568
یکشنبه، ۱۵ مهر ۱۳۹۷
4

خبر

گزارش تحلیلی «صبح نو» از دیداراصلاح‌طلبان با روحانی قبل از تحول در کابینه

مجلس آشتی‌کنان

مدت‌هاست که ماه عسل‌شان تمام شده و رویه انتقاد و برائت از دولت را پیش گرفته‌اند تا جایی‌که آقای جهانگیری پادرمیانی می‌کند تا در جلسه آشتی‌کنان هم روحانی خواستار ادامه حمایت اصلاح‌طلبان از دولت شود و هم اصلاح‌طلبان توقعات خود از دولت را بیان کنند.

صبح نو

گزارش تحلیلی «صبح نو» از دیداراصلاح‌طلبان با روحانی قبل از تحول در کابینه

مجلس آشتی‌کنان

مدت‌هاست که ماه عسل‌شان تمام شده و رویه انتقاد و برائت از دولت را پیش گرفته‌اند تا جایی‌که آقای جهانگیری پادرمیانی می‌کند تا در جلسه آشتی‌کنان هم روحانی خواستار ادامه حمایت اصلاح‌طلبان از دولت شود و هم اصلاح‌طلبان توقعات خود از دولت را بیان کنند.

انتقادات «سیاسی» از اهالی پاستور را از نخستین روزهای کامیابی در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم آغاز کردند آن زمان که از ترکیب جدید کابینه روحانی رونمایی شد. آنان معتقد بودند که حسن روحانی در کسوت ریاست جمهوری، پیمان‌ها و وعده‌های انتخاباتی را فراموش کرده است و حتی روند نزدیکی به اصول‌گرایان برای ریل‌گذاری نسبت به اقدام مشترک در سکان‌دار 1400 پاستور را آغاز کرده است.
انزوای اسحاق جهانگیری و ارتقای جایگاه محمود واعظی در روند تصمیم‌سازی نهاد ریاست جمهوری و فقدان نماینده اثرگذار اصلاحات در دولت موجب شد اصلاح‌طلبان پروژه‌های انتقاد، نارضایتی، پشیمانی، عبور، استعفا، کناره‌گیری و ... را در پیش گیرند. بهانه‌هایی برای جداکردن صف خود از دولت جهت ترسیم دورنمای امیدوارکننده از انتخابات آینده.
راهبردی که البته مورد انتقاد رییس‌جمهوری نیز قرار گفت و او با رمزگشایی از انتقادات این جریان در جلسه هیأت دولت گفت که :«تا انتخابات زمان بسیاری باقی مانده است. هیچ‌کس نباید تصور کند که تخریب دولت می‌تواند برای آن‌ها چه در انتخابات سال آینده و چه در انتخابات سال ۱۴۰۰ رأی به وجود بیاورد.»
حال پس از این فراز و نشیب‌ها اسحاق جهانگیری جلسه‌ای برای دیدار اصلاح‌طلبان با رییس‌جمهوری تدارک دید تا بتوانند رودررو انتظارات و حرف‌هایشان را به گوش رییس‌جمهوری برسانند. دیداری که درست قبل از 
خانه تکانی دولت و جابه‌جایی و تغییر وزرا در کابینه صورت گرفت! در این نشست 23 تن از چهره‌های اصلاح‌طلب حضور داشتند که مدیریت آنان با آقای محمدرضا عارف بود و مدعوین به بیان نظرات خود درباره مسائل جاری کشور پرداختند.
از طرف دولت نیز علاوه بر رییس‌جمهوری، آقای محمود واعظی، رییس‌دفتر رییس‌جمهوری و آقای مجید تخت‌روانچی، معاون سیاسی دفتر رییس‌جمهوری در این نشست حضور داشتند.
به گزارش «تسنیم» ،کمالی دبیرکل حزب اسلامی کار با بیان این‌که در این جلسه تمامی مهمانان به بیان نظرات خود پرداختند، گفته است: مسائل مختلف در این جلسه از جمله انتقاداتی که به عملکرد دولت بود، مطرح شد. همچنین بحث درباره نظرات گروه‌های حزبی و دانشگاهی و گروه‌های تخصصی و بازسازی اعتماد عمومی از محورهای اصلی این نشست بود.
دبیرکل حزب اسلامی کار در پاسخ به این سؤال که آیا رییس‌جمهوری در رابطه با گمانه‌زنی‌هایی که درباره تغییرات در کابینه مطرح است نیز مطلبی بیان کرد؛ گفت:‌ در این رابطه رییس‌جمهوری توقع داشت که فراکسیون امید همکاری بیشتری با دولت داشته باشد. در همین رابطه 
چند نفر از اعضای فراکسیون امید در مجلس حضور داشتند و به مباحث مطرح شده از سوی رییس‌جمهوری پاسخ دادند. بنده شخصاً در انتهای جلسه از رییس‌جمهوری در خواست کردم که دولت تکلیف برخی اعضای کابینه و وزارتخانه‌هایی که بدون وزیر هستند و همچنین استاندارانی که دولت قصد تغییر آن‌ها را دارد در اسرع وقت مشخص کنند. 
آقای حسن هاشمی، رییس شورای مرکزی حزب سازندگی نیز گفت که «در این دیدار روحانی از اصلاح‌طلبان توقع داشت با توجه به شرایطی که کشور با آن مواجه است، دست از حمایت دولت برندارند و همان‌طور که در انتخابات با حمایت خود موجبات پیروزی دولت اعتدال و اصلاحات را فراهم کردند، در شرایط فعلی نیز که به دشمنی دشمنان اضافه شده، به دولت کمک کنند.»
آقای ابراهیم اصغرزاده، دبیرکل انجمن اسلامی مهندسان نیز می‌گوید «روحانی از اصلاح‌طلبان خواست تا رویکرد خود را در مواجهه با دولت در موضوعاتی مثل استیضاح همدلانه کنند و اصلاح‌طلبان هم از روحانی خواستند ساختار دولت را اصلاح کرده، مشورت‌پذیری بیشتری داشته باشد و 
به نامه‌نگاری‌هایی که با او انجام می‌شود، توجه کند.»
روحانی البته در جلسه خود با اصلاح‌طلبان به انتقادهای آن‌ها پاسخ داده بود و گفته بود نباید زیاد توقع داشته باشند. او گفته است «توقعات از دولت باید متناسب با شرایط غیرعادی و حساسی باشد که در آن قرار داریم. وضعیت پیش روی کشور پیچیده است. اگر این دولت بر سر کار نبود، شاید حتی پیش از اعلام آمریکا، ایران از برجام خارج شده بود و امروز وضعیت بغرنجی داشتیم.»
حال پس از گذشت چند روز از نشست مشترک فعالان اصلاح‌طلب با رییس‌جمهوری در 11مهرماه، روزنامه «سازندگی» ارگان حزب کارگزاران در شماره روز یکشنبه خود به تشریح جزئیاتی از این نشست مشترک پرداخته است. 
طبق اخبار روزنامه سازندگی، علاوه بر 23 نفر حاضر در نشست رییس‌جمهوری، آقایان عبدالله نوری وزیر کشور دولت اصلاحات، غلامحسین کرباسچی دبیرکل کارگزاران، مصطفی معین وزیر علوم دولت اصلاحات، عباس عبدی، علیرضا علوی‌تبار، سید هادی خامنه‌ای دبیرکل مجمع نیروهای خط امام، عبدالله رمضان‌زاده، محمدرضا تابش عضو فراکسیون امید، خانم شهربانو امانی عضو شورای شهر و اسماعیل دوستی از جمله دعوت شدگان این جلسه بودند که حضور پیدا نکردند. 
طبق گزارش کارگزاران، یکی از انتقادی‌ترین صحبت‌ها، اظهارات علی شکوری‌راد دبیرکل حزب اتحاد ملت بود. وی در این جلسه با بیان اینکه «رابطه ما با دولت قطع است» گفته «ما به علت حمایت از شما فحش می‌خوریم اما هنوز معتقدیم که درست عمل کردیم و درست رفتار کردیم که از شما حمایت کردیم. ما نسل انقلابیم و نسل دهه 70 صبورتر بود اما نسل جدید سرخوردگی‌های بسیاری دارد.»
نفر بعدی حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران بود. وی اظهار داشت: شما قبل از انتخابات 96 مقبولیت داشتید اما با این انتخابات به محبوبیت هم رسیدید. چه شد که ظرف 6ماه همه دستاوردهای دولت از دست رفت؟... سیستم خود را باز کنید. با همه بنشینید. مردم را تحویل بگیرید و آنان را در آغوش بفشارید تا از بحران عبور کنیم. 
آقای سیدصفدر حسینی، رییس سابق صندوق توسعه ملی، که فیش حقوق نجومی وی در سال 95 منجر به برکناری و استعفای او شد، با انتقاد از تیم اقتصادی دولت «باور همه تیم به شخص رییس‌جمهوری، باور به برنامه‌های رییس‌جمهوری و هماهنگی با رییس‌جمهوری» را سه شرط کار تیم موفق دانست و گفت در تیم اقتصادی دولت این سه عنصر مفقود است.
آقای صادق خرازی، دیپلمات سابق وزارت خارجه و دبیرکل حزب ندای ایرانیان، نیز دولت روحانی را دارای ضعف‌های استراتژیک دانست و از عملکرد سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی انتقاد کرد و خواستار دیپلماسی فعال در چین و هند شد.
همچنین در پایان این نشست قرار شد تا کارگروهی برای تنظیم رابطه دولت و جبهه اصلاحات تشکیل شود.
کارگزاران در ادامه گزارش خود این جلسه را یک معامله دوطرفه برشمرده که هم روحانی از اصلاح‌طلبان مجلس خواسته تا وی را همراهی کنند و از طرفی هم حاضران در جلسه به انتقاد از عملکرد دولت پرداخته و ادامه روند فعلی را منجر به باخت خود در انتخابات آینده دانستند و انتظارات متقابلی را مطرح کردند.
این روزنامه با این پرسش گزارش خود را خاتمه داده است که «باید دید انتظارات دوسویه روحانی- اصلاح‌طلبان به کجا می‌رسد و آیا رییس‌جمهوری حاضر است در برابر ادامه حمایت جریان اصلاحات، به نقدهای آن‌ها جامه عمل بپوشاند؟ »
البته محمد نعیمی‌پور، عضو حزب اتحاد ملت ایران اسلامی نیز گفته است این جلسه دستاورد چندانی نداشت. درواقع پیشنهاد رییس‌جمهوری در این باره بیشتر شبیه یک دلداری بود که به مجموعه داده شد و اعضاء از آن خشنود شدند. به نظر می‌رسد که آقای رییس‌جمهوری اشتباه بزرگی در این سال‌ها کرده، چرا که وقتی اصلاح‌طلبان با گرفتن یک دلداری هم راضی و خشنود هستند، بهتر بود که ایشان هر 6ماه یک‌بار اصلاح‌طلبان را جمع می‌کرد و به آن‌ها دلداری می‌داد تا آن‌ها به خاطر همان هم که شده فضا را ملایم‌تر پیش برند.
البته دلیل انتقاد اصلاح‌طلبان به روحانی از این نوع است که چرا دولت آن‌چنان که باید و شاید در حفظ و حراست از رأیی که از سرمایه اصلاحات به پای دولت ریخته شد، تلاشی نمی‌کند. همچنان‌که محسن رهامی از فعالین جریان اصلاح‌طلب در گفت‌وگویی که با سایت «خبرآنلاین» داشته، در همین باره اظهار داشت: این باور در اصلاح‌طلبان ایجاد شده که هزینه زیادی برای دولت پرداخته شد، بدون آنکه بهره لازم به دست بیاید.
 امروز اصلاح‌طلبان با همسان و با برابر قلمداد کردن آقای روحانی با آقای هاشمی، در پی آن هستند که خود را به‌عنوان جایگزین سنتی چنین گزینه‌ای مطرح کنند، و بگویند: 
«که نوبتی هم باشد نوبت ماست!» اما هنوز یک سال پس از انتخابات 96 بیشتر نگذشته و حافظه مردم آن‌قدر کوتاه نیست که فراموش کرده باشند اصلاح‌طلبان، ملت را برای رأی دادن به آقای روحانی دعوت و این دعوت را «تـــکرار» کردند، آنان هرچند که می‌کوشند خود را از دولت جدا و وانمود کنند که در ناکارآمدی‌های دولت آقای روحانی بی‌تقصیر هستند اما خط‌کشی میان دولت و اصلاح‌طلبان باورپذیر نیست و همواره اعتدال و اصلاحات یادآور «تکرار» است. 
 

captcha
شماره‌های پیشین