570
سه شنبه، ۱۷ مهر ۱۳۹۷
12

خبر

گزارش جالب اسکرین‌رنت از ادغام دو غول سینمایی

چه سرنوشتی پیش روی آثار فاکس و دیزنی است

در روزهای پایانی ماه گذشته به‌صورت رسمی اعلام شد که دیزنی بخش اعظمی از محتوای سینمایی و تلویزیونی فاکس را خریداری خواهد کرد. پس از نبرد کوتاه متشنجی با کمپانی رقیب، کام کست؛ دیزنی پیروز از میدان نبرد خارج شد تا انتقال و ادغام فاکس را تا پایان تابستان 2019 نهایی کند.

صبح نو

خبر

شاکری: پیاده‌روی اربعین 
از زایش‌های دفاع مقدس است
احمد شاکری با بیان این‌که پیاده‌روی اربعین از زایش‌های دفاع مقدس است، گفت: واقعه کربلا در پیاده‌روی اربعین به نحوی بازسازی نمادین و معنوی می‌شود. 
به گزارش «فارس»، وی گفت: در راهپیمایی اربعین آنچه همواره تداعی‌کننده این واقعه هست و می‌تواند موجب رشد معنوی باشد، تأمل و دقت در این است که پیاده‌روی اربعین با یک اتفاق تاریخی پیش از خود کامل می‌شود؛ یعنی پیش از خود وقایعی را دارد که این واقعه به راهپیمایی اربعین می‌انجامد. به نظر می‌رسد دفاع مقدس یک ارتباط تنگاتنگ و معنادار با راهپیمایی اربعین دارد. زمانی ما به اهداف و حکمت راهپیمایی اربعین نزدیک می‌شویم که به دفاع مقدس متوجه شویم و بدانیم در آن هشت سال چه اتفاقاتی افتاده که آینده آن اربعین است.
 زمانی دفاع مقدس را بهتر می‌فهمیم که به اربعین رجوع کنیم. چیزی که با عنوان راهپیمایی اربعین می‌بینیم به‌نحوی معنابخش دفاع مقدس ماست. در دفاع مقدس رزمندگان ما کاری کردند که نتیجه‌اش همین راهپیمایی اربعین است. در نگاه پیشینی هم واقعه اربعین می‌تواند دیده شود. این سنت پس از خود نیز ادامه داشته و ثمراتی دارد. پیوستگی میان گذشته، حال و آینده و همچنین توجه به سنن الهی، عالم توحیدی و ربوبی داشته و در حوزه داستان هم کارآمد است.

بزرگداشت روز حافظ 
در فرهنگسرای نیاوران
به مناسبت روز حافظ، شاعر نامدار ایرانی، جمعه ۲۰ مهرماه برنامه‌ای با حضور اهالی ادبیات و موسیقی در فرهنگسرای نیاوران بر پا خواهد شد. در این برنامه که با حضور تعدادی از هنرمندان و صاحب‌نظران برگزار خواهد شد از آلبوم «حافظ خوانی» علی رستمیان نیز رونمایی می‌شود. خواجه شمس‌الدین محمد‌بن بهاءالدّین محمد حافظ شیرازی، معروف به لسان‌الغیب، لسان‌العرفا و ناظم‌الاولیا شاعر بزرگ سده هشتم ایران و یکی از سخنوران نامی جهان است. همه ساله در ۲۰ مهرماه بزرگداشت این شاعر نامی در ایران و جهان برگزار می‌شود. این مراسم جمعه ۲۰ مهرماه ساعت ۱۶ در سالن خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران برگزار خواهد شد و حضور برای عموم علاقه‌مندان آزاد خواهد بود.

اعلام سرانه دقیق کتابخوانی در ایران
 «به همین سادگی» نیست
دبیر هفته کتاب با اذعان به اینکه به خاطر نبود تعریفی مشخص از مطالعه، نمی‌توان به همین سادگی آماری از کتابخوانی ایرانی‌ها اعلام کرد، از احتمال انجام یک طرح پژوهشی میدانی در این رابطه خبر داد.
به گزارش «مهر»، آقای نیکنام حسین‌پورضمن تأکید بر استفاده حداکثری از ظرفیت‌های موجود در معاونت‌های تخصصی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای حمایت از برنامه‌های این دوره از هفته کتاب، در رابطه با اینکه آیا پس از ۲۶ دوره از برگزاری هفته کتاب، قرار هست آماری دقیق و رسمی از سرانه کتابخوانی ایرانی‌ها اعلام شود؟، گفت: واقعیت این است که سرانه مطالعه، مسأله‌ای نیست که بتوانیم به همین سادگی آن را مشخص و اعلام کنیم.
وی ادامه داد: استخراج و اعلام عدد مربوط به سرانه مطالعه و یا کتابخوانی، نیاز به انجام پژوهش‌های عظیم با استفاده از سنجه‌های بزرگ دارد و باید شاخص‌های کتابخوانی ما مشخص باشد چون به هر حال تعریف مختلفی از کتابخوانی وجود دارد؛ برخی معتقدند که مثلاً خواندن کتاب‌های درسی و یا کتب ادعیه هم باید در آمار سرانه کتابخوانی بیاید. لذا باید ابتدا تعریف دقیقی از مطالعه به دست بیاید و بعد درباره سرانه کتابخوانی اظهار نظر کرد. دبیر بیست و ششمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران همچنین از ارائه پیشنهادی به پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات برای انجام پژوهشی جامع و طرحی میدانی در این زمینه خبر داد و ابراز امیدواری کرد که در سال‌های آینده آمار دقیق مربوط به کتابخوانی در ایران، به دست بیاید و اعلام شود.
 
بالا رفتن سرعت آموزش فارسی با فضای مجازی
رییس بنیاد سعدی با بیان اینکه دستیابی به فضای مجازی و آموزش‌های الکترونیک و استفاده از اینترنت، یکی از مهم‌ترین اختراعات بشر بوده است، گفت: با استفاده از این فرصت‌ها می‌توانیم کارهای بزرگی برای گسترش زبان فارسی انجام دهیم و سرعت آموزش فارسی در جهان بالا می‌رود. آقای حدادعادل با بیان اینکه در برخی از دانشگاه‌های جهان، دوره‌های کارشناسی ارشد آموزش زبان انگلیسی و زبان‌های دیگر در فضای مجازی راه‌اندازی شده است، گفت: این نشان از اهمیت استفاده از ظرفیت‌های فضای مجازی دارد و ما نیز در بنیاد سعدی به دنبال برگزاری دوره‌های آموزش مجازی هستیم اما هنوز به نتایجی که در نظر داشتیم، نرسیده‌ایم و مسلماً اگر این کار بخواهد ادامه پیدا کند، باید تعداد بیشتری از تربیت مدرس مجازی برگزار شود و یک حرکت عمومی در کل کشور به وجود آید تا نیروی متخصص آموزش مجازی تربیت شود و به این ترتیب با استفاده از فضای مجازی، آموزش زبان فارسی را حتی در دورافتاده‌ترین نقاط جهان که امکان اعزام معلم نیست، گسترش دهیم.
 

captcha
شماره‌های پیشین