570
سه شنبه، ۱۷ مهر ۱۳۹۷
10
وزیر بهداشت:

انتقال دانشجویان پزشکی خارج به کشور اجحاف به داخلی‌هاست

رییس ستاد اجرایی فرمان امام ؟ره؟ شیوه ارائه خدمات به 7500بیمار را تشریح کرد

حرکت کاروان احسان در مناطق محروم کشور

محمد مخبر، رییس ستاد اجرایی فرمان امام ؟ره؟ در مراسم رونمایی و اعزام کاروان سلامت احسان به هزار نقطه محروم کشور با اشاره به برجستگی نقش امام حسین؟ع؟ در میان ائمه اطهار، اظهار داشت: ایشان شاهد شهادت امیر‌المومنین؟ع؟ در سال چهلم هجری بودند و در جریان واقعه صلح امام حسن؟ع؟ قرار داشتند و تا شهادت این حضرت در تبعیت کامل از امام زمان خود (امام حسن؟ع؟ ) بودند. وی ادامه داد: امام حسین؟ع؟ پس از شهادت امام حسن؟ع؟ و تا زمان زنده بودن معاویه که ۱۰ سال به طول انجامید همچنان به عهد صلح پایبند بودند.

بسته کامل درمانی برای 7500 بیمار 

صبح نو

وزیر بهداشت:

انتقال دانشجویان پزشکی خارج به کشور اجحاف به داخلی‌هاست

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اعلام ممنوعیت انتقال دانشجویان علوم پزشکی ایرانی از دانشگاه‌های خارجی به دانشگاه‌های داخل کشور از ابتدای سال جدید میلادی، گفت: این اقدام اجحاف در حق به دانشجویانی است که سال‌ها برای قبولی در دانشگاه‌های کشور تلاش کرده‌اند.
دکتر سید‌حسن قاضی زاده‌هاشمی، وزیر بهداشت روز گذشته در حاشیه آیین تبادل تفاهم‌نامه همکاری مشترک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت بهداشت گفت: تا پیش از این دانشجویانی که 36‌واحد در دانشگاه‌های خارجی درس خوانده بودند، می‌توانستند به دانشگاه‌های داخل منتقل شوند و در ایران ادامه تحصیل بدهند، ولی بر اساس تغییرات جدید این دانشجویان علوم پزشکی تا پایان دوره تحصیلی خود باید در همان دانشگاه خارجی به تحصیل ادامه دهند. وی به نقش فناوری‌های نوین در راستای رفاه حال مردم اشاره کرد و افزود: دسترسی آسان، تشخیص و درمان به موقع از جمله ویژگی‌های این فناوری‌هاست که در همه جای جهان مشخص شده است. در این عرصه فضای مناسبی ایجاد نکردیم و همچنان در حوزه درمان به روش‌های سنتی بسنده کرده‌ایم؛ در‌حالی‌که باید رضایتمندی مردم در نظر گرفته شود.

  تهیه تجهیزات کار سختی نیست
هاشمی با اعلام اینکه از چند ماه قبل اقدامات مقدماتی در این زمینه آغاز شده است، اظهار داشت: با به‌کارگیری این نوآوری‌ها تمام مردم در اقصی نقاط کشور می‌توانند خدمات یکسان درمانی دریافت کنند.
وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی اضافه کرد: تهیه دستگاه‌هایی مانند MRI و سونوگرافی در صورت وجود اعتبارات کار سختی نیست به طوری که در طرح تحول سلامت میزان تخت‌های بیمارستانی افزایش چشمگیری پیدا کرد. همچنین در حالی در دوره اول دولت 500 دستگاه سونوگرافی به نظام درمانی افزوده شد که سالانه 200 رادیولوژیست از دانشگاه‌ها فارغ التحصیل می‌شوند.
هاشمی گفت: با توسعه کسب و کارهای سلامت دیجیتال می‌توان و با آموزش چند ماه یک فرد دیپلمه اطلاعات را به مرکز (رادیولوژیست) مخابره کرد و اطلاعات کامل را برای درمان فرد کسب کرد. وی با تاکید بر اینکه وزارت بهداشت مدت زیادی است در این عرصه ورود کرده و به‌طور مثال پرونده سلامت 75‌میلیون ایرانی در اختیار وزارت بهداشت قرار دارد، گفت: نسل‌های جدید جامعه پزشکی و پیراپزشکی با این فناوری مأنوس هستند.

  چالش‌های کنکور
مدتی است که بحث ورود دانشجویان ایرانی خارج از کشور به دانشگاه‌های علوم پزشکی ایرانی باز شده و واکنش‌های زیادی را از سوی دانشجویان پزشکی نیز به همراه داشته است. پزشکی چندسالی است پرطرفدارترین رشته میان داوطلبان کنکور شده و همین موضوع سبب می‌شود تا افرادی به فکر دور زدن کنکور بیفتند. به‌دلیل وجود همین رشته‌های پرطرفدار است که پروژه حذف کنکور تا این لحظه با چالش مواجه شده است. روز گذشته رییس سازمان سنجش آموزش کشور با بیان اینکه امکان حذف کنکور در برخی رشته‌ها و دانشگاه‌ها وجود ندارد، گفت: در زمان حاضر بیشترین رقابت برای دانشگاه‌های برتر و سطح یک کشور است که در صورت حذف کنکور می‌توان ساز و کار پذیرش جداگانه‌ای برای این دانشگاه‌ها 
در نظر گرفت.
ابراهیم خدایی درباره آسیب‌شناسی روش‌های سنجش و پذیرش دانشجو افزود: هدف از برگزاری آزمون سراسری غربالگری، پاسخگویی و تشخیص مشکلات آموزشی است. در‌حال‌حاضر آزمون‌های ورودی به مقطع آموزش عالی بر مبنای پیشرفت تحصیلی دانشجویان برگزار می‌شود که دراین روش علاوه‌بر سنجش وضعیت تحصیلی بررسی وضعیت استعداد تحصیلی داوطلبان نیز مورد سنجش قرار می‌گیرد.
رییس سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به نقاط قوت و ضعف برگزاری آزمون سراسری اظهار داشت: تجربه 10سال گذشته نشان داده که امکان حذف کنکور در برخی از رشته‌ها و دانشگاه‌ها 
وجود ندارد.
 وی ادامه داد: بیشترین رقابت در‌حال‌حاضر برای دانشگاه‌های برتر و سطح یک کشور است و در صورت حذف کنکور می‌توان ساز و کار پذیرش جداگانه‌ای برای این دانشگاه‌ها در نظر گرفت.

captcha
شماره‌های پیشین