564
دوشنبه، ۰۹ مهر ۱۳۹۷
10
تاکید رییس قوه‌قضاییه بر برخورد با اخلالگران در امنیت جاده‌ها

مشکلات کامیون‌داران فقط صنفی است

«صبح‌نو» تاثیر تشدید قیمت سکه در افزایش پرونده‌های مهریه را بررسی می‌کند

راه زرین به پشت میله‌های فولادی

چند ماه قبل سر سفره عقد نشسته بودند و حالا در راهروهای دادگاه معطل ایستاده‌اند. دخترک به‌دنبال دریافت مهریه‌ای است که بارها شنیده عندالمطالبه است. پسر جوان هم هاج و واج به انبوه جمعیتی نگاه می‌کند که بیشترشان درگیر مهریه هستند، همان که بارها درباره‌اش شنیده است: «کی داده، کی گرفته». حالا او باید مهریه 500 سکه‌ای را بدهد و همسرش هم به‌دنبال گرفتن مهریه است. نمونه‌های این‌چنینی شاید در نگاه اول شبیه داستان یک نمایش و فیلم سینمایی باشد اما واقعیتی است که در یکی دو ماه اخیر و تشدید نوسانات اقتصادی و افزایش قیمت سکه و ارز رنگ تحقق به خود گرفته است. اتفاقی که موجب شده متاسفانه 3700 محکوم به پرداخت مهریه در کشور وجود داشته باشد.

آقای محمدعلی پورمختار

راهی برای جلوگیری از افزایش زندانیان مهریه

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس | عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس

قانونی برای حداقل   حداکثر مهریه وجود ندارد

آقای بهمن طاهرخانیعضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس

تعیین مهریه متناسب  با گردش مالی

آقای یحیی کمالی‌پور عضو هیات رییسه کمیسیون حقوقی قضایی مجلس

صبح نو

تاکید رییس قوه‌قضاییه بر برخورد با اخلالگران در امنیت جاده‌ها

مشکلات کامیون‌داران فقط صنفی است

کامیون‌داران به‌عنوان اصلی‌ترین نقش‌آفرینان در اقتصاد خرد کشور و جابه‌جایی اجناس و کالا از مبادی تولید و ورود به کشور تا بازار و تحویل به مشتری فعالیت می‌کنند. این در حالی است که برخی کمبودهای صنفی در ماه‌های اخیر همچون گرانی قطعات و لوازم یدکی یا کمبود تایر موجب شده است ‌اعتراضاتی از سوی کامیون‌داران بابت تأمین لوازم مورد نیاز آن‌ها صورت گیرد. اگرچه در یکی، دو هفته اخیر نیز وعده‌هایی برای رفع این مشکلات از سوی نهادهای مسوول داده شده است. دیروز رییس قوه‌قضاییه از لزوم رفع سریع‌تر مشکلات کامیون‌داران گفت. همچنین یکی از اعضای اتحادیه کامیون‌داران در گفت‌و‌گو با «صبح‌نو» تاکید کرد که مشکلات فقط صنفی است.
آیت‌الله آمل‌ لاریجانی، رییس قوه‌قضاییه دیروز در جلسه مسوولان عالی قضایی با اشاره به برخی مشکلات موجود در کشور گفت: اینکه دشمن مدام به رصد مشکلات ما می‌پردازد، امر واضحی است و همه می‌دانیم که امروز دشمن با همه ابزار تبلیغاتی خود به صحنه آمده است اما مسوولان نیز وظیفه‌ای دارند که باید به موقع انجام دهند؛ به‌عنوان مثال اگر قرار است برای کامیون‌داران لاستیک تهیه شود، باید این کار سریع‌تر صورت گیرد و علاوه بر این با مردم سخن گفته شود تا بدانند که مسوولان به فکر حل مشکلات هستند. این موضوع به‌ویژه در مسائل اقتصادی و اجتماعی بسیار حائز اهمیت است. 
اما در میان این مشکلات برخی از رسانه‌ها و جریانات معاند به‌دنبال تشدید مشکلات و اعلام برخی مسائل جزئی به‌عنوان بحران‌های کلان‌اند. رییس قوه‌قضاییه نیز درباره برخورد با اخلال‌گران در امنیت جاده‌ها اظهار داشت: دستگاه قضایی و نیروهای انتظامی و امنیتی باید با شدت با کسانی که امنیت حمل‌و‌نقل جاده‌ای را مختل می‌کنند و به خودروهای کامیون‌داران آسیب می‌زنند برخورد کنند. امنیت جاده‌ای برای همه کشورها امر بسیار مهمی است و به هیچ‌وجه تحمل نمی‌شود که کسی به سمت خودرویی شلیک کند یا به تخریب آن بپردازد. بر این اساس دادستان‌ها و دادگستری‌های سراسر کشور به میدان آمده‌اند و افرادی که با سوء استفاده از مطالبات کامیون‌داران اقدام به برهم زدن امنیت جاده‌ها و تخریب خودروی اشخاص می‌کنند به اشد مجازات خواهند رسید.

 تخصیص ارز برای لاستیک
وزیر صنعت، معدن و تجارت به‌عنوان متولی اصلی در رسیدگی به مشکلات اخیر کامیون‌داران روز گذشته بعد از حضور در نشست کمیسیون اقتصادی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در خصوص مسائل کامیون‌داران به خبرنگاران گفت: کامیون‌داران مجموعه‌ای از مشکلات را در ارتباط با صنف خود بیان کردند که یکی از مشکلات آنان بحث تأمین لاستیک است که با تأمین ارز به‌موقع که بانک مرکزی قصد دارد از طریق بانک‌های عامل انجام دهد، مقرر شده در مهرماه 200میلیون دلار برای انجام این مهم اختصاص داده شود و در ماه‌های آتی نیز هر ماه 80‌میلیون دلار برای موضوع لاستیک کامیون‌داران اختصاص داده شود. به گفته محمد شریعتمداری واردات لاستیک ماشین‌آلات سنگین آغاز شده و بخشی از لاستیک‌ها در گمرکات ترخیص شده که در اختیار سازمان راهداری مراکز مختلف قرار گرفته است و این کار ادامه می‌یابد.

 مشکلات ما فقط صنفی است
آقای محمدعلی فرجی یکی از اعضای اتحادیه کامیون‌داران کشور در گفت‌و‌گو با «صبح‌نو» درباره مشکلات کامیون‌داران گفت: در ابتدا باید تاکید کنم که مشکلات کامیون‌داران صنفی است و جز آن چیز دیگری نیست. البته ما هم می‌دانیم که کشور تحریم است و مشکلات زیادی وجود دارد و ما نیز همانند دیگر هموطنان این سختی‌ها را شاهد هستیم و با آن مواجه‌ایم. وی در ادامه افزود: کار ماخدماتی است. یعنی اگر قیمت محصولی مانند گوجه‌فرنگی به هفت هزار تومان می‌رسد این هم صنفان ما هستند که باید از چابهار یا جیرفت بار را به دیگر نقاط کشور برسانند. این در حالی است که ما با مشکلاتی چون کمبود لوازم یدکی و لاستیک مواجه‌ایم. خدا را شکر ما در حال انعقاد قرارداد برای تأمین لاستیک مورد نیاز تعاونی‌های سراسر کشور هستیم. این عضو اتحادیه کامیون‌داران با اشاره به سوءاستفاده برخی افراد از این وضعیت خاطرنشان کرد: برخی در این موقعیت موج‌سواری کرده و خودروها را تهدید می‌کنند که از نظر ما راننده نیستند. ‌از نظر ما افرادی که چنین رفتارهایی می‌کنند مشابه داعشی‌ها هستند تا صنف ما را لکه‌دار کنند. برخی هم فیلم و تصویری از کامیونی را که به‌دلیل فنی آتش‌گرفته منتشر کرده و تهدید به آتش‌افروزی می‌کنند. باید بگویم که کامیون‌داران هوشیار هستند و سابقه حضور آن‌ها در ایام جنگ تحمیلی نشان داده که نظام و انقلاب را دوست دارند.

captcha
شماره‌های پیشین