568
یکشنبه، ۱۵ مهر ۱۳۹۷
5
ترکیه: روزنامه‌نگار عربستانی در کنسولگری عربستان شکنجه و به قتل رسیده است

ذبح اندیشه توسط آل‌سعود

عربستان سعودی که با انجام برخی اصلاحات اجتماعی در تلاش است تا روابط نزدیک‌تری با آمریکا و غرب داشته باشد و مسیر پادشاهی «محمد بن‌سلمان» را با این‌گونه روابط و اصلاحات هموارتر سازد، گویا تاب شنیدن انتقادات نخبگان و شهروندان خود را ندارد و از طریق بازداشت، اعدام، قتل یا گلوله پاسخ آن‌ها را می‌دهد.

خبر

صبح نو

ترکیه: روزنامه‌نگار عربستانی در کنسولگری عربستان شکنجه و به قتل رسیده است

ذبح اندیشه توسط آل‌سعود

عربستان سعودی که با انجام برخی اصلاحات اجتماعی در تلاش است تا روابط نزدیک‌تری با آمریکا و غرب داشته باشد و مسیر پادشاهی «محمد بن‌سلمان» را با این‌گونه روابط و اصلاحات هموارتر سازد، گویا تاب شنیدن انتقادات نخبگان و شهروندان خود را ندارد و از طریق بازداشت، اعدام، قتل یا گلوله پاسخ آن‌ها را می‌دهد.

آل‌سعود در یک سال اخیر بیش از 400‌شاهزاده، 30‌عالم دینی و ده‌ها نویسنده و صدها فعال اجتماعی را در داخل این کشور بازداشت یا به قتل رسانده است. البته رژیم آل‌سعود به دستگیری و کشتن منتقدین در داخل این کشور بسنده نکرد و رد پای جنایات خود را را فراتر از مرزهای شبه‌جزیره گذاشت. قتل «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار مطرح عربستان، یکی ازجنایات آل‌سعود در بیرون از مرزهای شبه جزیره است که روز گذشته در ترکیه رقم خورد. سه‌شنبه هفته گذشته بود که منابع خبری ازمفقود شدن «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار سعودی در استانبول ترکیه خبر دادند. خاشقجی که از یادداشت‌نویسان روزنامه آمریکایی 
«واشنگتن پست» است، برای امور اداری مربوط به ازدواج خود به کنسولگری عربستان در استانبول رفته بود. وی ساعت یک ظهر وارد ساختمان کنسولگری شد و نامزدش بیرون منتظر او بود اما این روزنامه‌نگار سعودی دیگر خارج نشد. تا اینکه نیویورک‌تایمز دیروز از پیدا شدن جسد تکه‌تکه‌شده «خاشقجی» در استانبول خبر داد که برخی مقامات ترکیه این موضوع را تأیید کرده‌اند.
همچنانکه «یاسین اکتای» مشاور رجب طیب اردوغان رییس‌جمهوری ترکیه هم نسبت به این موضوع واکنش نشان داد و ناپدید شدن «جمال خاشقجی» منتقد سیاسی آل‌سعود در کنسولگری سعودی در استانبول را «جنایت» خواند و خواستار محاکمه عاملان آن شد.
وی تاکید کرد که ورود خاشقجی به کنسولگری عربستان روشن است، اما هیچ نشانه‌ای درباره خروجش از ساختمان کنسولگری وجود ندارد. اکتای خاطر نشان کرد که دوربین‌های کار گذاشته شده در ساختمان کنسولگری، ورود خاشقجی را ثبت کرده است اما نشانی از خروجش نیست. او خواستار توضیح قانع‌کننده ریاض در این‌باره شد. سرکنسول عربستان در استانبول می‌گوید شاید خاشقجی از در پشتی ساختمان خارج شده است!

واکنش سازمان‌ملل نسبت به قتل خاشقجی
البته ناپدید شدن این روزنامه‌نگار سعودی صدای سازمان‌ملل را هم در آورد. «استفان دوجاریک»، سخنگوی «آنتونیو گوترش» ابراز امیدواری کرد که هرچه سریع‌تر این منتقد سعودی پیدا شود و در امنیت باشد.
پس از آن، خبرگزاری «رویترز» هم از پیدا شدن جسد این روزنامه‌نگار سعودی خبر داد و گفت: ارزیابی‌های اولیه پلیس ترکیه حاکی است جمال خاشقجی داخل کنسولگری عربستان در ترکیه کشته شده و جسدش از کنسولگری به بیرون منتقل شده است. 
واشنگتن‌پست هم در گزارشی متفاوت، نسبت به این موضوع، افزود؛ «خاشقجی توسط تیمی 15 نفره که با دو پرواز اختصاصی از عربستان وارد ترکیه شده بودند به قتل رسیده و این یک قتل از پیش طراحی شده بوده است.»
«خدیجه ازرو» نامزد خاشقجی چهارشنبه هفته گذشته به رسانه‌های ترکیه گفت؛ «که نامزدش برای انجام دادن کارهای ازدواج‌شان به کنسولگری عربستان سعودی در شهر استانبول رفته و بیرون نیامده است. وی گفت که نامزدش از سوی عربستان «ربوده شده» و این دولت مسوول جان اوست.»
بدون شک در روزهای آینده جزئیات و ابعاد بیشتری از قتل هولناک خاشقجی منتشر خواهد شد. این قتل پیام‌ها و پیامدهای مختلفی را با خود به همراه دارد. نحوه قتل که به ربایش خاشقجی آغاز شد، ماجرایی سابقه‌دار است. آبان‌ماه سال گذشته سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان به ریاض سفر کرد و در اقدامی عجیب و بی‌سابقه بازداشت و مجبور شد نمایش استعفای خود را در برابر دوربین اجرا کند. بازداشت حریری که با توهین، تحقیر و حتی برخورد فیزیکی نیز همراه بود، به یک رسوایی بین‌المللی برای ولیعهد سعودی تبدیل شد. همان روز «محمد بن سلمان» ده‌ها سرمایه دار کلان سعودی را نیز بازداشت و عملاً از آن‌ها باج خواهی کرد.

قتل روزنامه‌نگاران توسط آل‌سعود
ربایش و قتل «جمال خاشقجی» نخستین و آخرین مورد از این دست نیست. «عصام الزامل» یکی دیگر از موارد لیست سیاه ولیعهد سعودی است که ماه‌هاست دستگیر شده و در زندان به سر می‌برد. مقامات سعودی وی را به دست داشتن در مسائل تروریستی متهم کرده‌اند اما واقعیت آن است که او فقط منتقد برنامه 2030 بود. برنامه‌ای که ولیعهد سعودی دلبستگی خاصی به آن دارد و برایش مقدس است. تنها تفاوت و شانس خاشقجی، مشهور بودن وی بود. مسأله‌ای که باعث شد ربایش او به سرعت و در سطحی جهانی بازتاب یابد، در حالی که دیگران در سکوت، ساکت می‌شوند.
علاوه‌بر این، ماه گذشته رسانه‌های منطقه از اعدام یک «روزنامه‌نگار زن» وفعال مدنی در عربستان گزارش‌هایی منتشر کردند. «أسراء الغمغام» که در شهر قطیف عربستان به فعالیت‌های اجتماعی و رسانه‌ای می‌پرداخت به‌دلیل انتقاد از عملکرد آل سعود بازداشت و در دادگاه محکوم به اعدام با ضرب شمشیر شد. هر چند پدر او خواهان کمک برای گرفتن وکیل برای تنها دخترش بود اما تلاش‌هایش بی‌نتیجه ماند. همچنین یک نویسنده دیگر عربستانی مقیم ترکیه هم دیروز یکشنبه تهدید به ربوده شدن و مرگ شد. سایت شبکه الجزیره، گزارش داد؛ «احمد بن‌راشد بن‌سعید»‌ نویسنده و شخصیت آکادمیک عربستانی مقیم ترکیه اعلام کرد که همزمان با آنچه برای جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی پیش آمده، وی نیز در معرض آنچه آن را حمله تروریستی علیه عربستانی‌ها توصیف کرده، قرار گرفته است. البته، «کریس مورفی»، عضو کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در واکنش به کشته شدن روزنامه‌نگار عربستانی، گفت: اگر این خبر درست باشد که عربستانی‌ها جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد عربستانی را به کنسولگری‌شان در ترکیه کشانده و او را در آنجا به قتل رسانده‌اند، در این صورت باید روابط‌مان را با عربستان کاملاً قطع کنیم. عربستان باید فوراً توضیح بدهد که چه بر سر خاشقجی آمده است.
بروس ریدل، مأمور سابق سازمان سیا و تحلیلگر امروز موسسه بروکینگز درباره ماجرای هولناک رابیش خاشقجی می‌گوید: من شگفت‌زده نمی‌شوم. شاهزاده منتقدان خود را تحمل نمی‌کند و ترامپ هم به این موضوع اهمیتی نمی‌دهد. شاید برخی ساده‌لوحان در غرب بالاخره چشم خود را باز کنند و ببینند که او یک اصلاح‌کننده نیست اما ترامپ پشت اوست.

مدیر الوفاق: رفتارهای غلط آل‌سعود موجب شورش در این کشور می‌شود
آقای«مصیب نعیمی» مدیر روزنامه عربی الوفاق در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو»، با اشاره به قتل جمال خاشقجی، گفت: قتل این روزنامه‌نگار عربستانی نشان داد که آل‌سعود برای برخورد با منتقدین و مخالفین خود به سبک و مدل رژیم صهیونیستی عمل می‌کند.
نعیمی با اشاره به اینکه قتل و بازداشت شهروندان سعودی یک امر جدیدی از سوی رژیم این کشور نیست، افزود: با روی کار آمدن مجموعه «محمد بن سلمان» شاهد برخی اقدامات در عرصه داخلی و منطقه‌ای عربستان هستیم. اقداماتی که موجب شکاف‌های سیاسی در این کشور شده است چرا که موضوع یمن و قطر انتقادات زیادی در عربستان به‌دنبال داشته و دارد.
مدیر روزنامه عربی الوفاق، ادامه داد: شکنجه و قتل خاشقجی در سفارت عربستان در ترکیه نشان می‌دهد که رژیم آل‌سعود به معیارهای انسانی و بین‌المللی پایبند نیست و سیاستمداران جوان آن فکر می‌کنند که با حمایت غربی و رسانه‌ای و دادن پول به برخی قدرت‌ها می‌توانند در جوامع خود موفق باشند.
وی افزود: این در حالی است که کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس واکنش‌های زیادی نسبت به یکه‌تازی‌های آل‌سعود در منطقه نشان دادند و از این نوع برخوردهایی که ریاض در یمن یا قطر و حتی جامعه داخلی خود دارد، ابراز نگرانی کرده‌اند. این کارشناس رسانه‌ای افزود: سیاست‌های رهبران جوان آل سعود و امارات که در عرصه داخلی و منطقه‌ای دنبال می‌کنند دیری نخواهد شد که به شورش در داخل کشورهایشان منجر شود.

هانی‌زاده: قتل خاشقجی موجب چالش‌های امنیتی و سیاسی برای آل‌سعود می‌شود
همچنین آقای «حسن هانی‌زاده» تحلیلگر رسانه‌ای کشورمان در گفت‌وگو با «صبح‌نو» با اشاره به قتل روزنامه‌نگار عربستانی در ترکیه، عنوان کرد: جمال خاشقجی یکی از چهره‌های آگاه و منتقد سعودی بود که ماجراجویی‌های ولیعهد عربستان (محمد بن سلمان) را در منطقه و به‌خصوص در یمن و قطر زیر ذره‌بین گرفته بود و نسبت به عملکرد وی گزارش‌های خبری منتشر می‌ساخت. این کارشناس رسانه‌ای کشورمان، گفت: کشته شدن این روزنامه‌نگار سرشناس سعودی یک چالش سیاسی و امنیتی برای آل‌سعود در جامعه جهانی به وجود خواهد آورد. احتمال اینکه آنکارا روابط دیپلماتیک و سیاسی خود را به پایین‌ترین سطح با ریاض برساند وجود دارد. هانی‌زاده افزود: هر چند بن سلمان با دستور آمریکا و تحت فشار برخی سازمان‌ها دست به اصلاحاتی زده است اما با کشتن منتقدان و فعالان اجتماعی خود نشان می‌دهد که انتقاد را بر نمی‌تابد و برخلاف شعارهای اصلاح‌طلبانه‌ای که می‌زند، نمی‌تواند به حقوق اولیه شهروندان خود عمل کند. وی یادآور شد: در روزهای آتی شاهد واکنش بیشتر دستگاه‌های بین‌المللی نسبت به این‌گونه رفتارهای آل‌سعود با شهروندانش خواهیم شد و این احتمال وجود دارد که برخی کشورها و یا سازمان‌ها در ادامه روابط با ریاض تجدید نظر کنند. کما اینکه ترکیه نخستین واکنش‌ها و اعتراض‌ها را نسبت به این موضوع انجام داده است.

captcha
شماره‌های پیشین