557
شنبه، ۳۱ شهریور ۱۳۹۷
12

خبر

وقتی‌فضای‌مجازی‌به‌کمک‌تروریست‌هامی‌آید

ردخون اهواز در ریاض

هم‌زمان با حمله تروریستی به مراسم 31شهریور در اهواز و شهادت تعداد زیادی از هم‌وطنانمان، برخی از چهره‌ها و رسانه‌ها نسبت به این حادثه تلخ واکنش نشان دادند. البته واکنشی که باعث اعتراض بسیاری از ایرانیان شد.

صبح نو

وقتی‌فضای‌مجازی‌به‌کمک‌تروریست‌هامی‌آید

ردخون اهواز در ریاض

هم‌زمان با حمله تروریستی به مراسم 31شهریور در اهواز و شهادت تعداد زیادی از هم‌وطنانمان، برخی از چهره‌ها و رسانه‌ها نسبت به این حادثه تلخ واکنش نشان دادند. البته واکنشی که باعث اعتراض بسیاری از ایرانیان شد.

قبل از ظهر روز گذشته، درحالی که به مناسبت 31شهریور در بیش از 100نقطه از کشور مراسم رژه نیروهای مسلح درحال برگزاری بود، ناگهان خبر دلخراشی منتشر شد. چند تروریست مسلح، مردم حاضر در مراسم شهر اهواز را به رگبار بسته بودند. این اقدام وحشیانه به شهادت 25نفر 
(تا لحظه انتشار این گزارش) و زخمی شدن ده‌ها نفر منجر شد. یکی از گروه‌های تجزیه‌طلب که توسط برخی از کشورهای منطقه و فرامنطقه‌ای تأمین و حمایت می‌شود، به طور تلویحی مسوولیت این حمله را پذیرفت. بلافاصله پس از این حادثه، مردم، رسانه‌ها و چهره‌های مختلف نسبت به این اتفاق واکنش نشان دادند. اما در این بین بازتاب این خبر توسط رسانه‌های خارجی و هم‌چنین واکنش برخی از سلبریتی‌ها حواشی و اعتراضات زیادی را به وجود آورد.

سلبریتی‌های‌اشتباهی
همان‌طور که گفته شد، پس از حادثه تلخ اهواز تعداد زیادی از چهره‌های فرهنگی و هنری نسبت به این حادثه واکنش نشان دادند و صراحتاً حمله تروریستی را محکوم و این ماجرا را به مردم ایران تسلیت گفتند. اما دراین بین برخی هم بودند که طبق معمول تقریباً تمام حوادث جامعه ایرانی، با جملاتی دوپهلو و بعضاً غلط حواشی زیادی را ایجاد کردند. خانم تینا پاکروان از سینماگران کشورمان هستند. وی کارش را با حضور در تلویزیون شروع و پس از حضور در چندین سریال و شناخته شدن، به سینما کوچ کرد. پاکروان که قبلاً درموضوع سهم ایران از دریای خزر غیر مستقیم مدعی شده بود سهم ایران به روسیه واگذار شده است، درباره حادثه اهواز پستی در اینستاگرام منتشر کرد. دراین پست #جنگ-بس را درج و نوشت: « مردم به روی هم آتش نکشید، همه شما مردمان این سرزمین هستید.» پس از انتشار این پست، تینا پاکروان در جواب یکی از کاربران اینستاگرام که درباره علت عدم به کار بردن واژه تروریست از وی سؤال کرده بود، جواب داد: «چون هردو فارسی‌زبان هستند؛ چه شلیک‌کننده و چه آن که تیرخورده»! پس از سؤال دیگر کاربران که پرسیده بودند، با این استدلال هیچ فارسی‌زبانی تروریست نمی‌شود؟ پاکروان کامنت‌های پستش را بست. نفر بعدی که نسبت به حمله تروریستی واکنش نشان داد خانم مهناز افشار بود. افشار که احتمال دارد بازیگر فیلم بعدی سازمان اوج باشد، در توییتر نوشت: «کاش تمام بشن آن‌هایی که خون مردم براشون آب حیات شده...» این توییت که طبق معمول همیشگی مهناز افشار حاوی جملاتی دوپهلو بود، باعث اعتراض گسترده کاربران توییتر شد. آن‌ها پرسیدند که چرا از واژه تروریست در این متن استفاده نشده و اصولاً منظورش از این جمله کنایه‌آمیز چیست؟ البته کاربران جواب کاملی درباره این سؤالات دریافت نکردند.

ژورنالیسم‌تروریستی
استاندارد دوگانه در رسانه‌های خبری پدیده‌ای جدید نیست اما این رویه روز‌به‌روز بیش از پیش خودش را نمایان می‌کند. این نفاق رسانه‌ای به شکلی است که حتی مخاطبانی که جزء طرفداران جمهوری اسلامی تعریف نمی‌شوند نسبت به آن اعتراض می‌کنند. بی‌بی‌سی، دویچه‌وله و... با آب و تاب فراوان به پوشش حادثه اهواز اقدام کردند. تیتر تمام این رسانه‌ها ساختاری معین داشت؛ «حمله مسلحانه» به رژه 31شهریور! هیچ کدام از این رسانه‌ها از واژه تروریست استفاده نکردند. این درحالی بود که در موارد مشابه بسیاری، وقتی حوادثی در اروپا رخ می‌داد همین رسانه‌ها صراحتاً آن را اقدامی تروریستی معرفی می‌کردند. کنار هم گذاشتن تیترهای متناقض این رسانه‌ها در موارد مربوط به اروپا و ایران فضای شبکه‌های اجتماعی را پر کرد. البته این اقدام آن‌چنان هم عجیب و دور از ذهن نبود. وقتی خبرنگاران و مدیران رسانه‌هایی مثل دویچه‌وله و منوتو با خوشحالی خبر این اقدام تروریستی را در توییتر شخصی‌شان منتشر می‌کنند، از این رویه رسانه‌شان تعجبی نیست.
مورد بعدی این اتفاق که باعث اعتراض شدید کاربران فضای مجازی شد، رفتار رسانه‌ای شبکه ضدایرانی ایران اینترنشنال بود. این شبکه که مدتی است آغاز به کار کرده به گفته برخی از آگاهان، مستقیماً توسط سعودی تأمین مالی می‌شود. این شبکه که قبلاً نشست سازمان منافقین را پوشش زنده داده بود، این‌بار بلافاصله پس از حادثه تروریستی اهواز، 
با سخنگوی گروهک تجزیه‌طلب الاحوازیه مصاحبه‌ای ترتیب داد که این حرکت عجیب، با واکنش گسترده ایرانیان همراه شد. کاربران ایرانی این اقدام را یک حرکت ضدملی و خائنانه دانستند. آقای علی علیزاده از کارشناسان رسانه‌ای مقیم لندن پیرو این اقدام ایران اینترنشنال در توییترش نوشت: «کار تلویزیون ایران اینترنشنال در مشروع و توجیه کردن تروریسم الاحواز، براساس قوانین بریتانیا صراحتاً «تبلیغ تروریسم» و «همکاری با تروریسم» و قابل مجازات است. سفارت ایران باید بلافاصله اقدام تلویزیون ایران اینترنشنال را به پلیس این کشور گزارش و سفیر بریتانیا در تهران باید احضار شود.» پس از این توییت آقای حمید بعیدی‌نژاد، سفیرکشورمان در انگلستان نوشت: «شبکه ایران اینترنشنال در اقدامی بیشرمانه مصاحبه‌ای از سخنگوی گروه تروریستی که امروز افراد زیادی را به خاک و خون کشید، پخش کرد. سفارت ایران در لندن ضمن محکومیت این اقدام، برخورد جدی نهاد نظارتی در انگلیس( آفکام) با این اقدام به‌عنوان ترویج تروریسم و خشونت را پیگیری فوری می‌نماید.» به هرحال چه با ایران اینترنشنال برخورد شود یا نشود آن چه مشخص است، رویه غیرحرفه‌ای و غیر اخلاقی شبکه‌های فارسی‌زبان بیگانه روز‌به‌روز گسترده‌تر می‌شود. این اقدامات ضدانسانی کارکردی نخواهد داشت و صرفاً منجر به انزجار مخاطبان ایرانی خواهد شد. اگر مدیران این رسانه‌ها درعین دشمنی با انقلاب اسلامی، اندک تدبیری داشتند برای آبرو و حفظ پرستیژ خودشان هم که شده قدری حفظ ظاهر می‌کردند. این فعالیت‌های ضدایرانی در ذهن تاریخی مردم ایران باقی خواهد ماند. سال‌ها بعد مردم ایران در کتب تاریخی‌شان خواهند خواند، فارسی‌زبانانی بودند که رسانه‌هایی داشتند که با دلارهای سعودی کار می‌کردند و با غم، خون و مشکلات مردم‌شان جشن می‌گرفتند. حوادث تلخ و ناگواری مثل ماجرای تروریستی اهواز در کنار تمام سختی‌شان لااقل یک نکته مهم دارند که آن شناخت ماهیت رسانه‌های فارسی‌زبان بیگانه است. وقتی این شبکه‌ها در قبال ماجرای مشهودی مثل حادثه روز گذشته، این چنین منافقانه و ضد مردم ایران عمل می‌کنند، اصلاً عجیب نیست که در حوادث پیچیده سیاسی-اجتماعی ایران، واکنش تفرقه‌افکنانه نداشته باشند؛ رسانه‌هایی که رد آن‌ها را باید از ریاض گرفت.

captcha
شماره‌های پیشین