570
سه شنبه، ۱۷ مهر ۱۳۹۷
3
سفیر دائم آمریکا در سازمان ملل استعفاء داد،آیا او نویسنده مقاله ضد ترامپ است؟

کودتای هیلی

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا شب گذشته استعفای نیکی هیلی از سمتش به‌عنوان سفیر و نماینده دائم ایالات متحده نزد سازمان‌ملل را پذیرفت. استعفایی که برخی دلیل آن را انتشار مقاله بدون اسم دانستند که ماه گذشته در روزنامه نیویورک‌تایمز منتشر شد.

واکنش ایران به استعفای نماینده واشنگتن در سازمان‌ملل

هیلی دستاوردی جز انزوای آمریکا در جهان نداشت

یادداشت

هدف اسرائیل از حمله نظامی مقطعی به غزه

حسین رویوران

صبح نو

یادداشت

هدف اسرائیل از حمله نظامی مقطعی به غزه

حسین رویوران

1- ایجاد هراس در جامعه فلسطین. یکی از اهدافی که اسرائیل از جنگ مقطعی با غزه دنبال می‌کند ایجاد هراس در بین فلسطینیان است. در هر جامعه‌ای کسانی هستند که به این‌گونه اقدامات و تهدیدات، واکنش نشان دهند و دچار ترس شوند. صحبت روز 22‌مرداد رهبرایران که اشاره داشت عده‌ای ترسو در ایران هستند که به اقدامات و تهدیدات آمریکا پاسخ می‌دهند، ناظر به همین روانشناسی اجتماعی است. وقتی در جامعه عده‌ای ترسو به این تهدیدات پاسخ دهند، تهدیدکننده و مهاجم سعی می‌کند این پیام را منتقل کند که اگر در مقابل مطالبات وی تسلیم نشوند و باز تحرکات مقاومتی داشته باشند، باید عواقب آن را متحمل شوند. اسرائیل با این جنگ‌های مقطعی در واقع نوعی بازدارندگی را دنبال می‌کند.
2- اسرائیل به‌دنبال تغییر معادله است. اسرائیل در تلاش با این جنگ‌ها معادله گلوله در برابر گلوله و آتش در برابر آتش را از بین ببرد. یعنی اگر اسرائیل حمله کرد و فلسطینیان را هدف قرار داد با پاسخ روبه‌رو نشود. رسماً هم در مواضع اعلامی خود این موضوع را مطرح کرده است. یعنی اسرائیل فقط حق حمله و زدن فلسطینیان را دارد و نباید پاسخی از سوی غزه داده شود! اما غزه در برابر هر اقدام اسرائیل پاسخ داده است. شاید پاسخ غزه متناسب با حجم اقدامات اسرائیل نیست اما به هر حال پاسخ یعنی برقراری معادله گلوله در برابر گلوله و آتش در برابر آتش و این معادله یکی از مهم‌ترین قواعد فی‌مابین دو طرف است که اسرائیل نگران استمرار و گسترش 
کمی و کیفی آن است.
3- ایجاد شکاف بین مردم و مقاومت در غزه. اسرائیل از جنگ مقطعی به‌دنبال ایجاد شکاف بین مردم و مقاومت است. بعضی از مردم از حجم درگیری‌ها و طولانی شدن آن‌ها خسته شده‌اند و به دنبال آرامش هستند. در نتیجه اسرائیل تلاش دارد بین جامعه غزه شکاف ایجاد کند. یعنی بین موافقین با ادامه مقاومت و مخالفین اختلاف بیندازد و آن‌ها را در مقابل هم قرار دهد.
4- فشار به مقاومت برای پذیرش سازش با اسرائیل. یکی از اهداف اسرائیل از جنگ مقطعی تحت فشار قرار دادن مقاومت برای وادار سازی آن به سازش است. این یک نکته بسیار مهم است. غزه در سال‌های اخیر سه جنگ انجام داده است و تاکنون بازسازی نشده است. حدود 12 سال است که در محاصره قرار دارد. آمار بیکاری بسیار بالا است. برخی مردم خسته شده‌اند. اسرائیل به بهانه بادبادک‌ها معبر کفر سالم را بسته است. از معبر رفح افراد تردد می‌کنند و از معبر کفر سالم کالاها وارد می‌شوند. با بسته شده معبر کفرسالم سوخت قطع شده است، برق نیست، دارو نیست، غذا نیست و غیره. اسرائیل با تشدید محاصره و جنگ تلاش می‌کند مقاومت را در فشار قرار دهد و با مردم دچار مشکل کند تا تسلیم سازش شوند. دو روز پیش اعلام شد که داروهای ضد سرطان در غزه کاملاً تمام شده است و بیماران سرطانی باید بدون دارو با این بیماری مبارزه کنند و از شیمی‌درمانی دیگر خبری نیست.

captcha
شماره‌های پیشین