558
یکشنبه، ۰۱ مهر ۱۳۹۷
1
نشست الجزایر تسلیم خواسته آمریکا نشد

مخالفت اوپک با افزایش تولید نفت

نشست کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق کاهش عرضه اوپک و غیراوپک در حالی برگزار شد که این کمیته خارج از حیطه وظایف محوله به آن، در پی این بود که به بهانه «جبران کاهش تولید ایران» رقمی را برای افزایش تولید ارائه کند، نشستی که وزیر نفت ایران یکی از بزرگترین غایبان آن بود.

پمپئو نقض توییت ترامپ را منتشر کرد

آشفتگی

آبنبات چوبی

نماینده مجلس: وزیر صنعت برای فرار از پاسخگویی در مجلس از وزارت استعفا داد

دستی کشیدن شریعتمداری در پیچ مجلس

اگرچه دیروز تایید و تکذیب استعفای آقای محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت از سمت خود آن هم ساعتی پس از سفر رییس‌جمهوری به نیویورک، خبری شد اما طراح استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت گفته «وزیر صنعت برای فرار از پاسخگویی در مجلس از وزارت استعفا داد و رییس‌جمهوری نیز پذیرفت» حالا در شرایطی که اوضاع اقتصادی وضعیت مناسبی ندارد، استعفای وزیر صنعت و پذیرفته شدن آن از طرف رییس‌جمهوری ممکن است اوضاع را بدتر کند.

سخنگوی قوه قضاییه خبر داد

ممنوع‌الخروجی رییس سابق بانک مرکزی

بعد از برکناری سیف از ریاست بانک مرکزی و اعلام خبر سخنگوی قوه‌قضاییه درباره نقش او در نابسامانی‌های بازار ارز، زمزمه‌هایی مبنی بر دستگیری قریب‌الوقوع وی و دادگاهی شدنش در فضای مجازی پیچید، اما رییس‌جمهوری در اقدامی قابل تأمل، سیف را به‌عنوان مشاور خود در امور پولی و بانکی انتخاب کرد که ورود مجدد سیف، سؤالات زیادی را مطرح می‌کند از جمله اینکه اگر سیف در مدیریت نادرست بازار ارز و سکه مقصر نبود چرا برکنار شد و اگر مدیریت او نادرست بود، چرا بار دیگر به دولت بازگشت؟

نخستین روز سال تحصیلی، شهرهای کشور را درگیر ترافیک‌های سنگین کرد

تهران همچنان درگیر ترافیک

ترمز، کلاچ، گاز، ترمز، کلاچ، گاز... این وضعیت صبح و عصر دیروز رانندگان تهرانی و بسیاری از شهرهای بزرگ دیگر کشور بود که در نخستین روز مهرماه شاهد ترافیک سنگین در خیابان‌ها و بزرگراه‌ها بودند. ترافیک، نمک زندگی در شهرها شده است اما این نمک بیشتر اوقات از شور به در شده و حتی زندگی را به کام مردم تلخ می‌کند. بارها درباره این معضل زندگی شهری نیز خبر و گزارش نوشته شده و کارشناسان نیز اظهار نظر کرده‌اند اما واقعیت این است که به‌دلیل ضعف در زیرساخت‌های حمل‌و‌نقل عمومی شهرها از یک‌سو و علاقه مردم به استفاده از خودروی شخصی از سوی دیگر ترافیک همچنان از اصلی‌ترین معضلات زندگی در شهرهاست. دیروز نیز به‌عنوان نخستین روز سال تحصیلی، تهران و حتی برخی کلان‌شهرها ترافیک سنگینی را تجربه کردند.

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با محسن صفایی، پژوهشگر هنر انقلاب درباره سرگذشت موسیقی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس

موسیقی انقلاب و جنگ از گلریز تا معتمدی

انقلاب و جنگ به‌عنوان پدیده‌هایی آمیخته و برآمده از زندگی مردم حال و احوال زندگی اجتماعی در ایران را دگرگون کردند. به عبارت دقیق‌تر این تغییر نحوه زیستن مردم ایران بود که تغییر نظام سیاسی را سبب شد. با مستقر شدن انقلاب اسلامی این شیوه تازه زندگی بسط بیشتری پیدا کرد؛ به‌نحوی‌که رد آن را می‌توان در فرهنگ و هنر هم مشاهده کرد. بنا بر وعده‌ای که دادیم به مناسبت هفته دفاع مقدس قصد داریم ردپای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را در چند رشته هنری پیگیری کنیم. امروز به سراغ موسیقی رفته‌ایم و با محسن صفایی فرد پژوهشگر موسیقی و هنر انقلاب گفت‌وگویی ترتیب دادیم تا از چگونگی و سرانجام این تغییرها باخبر شویم.

هیچ عذری برای اجرا نکردن قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان قابل قبول نیست

24 آبان آخرین فرصت

قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان از آن دسته قوانینی است که اگر به درستی اجرا شود شاید بتواند بدنه دولت را کوچک‌تر و البته چابک‌تر کند هر چند تعداد کسانی که قرار است با اجرای این قانون پست‌های خود را ترک کنند بسیار ناچیز است اما با این حال امیدها برای به‌کارگیری جوانانی که انرژی بیشتری دارند قوت می‌گیرد، از طرفی این موضوع را هم باید بیان کرد مدیران بازنشسته‌ای که امروز سرکار هستند به جای اینکه توان‌افزایی برای کشور داشته باشند باعث کند شدن چرخ دنده‌های پیشرفت می‌شوند. یکی از مهم‌ترین اتفاقات با اجرا شدن این قانون رفتن شهردار تهران است که قطعی شده و باز هم پایتخت باید منتطر انتخاب شهردار جدید باشد.

نگاهی به کار شکنی‌های همسایه جنوبی در قبال ایران در یکسال گذشته

امارات؛ شریک دزد و رفیق قافله

وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران به‌دنبال حمله تروریستی روز شنبه در اهواز، صبح روز گذشته اول مهرماه ، کاردار سفارت امارات متحده عربی را احضار کرد.

صبح نو

آبنبات چوبی

تا این‌جای کار، آمریکا دو بازی نیمه‌تمام برای نشست سالانه سازمان‌ملل در قبال ایران به‌راه انداخته و هر دو را باخته است؛ نخست ادعای تلاش ایران برای دیدار با ترامپ و دوم برگزاری نشست اختصاصی شورای امنیت با موضوع ایران. آگاهان می‌دانند که سال گذشته، رییس‌جمهوری فرانسه واسطه شد تا ترامپ تازه از راه رسیده با رییس‌جمهوری ایران دیدار کند، در جلسه‌ای دست بدهد یا لااقل تماس تلفنی‌ برقرار شود که هیچ‌یک نشد و کاخ سفید هم چندباری این خبر را تأیید و تکذیب کرد. امسال، ترامپ به دیوار دیگری خورد و بعد از رفت و برگشت‌های فراوان، وزیر خارجه تازه‌کارش دیروز خبر داد که خبر دو روز پیش رییس‌اش غلط بوده و نشست شورای امنیت درباره منع اشاعه سلاح‌های هسته‌ای است. صرف‌نظر از این هیاهوها با درنظر گرفتن این تحلیل که ترامپ برجام را لغو کرد تا ایران را به پای میز مذاکره بکشاند و برای خودش پالس‌های خیالی فرستاد که اقدامات ایران در منطقه نرم‌تر شده، پس آماده مذاکره است، اجلاسیه سازمان‌ملل، برای او‌ صحنه ایجاد شعبده‌هایی برای نمایشی‌کردن سیاست‌ورزی است، همان‌گونه که با کره‌شمالی در پیش گرفت و خواست که آبنبات چوبی را به‌جای دُرّ غلطان بفروشد. این‌ها را بگذارید کنار تلاش برای براندازی و اجرای برنامه‌های تروریستی علیه جمهوری اسلامی. این آمریکا (چه از نوع ترامپش و چه از نوع اوباما) قابل اعتماد و اعتنا نیست؛ تنها راه رهایی کشور، اتکا به قدرت منطقه‌ای و استفاده از فرصت‌های همسایگی است.

captcha
شماره‌های پیشین