564
دوشنبه، ۰۹ مهر ۱۳۹۷
4

خبرهای خوش ارزی در یک روز

آیت‌الله عبدالله جوادی آملی:

چند بانکی بی‌عرضه جامعه را برهم زدند

آیت‌الله جوادی‌آملی در درس اخلاق خود به بیان مشکلات اقتصادی جامعه پرداخته و احتکار را « فلج کردن نظام اقتصادی» و «با نظام در افتادن» دانستند.

صبح نو

خبرهای خوش ارزی در یک روز

ارزان‌شدن دلار، برخورد با سایت‌های قیمت‌ساز
 و اعلام خبر اعدام سه مفسد اقتصادی

در حالی که قیمت دلار در روزهای گذشته در آستانه ۲۰هزار تومان قرار گرفته بود، روز گذشته نرخ‌ها در بازار با روند شدیدی سقوط کرد و به مرز 12 هزارتومان رسید.  قیمت دلار در چند روز گذشته از ۱۹هزار تومان نیز فراتر رفت و موجب شد موجی از تقاضا از سوی خریداران غیرحرفه‌ای دلار در بازار شکل بگیرد، در این شرایط بسیاری از کارشناسان تحلیل کردند که حباب قیمتی بسیار بزرگ شده و باید منتظر ریزش قیمت‌ها در بازار بود. شدت گرفتن نوسانات در بازار ارز به‌گونه‌ای بود که آقای فرهاد احتشام‌زاده، رییس فدراسیون واردات اتاق بازرگانی ایران گفته بود افزایش نرخ ارز فاقد منطق اقتصادی است و حباب ارز به بالن ارز تبدیل شده که عمده آن بیش از آنکه تابع مسائل بین‌المللی باشد، تابع جو روانی است.
  اختیارات ویژه بانک مرکزی
از سوی دیگر با اختیارات جدید که سران سه‌قوه به بانک مرکزی برای دخالت در بازار ارز دادند، انتظار کاهش قیمت‌ها در بازار می‌رفت و در نهایت از ابتدای روز گذشته روند کاهش قیمت در بازار شدت یافت.
طبق این مصوبه، بانک مرکزی از طریق بانک‌ها و صرافی‌های مجاز در بازار ارز مداخله خواهد کرد و اقدامات لازم را برای کنترل نرخ ارز انجام خواهد داد و قیمت مبادله در بازار ارز را نیز به‌نحو مقتضی اطلاع‌رسانی خواهد کرد.
  ورود آزادانه ارز به کشور
طبق یکی دیگر از مصوبات این جلسه، هر شخص حقیقی و حقوقی با رعایت مقررات بانک مرکزی می‌تواند به هر میزان اسکناس ارز وارد کشور کند.
 از سوی دیگر بانک مرکزی طی روزهای اخیر و همزمان با اوج‌گیری قیمت انواع ارز در بازار آزاد اعلام کرده بود که از این هفته ارز خدماتی را از طریق نظام بانکی در اختیار مردم قرار می‌دهد.
  وظایف جدید صادرکنندگان و واردکنندگان
به موجب این سیاست‌های ارزی نیز کلیه صادرکنندگان غیرنفتی موظف شدند ظرف سه ماه بعد از صادرات، ارز حاصل از صادرات خود را در سامانه نیما عرضه ‌یا به ترتیبی که بانک مرکزی معین می کند ارز حاصل از صادرات خود را به چرخه اقتصادی برگردانند. صادرکنندگانی که در چارچوب دستورالعمل مربوطه عمل کنند، با تصویب دولت مشمول تشویق و تسهیلات صادراتی خواهند شد.
  انتشار دریافت‌کنندگان ارز دولتی
بعد از آنکه وعده دولت در انتشار اسامی دریافت‌کنندگان ارز دولتی و نیمایی محقق شد دریافت‌کنندگان ارز نیز متوجه شدند که دیگر نمی‌توانند قانون را برای دریافت ارز ارزان دور بزنند و کسانی که تنها به‌دنبال سوءاستفاده بودند دیگر ثبت سفارشی نخواهند کرد و قطعا از این به بعد با کاهش تقاضا مواجه خواهیم بود.
  دستگیری عوامل خارجی
 همچنین دستگیری عوامل خارجی که بازار را به اغتشاش می‌کشاندند هم در کاهش نرخ دلار بی‌تاثیر نیست چراکه اخیرا قوه‌قضاییه سه تن از عمال امارات را که اقدام به خرید ارز با قیمت‌های بالا کرده و بازار را بر هم می‌زدند، ‌دستگیر و دست آنان را از منابع ارزی ایران کوتاه کردند. جالب آنکه اسامی این افراد در لیست خریداران ارز دولتی که اخیرا بانک مرکزی منتشر کرده نیز‌ دیده شده است.
  اولتیماتوم دستگاه قضا به گردانندگان سایت‌های قیمت‌ساز
علاوه‌بر آن رییس قوه قضاییه روز گذشته در جلسه مسوولان عالی قضایی در هشدار و اولتیماتومی به گردانندگان سایت‌های قیمت‌ساز ارز گفته بود «‌اینکه یک سایت در ساعات پایانی روز اعلام می‌کند دلار 17 هزار تومان است و صبح قبل از آنکه اساساً معامله‌ای صورت گرفته باشد، قیمت 19هزاروپانصد تومان را اعلام می کند، واضح است که در حال قیمت‌سازی است.
او تاکید کرد: «از دادستان تهران خواسته‌ام که این سایت‌ها را به دقت رصد کنند. به گردانندگان سایت‌های قیمت‌ساز ارز اولتیماتوم شدید داده می‌شود و رییس کل بانک مرکزی فهرست چند سایت خاص را که اقدام به قیمت‌سازی می‌کنند ارسال کرده است و بعید نیست برخی از آنان مصداق مفسد اقتصادی باشند‎.» برهمین اساس، کانال‌های تلگرامی که زمان بالا رفتن قیمت دلار، لحظه‌ای اعلام قیمت می‌کردند، روز گذشته که قیمت‌ها سیر نزولی داشت کلا سکوت کرده بودند.
سخنگوی دستگاه قضا هم روز گذشته از اعدام مفسدان اخیر اقتصادی خبر داد که نام سلطان سکه که تن سکه (معادل 250 هزار قطعه‌) با مبلغی حدود 740 میلیارد تومان در طول سال 96 خریداری کرده بود، در میان مفسدان اعدامی به چشم می‌خورد.
  ادامه روند کاهشی دلار
روز گذشته روند کاهش قیمت در بازار به‌طوری بود که دلار که صبح نرخی بالای ۱۷‌هزار تومان داشت تا بعدازظهر به کانال 11 و 12 هزار تومان وارد شده و این کاهش قیمت همچنان در بازار ادامه داشت. بررسی‌های میدانی از بازار ارز حاکی از آن است که مردم برای فروش دلارهای خانگی روانه بازار شده‌اند اما بیشتر دلال ها و صرافی‌ها خرید را متوقف کرده‌اند و قیمت‌های پیشنهادی دلال‌ها بسیار پایین‌تر از قیمت فروش‌شان است.شرایط بازار به گونه‌ای است که پیش‌بینی می‌شود روند کاهش قیمت سکه و دلار در روزهای آتی نیز ادامه داشته باشد و قیمت‌ها به نرخ واقعی نزدیک‌تر شود.

captcha
شماره‌های پیشین