558
یکشنبه، ۰۱ مهر ۱۳۹۷
4
پمپئو نقض توییت ترامپ را منتشر کرد

آشفتگی

نشست الجزایر تسلیم خواسته آمریکا نشد

مخالفت اوپک با افزایش تولید نفت

نشست کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق کاهش عرضه اوپک و غیراوپک در حالی برگزار شد که این کمیته خارج از حیطه وظایف محوله به آن، در پی این بود که به بهانه «جبران کاهش تولید ایران» رقمی را برای افزایش تولید ارائه کند، نشستی که وزیر نفت ایران یکی از بزرگترین غایبان آن بود.

صبح نو

نشست الجزایر تسلیم خواسته آمریکا نشد

مخالفت اوپک با افزایش تولید نفت

نشست کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق کاهش عرضه اوپک و غیراوپک در حالی برگزار شد که این کمیته خارج از حیطه وظایف محوله به آن، در پی این بود که به بهانه «جبران کاهش تولید ایران» رقمی را برای افزایش تولید ارائه کند، نشستی که وزیر نفت ایران یکی از بزرگترین غایبان آن بود.


چند صدایی در نشست اوپک
روز گذشته، دهمین جلسه کمیته نظارتی، نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک در حالی آغاز به کار کرد که کشورهای عربستان به‌طور مستقیم و روسیه به‌طور غیرمستقیم تلاش داشتند تا با بازگرداندن تعهد 100‌درصدی به کشورهای عضو اوپک و غیراوپک تولید نفت بازار را تا یک میلیون بشکه افزایش دهند.
تلاش عربستان برای افزایش تولید نفت برای خوش‌خدمتی بیشتر به ترامپ است که از این کشور خواسته بود ‌قیمت نفت را در بازارهای جهانی کاهش دهد و به‌همین دلیل هم خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان تلاش می‌کند ‌سهم ایران را در بازارهای جهانی تصاحب کند اما در دیگر سو وزیر نفت امارات معتقد است که نیازی به افزایش تولید نفت در بازار وجود ندارد.
انتظار می‌رود که در نشست اوپک بین اعضای اوپک و روسیه پیش‌نویس مدیریت بازار نفت برای سال‌های بعد هم آماده شود، پیش از این کشورهای عضو اوپک و غیراوپک توافق داشتند ‌برای بالا بردن قیمت، کشورهای عضو، تولید خود را یک میلیون بشکه در روز کاهش دهند اما در این میان برخی کشورها تولید خود را بیشتر کاهش داده بودند که گفته شد میزان پایبندی به اعضای اوپک تا 150‌درصد افزایش یافت، در‌حال‌حاضر در این نشست کشورهای عضو با توجه به احتمال تحریم نفتی ایران و کاهش تولید نفت ونزوئلا تلاش می‌کنند تا با برگشتن به اجرای تعهد 100درصدی سقف تولید نفت را افزایش دهند. 

توییت‌های تهدیدآمیز ترامپ
 این در حالی است که ترامپ کشورهای عضو اوپک را تحت فشار قرار داده تا قیمت نفت را که در‌حال‌حاضر در محدوده 80‌دلار در هر بشکه است کاهش دهند، رییس‌جمهوری آمریکا با انتشار پیامی در توییتر نوشت: سازمان کشورهای صادر کننده نفت (OPEC)، باید قیمت نفت را کاهش دهد و کشورهای خاورمیانه و سازمان اوپک را مسوول افزایش قیمت نفت دانست.

زنگنه: تهدیدهای آمریکا همکاران اوپکی را 
وحشت زده نکند
وی همچنین با انتشار توییتی تهدیدآمیز گفته بود «این آمریکاست که امنیت و بقای بعضی از کشورهای تولیدکننده در خلیج فارس را تأمین می‌کند» به‌همین منظور بیژن زنگنه به نشست کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق کاهش اوپک و غیراوپک (JMMC) اشاره کرد و گفت: امیدوارم نتایج این نشست تحت تأثیر توییت تهدید‌آمیز پرزیدنت ترامپ قرار نگیرد. به نظر من این گفته رییس‌جمهوری ترامپ، بزرگ‌ترین توهین به دولت‌ها و ملت‌های دوست آمریکا در منطقه است.
زنگنه با تاکید بر اینکه اوپک سازمانی مستقل از آمریکاست و امیدوارم همواره مستقل بماند، افزود: امیدوارم این تهدیدها، برخی همکاران اوپکی مرا وحشت‌زده و ترغیب به اجرای دستورهای رییس‌جمهوری ترامپ نکند.
حال اعضای اوپک در نشست الجزایر نیز در پایان جلسه خود تصمیم برخلاف خواسته ترامپ به افزایش تولید نفت رای نداد. 

خطیبی: بهتر بود زنگنه در این نشست حضور می‌یافت 
آقای رسول خطیبی، نماینده پیشین ایران در اوپک در گفت‌و‌گو با روزنامه «صبح‌نو» درباره قدرت تصمیم‌گیری در نشست روز گذشته اعضای اوپک و غیر اوپک گفت: این کمیته نظارت بر بازار، حق تصمیم‌گیری ندارد، این کمیته برای نظارت بر کاهش تولید نفت و رعایت سهمیه‌ها تشکیل شده است‌. در جلسات این کمیته تنها درباره وضعیت تولید کشورها و رعایت این توافق را ارزیابی کرده و به وزرای اوپک گزارش می‌دهد اما درباره نشست اخیر نگرانی وجود دارد که در این اجلاس برخلاف اجلاس‌های قبل این کمیته جبران کاهش تولید نفت ایران و ونزوئلا را به کشورهای دیگر واگذار کند.
وی ادامه داد: این کمیته به‌صورت اصولی چنین اختیاری ندارد اما در صورتی که در اجلاس قبل وزرا موافقت کرده و چنین اختیاراتی به کمیته داده شده باشند، پیرو آن می‌تواند درباره تغییر در تولید کشورها تصمیم‌گیری کند‌، اما به‌طور کلی تصمیم‌گیری درباره میزان تولید و سهمیه‌ها در انحصار وزرای اوپک است و تغییر در آن تنها با مجوز وزرا و در صورت اجماع است، حتی اگر یکی از وزیران اوپک با این تصمیم مخالف باشند، چنین تصمیمی محقق نمی‌شود. اگر همه وزراء این اختیار را به کمیته نظارتی برای تغییر سهمیه‌ها داده باشند تصمیم‌گیری درباره آن امکان‌پذیر است که من در بیانیه قبلی این اختیار را ندیده‌ام، حال اگر به‌طور پنهانی یا توافقی شفاهی است، بنده خبر ندارم.
نماینده پیشین ایران در اوپک همچنین با انتقاد از عدم حضور وزیر نفت در نشست الجزایر افزود: اگر این کمیته نظارتی وارد فاز تصمیم‌گیری شود، انحراف است و ما باید از این انحراف با حضور پر‌قدرت در اجلاس جلوگیری کنیم، مسلماً با یک مصاحبه و مخالفت از راه دور نمی‌توانیم مانع تصمیم اوپک شویم، غیبت ما نه تنها به نفع نیست بلکه باعث سوء‌استفاده می‌شود و یک نوع اعلام رضایت تلقی می‌شود. برای اطمینان خاطر لازم بود که شرکت می‌کردیم، غیبت ایران در این نشست فرصت خوبی برای کشورهایی است که به‌دنبال تغییر سهم ایران در تولید نفت‌اند. البته ما امیدواریم چنین اتفاقی نیفتد و چنین انحرافی صورت نگیرد و کشورها بر تعهدات خود پایبند باشند اما اگر انحرافی شکل بگیرد باید بپذیریم که خلأ حضور ما هم در این کار دخیل بوده است.
خطیبی همچنین درباره توییت تهدیدآمیز ترامپ مبنی بر اینکه «این آمریکاست که امنیت و بقای بعضی از کشورهای تولیدکننده در خلیج‌فارس را تأمین می‌کند» گفت: آقای ترامپ می‌داند معدودی از اعضای اوپک و فالوورهای آمریکا مثل امارات و عربستان به این دلیل پیرو سیاست‌های آمریکا هستند که حیات سیاسی خود را مدیون حمایت‌های آن هستند و بدون آن حتی تا یک هفته هم نمی‌توانند خود را اداره کنند، بنابراین طبیعی است که پیروی محض آمریکا باشند، البته ترامپ که رییس‌جمهوری کشوری با اقتصاد آزاد است می‌داند که بازار به مسائل دستوری جواب نمی‌دهد و با توصیه و دیکته حرکت نمی‌کند، بلکه عرضه، تقاضا و عوامل ژئوپلتیک بر بازار نفت اثرگذار است که رفتارهای ترامپ خود افزایش قیمت نفت را سبب می‌شود. تهدید و تحریم بازار را نگران کرده و افزایش قیمت نفت پاسخ بازار به تصمیمات رییس‌جمهوری آمریکاست، ترامپ اگر می‌خواهد قیمت‌ها پایین بیاید دست از رفتار خود بردارد و اجازه دهد بازار با در نظر گرفتن ارز و در یک شرایط منطقی مسیر طبیعی را طی کند.
 

captcha
شماره‌های پیشین