568
یکشنبه، ۱۵ مهر ۱۳۹۷
2
هزینه‌کرد مجلس از رهبری

نمایندگان باید پاسخگوی تصمیم خود باشد

بعد از تصویب لایحه CFT در صحن علنی مجلس شورای اسلامی بیان‌شد

ظریف: تضمین نمی‌دهیم

بالاخره بعد از چهار ماه پای لایحه CFT به صحن علنی رسیده جلسه‌ای که از همان ابتدا معلوم بود پر است از حاشیه و جنجال، روزی که یادآور تصویب برجام بود... سرانجام اما وکلای ملت لایحه الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم را با 143 رأی موافق و 120 رأی مخالف به تصویب رساندند.

صبح نو

بعد از تصویب لایحه CFT در صحن علنی مجلس شورای اسلامی بیان‌شد

ظریف: تضمین نمی‌دهیم

بالاخره بعد از چهار ماه پای لایحه CFT به صحن علنی رسیده جلسه‌ای که از همان ابتدا معلوم بود پر است از حاشیه و جنجال، روزی که یادآور تصویب برجام بود... سرانجام اما وکلای ملت لایحه الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم را با 143 رأی موافق و 120 رأی مخالف به تصویب رساندند.

در ساعت 8 و 45 دقیقه صبح جلسه علنی و بعد از برگزاری یک‌ساعت‌و‌نیم جلسه کمیسیون امنیت ملی در صحن مجلس که در آن وزیر امور خارجه، معاون حقوقی رییس‌جمهوری، وزیر اطلاعات و... حضور داشتند‌؛ جلسه علنی با حضور سرپرست وزارت اقتصاد، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، محمود علوی وزیر اطلاعات و عبدالناصر همتی رییس بانک مرکزی آغاز شد.

مخالفت با شفافیت آرا
بلافاصله بعد از آغاز جلسه تعدادی از نمایندگان اصول‌گرا پیشنهاد علنی شدن آرای نمایندگان را مطرح کردند که این پیشنهاد از سوی هیات‌رییسه به رأی گذاشته شد و نمایندگان نهایتاً با 117 رأی مخالف، 111 رأی موافق و 17 رأی ممتنع از مجموع 264 نفر نمایندگان حاضر در جلسه با رأی‌گیری به‌صورت علنی برای بررسی CFT مخالفت کردند.

جدال لفظی دو نماینده
جلسه با سخنان موافقان و مخالفان عضویت در CFT ادامه یافت، آقای محمد دهقان، نماینده مردم طرقبه، چناران و شاندیز در مخالفت با این لایحه موافقان را موردخطاب قرار داد و گفت: صحبت من با موافقین CFT است، از آن‌ها می‌پرسیم در شرایط جنگی ما باید اطلاعات خود را در اختیار دشمن قرار دهیم؟ چرا در شرایط جنگی شاگرد اول FATF باشیم؟ به FATF ورود کنیم، کشور قفل می‌شود.پس از آن آقای بهروز نعمتی به‌عنوان موافق تصویب CFT پشت تریبون آمد و در حال سخنرانی بود، خطاب به دهقان اظهار داشت: آقای دهقان! اشارات خلاف واقعی را گفتید که هیچ توجیهی برای آن‌ها وجود ندارد، آقای دهقان! شما در همان حوزه انتخابی‌تان هم در گردش‌های مالی‌تان دچار مشکل شده‌اید، حال از عدم ایجاد مشکل و گردش‌های کلان بانکی حرف می‌زنید.در همین حال محمد دهقان در‌حالی‌که نسبت به اظهارات نعمتی اعتراض داشت، در پایین جایگاه هیأت‌رییسه حضور یافت و خطاب به نعمتی گفت که نباید یک‌طرفه صحبت کنیم، دهقان همچنین نیز با اعتراض‌هایی خطاب به لاریجانی گفت که باید به من هم فرصت بدهید که از خود دفاع کنم. در این لحظه امیرآبادی خود را به سکو رساند، دست دهقان را گرفت و او را پایین آورد. در همین حین بود که فریاد تذکر تذکر پژمانفر هم بلند شد. 

پلاکاردهای اعتراضی در صحن
جدال نعمتی و دهقان زود فروکش کرد اما این پایان جنجال و حاشیه‌ها نبود، در حین بررسی این لایحه و استماع سخنان نمایندگان، جمعی از نمایندگان با در دست داشتن دست‌نوشته‌هایی نسبت به تصویب این لایحه اعتراض کردند. از میان دست‌نوشته‌ها جملاتی همچون «من اطلاعات اقتصادی کشور را در جنگ اقتصادی لو نمی‌دهم»، «نه به شفافیت برای دشمن»، «با تصویب CFT سفره مردم را کوچک نکنید»، «تاریخ شاهد باش من به کنوانسیون‌های استعماری رأی نمی‌دهم» و «تصویب FATF مساوی خودتحریمی» به چشم می‌خورد.

انتقادها به لاریجانی
از سویی دیگر دفاع و جانبداری رییس مجلس از لایحه CFT و تلاش‌هایش برای تصویب آن انتقاد نمایندگان را به‌دنبال داشت، به‌گونه‌ای که چندبار رییس مجلس مجبور شد پاسخ کنایه‌ها را بدهد، در ابتدا آقای نقوی حسینی که در بیان مخالفت با لایحه CFT صحبت می‌کرد، با کنایه، صحبت از تصویب 20‌دقیقه‌ای برجام به میان آورد‌ که انتقاد لاریجانی را برانگیخت. لاریجانی در پاسخ به این نماینده گفت: چرا خلاف می‌گویید کجا 20 دقیقه بود؟پس از آن نصرالله پژمانفر در تذکری با استناد به ماده 18، 22 و 196 آیین‌نامه داخلی مجلس علاوه‌بر تذکر به لاریجانی نسبت به صحبت کردن در بین نطق نقوی‌حسینی گفت: مردم امروز نگران هستند و جلوی مجلس تجمع کردند، باید تریبون باز باشد و رادیو و تلویزیون به‌صورت علنی جلسات را پوشش دهند، اینکه شما می‌خواهید مردم را بترسانید درست نیست نباید از یک سوراخ دوبار گزیده شویم ، آیا با FATF مشکلات اقتصادی مردم حل می‌شود، چرا مسوولان شفاف صحبت نمی‌کنند. لاریجانی در پاسخ به تذکر پژمانفر گفت: اینکه شما می‌گویید در جلسه غیرعلنی افراد را ترساندم واقعیت ندارد، در جلسه غیرعلنی حرفی نزدم که نمایندگان را بترسانم و تنها نکته‌ای را که از طرف مقام معظم رهبری مطرح شد به ایشان یادآوری کردم بنابراین تهدیدی در کار نبوده است، تهدید پیام‌هایی است که از بیرون از طریق پیامک به نمایندگان فرستاده می‌شود. مجلس فعلی بالغ‌تر از آن است که با چهار پیام نظرش تغییر کند. نقوی‌حسینی بعد از پایان نطقش دوباره در تذکری گفت: رهبر معظم انقلاب در ملاقات سال جاری با نمایندگان صراحتاً مطالبه‌ای را مطرح کردند، گفت: در این راستا بیان کردند کنوانسیون‌هایی که در اتاق فکر استکبار جهانی
 پخت و پز می‌شوند چرا باید تصویب شوند! لذا خودتان لایحه و طرحی بنویسید و مزایای آن‌ها را در نظر گرفته و معایب را کنار بگذارید.لاریجانی اما در پاسخ به این تذکر، متن نامه رهبری درباره بررسی CFT را در صحن علنی قرائت کرد که به موجب آن رهبری خواستار طی شدن مسیر قانونی لایحه شده‌اند.

گزارش کمیسیون امنیت ملی یا موافقت با CFT
جنجال‌ها اما تمامی نداشت، زمانی که علی نجفی خوشرودی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی داشت آخرین جمله‌های خود را درباره گزارش کمیسیون مطرح می‌کرد، صدای مجتبی ذوالنوری و فلاحت پیشه از سوی دیگر صحن بلند شد. او خطاب به خوشرودی عنوان کرد این سخنانی که ارائه می‌کنید گزارش کمیسیون است یا موافقت با CFT است؟ نجفی در‌حالی‌که سخنرانی خود را ادامه می‌داد اعتنایی به اعتراض نکرد تا جایی که سید حسین نقوی حسینی و سید جواد کریمی قدوسی از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم دهان به اعتراض گشودند و خطاب به نجفی خوشرودی گفتند حرف آقای ذوالنور درست است این‌ها همه در موافقت با CFT است درحالی‌که این سخنان اصلاً در کمیسیون مطرح نشده است. 

ظریف: 
من و آقای رییس‌جمهوری نمی‌توانیم تضمین بدهیم
یکی از عجیب‌ترین و مهم‌ترین موضوعات جلسه علنی روز گذشته سخنان آقای محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه ایران بود، آقای ظریف صراحتاً گفت: «نه بنده و نه آقای رییس‌جمهوری نمی‌توانیم تضمین بدهیم با پیوستن به این کنوانسیون مشکلات حل خواهد شد ولی تضمین می‌دهیم با نپیوستن به آن، آمریکا مشکلات را برای ما ایجاد خواهد کرد.»این عضو کابینه دولت دوازدهم گفت: «جمهوری اسلامی در شرایط دشوار با نگرش دقیق و با بررسی جدی در محافل رسمی سیاسی و امنیتی جمهوری اسلامی تلاش کرده بهانه‌های آمریکا را بگیرد و زمینه‌ای برای مداخلات آمریکا فراهم نکند. شورای عالی امنیت ملی در رابطه با این ۴ لایحه ساعت‌ها زمان گذاشته و در دولت و کمیسیون‌های مجلس به این موضوع پرداخته شده است.»
این گفته وزیر امور خارجه با واکنش‌های بسیاری در میان سیاسیون و فضای مجازی همراه بود‌. او با وجود آنکه در زمان بررسی توافق هسته‌ای در مجلس شورای اسلامی گفته بود که با تصویب برجام تحریم‌های ایران لغو می‌شود،‌ حتی قبل از خروج آمریکا از برجام این اتفاق رخ نداد و بسیاری از تحریم‌ها از جمله مبادلات بانکی باقی مانده بود. چه برسد به اینکه او در زمان تصویب این لایحه بگوید هیچ تضمیمی نمی‌دهد! این نشان می‌دهد که سطح وعده هاو توقعات دولت و وزیر خارجه از عرش به قعر افتاده است.

صف‌آرایی پلاکاردها
سرانجام نوبت به رأی‌گیری رسید، لحظاتی قبل از برگزاری رأی‌گیری برای تصویب یا عدم تصویب CFT جمعی از نمایندگان مجلس و مخالفان لایحه CFT با در دست داشتن دست نوشته‌هایی در جایگاه تریبون مجلس قرار گرفتند و نسبت به این لایحه اعتراض کردند. مجتبی ذوالنوری با پلاکاردی که روی آن نوشته بود «به کنوانسیون استعماری رأی نمی‌دهم» جلوی سکوی هیات رییسه ایستاد، طولی نکشید که پای دیگر نمایندگان موافق و مخالف با پلاکاردهای متفاوت مقابل جایگاه ناطقان باز شد. در این میان سید محمد‌جواد ابطحی، نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی در‌حالی‌که متن لایحه CFT را در دست داشت در جایگاه تریبون مجلس و مقابل لاریجانی قرار گرفت و در‌حالی‌که
 با فریاد نسبت به CFT اعتراض می‌کرد لایحه را در همان جایگاه هیأت‌رییسه پاره کرد و به زمین انداخت و با اعتراض به سمت صندلی خود حرکت کرد.سرانجام اما، لایحه عضویت در CFT با 143 رأی موافق و 120 رأی مخالف از مجموع 271 نماینده حاضر تکلیف این لایحه مشخص شد و به تصویب رسید. البته سه نفر هم اصلاً در رأی‌گیری شرکت نکردند.

captcha
شماره‌های پیشین