567
شنبه، ۱۴ مهر ۱۳۹۷
2
وزیر دارایی فرانسه : رابطه‌مان با ایران ربطی به آمریکا ندارد

برجام؛ فرصت استقلال مالی اروپا

CFT هیچ حق شرطی را برای تعریف تروریسم قبول نمی‌کند

طناب پوسیده حق تحفظ

قرار است امروز عضویت در کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم یا همان CFT در صحن علنی مجلس به رأی نمایندگان گذاشته شود، لایحه ای که تاکنون بسیار بحث برانگیز و پرچالش بوده و همین موضوع موجب شده بارها از دستور کار مجلس خارج شود.

تجربه پاکستان، درسی برای ایران

صبح نو

وزیر دارایی فرانسه : رابطه‌مان با ایران ربطی به آمریکا ندارد

برجام؛ فرصت استقلال مالی اروپا

وزیر دارایی فرانسه در جریان کنفرانسی در اسلواکی ضمن حمایت از ادامه رابطه اقتصادی کشورهای اروپایی با ایران به‌رغم تحریم‌های یکجانبه آمریکا، تحریم‌های ایران را فرصتی برای توسعه دادن نهادهای مستقل مالی اروپایی دانست.
به گزارش رویترز، «برونو لومر» وزیر اقتصاد و دارایی فرانسه دیروز در جریان کنفرانسی اقتصادی در کشور اسلواکی، ضمن دفاع از مراوده مستقل مالی و اقتصادی اروپا با ایران، بر حق کشورهای اروپایی برای مراوده مستقل اقتصادی با دیگر کشورها تأکید کرد.
او ضمن انتقاد صریح از موضع دولت ترامپ در قبال رابطه اقتصادی کشورهای اروپایی با ایران، گفت:«به واشنگتن هیچ ارتباطی ندارد که تصمیم بگیرد کشورهای اروپایی با ایران مراودات بازرگانی داشته باشند، یا نه.»او خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران را فرصتی دانست که اروپایی‌ها بتوانند نهادهای مستقل مالی خود را توسعه داده و قدرتمند شوند.
کشورهای اروپایی در حال کار روی سازوکاری هستند که طی آن بتوانند به‌رغم تحریم‌های یکجانبه آمریکا با ایران مراودات نفتی و مالی داشته باشند. این اقدام اروپا با استقبال ایران و با مخالفت شدید واشنگتن مواجه شده است.
فرانسه، آلمان و انگلستان خبر از ایجاد یک ابزار پرداخت مخصوص برای کمک به تجارت شرکت‌های اروپایی با ایران دادند تا بتوانند از این طریق به خرید نفت از ایران ادامه دهند و از تحریم‌های آمریکا جلوگیری کنند. روسیه و چین نیز در این دسته قرار دارند. با این حال اطلاعات درباره این «وسیله ویژه» ناقص است.» فایننشال تایمز، چنین از تلاش‌های اروپا برای ارتباط با ایران با کنایه به رییس‌جمهوری آمریکا نوشته است. بر اساس گزارش‌های بین‌المللی و اظهارات مقامات رسمی، وزرای خارجه سه کشور عضو اتحادیه اروپا، آلمان، فرانسه و بریتانیا همراه روسیه و چین توافق کردند که سازوکار جدیدی برای تسهیل روابط تجاری مجاز شرکت‌های اروپایی با ایران ایجاد کنند که بتواند تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران را دور بزند. قرار است یک نهاد حقوقی-مالی جدید ایجاد شود که امکان انجام معاملات مالی بین ایران و شرکت‌های نفتی و سایر فعالیت‌های تجاری را فراهم کند.همچنین دامین لمپرور،  سخنگوی حزب جناح راست فرانسه در مصاحبه‌ای با خبرگزاری اسپوتنیک روسیه گفت: «تأسیس یک بانک برای انجام روابط تجاری با ایران و روسیه باید از سوی دولت بررسی شود.»
او با بیان اینکه راهکار ویژه مالی اروپا کافی نیست، ادامه داد:«فرانسه باید تأسیس یک بانک به منظور انجام تجارت با ایران و روسیه همزمان با مطرح شدن ایجاد یک وسیله ویژه برای دور زدن تحریم‌ها از سوی اتحادیه اروپا را بررسی کند. اگر تصمیم راه‌اندازی یک وسیله پرداخت ویژه مفید است، به‌طور کامل برای تقویت صادرات ما به کشورهایی که تحریم شده‌اند ناکافی است. پیشنهاد می‌دهیم که یک بانک بدون اتصال یا تعامل با ایالات متحده برای فاینانس عملیات‌های بانکی شرکت‌های فرانسوی در ایران و سایر کشورهایی که تحت تحریم هستند، به‌ویژه روسیه تأسیس شود.»  البته در مقابل این اظهارات مقامات آمریکایی نیز واکنش نشان داده‌اند. جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا درباره ایجاد وسیله پرداخت ویژه اروپا با ایران اعلام کرده است که ایالات متحده این موضوع را با دقت بررسی می‌کند.
  با این حال بر اساس گزارش «مهر»، ماکرو زانی، عضو هیأت پارلمان اروپایی برای روابط با ایران به اسپوتنیک گفت:«برنامه اتحادیه اروپا برای ایجاد یک وسیله پرداخت ویژه به‌منظور تسهیل بخشیدن تجارت با ایران که دور زدن تحریم‌هاست، نشانه سرپیچی واضح از واشنگتن است. تصمیم برای ایجاد یک مکانیزم پرداخت جدید به‌منظور اجازه دادن به کشورها برای تعامل با ایران یک اقدام مشخص در راستای تمرد سیاسی از دولت ترامپ است. در این رابطه تغییر موضع اتحادیه اروپا با ایالات متحده به واسطه سفارش‌های زیادی است که توسط ایران در شرکت‌های اروپایی ثبت شده است.»
  زانی گفت: «این اقدام می‌تواند به بین‌المللی شدن ارز یورو کمک کند؛ اگرچه این مسأله به دلیل یکسری از ساختارهای منطقه یورو سخت است. این وسیله برای شرکت‌های کوچک و متوسط اروپایی که حضور پررنگی در ایالات متحده ندارند، مفید خواهد بود. اگر این موضوع به خوبی کار کند، معتقد هستم که ایران توافق هسته‌ای را زنده نگه خواهد داشت؛ ضمن اینکه مخالفت اتحادیه اروپا نسبت به سیاست آمریکا درباره ایران، چیز خوبی است».
این اقدامات و گفته‌های مقامات اروپایی درحالی است که بسیاری از شرکت‌های اروپایی بازار ایران را ترک کرده‌اند و حتی برخی از شرکت‌های بزرگ نفتی اروپایی اعلام کرده‌اند به‌رغم تلاش اتحادیه اروپا به منظور ایجاد مؤسسه‌ای برای مراودات اقتصادی با ایران در زمان تحریم‌ها، حاضر نیستند ریسک حضور در بازار ایران را به جان بخرند.

captcha
شماره‌های پیشین