570
سه شنبه، ۱۷ مهر ۱۳۹۷
2
سایه سنگین کاهش صادرات نفت ایران بر بازارهای جهانی

عقب‌نشینی آمریکا

ایران چگونه جزو هفت قدرت برتر پرنده‌های شکاری شد

دست برتر پهپادی ایران

«ایران جزء هفت قدرت اول پهپادی جهان است» این خبر را رییس ستادکل نیروهای مسلح گفته و تأکید کرده است که این توسعه به سال‌های دفاع مقدس برمی‌گردد که از سال‌1363 آغاز شد و ما خوشبختانه در این مسیر توسعه متوازن و خوبی را داشته‌ایم به‌گونه‌ای که در عملیات علیه تروریست‌ها و انتقام حمله به اهواز هفت فروند پهپاد مواضع آن‌ها را درهم کوبید و «اولین عملیات رسمی» پهپادهای رزمی سپاه در خارج از کشور رقم خورد.

صبح نو

سایه سنگین کاهش صادرات نفت ایران بر بازارهای جهانی

عقب‌نشینی آمریکا

کمتر از یک ماه مانده به تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران، به‌طور روزانه اخبار جدیدی درخصوص آینده صادرات نفت ایران منتشر می‌شود و نگرانی بازار از کاهش صادرات نفت ایران به‌عنوان سومین صادرکننده بزرگ اوپک، سبب شد تا قیمت نفت دوباره بالا رفته و زنگ خطری برای از بین رفتن تلاش اوپک در کنترل قیمت‌ها به صدا درآید.
در آستانه اجرای تحریم‌های آمریکا، بهای معاملات آتی نفت برنت ۲۶ سنت (3/0 درصد) افزایش یافت و به 17/84دلار در هر بشکه رسید. نفت برنت روز دوشنبه تا رکورد پایین 66/82دلار عقب‌نشینی کرد، اما پس از آن با خوش‌بینی سرمایه‌گذاران به تدابیر محرک اقتصادی چین که تقاضای این کشور برای نفت را افزایش خواهد داد، بهبود پیدا کرد. برنت هفته گذشته تا رکورد 74/84دلار صعود کرده بود. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۲۴ سنت (3/0 درصد) کاهش یافت و به 53/74دلار در هر بشکه رسید. نفت آمریکا روز گذشته تا رکورد پایین 07/73دلار عقب‌نشینی کرده بود، اما تا پایان معاملات با پنج سنت کاهش بسته شد. به گزارش ایسنا، طبق اظهارات منابع آگاه، صادرات نفت ایران در نخستین هفته اکتبر کاهش بیشتری پیدا کرده و چالشی را برای سایر تولید‌کنندگان اوپک برای جبران کمبود عرضه ایجاد کرده است. بر اساس گزارش رویترز، از سوی دیگر شرکت‌های نفتی که در خلیج مکزیک فعالیت می‌کنند، با نزدیک شدن طوفان مایکل به ایالت‌های شرق این منطقه از جمله فلوریدا، ۱۹ درصد از تولید نفت خود را کاهش دادند. تحلیلگران در نظرسنجی «اس اند پی گلوبال پلاتس» پیش‌بینی کردند ذخایر نفت آمریکا در هفته منتهی به پنجم اکتبر، به‌دلیل کاهش فعالیت پالایشگاهی و صادرات کمتر، 61/1میلیون بشکه افزایش پیدا کرده است. تمامی این‌ها در حالی است که تحلیلگران گروه بانکی ANZ در یادداشتی اعلام کردند قیمت‌های نفت به‌دلیل نگرانی‌ها نسبت به کمبود شدید عرضه به‌دلیل بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران و عرضه کمتر از سوی لیبی و ونزوئلا رو به افزایش هستند.بر اساس گزارش نشریه فارین پالیسی آمریکا در صدد است تا با وضع مجدد تحریم‌های نفتی علیه ایران، فشار اقتصادی این کشور را تشدید کند اما با توجه به اینکه از مردادماه ونزوئلا، لیبی و نیجریه دچار محدودیت عرضه شده‌اند محرومیت از نفت ایران ممکن است باعث افزایش شدید قیمت‌ها در ماه‌های آینده شود و احتمالاً خسارت قابل توجهی بر اقتصاد آمریکا و جهان وارد کند.ترامپ برای مقابله با این تهدیدات در تلاش است تا نفت عربستان را جایگزین کرده و بازارهای ایران را از چنگش درآورد نقشه‌ای که تاکنون با مخالفت اعضای اوپک به بن‌بست رسید، به همین منظور هم خبرهایی درباره تعدیل سیاست‌های تحریمی آمریکا و ارائه معافیت‌های تحریمی خریداران نفت ایران از سوی پمپئو تأیید شد که این امر در ابتدا کاهش ناچیز قیمت نفت را به همراه داشت.
صادرات طلای سیاه با تانکرهای شبح 
اگرچه داده‌های رسمی منابع ردیابی نفتکش ها نشانگر سقوط پرشتاب صادرات نفت ایران است، اما منابع کشتیرانی و تجاری در گفت‌وگو با اس‌اند‌پی گلوبال پلاتس اعلام کرده‌اند که تانکرهای شبح در حال ورود به بازار صادرات طلای سیاه ایران هستند و با خاموش کردن سامانه ردیابی تعدادی از نفتکش ها توسط ایرانی‌ها، مقصدهای این تانکرها نامشخص است. داده‌های این پایگاه نشان می‌دهد که ۱۲‌نفتکش ایرانی در ماه گذشته، سامانه‌های ردیابی ماهواره‌ای خود را خاموش کرده‌اند. در ماه گذشته، روزانه ۲۰۷‌هزار بشکه از نفت صادراتی بارگیری شده از پایانه‌های ایران به‌دلیل خاموش شدن سامانه ردیابی ماهواره‌ای آن‌ها، فاقد مقصد ثبت شده بوده‌اند.
ثبت سفارش نفت ایران برای نوامبر
اما کمتر از یک ماه مانده به تحریم‌ها علیه ایران، ورق به نفع صادرات نفت ایران بازگشته است، هند توانسته‌ بر اساس قانون کاتسا در راستای معافیت تحریمی گام بردارد و اگرچه هنوز معلوم نیست از اینکه آمریکا چه شرایط جدید و یا معافیت‌هایی را برای تحریم‌های نفتی ایران تعیین می‌کند، با این وجود دو شرکت نفتی هند برای خرید نفت از تهران در ماه نوامبر ثبت سفارش کردند، همچنین مشتریان کوچکی در خاورمیانه خواستار خرید نفت ایران شده‌اند. تمامی این موارد خود تاییدی بر شکست نفتی ترامپ است.همچنین با توجه به پیش‌بینی تحلیلگران اقتصادی تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران تنها می‌تواند سبب کاهش صادرات یک میلیون بشکه‌ای نفت شود و به‌دلیل اینکه وحشت از کاهش حضور ایران در بازار نفت سبب افزایش قیمت‌ها حتی تا بشکه‌ای 100 دلار می‌شود، درآمدهای نفتی ایران برخلاف تحریم‌ها ثابت خواهد ماند و ضربه‌ای به اقتصاد کشور وارد نمی‌شود.حال رویترز اعلام کرد میدان گازی رهام که حدود پنج‌درصد نیاز گاز انگلیس را برطرف می‌کند‌، اکنون یک مجوز جدید برای فعالیت از دفتر کنترل دارایی‌های خارجی آمریکا (OFAC) دریافت کرده است.این مجوز به شرکت سریکا انرژی اجازه می‌دهد به برداشت خود از سهم 50‌درصدی بریتیش پترولیوم در این میدان گازی ادامه دهد.طبق این مجوز که تا 31 اکتبر 2019 اعتبار دارد و احتمالاً تمدید خواهد شد‌، درآمد ایران از این میدان گازی تا پایان تحریم‌ها در یک حساب سپرده نگه داشته می‌شود.بریتیش پترولیوم در ماه مه اعلام کرد کار در رهام را متوقف کرده و به‌دنبال کسب معافیت از تحریم‌های آمریکا علیه ایران است. OFAC اطمینان داد که مؤسسات آمریکایی تأمین‌کننده کالا‌، خدمات و پشتیبانی برای رهام مشمول تحریم‌های ثانویه آمریکا نمی‌شوند.
این اقدام OFAC باعث ادامه تولید میدان گازی رهام خواهد شد
تحریم‌های قبلی آمریکا بین سال‌های 2012 تا 2014 میدان گازی رهام را بسته بود. میدان گازی رهام در سال 1977 با سرمایه‌گذاری مشترک شرکت نفت ایران و بریتیش پترولیوم کشف شد. بریتیش پترولیوم سال‌های زیادی در ایران کار کرده است.
این شرکت در سال 2010‌، یک‌سال قبل از تشدید تحریم‌های غرب علیه ایران رهام را بست و در سال 2014 پس از اخذ معافیت از تحریم‌ها تولید خود را از سر گرفت.

captcha
شماره‌های پیشین