560
چهارشنبه، ۰۴ مهر ۱۳۹۷
6

ترکان: رفتن «آخوندی» از وزارت راه و شهرسازی، خبر خوبی است

متهم اصلی سکه ثامن هم با اختلاس 15 هزار میلیاردی از کشور گریخت

نماد اعتماد الکترونیکی و سر بی‌کلاه مردم

شرکت بازرگانی آریو پرگاس آیلین با عنوان سکه ثامن که از سال‌۹۵ فعالیت خود را در زمینه مرکز معاملات سکه و طلای آب‌شده، معاملات حواله شنبه‌ای طلا، معاملات جهانی انس طلا، گشایش اعتبارات و ال‌سی، واردات و صادرات کالاهای مجاز، اخذ وام و اعتبارات ارزی و ریالی از تمام بانک‌های خارجی و داخلی به صورت مجازی آغاز کرد، در شهریور ماه‌۱۳۹۷ با عدم پاسخگویی به کاربران و عدم واریز وجوه کاربران، به کلاهبرداری میلیاردی متهم شد و پس از آن اعلام ورشکستگی کرده‌است. آمار غیررسمی و تأیید نشده از مالباختگان شرکت سکه ثامن خبر از کلاهبرداری ۱۵هزار میلیارد تومانی از حدود 3‌ هزار نفر کاربر فعال این سایت می‌دهد.

صبح نو

ترکان: رفتن «آخوندی» از وزارت راه و شهرسازی، خبر خوبی است

جایگاه تأیید صلاحیت توسط وزارت، ابتکار آقای آخوندی است وگرنه در قانون چنین چیزی پیش‌بینی نشده است و هیچ منع قانونی برای موافقت با درخواست بنده وجود ندارد. نماینده ویژه رییس‌جمهوری در نوسازی بافت‌های فرسوده با بیان اینکه رفتن آقای آخوندی از وزارت راه و شهرسازی خبر خوبی است، گفت: هر فردی که برخلاف اندیشه‌های آقای آخوندی فکر کند، حذف می‌شود و وزیر راه‌وشهرسازی نظارت استصوابی بر انتخابات نظام مهندسی دارد.
دولت برای تفکیک وزارت راه و شهرسازی و جداسازی بخش مسکن از راه مصمم است اما عباس آخوندی و مخالفت‌های وی مانع این تفکیک است دولت برنامه جدی دارد با تغییر آخوندی این هدف را محقق کند. یکی از موضوعاتی که به تازگی مجدداً در دستور کار دولت قرار گرفته است، تفکیک وزارت راه و شهرسازی و جداسازی بخش مسکن از راه است.
فارغ از اینکه ضرورت دارد جداسازی بخش مسکن از راه با مطالعات کارشناسی دقیق و نیازسنجی و همچنین برآورد دقیق هزینه‌ها انجام شود، باید گفت که در کنار کشورهای توسعه‌یافته، در بسیاری از کشورهای در حال توسعه هم دو وزارتخانه راه و مسکن جدا از هم فعالیت می‌کنند، در برخی کشورهای دنیا، ما حتی وزارت راه‌آهن داریم، به‌هر‌حال‌ مدل حمل‌و‌نقلی ما ‌به تنهایی استعداد یک وزارتخانه شدن ‌دارد.
در گزینه ادغام وزارتخانه‌ها در واقع ما فقط تجمیع کردیم،‌ فراموشی خصوصی‌سازی واقعی، بی‌توجهی به توسعه حمل‌ونقل، عدم تمرکز کافی وزیر راه و شهرسازی بر همه مدل‌های حمل‌ونقل در سال‌های اخیر (فقط حمل‌ونقل حومه‌ای مورد تأکید آخوندی است)، بی‌توجهی به موضوعاتی نظیر شهرسازی و مسکن به‌طور گسترده، کم‌کاری در ساخت بیمارستان‌ها و اماکن دولتی این‌ها همه از معضلات این ادغام بود. در همین راستا دولت مجدداً تفکیک وزارت راه و شهرسازی را در دستور کار قرار داده است. به تازگی معاون پارلمانی رییس‌جمهوری در این‌باره گفته است: دولت به‌دنبال راهکارهای قانونی است تا بتواند مجدداً لایحه تفکیک وزارتخانه‌ها را به مجلس ارائه کند. به گفته حسینعلی امیری در شرایط فعلی تفکیک وزارتخانه‌ها برای دولت اهمیت بالایی دارد، دولت به‌دنبال راه‌حل‌های قانونی است تا مجدداً این لایحه را که با 6 رأی کمتر از صحن علنی مجلس خارج شده را به مجلس تقدیم کند.
اما آقای اکبر ترکان با اشاره به درخواست وی از وزیر راه و شهرسازی مبنی‌بر تعویق در برگزاری انتخابات نظام مهندسی اظهار داشت: به نظر می‌رسد در مرحله برگزاری انتخابات نظام مهندسی برخی افراد که با اندیشه‌های آقای آخوندی مخالف هستند حذف شده‌اند و آقای آخوندی نظارت استصوابی اعمال کرده است.
وی با بیان این ادعا که کسانی که برای انتخابات نظام مهندسی از مرحله رد صلاحیت عبور کرده‌اند، منتخب وزیر راه و شهرسازی هستند، ادامه داد: در قانون رد صلاحیت افراد توسط وزیر راه و شهرسازی پیش‌بینی نشده و این اقدام وزیر مداخله محسوب می‌شود.
ترکان گفت: عده‌ای در پرونده‌های افراد ورود می‌کنند، جست‌وجو می‌کنند و دلایلی سرهم می‌کنند تا برخی‌ها را رد صلاحیت کنند.
نماینده ویژه رییس‌جمهوری در نوسازی بافت‌های فرسوده افزود:‌ جایگاه تأیید صلاحیت توسط وزارت، ابتکار آقای آخوندی است وگرنه در قانون چنین چیزی پیش‌بینی نشده است و هیچ منع قانونی برای موافقت با درخواست بنده وجود ندارد. آقای آخوندی که گفته است درخواست بنده غیر قانونی بود،‌ لطفاً بگوید به استناد کدام قانون درخواست بنده غیر قانونی است.
ترکان تاکید کرد: در تبصره ماده‌13 قانون نظام مهندسی آمده است که نخستین دوره انتخابات را وزارت شهرسازی برگزار کند چراکه در آن زمان سازمان نظام مهندسی به تازگی تشکیل شده بود. این قانون برای برگزاری نخستین دوره است و مجری برگزاری دوره‌های بعدی باید سازمان نظام مهندسی باشد و جایگاه وزارت راه وشهرسازی برای برگزاری دوره‌های بعدی انتخابات،‌ نظارت است.
وی همچنین درباره احتمال برکناری، جابه‌جایی یا استیضاح وزیر راه و شهرسازی در آینده نزدیک گفت: اطلاعی از این موضوع ندارم اما خبر رفتن آقای آخوندی از وزارت راه و شهرسازی خبر خوبی 
است.
ترکان همچنین درباره این سؤال که گفته می‌شود یکی از گزینه سرپرستی یا وزارت راه و شهرسازی شما هستید، گفت: تا کنون پیشنهادی در این‌باره به بنده نداده‌اند.

captcha
شماره‌های پیشین