567
شنبه، ۱۴ مهر ۱۳۹۷
5
ماجد غماس در گفت‌وگو با «صبح‌نو»: اراده آمریکایی در عرصه سیاسی عراق پیاده نشد

شکست پروژه هتل بابل

با تکمیل پازل سیاسی عراق و انتخاب «برهم صالح» به‌عنوان رییس‌جمهوری و انتخاب «عادل عبدالمهدی» به‌عنوان نخست‌وزیر، وضعیت سیاسی جدید عراق وارد ثبات نسبی شد. وضعیتی که زمان طولانی‌تری برای آن پیش‌بینی می‌شد اما پس از برگزاری انتخابات پارلمانی در اردیبهشت‌ماه و انتخاب رییس جدید آن، که اواخر شهریورماه صورت گرفت، شاهد سرعت‌بخشی در انتخاب دیگر مدیران دولتی این کشور بودیم.

اعلام تاریخ انقضای ملک سلمان!

صبح نو

ماجد غماس در گفت‌وگو با «صبح‌نو»: اراده آمریکایی در عرصه سیاسی عراق پیاده نشد

شکست پروژه هتل بابل

با تکمیل پازل سیاسی عراق و انتخاب «برهم صالح» به‌عنوان رییس‌جمهوری و انتخاب «عادل عبدالمهدی» به‌عنوان نخست‌وزیر، وضعیت سیاسی جدید عراق وارد ثبات نسبی شد. وضعیتی که زمان طولانی‌تری برای آن پیش‌بینی می‌شد اما پس از برگزاری انتخابات پارلمانی در اردیبهشت‌ماه و انتخاب رییس جدید آن، که اواخر شهریورماه صورت گرفت، شاهد سرعت‌بخشی در انتخاب دیگر مدیران دولتی این کشور بودیم.

 سرعتی که عربستان سعودی، امارات و متحدان غربی آن همانند آمریکا تلاش کردند تا با ناامنی و بی‌ثبات ساختن برخی شهرهای عراق همانند بصره یا دامن زدن اختلافات قومیت‌های شیعه و سنی، اهرم‌های فشاری برای به کرسی نشاندن سیاست‌هایشان به وجود آورند.
عربستان، امارات و متحدانش نه تنها در این راه موفق نشدند بلکه به اهدافی که برای رسیدن به سیاست‌های استعماری خود درعراق دنبال می‌کردند، دست نیافتند و علاوه بر آن انتخاب «برهم صالح» و «عادل عبدالمهدی» به‌عنوان رییس‌جمهوری و نخست وزیر جدید این کشور موجب شد تا کشورهای اردن و کویت که از هم‌پیمانان سیاسی سعودی‌ها در منطقه هستند پیام‌های تبریکی به سران منتخب عراقی ارسال کرده و حتی آن‌ها را برای سفر به کشورهایشان دعوت کنند.

حمایت صریح رییس‌جمهوری عراق از ایران
علاوه بر این «برهم صالح» هم در نخستین گفت‌وگوهای خود به نظر مساعدش نسبت به ایران پرداخت و گفت؛ ایرانی‌ها در روزهای سخت کنار ما بودند، چرا از آن‌ها دفاع نکنیم؟
صالح همچنین با تشریح مواضعش نسبت به تحریم‌های آمریکا علیه کشورمان افزود: من به‌عنوان ریاست جمهوری عراق و همچنین به‌عنوان یک شهروند عراقی می‌گویم، ایرانی‌ها در زمان جهاد علیه صدام آغوش خود را به روی ما گشودند. برای همین شکی نیست که ما با ملت ایران ابراز هم دردی می‌کنیم و نمی‌خواهیم که هیچ آزاری به آن‌ها برسد. اعمال تحریم‌ها علیه ایران تبعاتی برای عراق خواهد داشت و تنها محصور به ایران نخواهد بود. بنابراین چرا نباید عراق در موضع دفاع از همسایه‌اش، ایران، نباشد، در حالی که ما روابط در هم تنیده تاریخی با ایرانی‌ها داریم.
البته آمریکا و عربستان برای انتخاب دیگر پست‌های کلیدی عراق بیکار ننشستند و برای خارج کردن اختیار انتخاب نخست‌وزیر از دست شیعیان کار را با دشواری‌هایی مواجه کردند. مثلاً در یک مرحله، سفیر آمریکا با استفاده از دلارهای سعودی منتخبین شیعه، سنی و کرد پارلمان را به «هتل بابل» فراخواند و اصرار داشت با تکیه بر یک مدل جدید که توأم با کنار زدن هنجارهای حقوقی پیشین بود، انتخاب نخست‌وزیر را از روال طبیعی خارج کند که نتیجه آن اعلام وجود 104 کرسی بود که در مقابل آراء دیگر به جایی نرسید. در این بین ورود مرجعیت به صحنه و اعلام اینکه «نخست‌وزیر از مدیران ارشد گذشته نباشد» گره را باز کرد و فشارهای درونی و بیرونی علیه طیف شیعه کاهش پیدا کرد و به مشخص شدن سرنوشت نخست‌وزیری حتی پیش از مشخص شدن سرنوشت ریاست پارلمان منجر شد وآمریکا و متحدان سعودی و صهیونیستی آن شکستی دیگر در عرصه سیاسی عراق را تجربه کردند.

سناتور آمریکایی: 
ایران پیروز آشکار تحولات سیاسی عراق
شکستی که «مارکو روبیو» سناتور جمهوری‌خواه بر آن صحه می‌گذارد و در توییتی عنوان می‌کند؛ درباره این ادعا که گفته می‌شود نه ایران و نه آمریکا پیروز آشکار انتخاب نخست وزیر و رییس‌جمهوری جدید عراق بودند، پیروز آشکار این انتخاب‌ها ایران است. سردار قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران شخصاً میانجی این تعامل بود. این تحولی بزرگ و چالش‌برانگیز است.
روند انتخاب عادل عبدالمهدی، برهم صالح و محمد الحلبوسی را می‌توان یک رویداد مهم در کشور همسایه ایران دانست چرا که سعودی‌ها و آمریکایی‌ها نتوانستند اختلاف میان اقوام و مذاهب این کشور را دامن زنند و مردم عراق با ایستادگی و مقاومت و یک اعتماد به نفس داخلی توانستند سرنوشت مطلوبی که مد نظر داشتند به آن دست یابند.

ماجد غماس: 
اراده آمریکایی در عرصه سیاسی عراق پیاده نشد

آقای «ماجد غماس» رییس دفتر مجلس اعلای عراق در تهران در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو»، با اشاره به انتخاب رییس‌جمهوری و نخست وزیرعراق، گفت: انتخاب برهم صالح و عادل عبدالمهدی یک گام مثبتی در عرصه سیاسی عراق است چرا که هر دو آن‌ها دارای کارنامه موفق سیاسی و اقتصادی هستند و با روابط منطقه‌ای و فرامنطقه ای آشنایی کاملی دارند.
رییس دفتر مجلس اعلای عراق در تهران افزود: امیدواریم با توانایی شخصی و ارتباط نزدیکی که هم رییس‌جمهوری و هم نخست وزیر جدید عراق با یکدیگر دارند گام‌های مؤثری به سمت همدلی گروه‌های مختلف سیاسی در داخل و خارج عراق برداشته شود.
غماس با اشاره به اینکه اراده آمریکایی در عرصه سیاسی عراق پیاده نشده است، گفت: از مهم‌ترین دستاوردهای انتخاب مدیران سیاسی عراق می‌توان به این نکته اشاره کرد که آمریکا نتوانست به سیاست‌هایی که برای عراق در پیش گرفته بود، موفق شود. انتخاب آزادانه عراق نشان داد که صرف نظر از اعلام برخی اسامی، آمریکا برای سیطره خودش به عرصه سیاسی عراق شکست خورد.

استفاده آمریکا از تعطیلی کنسولگری بصره 
به عنوان اهرم فشار
رییس دفتر مجلس اعلای عراق در تهران، ادامه داد: بهتر است عزم سیاستمداران پارلمانی و دولتی در مسیر اقتصادی و بهبود اقتصاد عراق برداشته شود چرا که بیشتر تحلیلگران بر این باورند که دو طرف می‌توانند برای بهبود اقتصاد و سیاست عراق گام‌های موفقی بردارند.
غماس در خصوص چرایی تعطیل شدن دفتر کنسولگری آمریکا در بصره، گفت: آمریکا از بستن کنسولگری خود در بصره به‌عنوان یک اهرم فشار برای دولت عراق استفاده می‌کند تا دولت عراق به خواسته‌های آمریکا تن دهد. آمریکا در پی این است تا برخی ناامنی‌ها همانند اتفاقات بصره که خودش در آن هم دست دارد را به همسایه عراق (ایران) نسبت دهد ولی در این راه موفق نبوده است.
با تکمیل پازل سیاسی عراق و معرفی کابینه دولت جدید که در روزهای آتی رقم می‌خورد می‌توان آینده‌ای باثبات برای این کشور پیش‌بینی کرد چرا که چهره‌های جدید سیاسی عراق ضمن انسجام و همدلی با یکدیگر از کارآمدی و روابط خوب منطقه‌ای و بین‌المللی در سطح جهان برخوردارند و روزهای پر امیدی برای عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و... این کشور مشاهده کرد.

خود کنترلی در عراق
برخی تحلیلگران معتقدند؛ عراق در چهار سال 
پیش رو به ایران نزدیکتر خواهد بود و فراجناح بودن این سه فرد منتخب، نوید حکومتی مقتدرتر را خواهد داد، کما اینکه شکست دو تجربه تجزیه‌طلبی در مناطق کردی و سنی و مجهز شدن این دو بخش وسیع عراق به نوعی «خودکنترلی» بیانگر ثبات بیشتر در کشور عراق است. اینک زمان آن است که به موازات این تحول، نگاه جمهوری اسلامی به عراق و توسعه روابط در ابعاد مختلف تقویت شود. عراق یک کشور با ظرفیت است هرچند به دلیل پاره‌ای نارسایی‌های سیستمی و مخالفت‌های برون‌سیستمی گرفتار انواعی از مشکلات است ولی ما می‌توانیم از حسن اعتماد دولت و ملت عراق و مسوولان ارشد آن برای حل مشترک مشکلات ایران و عراق استفاده کنیم. این نیاز به اصلاحاتی در قوانین و روندهای اداری جمهوری اسلامی و توجه ویژه به درگیر کردن بخش خصوصی ایران دارد. «ستاد عراق» که نزدیک به 13 سال پیش در دولت جمهوری اسلامی شکل گرفته، نیاز به تحول عمده در روند خود دارد.
«عادل عبدالمهدی» از سال 2005 تا 2011 یکی از دو معاون رییس‌جمهوری عراق بود و در دولت موقت عراق پس از سقوط صدام، وزیر دارایی بود. او یکی از کاندیداهای تصدی پست نخست‌وزیری پس از انتخابات مجلس نمایندگان عراق 2005 به شمار می‌رفت که در رأی‌گیری داخلی «ائتلاف ملی عراق» با یک رأی کمتر از دور رقابت عقب افتاد.عادل عبدالمهدی، رییس‌جمهوری جدید عراق ۳۰ روز برای تشکیل کابینه دولت جدید وقت دارد که با تجربیات و کارآمدی‌هایی که از وی عنوان شد شاید در کمتر از این مدت زمان تعیین شده کابینه خود را معرفی نماید.

captcha
شماره‌های پیشین