557
شنبه، ۳۱ شهریور ۱۳۹۷
6

کشف ۱۰۰‌تن مواد پتروشیمی در شورآباد

«صبح‌نو» از وضعیت شهری اهواز بعد از حادثه تروریستی گزارش می‌دهد

شلیک به مردم بی‌دفاع

اهواز در 30سال گذشته آبستن حوادث بسیاری بوده است، از روزهای جنگ تحمیلی گرفته تا به امروز؛ از آغازین روزهای دفاع مقدس نام خوزستان و اهواز به چشم می‌خورد و در گوشه‌ گوشه آن روزهای جنگ از آن نام برده می‌شود. صبح روز گذشته نیز گروهی در یک اقدام تروریستی به مراسم رژه اهواز در سالروز آغاز جنگ تحمیلی حمله کرده و شمار زیادی را به مجروح و به شهادت رساندند.

صبح نو

«صبح‌نو» از وضعیت شهری اهواز بعد از حادثه تروریستی گزارش می‌دهد

شلیک به مردم بی‌دفاع

اهواز در 30سال گذشته آبستن حوادث بسیاری بوده است، از روزهای جنگ تحمیلی گرفته تا به امروز؛ از آغازین روزهای دفاع مقدس نام خوزستان و اهواز به چشم می‌خورد و در گوشه‌ گوشه آن روزهای جنگ از آن نام برده می‌شود. صبح روز گذشته نیز گروهی در یک اقدام تروریستی به مراسم رژه اهواز در سالروز آغاز جنگ تحمیلی حمله کرده و شمار زیادی را به مجروح و به شهادت رساندند.

تروریست‌ها مذبوحانه لوله‌های اسلحه‌هایشان را به سمت مردم نشان گرفتند و پس از به رگبار بستن تعدادی از مردم بی‌گناه؛ پا به فرار گذاشتند که با اقدام به موقع نیروهای امنیتی در دم به هلاکت رسیدند. تنها چند دقیقه پس از آغاز مراسم رژه، اعضای یک گروه تروریستی شروع به حمله تیراندازی بی‌هدف به سمت مردم کردند. یکی از مصدومان این حادثه که برای دیدن مراسم رژه در محل حادثه حضور پیدا کرده بود، می‌گوید: «‌اوایل مراسم رژه بود که متوجه شدیم چند نفر با لباس‌های مبدل نظامی از پشت جایگاه‌ها به سمت مردم شروع به تیراندازی کردند و بی‌هدف خانواده‌ها و زنان و کودکان را به رگبار بسته بودند.»
فرد دیگری می‌گوید: ‌اهواز ایستاده است. در این 40سال گروه‌های تروریستی و تفرقه‌افکن هیچ‌کاری نتوانسته‌اند انجام دهند و از این به بعد هم نمی‌توانند. این افراد می‌خواهند امنیتی که با خون شهدا به‌دست آمده، خدشه‌دار کنند اما محال است.
آقای سعدالله اقدامی، شاهد و مجروح این حادثه که در بیمارستان بستری بود در گفت‌و‌گو با ایرنا گفته است: پسر و همسرم که بیننده رژه بودند در این حادثه تیر خوردند؛ پسرم را جلوی چشمم شهید کردند و همسرم اکنون در اتاق عمل است. پسر چهار ساله‌ام «طاها»‌ قرار بود فردا به مهدکودک برود، آمده بود که رژه ببیند اما ناجوانمردانه او را مقابل چشمانم شهید کردند. نیروهای نظامی در حال رژه بودند که ناگهان از پشت جایگاه چند فرد ناشناس به سمت نظامیان و مردمی که نظاره‌گر بودند، آتش گشودند که پسر من هم در این حادثه شهید شد. آن‌ها دشمنان نظام بودند و روزی باید جواب پس بدهند فقط امیدوارم که حال همسرم که تیر خورده هر چه زودتر خوب شود. در همه جای دنیا حملات تروریستی همواره محکوم است و هیچ توجیهی برای آن پذیرفته نیست.  یکی دیگر از شهدای این حادثه جانباز ۷۵‌درصدجنگ تحمیلی بود. حاج حسین منجزی که با ویلچر در مراسم دیروز شرکت کرده بود، در حادثه تروریستی شهر اهواز به شهادت رسید. یکی از حاضران در محل گفته است فریاد می‌زدند «بخوابید روی زمین» ولی او پاهایش را خرج عزت همین زمین کرده بود، نتوانست و ایستاده به شهادت رسید.
 یکی دیگر از شهدای این حادثه یکی از اهالی رسانه بود. یونس پورحلو، خبرنگار نشریه عصر جنوب بود که مانند دیگر هموطنان بی‌دفاعش مظلومانه به شهادت رسید. خبرنگاران و عکاسان زیاد دیگری نیز در این حادثه حضور داشتند که شجاعانه به ثبت وقایع به روایت تصویر و قلم مشغول بودند. اگرچه اهل رسانه نخستین‌باری نیست که در چنین صحنه‌هایی شجاعانه ظاهر می‌شوند و سلاح خود را زمین نمی‌گذارند.

حال و هوای اهواز از زبان حاضران
آقای اسماعیل معنوی، خبرنگار محلی در شهر اهواز در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» می‌گوید: «مراسم رژه نیروهای مسلح طبق روال هرسال در یک محل عمومی و غیرنظامی در یک پارک واقع در بلوار قدس برگزار شد و طبق روال هر سال، تعداد زیادی از مردم عادی نیز برای دیدن این رژه در این مراسم شرکت کردند. در نزدیکی محل این مراسم یک پارک جنگلی است که یک گروه 4 یا 5 نفره از قبل از مراسم، سلاح‌های خود را در آنجا مخفی کرده بودند و در زمان برگزاری رژه به‌صورت کورکورانه و بی‌هدف شروع به شلیک به سمت مردم کردند. همه می‌دانند در این مراسم سربازان حاضر در رژه مسلح نیستند و اسلحه‌های آن‌ها حالتی نمادین دارد و از نظر نظامی این افراد نیروی مسلح به‌شمار نمی‌آیند؛ ایمن گروه تروریستی نیز با علم به این موضوع و محدود بودن شمار نیروهای مسلح، دست به چنین اقدامی زده‌اند. تا این لحظه آمار 25‌شهید را داشته‌ایم و مجروحان نیز به 60‌نفر رسیده‌اند که با توجه به وضعیت جسمانی آن‌ها احتمال بیشتر شدن شهدا نیز وجود دارد.
معنوی می‌گوید: نکته‌ای که در تصاویر نیز قابل مشاهده است دفاع تمام قد سربازان از جان مردم بود. نه تنها نیروهای نظامی بلکه همه سربازان نیز که در خارج از این محل شهروندی عادی به‌شمار می‌آیند و نسبت به دیگر نیروها، کمترین آموزش نظامی را دیده‌اند به کمک زنان و کودکان حاضر در محل شتافتند تا مردم را از این مخمصه نجات دهند.» 
معنوی می‌گوید: «‌ ساکنین خوزستان می‌دانند که دستشان به خون چه کسانی آلوده است. از همه اقوام خوزستانی از جمله قوم عرب‌، همیشه در این حملات به شهادت می‌رسند. گروه الاحوازیه به‌نام جریان تجزیه‌طلب عربی فعالیت می‌کند اما قربانیان آن‌ها اعراب خوزستان‌اند.»

صف‌های طولانی اهدای خون در اهواز
در اهواز زندگی به روال عادی جریان دارد ولی پس از انتقال مجروحین به بیمارستان‌های اطراف محل وقوع حادثه و اعلام نیاز به گروه خونی Oمنفی، شمار زیادی از مردم اهواز به بیمارستان و پایگاه انتقال خون مراجعه کردند تا با اهدای خون‌شان روند درمان مصدومین را تسریع کنند. مردم خوزستان از دیرباز تاکنون در سختی‌ها پشت یکدیگر بوده‌اند و  نشان دادند که رسانه‌های معاند و گروه‌های تفرقه‌افکن نفوذی در میان آن‌ها نخواهند داشت. 

فضای مجازی متأثر از حادثه تروریستی
در پی این حادثه کاربران فضای مجازی نیز این اقدام تروریستی را به‌شدت محکوم کرده و واکنش‌های تندی نسبت به وقوع آن نشان دادند. کاربران زیادی با هشتگ‌های «اهواز تسلیت» و «حمله تروریستی اهواز» با انتشار بیش از هزاران توییت و پست نسبت به این اقدام تروریستی واکنش نشان دادند.

captcha
شماره‌های پیشین