570
سه شنبه، ۱۷ مهر ۱۳۹۷
2
سایه سنگین کاهش صادرات نفت ایران بر بازارهای جهانی

عقب‌نشینی آمریکا

ایران چگونه جزو هفت قدرت برتر پرنده‌های شکاری شد

دست برتر پهپادی ایران

«ایران جزء هفت قدرت اول پهپادی جهان است» این خبر را رییس ستادکل نیروهای مسلح گفته و تأکید کرده است که این توسعه به سال‌های دفاع مقدس برمی‌گردد که از سال‌1363 آغاز شد و ما خوشبختانه در این مسیر توسعه متوازن و خوبی را داشته‌ایم به‌گونه‌ای که در عملیات علیه تروریست‌ها و انتقام حمله به اهواز هفت فروند پهپاد مواضع آن‌ها را درهم کوبید و «اولین عملیات رسمی» پهپادهای رزمی سپاه در خارج از کشور رقم خورد.

صبح نو

ایران چگونه جزو هفت قدرت برتر پرنده‌های شکاری شد

دست برتر پهپادی ایران

«ایران جزء هفت قدرت اول پهپادی جهان است» این خبر را رییس ستادکل نیروهای مسلح گفته و تأکید کرده است که این توسعه به سال‌های دفاع مقدس برمی‌گردد که از سال‌1363 آغاز شد و ما خوشبختانه در این مسیر توسعه متوازن و خوبی را داشته‌ایم به‌گونه‌ای که در عملیات علیه تروریست‌ها و انتقام حمله به اهواز هفت فروند پهپاد مواضع آن‌ها را درهم کوبید و «اولین عملیات رسمی» پهپادهای رزمی سپاه در خارج از کشور رقم خورد.

در برابر مقر تروریست‌ها در نزدیکی مرزهای کشور 
ساکت نخواهیم نشست
سردار سرلشکر محمد باقری، رییس ستادکل نیروهای مسلح در نخستین همایش «نقش قدرت هوایی در اقتدار ملی» که صبح سه شنبه در سالن همایش‌های نمایشگاه هوایی سازمان صنایع هوایی نیروهای مسلح وابسته به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح برگزار شد، با اشاره به این که پهپادها امروزه چه در جبهه استکبار و چه در کشور عزیز ما در حال توسعه است، گفت: ما خوشبختانه در این مسیر توسعه متوازن و خوبی را داشته‌ایم و این توسعه به سال‌های دفاع مقدس برمی‌گردد که از سال 1363 آغاز شد و امروز ایران اسلامی جزء هفت قدرت اول جهانی در این زمینه محسوب می‌شود.رییس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: در زمان صلح قدرت هوایی مأموریت‌های زیادی دارد از جمله اگر مجموعه تروریستی در نزدیکی مرزهای کشور مقر ایجاد کند ما ساکت نخواهیم نشست.

شکار «جانور قندهار» 
13 آذرماه سال 90، خبری حیرت‌انگیز در رسانه‌های ایرانی منتشر شد. «یگان‌هایی از ایران موفق شدند یک فروند پهپاد پیشرفته را سالم به زمین بنشانند.» این خبر به‌سرعت در رسانه‌های مطرح جهان بازنشر یافت و به خبر اول تمام رسانه‌های جهان تبدیل شد. اگرچه در ساعات اولیه انتشار این خبر، مشخص نبود که پهپاد شکارشده، از کدام کشور به داخل خاک ایران فرستاده شده و علت این کار چه بوده است اما یک نکته را همه می‌دانستند که چنین پهپادی فقط در اختیار کشورهای قدرتمند و پیشرفته در حوزه ساخت پهپادهاست. با گذشت چند روز، اطلاعات بیشتری از این پهپاد منتشر شد. پهپاد شکارشده، RQ170 یا همان «جانور قندهار» نام داشت که کشور سازنده آن آمریکاست و هم‌اکنون در پایگاه هوایی آمریکا در افغانستان توسط این کشور، به‌کارگیری می‌شود.مقامات آمریکایی ساعتی پس از انتشار این خبر، ابتدا اصل موضوع را تکذیب و اعلام کردند که ایالات متحده چنین پهپادی را گم نکرده است. ساعتی بعد اما، نیروی هوایی آمریکا از گم‌شدن یک فروند پرنده بی‌سرنشین خود از اسکادران پهپادهای RQ170 خبر داد و اعلام کرد که این پهپاد دچار نقص فنی در سیستم موقعیت‌یابی خود شده و در جایی سقوط کرده است اما نیروی هوایی قادر به یافتن آن نیست.مقامات آمریکایی همچنان از تأیید شکار این پرنده بدون سرنشین توسط ایران طفره می‌رفتند تا اینکه تصاویر و فیلم آن توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منتشر شد. با اثبات آمریکایی بودن این پهپاد و موفقیت بی‌نظیر ایران در شکار آن، باراک اوباما رسماً اعلام کرد که از ایران خواسته که آن را به آمریکا بازگرداند اما مقامات ایران در پاسخ به این درخواست، صراحتاً گفتند که هرگز این پهپاد متجاوز را به آمریکا پس نمی‌دهند.رمزگشایی از حافظه این پهپاد و بیرون آوردن حتی فیلم‌ها و تصاویری که این پرنده در پایگاه خود در افغانستان گرفته است، پایان ماجرا نبود و سپاه پاسداران تلاش برای «مهندسی معکوس» این پهپاد را پس از رمزگشایی تمام حافظه‌های آن، آغاز کرد، چیزی که سردار سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه در مهرماه سال 92 درباره آن اعلام کرد: تمام حافظه‌ها و کامپیوترهای آرکیو170 رمزگشایی شده و در آینده نزدیک اخبار خوشی از آرکیو170 و بهینه‌سازی‌هایی که نیروهای ما روی «مدل معکوس‌شده» آن انجام داده‌اند، اعلام خواهد شد.
حال ایران قدرت هفتم پهپادی جهان شده و با ساختن و در اختیار داشتن انواع پهپادها با کارکردهای مختلف، جزو برترین کشورهای جهان در حوزه ساخت و تولید پهپادهای نظامی و غیرنظامی محسوب می‌شود.شاید نخستین سری از پهپادهای ایرانی را بتوان نمونه اولیه پهپاد مهاجر1 نامید. این پهپاد بنابر نیاز کشورمان برای دستیابی به اطلاعات دشمن، در دوران جنگ تحمیلی توسط متخصصان کشورمان ساخته و رونمایی شد و کمک قابل توجهی به نیروهای کشورمان در دستیابی به اطلاعات محرمانه یگان‌های ارتش بعثی داشت.
اما پس از اینکه جنگ پایان یافت، متخصصان صنایع هوایی کشورمان در وزارت دفاع و جهادهای خودکفایی نیروها، دست به کار شدند و نمونه‌های مختلفی از پهپادها با قابلیت‌های متفاوت را تولید کردند و در اختیار یگان‌های ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گذاشتند.سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هم‌اکنون با در اختیار داشتن پهپادهای مدرنی مانند شاهد 129
 (در چند مدل)، صاعقه، سیمرغ، انواع پهپادهای ابابیل و مهاجر، هما و. . .، یگان قدرتمندی در حوزه پهپادی در اختیار دارد و علاوه بر این، با به اسارت درآوردن پهپادهای پیشرفته‌ای همچون پهپاد MQ-1C ،RQ-170 ،RQ -7 و... فناوری بالایی در نفوذ به سامانه‌های هدایت و ناوبری پهپادهای روز جهان به دست آورده است.علاوه بر این، وزارت دفاع نیز با تولید انواع پهپادهای دیگر از جمله فطرس، حماسه و. . . نیز، تولیدکننده پهپادهای پیشرفته نظامی است.سردار حاجی‌زاده در همین زمینه گفته است: «ما در حوزه پهپاد در تراز چهار کشور اول جهان هستیم ولی در برخی امور آمریکایی‌ها هم‌تراز ما هستند و این موضوع در بخش هواپیماهای بدون سرنشین پنهانکار و بمب‌افکن‌ها مصداق دارد و در واقع آمریکایی‌ها در تلاش هستند در این بخش هم‌تراز ما شوند.»در این میان اما در نهم مهرماه سپاه پاسداران انقلاب در یک عملیات موشکی - پهپادی با عنوان عملیات «ضربت محرم»، مواضع تروریست‌های تکفیری تحت حمایت آمریکا را درهم کوبید. سپاه پاسداران در این عملیات از دو سلاح استفاده کرد که در یک بخش، از موشک‌های بالستیک ذوالفقار و قیام بهره برده و چهار فروند موشک ذوالفقار و دو فروند موشک بالستیک قیام را به سوی مواضع تروریست‌ها شلیک کرده است.چند فروند پهپاد نیروی هوافضای سپاه با طی مسیری بیش از 300 کیلومتری، به بالای سر اهداف رفته با موفقیت توانستند به‌طور زنده، لحظه اصابت موشک‌های بالستیک شلیک‌شده از ایران را به مرکز فرماندهی عملیات در داخل ایران ارسال کنند. پهپادهایی که در این بخش از عملیات مورد استفاده قرار گرفته است، همگی ایرانی بوده و از جمله پهپادهای عملیاتی سپاه، مستقر در سوریه بوده‌اند.این عملیات با ورود هفت فروند پهپاد های جنگی تکمیل شد و مراکز فرماندهی و پشتیبانی و تجمع نیروهای تروریستی در این منطقه هدف قرار گرفت، آن‌طور که سپاه اعلام کرده، پس از شلیک موشک‌های بالستیک و اصابت آن‌ها به مقرهای تروریست‌ها در بوکمال در شرق سوریه، هفت فروند پهپاد رزمی نیروی هوافضای سپاه نیز مواضع و مقرهای تجمع و پشتیبانی تروریست‌ها را «بمباران» کرده‌اند.سپاه اعلام نکرده که از چه پهپادهایی در این عملیات استفاده کرده اما تصاویری که منتشر شده نشان می‌دهد که سپاه در این بخش از عملیات ضربت محرم، از پهپادهای بمب‌افکن صاعقه اهداف برای «بمباران» استفاده کرده است. پهپاد صاعقه، یک پهپاد دوربرد بوده و قادر به حمل چهار بمب هوشمند و نقطه‌زن است که با استفاده از این بمب‌ها می‌تواند اهداف را با دقت بالا مورد اصابت قرار دهد.«پهپاد صاعقه» از کلاس پهپادهای سیمرغ یا همان آرکیو 170 ایرانی است. پهپاد صاعقه در واقع نخستین پهپاد بمب‌افکن ایرانی است.بمب‌هایی که پهپاد صاعقه به سوی مواضع تروریست‌ها رها کرد، در واقع همان بمب‌های 342 مشهور بود که پیشتر توسط سپاه رونمایی شده بود. این بمب‌ها، در واقع هم‌خانواده موشک‌های سدید هستند که پهپادهای صاعقه و شاهد129 قادر به حمل و پرتاب آن‌ها هستند.

captcha
شماره‌های پیشین