568
یکشنبه، ۱۵ مهر ۱۳۹۷
7
ناجا در دستگیری مفسدان اقتصادی سهم 90 درصدی داشته است

«یقه‌سفیدها» متهمان ردیف اول پرونده‌های احتکار

طی ماه‌های گذشته، خبرهای تأسفباری از احتکار کالاهای اساسی نظیر برنج و قند و شکر، لوازم خانگی و... به گوش می‌رسید، اما پس از آن نیز اخباری از کشف انبارهای سرشار از اجناس احتکار شده منتشر شد. اخباری که امیدها را برای آرامش بازار در دل مردم زنده کرد. نیروهای پلیس در نقاط مختلف کشور اجازه ندادند محتکران و سوداگران به کسب و کار غیرشرعی و غیرانسانی خود ادامه دهند. به‌طوری‌که در دو ماه گذشته صدها پرونده به ارزش میلیاردها تومان توسط نیروهای پلیس کشف و به دستگاه قضا معرفی شد.

توصیه‌ها برای اینکه دچار گاز گرفتگی نشوید

مرگ خاموش در کمین است

صبح نو

ناجا در دستگیری مفسدان اقتصادی سهم 90 درصدی داشته است

«یقه‌سفیدها» متهمان ردیف اول پرونده‌های احتکار

طی ماه‌های گذشته، خبرهای تأسفباری از احتکار کالاهای اساسی نظیر برنج و قند و شکر، لوازم خانگی و... به گوش می‌رسید، اما پس از آن نیز اخباری از کشف انبارهای سرشار از اجناس احتکار شده منتشر شد. اخباری که امیدها را برای آرامش بازار در دل مردم زنده کرد. نیروهای پلیس در نقاط مختلف کشور اجازه ندادند محتکران و سوداگران به کسب و کار غیرشرعی و غیرانسانی خود ادامه دهند. به‌طوری‌که در دو ماه گذشته صدها پرونده به ارزش میلیاردها تومان توسط نیروهای پلیس کشف و به دستگاه قضا معرفی شد.

در هفته‌های اخیر اقدامات به‌موقع پلیس ناجا در دستگیری محتکرین کالا در شرایط اقتصادی اخیر که معیشت عده کثیری از مردم جامعه را به خطر انداخته بود، زیاد به گوش‌مان می‌رسید. روز گذشته سردار حسین رحیمی، رییس پلیس تهران بزرگ در این‌باره اعلام کرد: بیش از 442 هزار پرونده در 6ماهه اول سال برای متخلفان تشکیل شده و به مراجع قضایی ارسال کردیم و 900 محکوم فراری نیز دستگیر شدند. 
 وی با بیان اینکه ورود پلیس به بازار ارز و برخورد با سوداگران سکه و طلا بنا به درخواست بانک مرکزی بوده است، گفت: پلیس در این حوزه نقش اصلی و محوری را داشته به‌گونه‌ای که نسبت به احضار 942 نفر و دستگیری 147 سوداگر ارز و سکه اقدام کرده است. سردار رحیمی گفته است:‌ ۳۳ انبار بزرگ احتکار کالا در تهران شناسایی و پلمب و تحویل دستگاه‌های ذی‌ربط داده شدند. همچنین 6 هزار تماس تلفنی با پلیس در 6ماهه اخیر انجام شد که 3/5 میلیون بار واحدهای موتوری 110 به محل اعزام شدند.
رییس پلیس پایتخت گفت: پلیس بنا به درخواست بانک مرکزی، به پرونده‌های اقتصادی سکه، طلا و ارز ورود پیدا کرد و با همکاری دستگاه قضایی، بالغ بر ۹۴۲ نفر در این خصوص احضار و ۱۴۷ نفر از متخلفین در حوزه سکه و ارز که همانند زالو خون مردم را می‌خوردند دستگیر شدند. به گفته رحیمی، 70 درصد جرایم در 6ماهه اول سال کشف شده است. 

30 درصد جرایم کل کشور در تهران
رییس پلیس پایتخت گفته است: «آمارها نشان می‌دهد که بیش از 33 هزار پرونده قبل از اینکه به قوه‌قضاییه ارسال شود، تعیین تکلیف شده است، علاوه‌بر این ما آموزش رانندگان و راکبان را در دستور کار قرار دادیم 
به گونه‌ای که سالانه به هزاران نفر از این راکبان و رانندگان آموزش داده شده است» رحیمی ادامه داد: بر ما واجب است که با شورا و شهرداری همکاری کنیم، چرا که 30 درصد تخلفات کل کشور متعلق به تهران بزرگ است. رحیمی ادامه داد: «امنیت در پایتخت بسیار حائز اهمیت است و در این راستا پلیس پیشگیری، پلیس آگاهی، راهنمایی و رانندگی، مبارزه با مواد مخدر و پلیس فتا اقدامات لازم را در بخش‌های مختلف انجام می‌دهد.»
 
برخورد با جرائم، همراهی با مردم
همچنین دیروز سردار حسین اشتری از سهم 90‌درصدی ناجا در دستگیری مفسدان اقتصادی خبر داد. فرمانده نیروی انتظامی کل کشور در دیدار با آیت‌الله مصباح یزدی گفته است: «پلیس اهتمام ویژه‌ای به مسائل دینی و انقلابی در میان نیروها دارد. پلیس با انواع جرائم و فسادها مبارزه می‌کند و در ضمن انجام رسالت خود در همراهی با مردم تعهد دارد. ما در عرصه‌های مختلف از جمله امنیت اقتصادی تلاش‌های مورد نیاز را دنبال کرده‌ایم به‌عنوان نمونه نزدیک به 90 درصد مفسدان و محتکران اقتصادی دستگیر شده، توسط نیروی انتظامی شناسایی شده‌اند.» وی با بیان اینکه اقتدار پلیس برای خلاف‌کاران به نمایش گذاشته می‌شود، گفته است: تدبیر رهبر انقلاب اسلامی که پلیس با مهربانی، وحدت و عدالت به مردم خدمت کند، مورد توجه قرار داده‌ایم و امیدواریم بتوانیم حافظ ارزش‌ها باشیم.‌ 

وای بر احتکارکنندگان
طی ماه‌های گذشته، خبرهای تأسفباری از احتکار میلگرد، آهن، لوازم آرایشی و بهداشتی، شوینده، برخی کالاهای اساسی نظیر برنج و قند و شکر، لوازم خانگی و‌... به گوش می‌رسید خبرهایی که زخم مردم خسته و ناراضی از وضعیت معیشت و اقتصادی کشور را ناسورتر می‌کند. با این اوصاف اما نیروهای پلیس در نقاط مختلف کشور اجازه ندادند تا آب خوش از گلوی محتکران پایین 
برود.
خبر کشف هر احتکار از سوی نیروهای پلیس که به گوش‌مان می‌رسید هم ما را اندوهگین می‌کرد و هم خوشحال. اندوهگین از این بابت که برخی از هموطنان در شرایط بحرانی فقط به فکر منفعت خود هستند و خوشحال از اینکه نیروهای پلیس، هوشیار و به موقع وارد عمل می‌شدند. دیروز نتیجه پرونده موسوم به قاچاق سازمان‌یافته ۱۱۲۸ کانتینر کالا نیز توسط دادگستری استان هرمزگان 
اعلام شد.
محکومیت سنگین قاچاقچیان 1128 کانتینر کالا
حجت‌الاسلام اکبری، رییس کل دادگستری استان هرمزگان دیروز به خبرگزاری برنا گفت: برخی از پرونده‌های بزرگ به مرحله قطعیت رسیده که ارزش ریالی آن‌ها بالغ بر میلیاردها تومان است.
همچنین حکم محکومیت در خصوص پرونده 168 کانتینر کالای قاچاق صادر شده است و حکم محکومیت در پرونده 68 کانتینر باتری قاچاق در دادگاه انقلاب شهرستان بندرعباس نیز صادر و در حال پیگیری است. کیفرخواست متهم پرونده قاچاق ۱۱۳ کانتینر سوخت به خارج از کشور نیز صادر و به‌زودی جلسه محاکمه این متهمان برگزار خواهد شد. حکم پرونده قاچاق 75 کانتینر کاغذ دیواری طی روزهای آینده صادر خواهد شد.
 اکبری در ادامه اعلام جزییات این پرونده‌ها گفت: این پرونده‌ها در نتیجه اقدام به موقع دستگاه قضایی هرمزگان و با همت نیروی سختکوش انتظامی، سربازان گمنام امام زمان ؟عج؟  و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مورد رصد و شناسایی قرار گرفته و پس از دستگیری اعضا و سرشاخه‌ها، مراحل رسیدگی به جرائم آن‌ها در دستور کار قرار گرفته است.
رییس دادگستری استان هرمزگان ادامه داد: پرونده‌های فساد اقتصادی در این استان مربوط به پرداخت و دریافت رشوه از سوی برخی مدیران و کارمندان دستگاه‌های اجرایی و همچنین یقه سفیدها نیز بررسی شده و احکام آنان صادر و اجرای حکم محکومیت این افراد نیز صورت گرفته است. پرونده کشف ۱۱ فروند لنج مملو از مشروبات الکلی در آب‌های ساحلی استان هرمزگان نیز بررسی و برخورد قاطع و بدون اغماض با آنان در حال انجام است.

دستگیری همسر مدیرعامل سکه ثامن
اقدامات نیروهای پلیس به کشف و ضبط انبارهای محتکران ختم نمی‌شود. 14 مهرماه بود که جانشین رییس پلیس بین‌الملل ناجا از دستگیری و استرداد مدیر عامل متواری «سکه ثامن» به کشور خبر داد. سردار کاظم مجتبایی در این باره گفته است: باتلاش گسترده پلیس و همکاری دستگاه قضا، متهم متواری شرکت تجارت الکترونیکی ثامن معروف به «سکه ثامن» که قریب به 20 روز از کشور متواری شده بود، شناسایی، دستگیر و به کشور بازگردانده شد. 
جانشین رییس پلیس بین‌الملل ناجا گفت: متهم با بیش از هزار نفر معامله، مبادله و خرید و فروش طلا و سکه داشت و با توجه به نوساناتی که در موضوع ارزش سکه صورت گرفت بیش از 10 هزار میلیارد تومان کلاهبرداری کرده و از کشور متواری شد. همچنین شب گذشته به گفته فرماندار تبریز همسر فرهاد زاهدی‌فر، مدیرعامل شرکت تجارت الکترونیکی ثامن معروف به سکه ثامن در فرودگاه شهید مدنی تبریز 
دستگیر  شد.

captcha
شماره‌های پیشین