570
سه شنبه، ۱۷ مهر ۱۳۹۷
5
دکتر محمد مرندی در گفت‌وگو با «صبح نو»:

جمال خاشقجی منتقد نرم سیاست‌های آل‌سعود بود

پس از آنکه ترکیه برای پیگیری ناپدید شدن «جمال خاشقجی» خواستار بازرسی از سفارت ریاض در استانبول شد، اتحادیه اروپا و برخی کشورهای غربی هم نسبت به این موضوع واکنش شدیدی نشان دادند. روزنامه واشنگتن‌پست هم این اقدام را به مثابه حمله‌ای آشکار به یکی از روزنامه‌نگاران خود تلقی کرد.

خبر

صبح نو

خبر

رزمایش مشترک نظامی ترکیه-پاکستان
 پاکستان ناو جنگی «پیان اس سیف» را برای شرکت در رزمایش مشترک به ترکیه اعزام کرد.
افسران نیروی دریایی ترکیه و وابسته نظامی سفارت پاکستان در این کشور از ناو جنگی سیف استقبال کردند. ناو جنگی پاکستان قرار است در مراحل مختلف رزمایش مشترک با ترکیه از جمله دفاع هوایی و عملیات ضد زیر دریایی شرکت کند. نیروهای دریایی پاکستان اعلام کرد هدف از انجام رزمایش با ترکیه بالا بردن توان نظامی دو کشور برای دفاع از مرزهای آبی است. دریادار «آصف خالق» فرمانده ناو سیف با فرماندهان نیروی دریایی ترکیه دیدار و بر افزایش همکاری نظامی بین دو کشور تأکید کرد. چندی پیش ناو جنگی ترکیه برای گسترش روابط دفاعی وارد آب‌های پاکستان شد و در بندر کراچی پهلو گرفت.  نیروی دریایی پاکستان اعلام کرد: سفر ناو جنگی ترکیه گامی مؤثر در راستای گسترش روابط دفاعی دو کشور است. ترکیه تلاش کرده است ‌در کنار نوع نگاه کنونی به رهبری منطقه و حتی جهان اسلام، جدا از نگاه به اشتراکات دینی با پاکستان و فقدان مسأله مورد تنازع بین دو کشور، روابط خود را با پاکستان به‌عنوان قدرتی هسته‌ای و مهم در منطقه جنوب آسیا و شبه‌قاره گسترش دهد. دو کشور در حوزه همکاری دفاعی و تبادل تجربه و اطلاعات در زمینه تجهیزات نظامی، انجام مانورهای مشترک نظامی و تولیدات دفاعی و ایجاد همکاری نظامی طولانی‌مدت، افزایش همکاری نظامی و مبارزه با تروریسم تلاش‌هایی را انجام داده و اخیراً نیز در حوزه همکاری در تولید و انتقال فناوری محصولات دفاعی بر اساس نیازهای دو کشور، پروژه ارتقاء جنگنده‌های اف-16 پاکستان توسط صنایع هوایی ترکیه، تولید تجهیزات دفاعی و احتمال تولید مشترک بالگردهای جنگی و... گام‌هایی را برداشته‌اند. در کنار این موضوع، باید به صادرات دفاعی و نظامی ترکیه به پاکستان هم توجه کرد.
یک افسر بلند پایه ارتش ترکیه گفت: پاکستان از این کشور بالگردهای جنگی T-129 خریداری می‌کند. ترکیه برای تولید زیردریایی آگوستا 90 با پاکستان به توافق رسیده است و در‌حال‌حاضر آنکارا به‌دنبال خرید هواپیماهای مشاق از این کشور است.

افزایش چشمگیر مرگ‌و‌میر افراد بی‌خانمان در انگلیس طی یک سال گذشته
آمار ارائه‌شده از سوی «دفتر روزنامه‌نگاری تحقیقی» در انگلیس نشان می‌دهد حداقل ۴۴۹ بی‌خانمان طی یک سال گذشته در این کشور جان باختند.
به نوشته سایت شبکه خبری «بی.بی.سی»‌‌ افراد فوت‌شده بین ۱۸ تا ۹۴ سال سن داشتند و ۶۹درصد آنان را مردان تشکیل می‌دهند.
این باور هم وجود دارد که تعداد فوت‌شدگان بی‌خانمان در انگلیس بسیار بیشتر از ۴۴۹ نفر باشد چرا که تعریف رسمی بی‌خانمانی برای مقام‌های محلی در سراسر انگلستان متفاوت است.  روزنامه «گاردین» در گزارشی ماه آوریل گذشته نوشته بود که بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ آمار ثبت‌شده فوت‌شدگان بی‌خانمان در انگلیس ۲۳۰ نفر بوده است.  این سازمان طی همکاری با کانال ۴ شبکه بی.بی.سی داده‌ها و اطلاعات را از خیریه‌ها و خبرنگاران محلی در سراسر کشور جمع‌آوری کرده است.
به گفته مدیر اجرایی یک موسسه خیریه مرتبط با بی‌خانمان‌ها در انگلیس، این آمار کمتر از یک رسوایی ملی نیست. وی افزود، می‌شد جلوی تمامی این مرگ‌ها را گرفت.  براساس این گزارش، در مواردی این افراد بی‌خانمان به‌دلیل مصرف مواد مخدر یا بیماری جان باختند. اما موردی هم وجود داشته که فرد به‌دلیل شدت گرسنگی جان خود را از دست داده است.
خیریه‌های انگلیسی هم این آمار مرگ را آبروریزی ملی نامیده و از افزایش بی‌خانمانی در دوره ریاضت اقتصادی دولت محافظه‌کار انتقاد کردند. 
یک سخنگوی دولت انگلیس گفته است 2/1‌میلیارد پوند برای مقابله با تمام اشکال بی‌خانمانی اختصاص داده شده و دولت قصد دارد تا پایان سال ۲۰۲۷ به بی‌خانمانی در انگلستان پایان دهد.
روسیه: می‌خواهند تروریست‌ها را از ادلب به عراق منتقل کنند
«اولگ سر مولوتوف» معاون وزیر خارجه روسیه از وجود تلاش‌هایی برای انتقال تروریست‌ها از ادلب به عراق و ناکام ماندن این طرح خبر داد.
به گزارش خبرگزاری تاس، او افزود: تمام هزینه‌های این طرح در صورت انجام بر گردن عراق خواهد بود؛ عراق به تروریست‌های جدید نیاز ندارد.
معاون وزیر خارجه روسیه در ادامه به مناطقی در اندونزی، صحرای سینا و افغانستان اشاره کرد که به قول او «بندرگاه‌های امن» برای تروریست‌ها هستند. 
او گفت: بندرگاه‌های امن در درجه اول مناطقی هستند که در آن‌جا نا‌امنی وجود دارد. به‌ویژه در سینا؛ همچنان که تروریست‌ها به افغانستان و اندونزی نیز انتقال یافته‌اند. سر مولوتوف تأکید کرد: یکی از مهم‌ترین مسائل مورد دغدغه حال حاضر ممانعت از بازگشت تروریست‌های خارجی از خاورمیانه به‌خصوص از سوریه و عراق است. او ابراز نگرانی کرد که تروریست‌ها در اروپا پخش شوند و از آن‌جا از طریق بلاروس و اوکراین وارد روسیه شوند.
وجود ده‌ها هزار تروریست در استان ادلب و چگونگی حل‌و‌‌فصل حضور آن‌ها و انتقالشان پس از آزادسازی ادلب، پیچیده‌ترین مسأله پرونده این آخرین استان باقی‌مانده در دست تروریست‌ها محسوب می‌شود.
برخی منابع خبری پیش از این گفته بودند که تروریست‌های ادلب پس از آزادسازی این استان، به مناطق کردنشین در شمال شرق سوریه منتقل خواهند شد. مسأله‌ای که به‌شدت با مخالفت کردها مواجه شده است. 

captcha
شماره‌های پیشین