562
یکشنبه، ۰۸ مهر ۱۳۹۷
1
با وجود صراحت قانون مبنی بر الزام کناره‌گیری شهردار تهران، اعضای شورای شهر اصرار بر ماندن افشانی دارند

پایتخت، شهردار پای کار می‌خواهد

تهران در قامت پایتخت از حدود 110‌سال قبل که صاحب بلدیه شده 59 شهردار را به خود دیده است. از این تعداد 17 شهردار مربوط به سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی بوده‌اند. به عبارت دیگر به‌طور میانگین تهران هر 28 ماه یک شهردار داشته است. این در حالی است که در شرایط فعلی و با توجه به تصویب قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان، تهران باید شاهد انتخاب شهرداری دیگر باشد. امری که در ظاهر تنها انتخاب یک مسوول جدید برای پایتخت است اما در باطن نشان از بی‌ثباتی مدیریتی در نهاد اصلی و متولی اداره پایتخت دارد.

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با کارگردان «خورشید از حلب طلوع می‌کند»

تطبیق وقایع ‌61 هجری با امروز سوریه

تا چند روز دیگر نمایش «خورشید از حلب طلوع می‌کند» به کارگردانی آقای کوروش زارعی در شهر حلب و دمشق سوریه با موضوع واقعه کربلا ‌روی صحنه می‌رود. این نمایش به همت مرکز «مهاد» در راستای تبادلات فرهنگی و هنری و توجه به اشتراکات مذهبی میان دوملت ایران وسوریه، به اجرا در می‌آید. 60بازیگر سوری در این نمایش حضور دارند که آقای مروان غریوانی، سمیر طویل، یاسین عدس، حسان الفیصل، محمد سقا، خانم وجد سعید، بشری طول و نور شاغولی و ....از بازیگران اصلی هستند. به بهانه اجرای این نمایش با کوروش زارعی کارگردان اثر گفت‌وگویی داشتیم.

دکتر محمد باقر قالیباف با مقایسه شرایط امروز کشور  با دوران دفاع مقدس تاکید کرد

کارآمدی؛ حلقه مفقوده سپهر سیاست ایران

اصلی ترین فعالان حمل و نقل کشور پیگیر مشکلات صنفی

راه کامیون‌داران هموار می‌شود

سرمقاله

سیاست تعلل

حجت‌الاسلام اراکی اولین جلسه از دروس «فقه نظام خانواده» را برگزار کرد

جامعه‌سازی در علم‌الاجتماع اسلام، از خانواده آغاز می‌شود

یکی از علمایی که در چند سال گذشته در حوزه «فقه مضاف» درس‌های مفصلی را برای طلاب ارائه داده است، حجت‌الاسلام محسن اراکی است. او پیش از این جلسات زیادی را با موضوع «فقه فرهنگ»، «فقه شهرسازی» و ... برگزار کرده است و پنجشنبه هفته گذشته نیز اولین جلسه از مباحث «فقه نظام خانواده» را در قم تشکیل داده است. در این نوشته گزارشی از جلسه اول این بحث را می‌خوانیم.

یادداشت

شهر تعطیل، نتیجه سیاسی کاری

مرتضی طلایی

یادداشت

جریان‌های سیاسی و نسبت آن‌ها با دولت

دکتر علی دارابی

یادداشت

امارات؛ اتاق عملیات ناتوی عربی

عبد الباری عطوان

نمایندگان مجلس: کار تحقیقی درباره FATF انجام نداده‌ایم

سیاسی‌کاری بهارستان

بررسی کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تأمین مالی تروریسم (CFT) بعد از دو ماه مسکوت ماندن در دستور این هفته مجلس قرار دارد اما جمعی از نمایندگان مجلس با نگارش نامه‌ای خطاب به رییس مجلس شورای اسلامی صراحتا اعلام کردند که کار تحقیقی و دقیقی درباره FATF صورت نگرفته است(!)

وزیر راه، ‌حل مشکلات بازار مسکن را به بهبود اقتصاد کلان حواله داد

آخوندی وزیر کدام وزارتخانه است

هجدهمین همایش سیاست‌های توسعه مسکن در ایران طی دیروز و امروز با حضور کارشناسان، متخصصان و نهادهای مالی در مرکز تحقیقات راه و شهرسازی در حال برگزاری است. اما نکته جالب درباره سخنران اصلی این همایش که دیروز نظرات خود را مطرح کرد این بود که در این اظهارات تقریبا هیچ اشاره‌ای به سیاست‌های توسعه مسکن نشد.

«سی تی بی تی» بازهم به دنبال نصب دستگاه‌های جاسوسی است؟

دیداری در پشت‌پرده

در اواخر مرداد ماه آقای علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی با لاسینا زربو، دبیر اجرایی معاهده منع جامع آزمایش‌های هسته‌ای دیدار کرده که رسانه‌ای نشده است حال زربو در توئیتی از این دیدار پرده برداشته و نوشته است که «درباره تکمیل سیستم نظارت بین‌المللی با او صحبت کرده است. »

صبح نو

سرمقاله

سیاست تعلل

دیروز برخی رسانه‌های دولتی از وعده ترمیم کابینه خبر دادند؛ این خبر خوشایندی است. برخی وزرای استیضاح‌شده نیز حضور مجددشان در سمت‌هایی دیگر در دولت را رد کردند. تعلل دولت در این زمینه را می‌توان با نگاهی خوش‌بینانه بدین شرح توضیح داد: یا دولت و رییس آن، از اساس باور ندارد که وضعیت اقتصادی کشور آشفته است ‌یا با جلوگیری از تغییر کابینه و بهبود تیم اقتصادی، نمی‌خواهد فرض اول را اثبات کند تا مثلاً باجی به جریان منتقد خویش ندهد. برای صورت اول نشانه‌هایی وجود دارد، مثلاً نخستین مصوبه شورای هماهنگی اقتصادی در باب جنگ روانی بود یا مکرراً بر غیرحقیقی بودن شرایط معیشتی از جانب پاره‌ای مقامات دولتی تکیه شد. برای وضع دوم هم اماره‌هایی هست، از جمله اینکه پس از معرفی رییس بانک مرکزی، همگان منتظر جابه‌جایی وزیر اقتصاد بودند و حتی با جایگزینان اصلی نیز مذاکره شده و به یک‌باره این روند متوقف شد. حالا اگر سیاست را تأمین منافع درنظر بگیریم و هر کدام از فروض خوش‌بینانه بالا را قبول کنیم، بحران‌های مالی و اقتصادی موجود، اقبال عمومی به دولت 23‌میلیونی را شدیداً تخریب کرده و شکاف‌های درون کابینه که هر روز از گوشه‌ای سر باز می‌کند، کارآمدی آن را به پایین‌ترین سطح رسانده است. پس چرا دولت در همین حد نیز حاضر نیست منافع سیاسی خود و در پی آن، ملت را تأمین کند؟ احتمالاً برای پاسخ به این سؤال، باید فرض‌های بدبینانه‌تری را مطرح کرد.

captcha
شماره‌های پیشین