565
چهارشنبه، ۱۱ مهر ۱۳۹۷
2
چگونه ارز ایران به آمریکا منتقل می‌شود

مداخله یهودیان در نوسانات بازار ارز ایران

بالاخره بانک مرکزی دست به کار شد

تیر خلاص به پیکر نیمه جان دلار!

قیمت دلار که در هفته‌های گذشته با افزایش‌های چشمگیر و بی‌سابقه‌ای در بازار همراه بود و حتی تا کانال 20‌هزارتومان هم پیش رفته بود، از روز دوشنبه روند شدید سقوط قیمتی خود را آغاز کرد و تا بعد از ظهر روز گذشته به کانال 10‌هزار تومان رسید.

صبح نو

چگونه ارز ایران به آمریکا منتقل می‌شود

مداخله یهودیان در نوسانات بازار ارز ایران

دادستانی ترکیه روز گذشته برای 417نفر به اتهام پولشویی و انتقال 5/2میلیارد لیر (419 میلیون دلار) به خارج از این کشور حکم بازداشت صادر کرد. بر اساس تحقیقات، این پول‌ها به حساب‌های چند ایرانی ساکن در آمریکا به‌صورت غیرقانونی منتقل شده است.
شبکه «هابرترک» ساعاتی پس از انتشار این خبر، اعلام کرد که این افراد با جمع‌آوری دلار از بازار ارز ایران و بردن آن‌ها به ترکیه، نهایتاً این نیم میلیارد دلار را به 088/28حساب متعلق به یهودیان ایرانی در ایالات‌متحده انتقال داده‌اند.
بر این اساس، انتقال غیرقانونی پول از ترکیه به آمریکا از طریق شعبه‌های بانک‌های مختلف و دستگاه‌های خودپرداز از اول ژانویه سال2017 شروع شده و در 13 آگوست 2018 به بیشترین میزان خود رسیده بود. مظنونان کار انتقال پول را با مبالغی حدود پنج‌هزار لیر انجام می‌دادند تا هیچ سوءظنی را ایجاد نکنند.
خبرگزاری«آناتولی» نیز گزارش داد که در پی عملیات گسترده تیم‌های مسلح نیروهای امنیتی در 40 استان، تاکنون 280 نفر از مظنونین بازداشت شده‌اند. البته پلیس، دادستانی و دستگاه قضایی ترکیه اجازه اظهار نظر درباره جزئیات این عملیات را ندارند.
برخی منابع هم مدعی‌اند که مقداری از این مبالغ برای گروه‌های تروریستی از جمله پ.ک.ک و سازمان گولن برای اجرای عملیات‌های خرابکارانه در ایران و ترکیه جمع‌آوری و منتقل شده بود. طی چند روز قبل نیز شاهد برخی تلاش‌ها برای ایجاد ناآرامی و ناامنی در ایران و ترکیه بودیم.
طی یک ماه اخیر و درپی اعمال تحریم از سوی آمریکا علیه دو وزیر ترکیه، ارزش لیر در برابر دلار دستخوش کاهش نسبی شده است تا جایی که اردوغان از مردم ترکیه خواست دلار، یورو و طلاهای خود را به لیر تبدیل کنند تا دست دولت برای مقابله با بحران بازتر باشد. هم‌اکنون هر 6 لیر ترکیه معادل با یک دلار آمریکا است.
رییس‌جمهوری ترکیه با «خائن» توصیف کردن اخلال‌گران در بازار ارز، تاکید کرد: «کسانی که اخبار جعلی (درباره کاهش ارزش لیر در برابر دلار) منتشر می‌کنند یا در بازار ارز اخلال ایجاد می‌کنند، خائن هستند و جان سالم به در نخواهند برد.» اردوغان با بیان اینکه ترکیه هدف تروریسم اقتصادی قرار گرفته، توضیح داد: «قیمت ارز در آینده نزدیک به قیمت واقعی آن باز خواهد گشت، هیچ کسی نباید به شایعه‌ها گوش کند. در شبکه‌های اجتماعی،‌ ما هدف تروریسم اقتصادی قرار گرفته‌ایم.»
در روزهای ابتدایی بحران اقتصادی در بازار ارز ترکیه، دادستانی کل استانبول نیز دستور داده بود که با اخلال‌گران بازار ارز و عاملان کاهش ارزش غیرعادی واحد پول ترکیه در برابر دلار، به‌شدت برخورد شود. همچنین دادستانی استانبول و هیأت نظارت مالی ترکیه به‌صورت جداگانه تحقیقاتی را برای برخورد با «تهدیدکنندگان امنیت اقتصادی» آغاز کردند. در اثر این اقدامات ارزش لیر در برابر دلار بالا رفت‌. ترکیه توانست این بحران ارزی را کنترل کند. 
در ایران نیز طی چند ماه اخیر بازار ارز در ایران دچار نوسانات شدیدی شده به‌نحوی که از چند ماه پیش قیمت دلار در بازار آزاد از حدود هفت‌هزار تومان به بیش از 17 هزار تومان افزایش یافت. درپی این افزایش بی‌رویه قیمت دلار، قیمت فلزات گران‌بها از جمله طلا نیز به‌شدت رشد کرد.
علاوه بر خبری که خبرگزاری ترکیه از خروج منابع ارزی ایران به منظور ضربه به اقتصاد کشور داده است، آقای محمود واعظی، رییس دفتر رییس‌جمهوری نیز از دست داشتن آمریکا، امارات و عربستان برای اخلال در بازار ارزی ایران پرده برداشت. او در برنامه تلویزونی گفت «این کشورها بازارهایی در سلیمانیه، هرات و دوبی درست کرده‌اند که ارز را در این بازارهای کوچک بالا برده و بازار ایران هم از آن‌ها تبعیت می‌کند.»
همچنین خبر دیگری آمد که این روزها عربستان مبلغی را برای جنگ اقتصادی با ایران هزینه کرده و عمال آنان در تهران و مشهد اقدام به خرید دلار در بازار می‌کنند و سبب اخلال در بازار ارز می‌شوند. اما این روزها با تدابیر دولت ایران و بانک مرکزی و اعمال سیاست‌های جدید ارزی قیمت دلار روند کاهشی خود را طی می‌کند. 

captcha
شماره‌های پیشین