sobhe-no.ir
570
سه شنبه، ۱۷ مهر ۱۳۹۷
6

آمادگی نجف اشرف برای استقبال از زائران اربعین حسینی

وزیر کشور از احتمال احیای مجدد کارت سوخت با ماهانه ۶۰لیتر سهمیه خبر داد

«فلاش‌بک» سوختی در دولت

در پی افزایش بی‌رویه مصرف بنزین و رشد شدید قاچاق سوخت به 15میلیون لیتر در ماه، مذاکراتی در دولت برای احیای دوباره کارت سوخت مطرح شده و اینکه وزیر کشور گفته «با توجه به روند افزایشی قیمت ارز که وجود داشت، در مرزها با قاچاق سوخت مواجه بودیم. یکی از پیشنهادات این بود که باید توزیع سوخت را قاعده‌مند کنیم» موید این موضوع است که باز هم باید شاهد بازگشت کارت‌های سوخت به سیستم سوخت و انرژی کشور باشیم.

صبح نو

آمادگی نجف اشرف برای استقبال از زائران اربعین حسینی

20 روز تا اربعین حسینی باقی‌مانده است و تمام دستگاه‌ها و نهادهای متولی در ایران و عراق خود را برای برگزاری بزرگ‌ترین گردهمایی مذهبی جهان آماده می‌کنند. 
در همین ارتباط رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات نجف اشرف گفت: صحن و شبستان حضرت زهرا ؟س؟ با همکاری موکب‌های ایرانی و تولیت آستان مقدس علوی برای پذیرایی از خیل زائران اربعین حسینی آماده شد. آقای علیرضا فداکار در تشریح اقدامات صورت گرفته برای آماده‌سازی شهر نجف در آستانه اربعین افزود: علاوه‌بر صحن حضرت زهرا؟س؟ با همکاری مسوولان عراقی،  ۵۵‌نقطه از شهر نجف اشرف، کوفه و جاده نجف به کربلا تا شهر حیدریه برای استقرار موکب‌های ایرانی جانمایی شده و در حال استقرار است. به گفته وی در‌حالی‌که حدود سه هفته تا اربعین حسینی فرصت هست، عملیات اجرایی طرح توسعه حرم مطهر علوی و کارگاه‌ها به‌صورت موقت تعطیل شده و عوامل ایرانی و عراقی در حال شست‌وشو و آماده‌سازی نهایی صحن برای میزبانی از زائران اربعین هستند. فداکار ادامه داد: با تعطیلی موقت جبهه‌های کاری در صحن حضرت زهرا؟س؟، کارهای مقدماتی برای پذیرایی از زائران اربعین با قوت در حال انجام است و اقلامی مانند پتو به صورت بسته‌بندی شده در انبار مخصوص دپو شده است.
رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات نجف اشرف با بیان اینکه میزبان اصلی کنگره عظیم اربعین حسینی، مردم و دولت عراق است گفت: همکاری خوبی بین مسوولان عراقی و ستاد بازسازی عتبات در جریان است تا موکب‌ها و هیات‌های مذهبی ایرانی که از بیش از ۱۵استان عازم نجف شده‌اند، بتوانند سهمی در فیض میزبانی از خیل عاشقان اهل بیت ؟عهم؟ داشته باشند.
فداکار با بیان اینکه در اربعین سال گذشته بیش از یک میلیون و ۴۷۰هزار زائر در صحن مطهر حضرت زهرا؟س؟ و موکب‌های ایرانی شهر نجف اشرف اسکان یافته و پذیرایی شدند، گفت: امسال، اسکان زائران اربعین در صحن حضرت زهرا؟س؟ راحت‌تر از سال گذشته خواهد بود. وی گفت: سال گذشته در اوج فعالیت‌های اربعین، بیش از یک‌میلیون‌و‌۶۰۰ هزار پرس غذا در هر وعده توسط موکب‌های ایرانی طبخ و بین زائران در شهر نجف اشرف توزیع شد.
رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات نجف اشرف با بیان اینکه خادمین این ستاد به صورت سرزده و در طول ۲۴‌ساعت در ایام اربعین به موکب‌ها رفته و از زائران نظرسنجی خواهند کرد، گفت: در این بازدیدهای بدون واسطه، کم و کاستی‌ها مشخص می‌شود و دستورات لازم برای رفع مشکلات صادر می‌شود.
فداکار با بیان اینکه زائران اربعین مشکلی در اسکان و تغذیه ندارند گفت: به هموطنان عزیزی که قصد زیارت اربعین را دارند توصیه می‌کنیم با توجه به نوسانات ارزی و کاهش ارزش پول ملی نسبت به اربعین سال گذشته، حتماً دینار عراقی به‌اندازه کافی برای پرداخت کرایه در مسیرهای مهران تا نجف و بین شهرهای مقدس در عراق همراه داشته باشند.
هزینه سفر یکی از اصلی‌ترین مسائلی است که با توجه به افزایش نرخ ارز در ماه‌های اخیر مورد سوال بسیاری از زائران اربعین حسینی است. در همین ارتباط نیز اعلام شده است که با توجه به کاهش نرخ دلار در هفته گذشته قیمت ویزای اربعین هم کاهش یافته است. امسال هزینه ویزای اربعین 41‌دلار اعلام شد. افرادی هم که در روزهای ابتدایی در سامانه سماح ثبت‌نام کردند 40 دلار معادل 377هزارو700 تومان نام‌نویسی کردندو پس از اضافه شدن یک دلار هزینه گردشگری ویزا 386هزار تومان محاسبه شد. البته چندی بعد مسوولان سازمان حج و زیارت به‌عنوان متولی نام‌نویسی زائران اربعین افرادی که در ابتدا نام‌نویسی کردند دیگر نیازی به پرداخت هزینه مابه‌التفاوت نداشتند. اما در روزهای اخیر که قیمت دلار کاهش یافت نرخ ویزای اربعین به 372هزار تومان رسید. این در حالی است که با کاهش بیشتر قیمت دلار می‌توان امیدوار به کمتر شدن هزینه ویزای اربعین بود.

captcha
شماره‌های پیشین