562
یکشنبه، ۰۸ مهر ۱۳۹۷
10
اصلی ترین فعالان حمل و نقل کشور پیگیر مشکلات صنفی

راه کامیون‌داران هموار می‌شود

وزیر راه، ‌حل مشکلات بازار مسکن را به بهبود اقتصاد کلان حواله داد

آخوندی وزیر کدام وزارتخانه است

هجدهمین همایش سیاست‌های توسعه مسکن در ایران طی دیروز و امروز با حضور کارشناسان، متخصصان و نهادهای مالی در مرکز تحقیقات راه و شهرسازی در حال برگزاری است. اما نکته جالب درباره سخنران اصلی این همایش که دیروز نظرات خود را مطرح کرد این بود که در این اظهارات تقریبا هیچ اشاره‌ای به سیاست‌های توسعه مسکن نشد.

صبح نو

اصلی ترین فعالان حمل و نقل کشور پیگیر مشکلات صنفی

راه کامیون‌داران هموار می‌شود

کامیون‌داران کشور از ابتدای امسال دوبار خبرساز شده‌اند. بار نخست خردادماه امسال بود که نگرانی‌های صنفی این قشر فعال در عرصه اقتصاد کشور دستاویز برخی رسانه‌های معاند شد. اگرچه در همان زمان نیز رانندگان کامیون و فعالان صنعت حمل‌ونقل جاده ای اعتراضات خود را در خصوص مشکلات صنفی و معیشتی شامل گرانی لوازم یدکی خودروی‌های سنگین، کم بودن سهمیه سوخت بر اساس پیمایش، حذف سهم دولت از حق بیمه رانندگان و خصوصا پایین بودن کرایه حمل کالا اعلام کردند. اما در هفته‌های اخیر نیز گلایه‌ها از بابت نبود لاستیک مورد نیاز کامیون‌ها مطرح شده که فرسودگی این قلم از کالای مورد استفاده کامیون‌ها موجب شده تا کامیون‌داران نتوانند در جاده‌ها با ایمنی تردد کنند. 
آقای محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت که در هفته گذشته ماجرای استعفای او نیز خبرساز شد، دیروز در حاشیه آیین رونمایی از سامانه‌های جامع تجارت، انبارها و مراکز نگهداری کالا در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران از اقدامات انجام شده برای تنظیم بازار تایر گفت. وی همچنین در خصوص رفع مشکل کامیون‌داران اظهار داشت: در این زمینه همکاری بسیار خوبی بین وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت راه و شهرسازی انجام شده و ارتباطات خوبی با انجمن‌های مربوطه گرفته شده است. به گفته شریعتمداری در 6‌ماه نخست امسال 520‌هزار حلقه لاستیک در داخل تولید شد که بخشی از آن برای رفع نیاز خودروسازان در اختیار قرار گرفت و بقیه آن نیز در یک شبکه منظم با همکاری سازمان راهداری در اختیار مراکز مختلف توزیع لاستیک قرار گرفته است. اگرچه وزیر صمت به این مساله هم اشاره کرده که این میزان تولید کافی نبوده و با توجه به اجرایی شدن سیاست‌های ارزی از ابتدای امسال، گشایش اعتبار اسنادی برخی واردکنندگان اصلی با معطلی‌هایی در تأمین ارز مواجه شد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره واردات لاستیک سنگین که مورد نیاز کامیون‌داران است؛ تاکید کرد: میزان ارز مورد نیاز برای واردات لاستیک سنگین نیز در همسنجی با پارسال با افزایش بیش از دو برابری، از 300 میلیون به بیش از 700 میلیون دلار رسید. وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: همچنین ظرفیت حدود 120‌هزار حلقه‌ای لاستیک سنگین موجود در شبکه توزیع یعنی گمرکات و کالاهای متروکه سازمان اموال تملیکی، در اختیار واحدهای توزیعی سازمان راهداری کل کشور قرار گرفت و در تلاشیم مشکلات را به حداقل ممکن برسانیم.
مشکلات کامیون‌داران از مواردی است که از سوی مجلس شورای اسلامی نیز پیگیری می‌شود. در همین ارتباط آقای اکبررنجبرزاده، عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی دیروز به  ایرنا گفت: مطالبات و مشکلات کامیون داران با قید فوریت در صحن مجلس مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.
وی که در جمع کامیون‌داران شهر اسدآباد حاضر شده بود، اظهار داشت: اعتراض رانندگان بحق و بجاست و مشکلات‌شان به زودی با همکاری دولت در مجلس شورای اسلامی بحث و بررسی می‌شود. این نماینده مجلس با بیان اینکه مطالبات و خواسته‌های کامیون‌داران باید برآورده شود، تاکید کرد: این افراد از بسیجیان مخلص دوران دفاع مقدس‌اند و هیچ دشمنی با نظام ندارند.
نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر تأمین امنیت جاده‌ها برای تردد کامیون‌داران از آن‌ها خواست به کارشان ادامه دهند تا کار حمل‌و‌نقل کشور مختل نشود.
رنجبرزاده به اهمیت وجود امنیت در جاده‌ها برای تردد کامیون‌ها تاکید کرد و گفت: سیستم امنیتی و قضایی کشور با کسانی که به کامیون‌ها آسیب زده و مانع تردد آن‌ها می‌شوند با اشد مجازات برخورد می‌کند. وی تاکید کرد: هرگونه خسارت و حمله به کامیون‌ها مورد تعقیب قضایی قرار می‌گیرد.

captcha
شماره‌های پیشین