562
یکشنبه، ۰۸ مهر ۱۳۹۷
3
«سی تی بی تی» بازهم به دنبال نصب دستگاه‌های جاسوسی است؟

دیداری در پشت‌پرده

در اواخر مرداد ماه آقای علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی با لاسینا زربو، دبیر اجرایی معاهده منع جامع آزمایش‌های هسته‌ای دیدار کرده که رسانه‌ای نشده است حال زربو در توئیتی از این دیدار پرده برداشته و نوشته است که «درباره تکمیل سیستم نظارت بین‌المللی با او صحبت کرده است. »

یادداشت

جریان‌های سیاسی و نسبت آن‌ها با دولت

دکتر علی دارابی

صبح نو

یادداشت

جریان‌های سیاسی و نسبت آن‌ها با دولت

دکتر علی دارابی

کشور در شرایط «بحرانی» و «بن بست» نیست، بلکه در شرایط «غیرعادی» است.
این وضعیت بخشی ناشی از تشدید تحریم­های آمریکا و متحدان جهانی آن علیه ایران و بخشی دیگر به‌دلیل ضعف و ناکارآمدی و شلختگی و انفعال در بخش­های مهمی از بدنه دولت و ساختار مدیریت اجرایی کشور است.
افزون بر این دو علت باید به «عملیات روانی و جنگ رسانه‌­ای» دشمنان که متاسفانه بر افکار عمومی جامعه ما تا حدود زیادی تأثیر گذاشته است و موجب کاهش اعتماد افکار عمومی به برنامه‌­ها و سیاست­های دولت و مسوولان برای عبور از شرایط کنونی شده است.
برای عبور از شرایط کنونی کشور جریان‌های سیاسی نقش مهمی را دارند. و در این میان دو جناح شناسنامه‌دار و با سابقه در عرصه جامعه و سیاست ایران تأثیر 
مهم‌­تری دارند.
ابتدا به جریان اصولگرا می‌پردازیم این جریان در انتخابات سال‌96 نامزد دیگری را برای ریاست‌جمهوری داشت اگر چه با 16‌میلیون رأی وزن سیاسی و اجتماعی خود را تعریف کرد.
اما در دولت روحانی سخنگوی نماینده­ای ندارد. در مجلس شورای اسلامی هم از اکثریت برخوردار نیست. استانداران، فرمانداری­ها، بخشداری­ها، دهداری­ها، شورای اسلامی شهر و روستا، سفارتخانه‌­ها و... را در اختیار ندارد. اما به‌دلیل سابقه، خدمت و فعالیت چهار دهه در عرصه­ سیاست ایران مواضع و دیدگاه­های او در برخی از عرصه‌ها قابل توجه و اهمیت است . جریان اصولگرا در شرایط کنونی کشور باید راهبردهای زیر را مورد توجه قرار دهد؛
    نقد مشفقانه و ناصحانه دولت برای آنکه اشکالات برطرف شود. این نقد باید به‌دور از تخریب، سیاه­‌نمایی، مچ­‌گیری و تسویه‌حساب‌های سیاسی باشند.
    از خدمات و عملکرد خوب دولت با هدف گسترش فرهنگ امید در جامعه و خنثی کردن نقشه­‌های دشمنان انقلاب حمایت کند.
    ارائه راهکارهای عملی برای برون‌رفت از وضعیت کنونی به‌دور از بالا بردن مطالبات مردم که منابع و ظرفیت کشور امکان تحقق آن­ها را ندارد.
    اجتناب از تماشاگر و منفعل بودن و نظاره‌­گر بر تحولات، چالش­ها و مشکلات جامعه و حضور مؤثر در کمیسیون­ها و صحن علنی مجلس و افکار عمومی به‌گونه‌ای که متهم به سکوت و نداشتن برنامه نشود.
    اهتمام بایسته برای روشنگری نقشه­‌های دشمنان و تلاش برای کاهش اختلافات سیاسی و کمک بر ایجاد وحدت و اتحاد ملی در شرایط کنونی کشور.
اما جریان اصلاح‌­طلب که در انتخابات‌96 حامی تمام قد آقای روحانی بوده است و در این شرایط وظیفه خطیر و تاریخی برعهده دارد؛
کارگزاران سازندگی، حزب اتحاد ملی ایران (جبهه مشارکت سابق)، مجمع روحانیون مبارز، اعتدال و توسعه و ... بیش از 20 حزب و تشکل سیاسی بزرگ و کوچک همه حامیان «حسن روحانی» در انتخابات بوده‌اند. این جریان همه دولت را در اختیار دارد: وزارتخانه‌­ها، سازمان­‌ها، استانداری‌­ها، فرمانداری­‌ها تا سفارتخانه­‌ها و... و انحصار برنامه و تخصیص بودجه و اکثریت مجلس شورای اسلامی را هم در اختیار دارد.
برای پاسخ به تاریخ و نسل­های آینده و برای آنکه برچسب سیاسی کاری و تاکتیک انتخاباتی به این جریان نچسبد که برای عدم پیروزی جریان اصولگرا در انتخابات ائتلاف تاکتیکی با روحانی کرده‌اند. باید در عمل راهبردهای زیر را به‌کار بندد و افکار عمومی نشانه­‌های راستی آن را ببیند:
    حمایت ازدولت و اجتناب از خالی کردن پشتوانه دولت از این ظرفیت، پرهیز از سیاسی‌کاری و نشانی غلط دادن، در حالی که قرارگاه جنگ آمریکا در تحریم‌های فلج‌کننده و شکننده وزارت خزانه‌داری آمریکا و متحدان آن کارتل‌ها و تراست‌های اقتصادی، نفتی، اقتصادی و ... هستند و جنگ تمام‌عیار اقتصادی علیه ایران در حال انجام است، صدور بیانیه­‌های سیاسی مبنی بر عبور از بحران کنونی راهکار سیاسی دارد نه اقتصادی یک خطای راهبردی تاریخی است .
    جریان اصلاح‌طلب و حامیان دولت باید در ارائه راهکارها و کمک به دولت در خط مقدم باشند و به عبارتی باید با همه، خوب و بد دولت عکس یادگاری بگیرند. البته این سخن به معنای نادیده انگاشتن نقد و انتقاد توسط این جریان درباره دولت و برخی عملکردهای آن نیست.
    جریان اصلاح‌طلب و حامی دولت باید رسماً انزجار خود را از توطئه­‌های دولت آمریکا و متحدان جهانی آن اعلام نمایند. آن‌ها همچنین باید اقدامات تروریستی گروهک­ها یا نفوذی­ها را محکوم کنند و مبادا شعارهای انحرافی این جریان را به‌نام صدای ملت به رسمیت بشناسند.
    این جریان باید هرگونه رادیکالیسم، افراطی‌گرایی را محکوم کنند. برخی مواضع سیاسیون و برخی مقامات دولتی که به‌جای آنکه آرامش و ثبات را در کشور نمایندگی کنند به‌دنبال «پمپاژ ویروس بدبینی» در جامعه هستند، از خود دور کنند.
جریان اصلاح‌طلب و حامی دولت که مجلس و دولت شوراها و شهرداری­ها، استانداری­ها، فرمانداری­ها و سفارتخانه­‌ها را کاملاً در اختیار دارند باید عملاً در میدان کار، تلاش‌، سازندگی، گسترش مناسبات دیپلماتیک، فرصت­‌سازی برای کشور، ایجاد آرامش و کاهش نگرانی برای افکار عمومی شبانه‌روز کار کنند. این جریان است که باید پاسخگو باشد نه پرسشگر.
و بزرگ‌ترین آزمون این جریان نحوه تعامل، حمایت و همراهی با دولت روحانی در شرایط کنونی کشور است. این همان خواسته آقای روحانی است که احزاب سیاسی گمان نکنند با حمایت نکردن از دولت محبوب افکار عمومی خواهند شد.

captcha
شماره‌های پیشین