562
یکشنبه، ۰۸ مهر ۱۳۹۷
5
پایگا‌ه‌های نظامی امارات تا شمال آفریقا پیش رفته است

بن زاید بازیگر آمریکا در منطقه!

در سال‌های اخیر امارات که از شیخ‌نشین‌های کوچک جنوب خلیج‌فارس به‌شمار می‌آید برنامه بسیار گسترده‌ای را برای گسترش نفوذ منطقه‌ای خود آغاز کرده؛ امری که از همان ابتدا به کمک کشورهای غربی مانند آمریکا آغاز شده و پایگاه‌های نظامی این کشور تا شمال آفریقا هم پیش رفته است.

یادداشت

امارات؛ اتاق عملیات ناتوی عربی

عبد الباری عطوان

صبح نو

یادداشت

امارات؛ اتاق عملیات ناتوی عربی

عبد الباری عطوان

تیم لیندرکینگ، معاون وزیر خارجه آمریکا از سه هفته گذشته به کشورهای حاشیه خلیج فارس سفر کرده است تا زمینه را برای نشست ماه ژانویه که میزبان آن آمریکاست، آماده کند. در این نشست قرار است میسا (اتحاد استراتژیک خاورمیانه) که طرحی مشابه با ناتوی عربی است، راه‌اندازی شود.
به نظر می‌رسد ائتلاف «ناتوی» عربی آمریکایی که «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا قصد خود را برای ایجاد آن فاش کرد و شش کشور حاشیه خلیج فارس به علاوه مصر و اردن برای مواجهه با ایران و دفاع از منافع آمریکا در خاورمیانه شامل می‌شود. و ترامپ این موضوع را در سخنرانی‌اش در سه سال پیش در مجمع عمومی اعلام کرد و اکنون به صورت عملی درحال شکل‌گیری است.
روزنامه «ذا ناشیونال» امارات که در ابوظبی به زبان انگلیسی منتشر می‌شود و 
به شدت به شیخ «محمد بن زاید» ولیعهد امارات ابوظبی نزدیک است روز پنجشنبه فاش کرد که « تیم لیندر کینگ» معاون وزیر خارجه آمریکا در امور خلیج فارس سه هفته گذشته را برای آماده کردن تمهیدات جهت تدوین پایه‌های این ائتلاف استراتژیک جدید و مقدمه‌سازی برای نشست سران هشت کشور یاد شده در واشنگتن در اوایل سال جدید میلادی که رسماً آغاز به کار آن اعلام می‌شود، سپری کرد. مسترکینگ تأکید کرد رییس وی یعنی«مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا قرار است در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل با وزاری خارجه این هشت کشور برای قرار دادن آن در فضای تمهیدات برای این گروه امنیتی جدید دیدار کند. این نشست و دیدار در عمل روز گذشته در نیویورک برگزار شد و پمپئو به وزرای خارجه این هشت کشور بر ضرورت شکست داعش و القاعده و دیگر گروه‌های تروریستی و برقراری صلح و ثبات در سوریه تأکید کرد و وزارت خارجه آمریکا نیز مدعی شد که همه شرکت کنندگان در این دیدار بر ضرورت مواجهه با تهدیدهای ایران علیه منطقه و ایالات متحده آمریکا به توافق رسیدند.
ریاض پایتخت عربستان سعودی که ایده این «ناتوی عربی سنی» در دهلیزهای نشست سران اسلامی به ریاست ترامپ طی اولین سفر خارجی وی بود. نام « ائتلاف استراتژیک خاورمیانه» یا به زبان انگلیسی «MESSA»  میسا به مانند«NATO» ناتو خواهد گرفت. چند ملاحظه وجود دارد که برخود لازم می‌دانیم درباره این گروه و فرصت‌های موفقیتی و خطراتی که ممکن است پس از اعلام رسمی آن در ماه‌های آینده در پی داشته باشد مطرح کنیم:
نخست: این گروه برای ایجاد شکاف‌های جغرافیایی ، نژادی و طایفه‌ای در منطقه خاورمیانه و جهان عرب تشکیل می‌شود. در عرصه جغرافیایی مشرق عربی را از مغرب عربی یا شمال آفریقا جدا می‌کند و این دلیل نپیوستن مراکش پادشاهی هوادار آمریکایی و ضد ایران از این ائتلاف را تفسیر می‌کند و هشت کشور سنی را در مقابل کشورهایی که محور مقاومت به رهبری ایران که تلاش می‌شود برچسب طایفه‌ای شیعی بر این محور زده شود، قرار می‌دهد و ما در اینجا درباره یمن، سوریه،عراق و لبنان در کنار ایران سخن می‌گوییم اما کشورهای سودان، سومالی و جیبوتی به امان خدا رها شده‌اند. دوم: مواضع این هشت کشور درباره چندین مسأله مانند یمن و بحران خلیج فارس که محور آن اختلاف قطر با چهار کشور از کشورهای ائتلاف جدید (عربستان، امارات،بحرین و مصر) و نیز درباره چیزی به نام«خطر ایران» ناهماهنگ است. بیشتر توضیح می‌دهیم و می‌گوییم که سه کشور از کشورهای شورای همکاری حاشیه خلیج فارس یعنی کویت، قطر و سلطنت عمان ایران را خطری تهدید کننده برای خود نمی‌دانند و این قابل توجه بود که این سه کشور به سرعت عملیات تروریستی که رژه نظامی را در شهر اهواز در جنوب غرب ایران هدف قرار داد محکوم کردند؛ حمله‌ای که سه کشور دیگر حاشیه خلیج فارس آشکارا و به شکل مستقیم یا از طریق توئیت‌هایی در شبکه‌های اجتماعی از آن استقبال کردند. درباره جنگ یمن نیز این کشورها با هم اختلاف و تناقض دارند و این به روشنی نشان دهنده شکاف و چنددستگی این کشورهاست. سوم: روشن است که دشمنی با ایران و حمایت از منافع آمریکا در منطقه از جمله کاهش بهای نفت حلقه وصل اساسی این گروه جدید است و این حلقه ارتباطی برای تحکیم این گروه و ادامه کارش کافی است. چهارم: جایگاه رژیم اسرائیل در این گروه و مواضع کشورهای عربی عضو آن درباره این رژیم چیست؟ آیا این کشورها خود را از نزاع عربی-اسرائیلی به شکل نهایی خارج کردند و آیا اسرائیل عضو مخفی یا سکوت شده درباره آن است و چه زمانی این عضویت علنی می‌شود؟ آمریکا به ایران برای رسیدن به دو هدف فشار می‌آورد اولی رسیدن به گفت‌وگو و راه حل دومی تغییر نظام و اگر رسیدن به هدف اول شکست بخورد پرسشی که پیش می‌آید این است که ائتلاف عربی در هر دو صورت کجاست؟ هر گونه راه حل آمریکا و ایران در آینده علیه آنهاست و هر گونه جنگی در نتیجه شکست این راه حل باعث می‌شود آنها یعنی کشورهای عربی عضو ائتلاف ناتو و ملت‌ها و ثروت‌هایشان سوخت آن باشند. پرسش دیگر را از اردن می‌پرسیم و می‌گوییم پیوستن او به این ائتلاف چه سودی برایش دارد این در حالی است که این کشور در آتش به حاشیه رانده شدن و ناسپاسی «دوستانش» در شورای همکاری حاشیه خلیج فارس سوخت؛ همان کشورهایی که همه کمک‌های مالی به اردن را متوقف کردند و درموضع تصادمی با ملتش قرار دادند که با مالیات برای جبران این کمک مالی متوقف شده، توسط  کشورهای حاشیه خلیج فارس به این موضع روی آورد. این یک گروه امنیتی نظامی بسیار خطرناک است و نتایج آن بر منطقه و ملت‌های آن ویرانگر است و برای تصویب آن مرحله ضعف و تقریباً فروپاشی که امت عرب در آن به سر می‌برد انتخاب شد و به گونه‌ای با 400 میلیون عرب تعامل و رفتار شد که انگار این رقم دور است و نمی‌خواهیم بیش از این چیزی بگویم.

captcha
شماره‌های پیشین