570
سه شنبه، ۱۷ مهر ۱۳۹۷
7
«صبح نو» ماجرای دستگیری هفت ماهیگیر ایرانی از سوی پلیس امارات را روایت می‌کند

سرنوشت صیادان بوشهری به کجا می‌رسد

9 ملوان خسته از کار و راضی از برکت خدا، در شرجی هوا و میان آب‌های آرام خلیج‌فارس روی لنج، دور سفره نهار نشسته بودند تا لقمه‌ای غذا بخورند و راهی بندر شوند اما نمی‌دانستند که سفره غذایشان به رنگ خون آغشته خواهد شد. حدود ساعت چهار بعد از ظهر 14 شهریور بود که قایقی با سه سرنشین که لباس فرمی به تن نداشتند به این لنج حمله کردند. یک‌نفر را کشتند و دو نفر دیگر را زخمی کردند تا بتوانند قایق را تصرف کنند.

اقوام عضو خانم شورای شهر تهران راننده خودرو بوده است

تصادف خبرساز برای خودروی شورای شهر

صبح نو

«صبح نو» ماجرای دستگیری هفت ماهیگیر ایرانی از سوی پلیس امارات را روایت می‌کند

سرنوشت صیادان بوشهری به کجا می‌رسد

9 ملوان خسته از کار و راضی از برکت خدا، در شرجی هوا و میان آب‌های آرام خلیج‌فارس روی لنج، دور سفره نهار نشسته بودند تا لقمه‌ای غذا بخورند و راهی بندر شوند اما نمی‌دانستند که سفره غذایشان به رنگ خون آغشته خواهد شد. حدود ساعت چهار بعد از ظهر 14 شهریور بود که قایقی با سه سرنشین که لباس فرمی به تن نداشتند به این لنج حمله کردند. یک‌نفر را کشتند و دو نفر دیگر را زخمی کردند تا بتوانند قایق را تصرف کنند.

بیش از یک‌ماه از حمله به لنج ماهیگیری ایرانی در آب‌های خلیج‌فارس می‌گذرد اما همچنان مشخص نیست که ملوانان و نیروهای موجود در این قایق که همگی از اهالی بوشهر بوده‌اند، چه سرنوشتی دارند. آقای عمار ماهینی، مالک لنج صیادی یاد شده که پسرعموی وی ناخدای همین لنج بوده در گفت‌و‌گو با «صبح‌نو» توضیحاتی در این‌باره ارائه کرد. وی درباره اتفاقی که روی داد این‌طور شرح می‌دهد: «بعد از هجوم نیروهایی که زیرپیراهنی به تن داشتند یک نفر شهید می‌شود که یاسین لطفی‌پور 35 ساله بوده است. دو نفر دیگر هم زخمی شدند. البته نقطه‌ای که این حادثه در آنجا روی داده نزدیکی سکوهای چاه سلمان بوده است. نکته دیگر هم اینکه قایق مهاجم هیچ پرچمی نداشته است.» ماهینی در ادامه می‌افزاید: محل وقوع حادثه به آب‌های قطر نزدیک‌تر بوده است تا امارات. آن‌ها از پشت سکوها به سمت لنج حمله کرده‌اند. این در حالی است که من تا هشت صبح روز بعد از حادثه با ناخدا که عبدالمحمد ماهینی، پسرعموی من است تماس تلفنی داشتم و جویای حال آن‌ها بودم.
 به گفته مالک این لنج صیادی، در تماس‌های تلفنی از سوی ناخدا اعلام می‌شود که ساعت 9 شب قایق تندروی دیگری که سه پلیس با لباس فرم امارات در آن حضور داشته‌اند به قایق مهاجم و لنج ماهیگیری ملحق شده‌اند و لنج را به سمت امارات هدایت کرده‌اند. ماهینی درباره آخرین تماس تلفنی نیز به «صبح‌نو» می‌گوید: ساعت 8 صبح 15 شهریور آخرین تماسی بود که با هم داشتیم. در آن تماس به من گفتند که 25 ساعت در حال حرکت بوده‌اند و مقصد امارات است. همین طولانی بودن مسیر نشان می‌دهد که نیروهای مهاجم تا چه اندازه در آب‌های ایران نفوذ کرده بودند. 

پیگیری دستگاه دیپلماسی
پس از آخرین تماس از سوی ماهیگیران، عمار ماهینی نخستین تماس را با وزارت امور خارجه می‌گیرد تا ماجرا را شرح دهد. او در این باره می‌گوید: مساله را به وزارت خارجه منتقل کردیم تا پیگیری کنند. در تاریخ 17 شهریور بود که آقای بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امورخارجه در نشست خبری خود نسبت به این مساله واکنش نشان داد. سخنگوی وزارت امور خارجه در این‌باره گفت: در حال بررسی و پیگیری خبر حمله به قایق ماهیگیری ایرانی هستیم و به محض دریافت اخبار صحیح و قابل اتکاء واکنش مقتضی خواهیم داشت. به گفته وی از روزی که خبر حمله به این قایق منتشر شد دستگاه دیپلماسی کشور و دستگاه‌های ذی‌ربط به‌ویژه بخش‌های سیاسی و کنسولی وزارت امور خارجه، سفارت ایران در ابوظبی و سرکنسولگری کشورمان در دبی پیگیر موضوع شده‌اند. 

خبر از زندان امارات
عمار ماهینی در ادامه شرح وضعیت ماهیگیران ایرانی به «صبح‌نو» می‌گوید: تا حدود 15 روز بعد از حمله قایق ناشناس به لنج صیادان خبری از آن‌ها نداشتیم. در وزارت امور خارجه هم قابل قبول نبود که نیروهای اماراتی تا این اندازه وارد آب‌های سرزمینی ایران شوند. می‌گفتند سابقه نداشته است. اما سوم یا چهارم مهر بود که یکی از افراد منطقه که قبلاً توسط پلیس امارات دستگیر و آزاد شده بود با ما تماس گرفت و اسامی همه ایرانیان در لنج را به ما گفت. حتی اعلام کرد که یکی از مجروحان در بیمارستان بستری است و در قایق هم حدود هشت تن ماهی وجود داشت که صید کرده بودند. بر اساس تماس تلفنی برقرار شده مشخص شد ملوانان ایرانی در ابوظبی و زندانی به نام «الوثبه» هستند. ایرانی آزاد شده به عمارماهینی گفته که این افراد احتمالاً تا دو ماه دیگر هم آزاد نخواهند شد چون تحت بازجویی هستند. 
این تماس و اطلاعات ارائه شده توسط مالک لنج ماهیگیری به وزارت خارجه اعلام می‌شود. نتیجه این امر تماس با سفارت ایران در ابوظبی و پیگیری‌های بعدی است که صورت می‌گیرد. با این وجود پلیس امارات پاسخ روشن و دقیقی نداده و حتی وجود چنین افرادی را در ابوظبی تکذیب می‌کند. عامری در ادامه می‌گوید: چهار روز قبل یکی دیگر از ایرانیان گرفتار در زندان پلیس امارات که آزاد شده از قشم با من تماس گرفت و از وضعیت صیادان خبرداد. این فرد در تماس خود یادآور شده که اماراتی‌ها هفت - هشت نفر را در یک اتاق نگهداری می‌کنند و زندانیان وضعیت خوبی ندارند که باید به آن‌ها کمک کرد. 
پیگیری‌های صورت‌گرفته بعد از این تماس‌ها منجر به این شده که پلیس امارات وجود چنین لنج و افرادی را تایید کرده است. ماهینی در این باره می‌گوید: روز دوشنبه با سفارت ایران در ابوظبی تماس گرفتم و از طریق آن‌ها متوجه شدم که پلیس امارات وجود این افراد و توقیف لنج را تایید کرده است. آن‌ها گفته‌اند چون لنج به اخطار توقف توجه نکرده آن‌ها را گرفته‌اند. به گفته مالک لنج ماهیگیری پلیس امارات هنوز برای دیدار با زندانیان موافقت نکرده است.

هفت ‌دلاور در بند
عمارماهینی درباره اهداف پلیس امارات می‌گوید: آن‌ها می‌خواهند خودشان ایرانی‌ها را دادگاهی کنند. اموال را توقیف و بعد آزادشان می‌کنند. اما مشخص نیست که خسارت وارده به خانواده‌های این ماهیگیران و فردی که او را کشته‌اند چطور می‌خواهند جبران کنند. این در حالی است که به ناخدا گفته‌ام در هنگام حضور در دادگاه مشخصات محل قایق را با توجه به اطلاعات ثبت شده جی‌پی‌اس ارائه کند تا مشخص شود که لنج وارد آب‌های امارات نشده است. اگرچه اماراتی‌ها تلاش می‌کنند بگویند قایق ما وارد آب‌های آن‌ها شده است. یکی دیگر از راه‌های 
رفع مساله می‌تواند استفاده از حضور بزرگان طوایف یا همان ریش‌سفیدی باشد. ماهینی در این‌باره نیز می‌گوید: سه چهار نفر را فرستاده‌ایم اما پلیس امارات طوری برخورد می‌کند که این افراد هم پا پس کشیده‌اند. 
افرادی که هم‌اکنون در زندان ابوظبی به سر می‌برند شامل هفت ایرانی هستند. یک نفر 55 ساله، دو نفر 50 ساله، یک نفر 40 ساله، یک نفر 30 ساله و دو نفر 45 ساله هستند و انتظار می‌رود دستگاه دیپلماسی کشور با پیگیری‌های جدی‌تر اقدامی عاجل برای رهایی این ماهیگیران از زندان امارات و رفع نگرانی خانواده‌های آن‌ها انجام دهد.

captcha
شماره‌های پیشین