565
چهارشنبه، ۱۱ مهر ۱۳۹۷
3
هجرت امام به پاریس موجب تسهیل در روند انقلاب شد

نوفل لوشاتو؛ تریبون جهانی انقلاب

13‌مهرماه سالروز هجرت تاریخی حضرت امام خمینی؟ره؟ از عراق به پاریس در سال‌1357 است، هجرتی که هر چند عوامل بیرونی و مناسبات قدر‌ت بین دو کشور ایران و عراق زمینه‌های آن را فراهم کرد اما بر خلاف تصور دولت وقت پهلوی، روند پیروزی انقلاب را شتابان کرد و زمینه‌ساز بازگشت بزرگ و شکوهمند رهبر انقلاب به ایران شد.

یادداشت

سرنوشت دلار؛ عزم دولت و بانک مرکزی

دکتر محسن زنگنه

صبح نو

یادداشت

سرنوشت دلار؛ عزم دولت و بانک مرکزی

دکتر محسن زنگنه

بازار ارز و طلا طی چند روز گذشته شاهد سقوط آزاد بود و قیمت دلار آمریکا از حوالی ۲۰‌هزار تومان به کانال ۱۰‌هزار تومان نزدیک شد. یک سؤال اساسی امروز در اذهان وجود دارد که چه اتفاقی افتاد و چرا قیمت دلار به یک‌باره این مقدار افت کرد؟ و اینکه این وضعیت آیا با ثبات است یا مجدد ممکن است صعود کند؟
اگر خوانندگان محترم به‌یاد داشته باشند چندی قبل و زمانی که دلار پله‌های صعود را می‌پیمود و هر روز رکوردی تازه را ثبت کرد،
 در برابر همین پرسش قرار داشتیم و آن اینکه چه عاملی باعث افزایش قیمت ارز می‌شود و این افزایش تا کی ادامه می‌یابد‌؟
در آن مقطع جوابی به آن پرسش داده شد که اتفاقاً جواب سؤال امروز هم هست. آن روز گفتیم که صعود قیمت دلار اگر ۱۰۰‌علت داشته باشد‌، ۹۵‌علت آن داخلی است و بخش عمده‌ای از آن هم در اختیار دولت است. آن‌چیزی که دلار را از کانال ۶هزار تومان به ۱۰ و ۱۵‌هزار تومان رساند، تهدیدات خارجی و اقدامات آمریکا و یا تصمیمات اتحادیه اروپا بود ‌یا حداقل سهم آن در افزایش دلار ناچیز بود.
علت در عدم وجود اتاق فرماندهی بازار بود. تدابیر و تصمیمات ناصواب‌، تعلل در اقدام‌، تعدد و تقابل تصمیمات و تغییر مکرر بخشنامه‌ها‌، عدم هماهنگی بخش‌های مختلف دولت از جمله شرکت‌های وابسته و عدم همراهی صادرکنندگان مواد پتروشیمی، فلزات سنگین و بخش معدن با سیاست‌های ابلاغی دولت، بستن بازارهای رسمی سکه از جمله بازار آتی و یا محدود بودن بازارها، عدم استفاده صحیح از ابزارهای بازار سرمایه برای مدیریت بازار ارز و طلا و سکه و کاهش عرضه در مقابل تحریک تقاضا‌، محدود کردن صرافی‌ها و مسدود کردن راه‌های طبیعی نقل و انتقال ارز در کنار عدم نظارت بر توزیع ارز دولتی و سوء‌استفاده دریافت‌کنندگان ارز از عدم شفافیت دولت و بانک مرکزی و وزارتخانه‌های صمت و ارتباطات از جمله مواردی بود که از سوی دولت موجب تشدید قیمت‌ها و بی‌ثباتی بازار شد.
 تعلل دستگاه اطلاعاتی کشور در شناسایی دست‌های آلوده و بازارهای کاذب و دلالی‌های صوری در کنار عدم ورود به موقع و مقتدرانه دستگاه قضا نیز به این امر دامن زد.
گذشته از این عرض کردیم که بخش اعظم اقتصاد ایران دولتی و خصولتی است و از سوی دیگر‌، بانک‌ها به جهت در اختیار داشتن بیش از ۸۰‌درصد نقدینگی کشور، امکان مدیریت و رصد تراکنش‌ها و حرکت آن در بازارهای مختلف را دارا است لذا نتیجه گرفتیم که دولت اگر بخواهد و عزم خود را جزم کند، با مدیریتی واحد و یک‌صدا و هماهنگ، قدرت توقف نرخ ارز و یا حتی کاهش آن را دارد.
امروز نیز نخستین و مهم‌ترین دلیل کاهش قیمت ارز و سکه، اقدامات اخیر بانک مرکزی است که مهم‌ترین آن، عرضه ارز 
مورد نیاز بخش‌ها و فعالیت‌های مختلف از طریق سیستم بانکی و شبکه صرافی‌های مجاز کشور است. این سیاست‌ها که از هفتم ‌مهر ابلاغ شد به‌سرعت توانست تأثیر خود را بر بازار بگذارد و با استفاده از منابع ارزی حاصل از صادرات غیر نفتی و سایر منابع در اختیار، عرضه را همسطح تقاضا افزایش داده و جلوی بازار کاذب دلالی را سد کند. البته باید مراقبت کند که این عرضه ارز هدفمند بوده و به‌نوعی 
ارز پاشی به هر قیمتی صورت نگیرد که در مجالی دیگر به الزامات این امر خواهیم پرداخت.
 به نظر نویسنده، اقدامات نابخردانه رژیم صهیونیستی و برخورد مقتدرانه و هماهنگ و یکصدای مسوولان عالی‌رتبه نظام در مقابل رجز خوانی‌های آمریکا و تعجیل آمریکا در رو کردن آنچه در چنته داشت و واکنش کشورهای جهان نیز در ایجاد جو روانی مثبت جامعه بی‌تأثیر نبود. افزایش نمادهای بازار سرمایه و رشد چشمگیر روزانه آن نیز در کم‌رنگ شدن رونق بازار سکه و ارز مؤثر بود و فضای روانی منفی ایجاد شده در فضای مجازی را توانست تا حدودی بشکند.
امروز و بعد از این نیز، سرنوشت ارز و طلا در دستان دولت و قوای سه‌گانه کشور رقم خواهد خورد. ایجاد اتاق فرماندهی منسجم و واحد و هماهنگی قوای کشور در اتخاذ تدابیر صحیح و اقدام به موقع می‌تواند در ثبات بازار ارز و کاهش قیمت طلا مؤثر باشد. مدیریت فضای مجازی و برخورد سریع با سایت‌ها و پایگاه‌های معاند در کنار شفافیت و ادامه مبارزه قاطع با فساد‌، از جمله عوامل دیگری است که ثبات بازار ارز را تضمین خواهد کرد و ارز و سکه را به قیمت واقعی خود خواهد رساند.

captcha
شماره‌های پیشین