565
چهارشنبه، ۱۱ مهر ۱۳۹۷
5
سفر بن سلمان به کویت نیمه‌تمام ماند

روی ناخوش کویت به ولیعهد عربستان

ولیعهد سعودی در حالی روز یکشنبه وارد کویت شد و با رهبران این کشور گفت‌وگو کرد که دو طرف پس از عدم تأمین دستاوردهای مورد انتظارشان این دیدار را تنها به ساعاتی برای صرف شام محدود کردند و «محمد‌بن‌سلمان» بدون دستیابی به نتیجه‌ای سفر خود را کوتاه کرد، سفری که قرار بود دو روز به طول انجامید.

با رای اکثریت نمایندگان پارلمان

«برهم صالح» رییس‌جمهوری عراق شد

صبح نو

سفر بن سلمان به کویت نیمه‌تمام ماند

روی ناخوش کویت به ولیعهد عربستان

ولیعهد سعودی در حالی روز یکشنبه وارد کویت شد و با رهبران این کشور گفت‌وگو کرد که دو طرف پس از عدم تأمین دستاوردهای مورد انتظارشان این دیدار را تنها به ساعاتی برای صرف شام محدود کردند و «محمد‌بن‌سلمان» بدون دستیابی به نتیجه‌ای سفر خود را کوتاه کرد، سفری که قرار بود دو روز به طول انجامید.

 سفر «محمد ‌بن‌ سلمان» ولی‌عهد سعودی به کویت که قرار بود روز شنبه و به مدت دو روز صورت گیرد، با تأخیر یک روزه مواجه شد و آن هم بیش از چند ساعت به طول نینجامید. سفری که بسیار مهم تلقی می‌شد.
آنگونه که العربی الجدید گزارش داد، «محمد بن سلمان» سفر خود به کویت را به چند ساعت کاهش داد و با امیر کویت «صباح الاحمد جابر الصباح» و ولیعهد و چندی تن از مسوولان کویت در مراسم شام کاخ «بیان» دیدار کرد.
العربی الجدید نوشته است که در ابتدا قرار بود این سفر روز شنبه صورت گیرد، سپس به عصر روز یکشنبه موکول شد و باز هم این سفر به تأخیر افتاد و شب‌هنگام صورت گرفت. طبق این گزارش این مسأله موجب شد تا دولت کویت جدول برنامه‌های بن‌سلمان را لغو کند و در همان زمان تلویزیون رسمی کویت نیز که در حال پخش برنامه‌ای در خصوص رابطه کویت و عربستان بود، برنامه را قطع کرد.
ساعاتی پیش از بن سلمان، «عادل الجبیر» وزیر خارجه سعودی وارد کویت شد و با «صباح الخالد الصباح» دیدار کرد. 
بنا بر این گزارش، ولی‌عهد سعودی در خصوص پرونده‌هایی که پیش از سفر مقرر شده بود، با امیر کویت صحبت نکرد. رایزنی در خصوص محاصره قطر، تشکیل ائتلاف خلیجی عربی(ناتوی عربی) برای مقابله با ایران و چاه‌های نفتی مشترک مسائلی بودند که باید در خصوص آن‌ها سخن گفته می‌شد اما این سفر 
چند ساعته صرفاً به خوردن شام و احوالپرسی گذشت و به‌رغم حضور وزرای کشور، تجارت و سرمایه‌گذاری، انرژی و معدن و وزیر خارجه به همراه بن سلمان، اما قرار داد یا توافقنامه‌ای امضاء نشد.
همچنین انتظار می‌رفت، در این سفر اختلافات طولانی‌مدت عربستان و کویت در خصوص چاه‌های نفتی مشترک در شهرهای «الوفره» و «العبدلی» پایان یابد. 
سیاسیون کویتی که در مراسم استقبال از ولیعهد سعودی حضور داشتند، در خصوص تأخیر سفر بن سلمان به کویت گفته‌اند که تأخیر یک روزه بن سلمان به این دلیل بود که او شروطی را برای کویتی‌ها در خصوص بحران قطر و چاه‌های نفتی مشترک در نظر گرفته بود و سفر عادل الجبیر که ساعاتی پیش از بن سلمان صورت گرفت برای اطلاع از پاسخ نهایی کویت بود که البته با پاسخ منفی مواجه شد.
کویت تلاش می‌کند خود را از سیاست خارجی پر تنش سعودی به دور نگه دارد و در مقابل نیز به نظر می‌رسد تحمیل دستورالعمل‌ها به کشورهای عربی خلیج فارس به رفتار ثابت سیاست خارجی عربستان تبدیل شده است.
در نهایت نتایج سفر هر دو طرف را ناامید کرد، هر چند بن سلمان تلاش کرد با ارسال پیام تشکرآمیز از امیر کویت کمی از سردی این سفر بکاهد. روزنامه‌های کویتی نیز همگی یک یادداشت مشترک در خصوص روابط تاریخی دو کشور را به چاپ رسانده و به زوایای دیگر اشاره نکرده‌اند.
خبرگزاری رسمی کویت (کونا) هم نوشت که ولیعهد عربستان پس از سفر رسمی به کویت، این کشور را ترک و در پیامی به امیر کویت، از مهمان‌نوازی او تشکر کرد.

هانی‌زاده: عربستان در متقاعد کردن کویت برای دشمن با ایران شکست خورد
آقای«حسن هانی‌زاده» کارشناس امور غرب آسیا با اشاره به سفرکوتاه ولیعهد عربستان به کویت، به خبرنگار روزنامه «صبح‌نو»، گفت:از سال 1981 میلادی که تشکیل شورای همکاری کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به پیشنهاد آمریکا داده شد به این منظور دنبال شد که به صورت مؤثر و تأثیرگذار در منطقه خلیج فارس گام بردارند. اما با گذشت سه‌دهه از تأسیس آن شاهد شکل‌گیری سه جریان برای این 6 کشور حاشیه خلیج فارس هستیم.
هانی‌زاده با اشاره به اینکه جریان افراطی‌گری به رهبری عربستان در شورای همکاری خلیج فارس دنبال می‌شود، گفت: در جریان افراطی گری که ریاض آن را رهبری می‌کند شاهد این هستیم که بحرین همراه با ریاض سیاست‌هایی علیه ایران در این جریان شکل داده‌اند.
این کارشناس امور غرب آسیا، ادامه داد: دومین جریان شورای همکاری کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، طیف همسو با ایران است که قطر وعمان با روابط خوبی که با ایران برقرار کردند، ادامه می‌یابد که سعی کردند یک تعاملی با تهران داشته باشند.

رفتار محافظه‌کارانه کویت در برابر تهدیدات ریاض علیه تهران
وی با اشاره به اینکه خنثی رفتار کردن کویت از دیگرراهبردهای دیده شده در میان کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، است، اظهار داشت: کویت که در رفتار با ایران خنثی عمل می‌کند دارای روابط خوبی با ریاض است و در تلاش است تا هم با ایران و هم عربستان در تعامل باشد و سیاستی محافظه‌کارانه را در پیش گرفته و روابطش با ایران را حفظ کرده است.
هانی‌زاده، یادآور شد: اکنون که سیاست‌های عربستان سعودی در رفتار با قطر با شکست مواجه شده است و شاهد منزوی شدن ریاض هستیم. می‌بینیم که با سفر به کویت در صدد است تا بار دیگر با تشکیل جبهه‌ای به نام «ناتوی عربی» که از حمایت آمریکا برخوردار است، خودش را دوباره مطرح سازد.
این کارشناس امور بین‌الملل، افزود: از این رو ریاض تلاش می‌کند با تشکیل ناتوی عربی از ظرفیت‌های نظامی برخی کشورها همچون مصر و اردن و ظرفیت‌های سیاسی همچون کویت برخوردار باشد. از این رو ولیعهد عربستان به کویت سفر کرد تا آن‌ها را برای همراهی با ناتوی عربی متقاعد سازد.

روی ناخوش کویت به ولیعهد عربستان
این تحلیلگر مسائل سیاسی، ادامه داد: در سفر محمد بن سلمان به کویت و مطرح کردن ناتوی عربی و دیگر مسائل دیدیم که امیر کویت این موضوع را رد کرد و بن سلمان نتوانست کویت را مجبور به همراهی با موضوع شکل‌گیری ناتوی عربی سازد. حتی بحرین که از حامیان همیشگی عربستان است دیگر روی خوشی به سیاست‌های ریاض نشان نمی‌دهد و این موضوع را در دیدار وزیر خارجه بحرین و وزیر خارجه سوریه که در حاشیه نشست سازمان ملل روی داد، مشاهده کردیم. وی، افزود: دیداری که میان وزرای خارجه بحرین و سوریه پس از هفت سال صورت گرفت، نشان‌دهنده این است که ریاض در شورای همکاری خلیج فارس تنها مانده است و اگر کشوری همانند مصر و اردن سیاست‌های آل سعود را دنبال می‌کنند به خاطر حمایت‌های مادی است که از آن‌ها صورت می‌گیرد.
هانی‌زاده  یادآور شد: اختلافات کویت و ریاض به زمان انتخابات پارلمانی کویت می‌رسد آنجا که دخالت‌های عربستان در انتخابات پارلمانی کویت موجب اعتراض سیاسی مقامات کویت به ریاض شد.

شکست عربستان در سپر خلیج و ناهماهنگی در ناتوی عربی
این کارشناس مسائل امور غرب آسیا افزود: ریاض علاوه بر اینکه در شکل‌گیری ناتوی عربی نتوانسته است کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس را با خود همراه سازد و با شکست مواجه شود در سال 1992 هم که «سپر خلیج» را با همراهی مصر و اردن تشکیل داد، با شکست روبه‌رو شد و نتوانست سیاست‌های منطقه‌ای و بین‌المللی خود را دنبال کند.
وی با اشاره به اینکه امارات متحده عربی هم به رقیب جدی عربستان درکشورهای عربی حاشیه خلیج فارس تبدیل شده است، گفت: نباید فراموش کرد که آمریکا تلاش می‌کند با جایگزین کردن امارات، به دنبال این است تا یک رقیب برای ریاض آماده کند تا عربستان به‌عنوان قدرت منطقه ظاهر نشود، چرا که دارای نگرش‌های وهابیت است و در حادثه 11 سپتامبر نقش داشته است.

captcha
شماره‌های پیشین