558
یکشنبه، ۰۱ مهر ۱۳۹۷
4
پمپئو نقض توییت ترامپ را منتشر کرد

آشفتگی

نشست الجزایر تسلیم خواسته آمریکا نشد

مخالفت اوپک با افزایش تولید نفت

نشست کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق کاهش عرضه اوپک و غیراوپک در حالی برگزار شد که این کمیته خارج از حیطه وظایف محوله به آن، در پی این بود که به بهانه «جبران کاهش تولید ایران» رقمی را برای افزایش تولید ارائه کند، نشستی که وزیر نفت ایران یکی از بزرگترین غایبان آن بود.

صبح نو

پمپئو نقض توییت ترامپ را منتشر کرد

آشفتگی


«مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا با نقض توییت اخیر «دونالد ترامپ» رییس‌جمهوری این کشور گفت: نشست آتی شورای امنیت سازمان ملل با موضوع «منع اشاعه» برگزار می‌شود و ایران دستور کار اصلی این نشست نیست.
وزیر امور خارجه آمریکا که با شبکه «بی. بی. سی» گفت‌وگو می‌کرد، در پاسخ به سؤالی درباره توییت ترامپ، گفت: «ایران قطعاً موضوع بحث خواهد بود. [اما] نشست درباره مجموعه گسترده‌تر موضوعات منع اشاعه است، اما جهان باید بداند که وقتی بحث خطر اشاعه مطرح است، ایران پیشتاز است. آن‌ها همچنان پیشتاز حمایت دولتی از تروریسم هستند و به برنامه‌هایی که مدت‌هاست جهان را تهدید می‌کند، ادامه می‌دهند.»
پمپئو افزود: «رییس‌جمهوری مصمم است که آن‌ها را عقب براند و این نشست که او هفته آینده ریاستش را بر عهده خواهد داشت، بر اطمینان از این متمرکز خواهد بود که منع اشاعه در صدر دستور کار جهان باشد.» روز جمعه دونالد ترامپ،‌ رییس‌جمهوری آمریکا، در توییتر خود نوشت: «من ریاست نشست شورای امنیت سازمان‌ملل متحد درباره ایران را هفته آینده به عهده خواهم داشت.» نشستی که پیش از این سفیر آمریکا در سازمان‌ملل هدف آن را «حصول اطمینان از پایبندی ایران به نظم جهانی» عنوان کرده بود. این در حالی است که سه عضو شورای امنیت سازمان‌ملل متحد در گفت‌وگو با خبرگزاری دولتی ایران تأکید کردند، دستورکار نشست چهارم مهرماه (26‌سپتامبر) تغییری نکرده و این جلسه درباره منع گسترش سلاح‌های کشتار جمعی، بدون ذکر نام هیچ کشوری خواهد بود. «دیمیتری پولیانسکی» سفیر روسیه در سازمان‌ملل متحد در پاسخ به این سؤال که ترامپ در پیام توییتری صبح جمعه خود گفته است او ریاست نشست شورای امنیت که با موضوع ایران بوده بر عهده دارد، ابراز تعجب کرد و گفت: این خبر درست نیست و موضوع نشست همان منع گسترش سلاح‌های کشتار جمعی است. او تأکید کرد: «ترامپ که نمی‌داند حضور وی در سال دوم چه واکنش‌هایی را از سوی سران کشورهای حاضر در مجمع عمومی خواهد داشت، بر اسب ناآگاهی خود می‌تازد و می‌نویسد که شاید بتواند توجه افکار عمومی را به خود جلب کند.» «وو هایتائو» معاون نمایندگی چین در سازمان‌ملل متحد هم گفت: تا جایی که می‌دانم موضوع این نشست تغییری نکرده و همان منع گسترش سلاح‌های کشتار جمعی است. «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان‌ملل متحد هم گفته است: «نشست شورای امنیت با حضور رییس‌جمهوری آمریکا نشستی عادی همچون سایر جلسات این شوراست و تنها اعضای شورا می‌توانند در آن حاضر شوند.‌» «الوف اسکوگ» نماینده دائم سوئد در سازمان‌ملل متحد هم این‌گونه گفت که موضوع نشست هیچ‌گونه تغییری نداشته است. وی در پاسخ به چرایی توییت ترامپ با این محتوا اظهار کرد: 
به نظر می‌رسد، رییس‌جمهوری آمریکا افراط کرده باشد. «دریل کیمبال» مدیر اجرایی انجمن کنترل جنگ‌افزار در واشنگتن هم در واکنش به توییت ترامپ درباره نشست شورای امنیت و طرح موضوع ایران و در پاسخ به رییس‌جمهوری آمریکا نوشت: آقای ترامپ نشست شورای امنیت درباره عدم گسترش سلاح‌های کشتار جمعی است. کیمبال فعالیت‌های هسته‌ای ایران را یکی از این تهدیدهای بی‌شمار در جهان دانست و گفت: برجام، برنامه هسته‌ای ایران را تحت نظارت درآورد اما تصمیم شما برای نقض آن، اقدامی به ضرر نظام منع گسترش بود. همچنان‌که نخبگان و رسانه‌های آمریکایی نیز هشدار دادند که آژانس پایبندی ایران را ثابت کرده و این جلسه به صحنه محاکمه رژیم صهیونیستی بابت اشاعه سلاح هسته‌ای و... منجر می‌شود.
آقای غلامعلی خوشرو، نماینده ایران در سازمان‌ملل متحد هم در این‌باره می‌گوید: نشست شورای امنیت درباره منع گسترش سلاح‌های کشتار جمعی است و هیچ کشوری در این موضوع، مورد اشاره قرار نگرفته است. اساساً ایران موضوع سلاح‌های کشتار جمعی نیست، چرا که کشورمان از یک طرف به توافق هسته‌ای پایبند است و برجام بر صلح‌آمیز بودن برنامه‌های ایران صحه گذاشته است. هر کسی درباره ایران صحبت کند، ایران هم پاسخ خواهد داد اما در این نشست چنین چیزی مطرح نیست و توییتر رییس‌جمهوری آمریکا اشتباه دیگری است که مرتکب شده‌اند. جالب آنکه پیش از این «نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل هم جمعه‌شب اعلام کرده بود که برای اینکه مسائل مختلفی مطرح شود و نشست شورای امنیت دربرگیرنده طیف گسترده‌ای از موضوعات مد نظر باشد، عنوان نشست از ایران به عدم گسترش سلاح‌های هسته‌ای تغییر یافته است. ماجرا اما از این قرار است که دولت آمریکا که ریاست دوره‌ای شورای امنیت را بر عهده دارد، شتاب‌زده و رسماً اعلام کرد که جلسه‌ای را صرفاً به ایران اختصاص می‌دهد. نیکی هیلی هم در سناریویی تبلیغاتی از استقبال آمریکا از حضور رییس‌جمهوری کشورمان در این جلسه گفت و نتانیاهو نیز اعلام کرد چون موضوع ایران (به‌زعم او منشأ ناآرامی و تروریسم در منطقه) است. شخصاً در جلسه شرکت می‌کند! رسانه‌ها و نخبگان سیاست خارجی در آمریکا شروع به هشدار کردند که این علاوه‌بر اینکه فرصت بزرگی برای ایران به‌وجود می‌آورد، به‌دلیل موضع عمومی سایر اعضا، از جمله اعضای 1+5 در حمایت از برجام، ترامپ را در انزوا قرار می‌دهد.  در مرحله بعد دولت آمریکا بی‌سروصدا موضوع جلسه را به «خلع سلاح و عدم اشاعه» تغییر داد و گفت بخشی از جلسه مربوط به ایران است. باز هم نخبگان و رسانه‌های آمریکایی هشدار دادند که آژانس پایبندی ایران را ثابت کرده و این جلسه به صحنه محاکمه رژیم صهیونیستی بابت اشاعه سلاح هسته‌ای و... منجر می‌شود. در این مرحله هم دولت آمریکا موضوع را به «صلح، امنیت بین‌المللی و عدم اشاعه» تغییر داد و البته نامی از ایران نبرد! ضمن اینکه جلسه را نیز بسته اعلام کرد. به‌نحوی که 15 عضو جلسه صرفاً حق حضور و اظهار نظر کوتاه دارند.

captcha
شماره‌های پیشین