کنند. وی ادامه داد: حل شدن مشکل اقتصادی، ثبات بازار و ایجاد رونق اقتصادی درخواست بحق مردم و بازاریان است اما این مشکلات دلیل بر این نیست که کار را تعطیل کنیم، با اعتصاب نتیجه‌ای جز شاد شدن دشمن حاصل نمی‌شود. این شهروند اصفهانی گفت: ما باید بپذیریم که اقتصاد کشور دچار بحران است، همراهی مردم و مسوولان تنها راه‌حل این مشکلات است، نه توجه به فرمان شبکه‌های خارجی. ما همواره حامی نظام و دولت خود هستیم تا از این شرایط سخت عبور کنیم.
یک کارمند بانک در اصفهان نیز درباره وضعیت بازار در دو روز گذشته گفت: امروز همچون روزهای گذشته از ابتدای صبح مردم در حال انجام امور مالی خود بودند، کسبه و بازاریان مانند همیشه حضور داشتند و همه‌چیز نشان از فعالیت عادی دارد.
با اینکه در برخی شبکه‌های مجازی هدایت‌شده از سوی معاندان و بیگانگان، تصاویری از تعطیل بودن برخی فروشگاه‌های اصفهان منتشر شده است اما رییس اتاق اصناف با رد این شایعات به فضاسازی بیهوده این شبکه‌ها اشاره کرده و از فعالیت پرقدرت بازار اصفهان خبر داد.
آقای رسول جهانگیری در این‌باره گفت: بازاریان ما به حدی از شعور اجتماعی رسیده‌اند که بین مطالبات صنفی و دعوت به تجمع غیرقانونی شبکه‌های بیگانه و معاندان نظام تفاوت قائل هستند. خوشحالم که به‌عنوان نماینده اصناف مشاهده می‌کنم که کسبه و بازاریان ما یک بار دیگر دشمنان نظام را مأیوس کردند، بیش از چند ماه است که تبلیغات می‌کنند که روز دوشنبه شانزدهم مهر اعتصاب سراسری در کشور برگزار می‌شود اما باید به دشمنان گفت ما این روز را هم با سربلندی پشت سر گذاشتیم. رییس اتاق اصناف اصفهان با بیان اینکه «در دو روز گذشته حتی یک واحد صنفی ما هم تعطیل نبود» گفت: بازاریان مطالبات بحق صنفی خود را با فرافکنی، وعده‌های دروغین و تجمع‌های غیرقانونی درخواست نمی‌کنند.

موبایل‌فروشان و طلا‌فروشان دیرتر 
جهانگیری گفت: در یکی، دو شبکه دیدم که بعضی از صنوف ما را تعطیل نشان داده‌اند، فعالیت صنوف با هم متفاوت است و مثلاً موبایل‌فروشان یا طلافروشان دیرتر از فروشگاه‌های دیگر بر سر کار حاضر می‌شوند که این نشان از متفاوت بودن مشاغل دارد. ممکن است چند فروشگاه ما به همین دلیل دیر فعالیت خود را شروع کرده باشند و زمانی از آن‌ها عکس گرفته و منتشر شده که آن‌ها تعطیل بوده‌اند که این‌چنین نیست. اصناف ما مطالبات صنفی و خواسته‌های معاندان را با هم تلفیق نمی‌کنند و بین وعده‌های دروغین و مطالبات قانونی تمیز قائل هستند.

تبریز در مه
گزارش‌ها و مشاهدات میدانی از بازار طلا، کفش و فرش و دیگر راسته‌های بازار بزرگ و قدیمی شهر تبریز حاکی از آن است که بازار در آرامش کاملی قرار دارد و انتشار خبر تعطیلی بازار تبریز کذب محض بود.
خبرنگار مستقر در تبریز در توضیح مشاهدات خود در این‌باره می‌گوید: بازار تبریز در دو روز گذشته شلو‌غ‌تر از روزهای گذشته بود و باوجود دروغ‌پراکنی‌های رسانه‌های معاند، بازاریان تبریز توجهی به این موضوعات نکرده‌اند و مثل روزهای گذشته مشغول کار و کاسبی خود هستند. شایعه‌سازی جریان ضدانقلاب در برخی از رسانه‌های خودشان این‌گونه که بود که از مردم و بازاریان تبریز و سایر شهرها خواسته بودند بازار را در روزهای شانزدهم و هفدهم تعطیل کنند و مغازه‌های خود را باز نکنند ولی به هدف خود نرسیدند و بازاریان دست رد به سینه آن‌ها زدند. جالب هم اینکه آن‌ها با انتشار عکس‌های آرشیوی از تعطیلی بازار تبریز که مربوط به محرم و روز تاسوعا و عاشوراست سعی می‌کردند به مردم سایر شهرها القا کنند که بازار تبریز تعطیل شده ولی مشاهدات ما چیز دیگری را نشان می‌دهد.

مشکلات وجود دارد  ولی دست به اعتصاب نمی‌زنیم
یکی از بازاریان تبریز در گفت‌و‌گو با این خبرنگار گفته است: «مشکلات وجود دارد ولی هرگز دست به اعتصاب نمی‌زنیم.» آقای مسعود برزگر که در بازار کفش مشغول به کار است و مغازه دارد، می‌گوید: ما از مسوولان می‌خواهیم که به فکر اقتصاد این کشور باشند، بسیاری از تولیدی‌های کفش در تبریز کارگران خود را اخراج کرده‌اند چراکه کفش‌های وارداتی بازار را پر کرده است. وی سپس در خصوص فراخوان کانال‌های ضدانقلاب برای اعتصاب سراسری در بازار تبریز گفت: بازاریان تبریز عاشق کشور خودشان هستند و ما توجهی به این مطالب نمی‌کنیم و مشغول کار هستیم. البته این دلیل هم نمی‌شود که مسوولان نسبت به ما بی‌تفاوت 
باشند.

در بازار طلای تبریز چه گذشت؟
آقای حسین نجاتی، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی در این‌باره گفت: روز شانزدهم برای بررسی بازار و شنیدن مشکلات اصناف به بازار طلای تبریز رفتم و از نزدیک نظاره‌گر مشکلات بودم. نجاتی در خصوص شایعه تعطیلی بازار تبریز گفت: «شخصاً به بازار طلای تبریز رفتم، مغازه‌داران مشغول به کار هستند و تعطیلی بازار کذب محض است. مشکلات بازاریان دیروز بررسی شد و تصمیمات فوری برای کاهش این مشکلات اتخاذ خواهد شد. بی اطلاعی از قیمت لحظه‌ای طلا یکی از مواردی بود که بازاریان دیروز مطرح کردند.»
وی در آخر گفت: «ماموران نظارتی در بازار تبریز مشغول رصد هستند و با متخلفان و گران‌فروشان به‌شدت برخورد می‌شود. هیچ مشکلی در بازار نداریم، ضمن اینکه انبار کالاهای مختلف و کالاهای اساسی کاملاً پر است و کمبودی در بازار نداریم و برای همین مردم نگران نباشند و فقط مایحتاج روزانه خود را خریداری کنند. با همه این اوصاف و دروغ‌پراکنی رسانه‌های معاند مبنی بر تعطیلی بازار تبریز، امیدواریم مسوولان همچون بازاریان برای کاهش مشکلات بازار و ثبات قیمت‌ها تلاش کنند.»

captcha
شماره‌های پیشین