570
سه شنبه، ۱۷ مهر ۱۳۹۷
4
بسته‌ حمایتی دولت از اقشار آسیب‌پذیر رونمایی شد

مجلس مخالفت کرد

بعد از رییس‌جمهوری، آقای معاون هم از مدیران ناامید انتقاد کرد

مسوولان بی انگیزه

«بی انگیزگی مسوولان باید اصلاح شود. مدیر با انگیزه باید در شرایط سخت با قدرت مدیریت کند و پای پیشرفت کشور بماند. هر کس در سطوح مدیریتی خیانت کرد مهر خیانت را بر پیشانی او بزنید و به مردم معرفی کنید.» این‌ها اظهارات معاون اول رییس‌جمهوری در همایش ملی روز روستا و عشایر است.

نرخ‌هایی که قرار بود تثبیت شود

صبح نو

نرخ‌هایی که قرار بود تثبیت شود

قرار بود با تصویب CFT و اجرای تعهدات FATF دلار ارزان شده و حتی 50 درصد کاهش قیمت را تجربه کند، اما تصویب آخرین لایحه موردنظر گروه اقدام مالی در بهارستان، سیر نزولی قیمت‌ها در بازار متوقف و نرخ دلار صعودی شد.
از ابتدای مهرماه سال جاری همزمان با نزدیک شدن زمان بررسی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم CFT از مسوولان دولتی گرفته تا برخی از نماینده‌های مجلس و رسانه‌های جریان اصلاح‌طلب، بر کاهش نرخ ارز در صورت تصویب این لایحه تأکید کرده و مردم را از تبعات مخالفت با FATF می‌ترساندند. در واقع، حامیان FATF همان ادعایی را مطرح می‌کردند که حدود سه سال قبل، حامیان تصویب و اجرای برجام، به آن متوسل شده بودند.
این ماجرا باز هم تکرار شد، روزنامه آرمان در اول مردادماه تیتر یک خود را به FATF اختصاص داده و با تیتر «شوک چندباره قیمت سکه و دلار» سعی کرد افزایش قیمت سکه و ارز را به FATF ربط دهد، همچنین پروانه مافی، نماینده تهران در مجلس در 14 شهریورماه با انتشار توییتی گفته بود در صورت تصویب این لایحه قیمت دلار کاهش پیدا می‌کند. این نماینده اصلاح‌طلب در توییتر خود نوشت: لوایح چهارگانه که در حال تصویب در مجلس است و FATF یکی از آن‌هاست، می‌تواند تبادلات پولی بین‌المللی مارا تسهیل کرده و از دستاورد این اتفاق ضمن ثبات در بازار ارز می‌توان قیمت آن‌را حتی به میزان ۵۰% قیمت فعلی کاهش دهد.
خبرگزاری «ایلنا» در تاریخ 17 شهریورماه با انتشار گزارشی تلاش کرد حتی «شنیده شدن زمزمه‌ها درباره تصویب لوایح مرتبط با FATF» را نوشداروی نرخ ارز معرفی کند. آقای حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در انگلیس دیگر مسوولی بود که ارتباط میان پیوستن ایران به FATF و کاهش قیمت ارز را مطرح کرده بود در حساب توییتری خود نوشت: با شروع ریزش قیمت ارز و سکه در بازار امروز عصر در ایران، حالا نوبت نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی است که با تکمیل فرآیند FATF و تصویب استانداردهای بین‌المللی نظام بانکی، روند تثبیت واقعی نرخ ارز و از میان رفتن حباب ساختگی در بازار را تداوم بخشند.
این اظهارات و وعده‌هایی که توسط مسوولان و نمایندگان مجلس در خصوص کاهش قیمت دلار پس از تصویب این لایحه مطرح شد در کنار عملیات روانی رسانه‌های اصلاح‌طلب در این خصوص از نکات قابل تأمل است به‌گونه‌ای که اعتماد در تیتر یک روز یکشنبه 15 مهرماه خود نوشت؛ «قیمت دلار در آزمون CFT ». در گزارش این روزنامه در خصوص ارتباط قیمت دلار و CFT آمده بود که به تصویب رسیدن FATF یقیناً در قیمت دلار تأثیر می‌گذارد. حال پس از تصویب نوبت عمل به وعده کاهش قیمت دلار رسید؛ اما برخلاف وعده نمایندگان مجلس و رسانه‌های اصلاح‌طلب در خصوص تأثیر تصویب CFT بر کاهش قیمت دلار در بازار، مشاهدات از افزایش قیمت ارز حکایت دارد، در واقع تصویب لایحه CFT سبب شد تا روند کاهش نرخ ارز که در 10 روز گذشته آغاز شده بود، متوقف شده و دلار روند سعودی به خود بگیرد.
دلیل اصلی کاهش نرخ ارز در بازار اختیارات ویژه‌ای بود که شورای عالی اقتصادی در اختیار بانک مرکزی قرار داده بود و به همین منظور این نهاد مجوز یافته بود تا اسکناس‌های دلار را به بازار تزریق کند، همین امر نرخ کاهش دلار را به دنبال داشت و اصلاح‌طلبان در صدد برآمدند تا با نزدیک شدن به بررسی لایحه CFT در بهارستان و امید به تصویب آن را سیگنال مثبت به جامعه معرفی کنند.
این وعده‌های توخالی اما بلافاصله بعد از رأی مثبت به لایحه عضویت در کنوانسیون مبارزه مالی به تروریسم، افشا شد و بازار آزاد ارز و دلار تنها تا دو ساعت پس از آن آشفته شد. نه تنها دلالان، دلار را با قیمت‌های بالاتری از مردم می‌خرند بلکه دلار در صرافی‌های بانکی نیز گران شد و تنها یک روز بعد از تصویب CFT دلار پنج درصد افزایش قیمت را تجربه کرد.
همینطور قیمت طلا و سکه افزایش یافت و بازار بورس روزی که لایحه CFT به تصویب رسید یکی از سقوط‌های تاریخی خود را تجربه کرد و به‌عنوان قرمزترین روز بورس در تاریخ کشور ثبت شد. اگر برجام بر نرخ ارز در میان‌مدت اثر گذاشت، FATF هم اثر می‌گذارد. بعد از دو سال آثار منفی برجام بر نرخ ارز خود را نشان داد؛ اما بر اساس سخنان یک مقام دولتی آگاه به مقاومتی نیوز؛ با تصویب FATF در مجلس، در کمتر از ۶ ماه شاهد افزایش چندبرابری نرخ ارز خواهیم بود و مجلس باید نسبت به این مسأله پاسخگو باشد، در واقع دولتی‌ها در حالی آینده مبادلات پولی بانکی و اقتصادایران را در گروه FATF خواندند اما با اجرای خواسته‌های این نهاد مالی بین‌المللی و تصویب CFT بخش قابل توجهی از تبادلات ارزی کشور قطع شده و دیگر چاره مقابله با آثار آن هم وجود نخواهد داشت؛ لذا این اثر مستقیم و شدیدتری روی نرخ ارز خواهد گذاشت چرا که دیگر هیچ کانال بانکی جدیدی نیز برای توسعه تبادلات پیش روی ایران نخواهد بود.
 

captcha
شماره‌های پیشین