565
چهارشنبه، ۱۱ مهر ۱۳۹۷
5
سفر بن سلمان به کویت نیمه‌تمام ماند

روی ناخوش کویت به ولیعهد عربستان

ولیعهد سعودی در حالی روز یکشنبه وارد کویت شد و با رهبران این کشور گفت‌وگو کرد که دو طرف پس از عدم تأمین دستاوردهای مورد انتظارشان این دیدار را تنها به ساعاتی برای صرف شام محدود کردند و «محمد‌بن‌سلمان» بدون دستیابی به نتیجه‌ای سفر خود را کوتاه کرد، سفری که قرار بود دو روز به طول انجامید.

با رای اکثریت نمایندگان پارلمان

«برهم صالح» رییس‌جمهوری عراق شد

صبح نو

با رای اکثریت نمایندگان پارلمان

«برهم صالح» رییس‌جمهوری عراق شد

پارلمان عراق پس از چند بار تعویق سرانجام نشست خود را برگزار کرد، برهم صالح و فواد حسین با کسب بیشترین آرا به دور دوم راه یافتند، در جریان دور دوم نامزد حزب دموکرات انصراف داد که پذیرفته نشد و رای‌گیری ادامه یافت و در نهایت برهم صالح با قاطعیت پیروز شد.
دو حزب بزرگ منطقه کردستان عراق دیروز سه‌شنبه برای معرفی نامزد واحد جهت تصدی پست ریاست‌جمهوری عراق در ساختمان پارلمان این کشور دور هم جمع شدند.
شبکه «سومریه» عراق به نقل از یکی از رهبران کرد، صبح سه‌شنبه گزارش داد، «اتحادیه میهنی» و «دموکرات کردستان» بدون دست‌یابی به «توافق نهایی» جهت معرفی نامزد واحد به پایان رسید.
این رهبر کُرد به این شبکه تلویزیونی گفت که اتحادیه میهنی ‌روی نامزدی «بَرهَم صالح» برای جهت تصدی ریاست‌جمهوری عراق اصرار دارد. این در حالی است که حزب دموکرات کردستان (به ریاست مسعود بارزانی) روی کاندیدای خود 
«فؤاد حسین» اصرار می‌کرد. یک منبع نزدیک به اتحادیه میهنی کردستان عراق نیز با ابراز تأسف از بی‌نتیجه بودن نشست دیروز دو حزب، اعلام کرد که تلاش‌ها برای معرفی نامزد واحد فایده‌ای نداشت. بالاخره پارلمان عراق «عصرسه شنبه» برای انتخاب رییس‌جمهوری جدید تشکیل جلسه داد ولی اختلاف دو حزب بزرگ منطقه کردستان این کشور از یک طرف و عدم تشکیل حد نصاب نمایندگان باعث شد پارلمان با وقفه‌هایی همراه شود. «محمد الحلبوسی»‌ رییس پارلمان عراق تعداد نمایندگان حاضر در پارلمان را در عصر سه‌شنبه ۱۴۵ نفر اعلام کرد و از نمایندگان خواست به زمان‌بندی جلسات پارلمان پایبند باشند. پارلمان عراق ۳۲۹ نماینده دارد. هیچ یک از نامزدهایی که خود را برای تصدی این منصب کاندیدا کرده بودند، در این رای‌گیری موفق به کسب حد نصاب قانونی آرا که 220 رای در دور اول است، نشدند و به همین دلیل رای‌گیری به دور دوم کشیده شد.
برهم صالح نامزد اتحادیه میهنی، در دور اول رای‌گیری موفق به کسب 165 رای و فواد حسین نامزد حزب دموکرات موفق به کسب 90 رای شد.

ورود معنادار عادل عبدالمهدی به پارلمان
همچنین العراقیه گزارش داده بود «عادل عبدالمهدی» در جریان رای گیری برای انتخابات ریاست جمهوری وارد پارلمان شده  بود . عبدالمهدی یکی از نامزدهای مطرح برای تصدی نخست‌وزیری عراق است.
پس از آن در‌حالی‌که نمایندگان پارلمان عراق وارد دور دوم رأی‌‌دهی برای انتخاب رییس‌جمهوری شده بودند، «فؤاد حسین» نامزد حزب دموکرات کردستان اعلام کرد که از نامزدی برای این پست انصراف داده است. اما رییس مجلس انصراف «فؤاد حسین» نپذیرفت و با وجود عدم پذیرش انصراف، وی در روند رأی‌گیری دور دوم در پارلمان حضورنداشت. دور دوم رای‌گیری برای انتخاب رییس‌‌جمهوری عراق پس از یک دوره وقفه مجددا آغاز شد و در این انتخابات «برهم صالح» توانست با کسب حداکثر آراء بر کرسی ریاست‌جمهوری تکیه بزند. ائتلاف النصر به رهبری حیدرالعبادی پیروزی برهم صالح در کسب ریاست جمهوری را به وی  تبریک گفت. این برای نخستین‌بار در تاریخ پس از سقوط صدام است که انتخاب رییس‌جمهوری عراق با اما و اگرهای زیادی روبه‌رو می‌شود؛ چرا که در دوره‌های پیشین یک نامزد واحد از سوی احزاب کردی معرفی و بدون مناقشه هم وی انتخاب می‌شد. پیش از این نام منابع آگاه از نامزدی 6 شخصیت سیاسی کُرد برای تصدی پست ریاست‌جمهوری عراق خبر دادند. «سردار عبدالله»، «لطیف رشید»، «ملابختیار»، «فاضل میرانی»، «برهم صالح» و «سلیم شوشکی» اسامی بود که ثبت‌نام آ‌ن‌ها برای جانشینی «فؤاد معصوم» رییس‌جمهوری کنونی عراق تأیید شده بود. برهم صالح از سیاستمداران سرشناس کردستان عراق (متولد 1960 در سلیمانیه) تا کنون دو بار ریاست منطقه کردستان را بر عهده داشته و اکنون رییس ائتلاف «الدیمقراطیه والعداله» (دموکراسی و عدالت) است.
صالح از سال ۱۹۷۶ میلادی تا سپتامبر ۲۰۱۷ میلادی، یکی از اعضای حزب اتحاد میهنی کردستان به رهبری جلال طالبانی بود. او نخست‌وزیر پیشین کردستان عراق بود و پیشتر معاون نخست وزیر عراق نوری مالکی بوده‌است. او در سال ۱۹۸۷ میلادی موفق به دریافت درجه دکتری در رشته آمار و کاربردهای کامپیوتر در مهندسی از دانشگاه لیورپول شد. وی در سپتامبر ۲۰۱۷ میلادی، از تمامی پست‌های حزبی در اتحادیه میهنی کناره گرفت و سپس به ایجاد ائتلافی به‌نام «ائتلاف به خاطر دموکراسی و عدالت» دست زد.

captcha
شماره‌های پیشین