560
چهارشنبه، ۰۴ مهر ۱۳۹۷
4
پاسخ کوبنده روحانی به یاوه‌گویی‌های رییس‌جمهوری آمریکا

تعهد برابر تعهد؛ تهدید برابر تهدید

ساعت 14 به وقت آمریکا نوبت به رییس‌جمهوری ایران رسید تا در نشست مجمع عمومی سخنرانی کند. اینکه رییس‌جمهوری متن سخنرانی خود را متناسب با سخنان ترامپ مهیا کرده بود تا کوبنده‌ترین پاسخ‌ها را به رییس‌جمهوری پیمان‌شکن آمریکا بدهد؛ به افکار عمومی دنیا نشان داد که ایران در مقابل یک‌جانبه‌گرایی خواهد ایستاد و دوران تک‌صدایی به سر آمده است.

نمایندگان کشورهای حاضر در مجمع عمومی سازمان ملل به سخنان تاجر سیاست‌پیشه خندیدند

تمسخر جهانی ترامپ

صبح نو

نمایندگان کشورهای حاضر در مجمع عمومی سازمان ملل به سخنان تاجر سیاست‌پیشه خندیدند

تمسخر جهانی ترامپ

روز گذشته ساعت حدود 10 صبح به وقت نیویورک (6:30 بعدازظهر به وقت تهران) دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا در نشست مجمع عمومی سخنرانی کرد و حدود سه ساعت پس از آن، نوبت به حجت‌الاسلام حسن روحانی، رییس‌جمهوری اسلامی ایران رسید. نطق‌هایی که رسانه‌های جهانی از آن به‌عنوان ماراتن دیپلماسی و دوئل کلامی بین رؤسای‌جمهوری ایران و آمریکا نام بردند.

ابتدا رییس‌جمهوری آمریکا بود که پشت تریبون مجمع عمومی سازمان ملل قرار گرفت. ترامپ که همیشه به‌دنبال جلب توجه به سخنان اغراق‌آمیز و عجیب و غریب است این‌بار نیز با سخنانش موجب خنده سران دیگر کشورها شد.
ترامپ در ابتدا سعی کرد خود را یک رییس‌جمهوری موفق جلوه دهد. او که گویی در کمپین انتخاباتی خود سخن می‌گوید در مجمع عمومی سازمان‌ملل گفت: «‌دولت من در دو سال گذشته بیشتر از هر دولت دیگری در تاریخ آمریکا موفقیت به‌دست آورده است.» حضار شروع به خندیدن کردند و ترامپ گفت: «انتظار چنین واکنشی نداشتم اما مشکلی نیست.»
بعد از این واکنش جهانی به سخنان ترامپ و خنده سران و مقامات حاضر در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، در فضای مجازی آمریکا، توییت چهار سال پیش ترامپ بازنشر شد که در انتقاد از رییس‌جمهوری پیشین آمریکا(باراک اوباما) گفته بود: «رییس‌جمهوری نمی‌خواهیم که مایه خنده همه جهان باشد.»
او که در سخنانش القا می‌کرد آمریکا خیلی خوب است و همه جهان مدیون آن‌ها هستند؛ گویی  در حال قدم گذاشتن در مسیری است که هیتلر پیمود و ‌حادثه خطرناک 
«ترامپ هیتلر دیگری است» را گوشزد می‌کرد.
همچنان‌که او با اشاره به خاورمیانه گفت: مرکز جدیدی برای مبارزه با تروریسم در عربستان، به همکاری کشورهای حاشیه جنوبی خلیج‌فارس با آمریکا برای ردیابی شبکه‌های تروریستی ایجاد شده و امارات و عربستان قول داده‌اند که میلیاردها دلار را به مردم سوریه و یمن کمک کنند. البته منظور ترامپ از کمک همان ماجرای دوشیدن گاوهای شیرده است که هر وقت شیرشان تمام شود سرهایشان بریده خواهد شد. او پیش از این گفته بود: «عربستان، باید سه چهارم ثروت خود را به آمریکا بابت حمایت‌های داخلی و خارجی نیروهای نظامی ما از این نظام بپردازد. آل‌سعود برای ما همچون گاوی شیرده‌ است که هروقت دیگر نتواند به ما دلار و طلا بدهد آن‌گاه دستور ذبح آن را صادر می‌کنیم یا از دیگران می‌خواهیم این‌کار را بکنند یا به آن‌ها در این کار کمک می‌کنیم و این یک واقعیتی‌است که همه دوستان و دشمنان آمریکا به‌ویژه خود آل‌سعود از آن آگاهند.»
البته ایران نیز یکی از محورهای اصلی سخنان ترامپ بود. اوکه بارها درخواستش برای مذاکره و دیدار با مقامات ایران با پاسخ منفی مواجه شده بود ایران را به پیگیری برنامه‌های خشونت‌طلبانه و توسعه‌طلبانه در خاورمیانه متهم کرده و مدعی شد همسایگان ایران بهای سنگینی در این زمینه پرداخت کرده‌اند. او در ادامه مدعی شد: «به همین دلیل است کشورهای بسیاری در خاورمیانه به‌شدت از تصمیم من برای خارج کردن آمریکا از توافق هسته‌ای وحشتناک سال ۲۰۱۵ ایران و احیای تحریم‌ها علیه این کشور حمایت کردند.»
وی گفت: «توافق هسته‌ای، سرمایه سرشار برای سران ایران به ارمغان آورد. از زمان حصول برجام، بودجه نظامی ایران نزدیک به ۴۰ درصد افزایش پیدا کرد.»
رییس‌جمهوری آمریکا مدعی شد  ایران از این وجوه برای ساخت موشک و ایجاد 
هرج و مرج در منطقه استفاده کرد.  او قبل از شروع نشست مجمع عمومی سازمان‌ملل توییت کرده بود «به‌رغم درخواست‌ها، برنامه‌ای براى دیدار با حسن روحانی رییس‌جمهورى ایران ندارم. مطمئنم او مرد بسیار دوست‌داشتنى است.» اما در سخنرانی خود ادعاهای دروغینی علیه مقامات و سیاست‌های ایران مطرح کرد. همچنان‌که کریستین امانپور، مجری CNN روز گذشته خطاب به حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران گفت: «ترامپ در توییتی شما را مردی دوست‌داشتنی خوانده و دوباره از ملاقات گفته است.» که روحانی در واکنش به سؤال گفت: «به‌جای حرف، صداقت و جدیت لازم است.»
حسام‌الدین آشنا، مشاور روحانی نیز در کانال شخصی خود در فضای مجازی در واکنش به این ادعای ترامپ نوشت: «کریستین امانپور مجری CNN از حسن‌روحانی پرسیده: امروز ترامپ در توییتی شما را مردی دوست‌داشتنی خوانده و دوباره از ملاقات گفته. روحانی جواب داده: «به جای حرف، صداقت و جدیت لازم است. او دو سال پیگیر دیدار است. این ملاقات باید زمانی انجام شود که واقعاً به نفع دو ملت و دو کشور باشد.»  ترامپ سال گذشته در سخنرانی خود به‌صورت علنی به ایران حمله کرد و پس از آن با واسطه و بی‌واسطه از روحانی درخواست ملاقات کرد. امسال قبل از سخنرانی جو سازی کرد که من می‌خواهم روحانی را ببینم. بعد گفت اگر او بخواهد مرا ببیند مخالفتی ندارم، بعد گفت شاید هم همدیگر را نبینیم ولی از او تعریف کرد. این نیاز به نمایش موفقیت، در روانشناسی شخصیت او نهفته است اما تا آنجا که به ایران مربوط است ما قاب عکسی یادگاری به کسی نخواهیم داد مگر آنکه توافقی ماندگار به‌دست آورده باشیم. روحانی به خوبی ترامپ را می‌شناسد. توافق بدون عکس هم می‌شود ولی نه برعکس.»
ادعای رییس‌جمهوری آمریکا مبنی بر درخواست مقامات ایران برای ملاقات با او حالی مطرح می‌شود که ترامپ در دو ماه اخیر بارها از علاقه‌اش به گفت‌وگو با ایران صحبت کرده و مدعی شده که حاضر است «بی‌قید و شرط» با روحانی دیدار کند. با این وجود، هر بار «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا فهرستی از شروط برای این دیدار «بدون قید و شرط» مطرح کرده است.  «علیرضا میریوسفی» سخنگو و رایزن مطبوعاتی دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان‌ملل در نیویورک دیروز در مورد توییت ترامپ به خبرگزاری «رویترز» گفته بود: «ایران درخواست ملاقات نداده است.»
جمهوری اسلامی ایران با اشاره به خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران، تأکید کرده که واشنگتن شریک قابل اعتمادی نیست و علاقه‌ای به گفت‌وگو با این کشور ندارد.
همچنان‌که مایک پمپئو روز یکشنبه در گفت‌وگوی خود با فاکس‌نیوز از اعلام آمادگی ترامپ برای دیدار با رهبری جمهوری اسلامی ایران خبر داد .این اعلام آمادگی پس از آن صورت می‌پذیرد که جمهوری اسلامی ایران به کرات اعلام کرده است مذاکره برای مذاکره را به هیچ‌وجه قبول نخواهد کرد و البته کلیه تلاش‌های ترامپ و دولتش برای مذاکره با مقامات ایرانی ناکام مانده است.   ترامپ به‌شدت خود و دولتش را در ترمیم چهره متناقض 
ارائه شده‌اش در جامعه جهانی (جنگ‌طلبی و در‌عین‌حال صلح‌‌دوست و اهل مذاکره) تحت فشار یافته است و بر این اساس بیش از آنکه به فکر مذاکره با ایران باشد درصدد رفع تناقض از این شخصی دوگانه است. ترامپ بیش از هر کس می‌داند که دعوت به مذاکره در سایه تشدید تحریم و تهدید در هیچ کجا از کتاب دیپلماسی جایی ندارد. رییس‌جمهوری تاجر آمریکا درصدد است به هر نحو مشکلات تاریخی آمریکا با کشورهایی چون ایران و کره‌شمالی را در دوره ریاستش حل کند و این افتخار را در کارنامه چهار ساله حکومتش به‌نام خود به ثبت برساند. بر این اساس با طرح علاقه‌مندی‌اش به مذاکره با ایران و در سایه این باور که مساله کره‌شمالی را خاتمه‌یافته قلمداد می‌کند می‌کوشد تا به یکی از این دو هدف دست یابد اول آزمودن آخرین شانس خود برای کشاندن ایران به پای میز مذاکره و دوم و در صورت عدم موفقیت در هدف اول ترامپ با طرح آمادگی برای مذاکره با مقامات ایرانی، بر آن است تا به زعم خود میان ملت و حاکمیت در جمهوری اسلامی شکاف ایجاد کند.

captcha
شماره‌های پیشین