556
جمعه، ۳۰ شهریور ۱۳۹۷
3
در نشست شورای امنیت مطرح شد | آمریکا تنها حامی صهیونیست‌هابود

هشدار اروپا به تل‌آویو درباره فلسطین

هشت کشور اروپایی در نشست روز گذشته شورای امنیت از رژیم صهیونیستی لغو تصمیم تخریب روستای «خان‌الاحمر» در کرانه باختری را خواستار شدند، اما نماینده آمریکا در سازمان‌ملل اصرار داشت ایران باید موضوع این نشست باشد نه فلسطین!

یادداشت

تطویل جنگ باکو - ایروان و توسعه ناهموار دو کشور

محسن پاک آیین

نعل وارونه آمریکا

«دونالد ترامپ» رییس‌جمهوری آمریکا روز جمعه اعلام کرد که شورای امنیت سازمان‌ملل هفته آینده نشستی با موضوع ایران برگزار می‌کند و ترامپ ریاست این جلسه را بر عهده خواهد داشت.

صبح نو

نعل وارونه آمریکا

«دونالد ترامپ» رییس‌جمهوری آمریکا روز جمعه اعلام کرد که شورای امنیت سازمان‌ملل هفته آینده نشستی با موضوع ایران برگزار می‌کند و ترامپ ریاست این جلسه را بر عهده خواهد داشت.

نشست سالانه مجمع عمومی سازمان‌ملل هفته آینده آغاز می‌شود و به همین دلیل ترامپ هم که کشورش ریاست دوره‌ای شورای امنیت را بر عهده دارد، در این نهاد حضور خواهد داشت. دو هفته پیش اعلام شد که ترامپ قرار است نشستی با موضوع ایران را در شورای امنیت برگزار کند، اما بعداً رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند که مقام‌های دولت ترامپ از بیم منزوی شدن او در جلسه شورای امنیت، موضوع نشست را گسترده‌تر کرده و دستور کار را از ایران به بحث منع اشاعه اتمی تغییر داده‌اند.«نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل هم دیشب اعلام کرد که موضوع نشست آتی شورای امنیت منع اشاعه اتمی خواهد بود.بر اساس قوانین سازمان ملل، در صورتی که یک کشور موضوع بحث شورای امنیت باشد، نماینده آن کشور می‌تواند در نشست حضور داشته باشد. به نوشته روزنامه «نیویورک‌تایمز» نگرانی مقام‌های آمریکایی این است که اظهارات ترامپ با پاسخ مقام‌های ایرانی که ممکن است در نشست شرکت کنند، مواجه شود.ترامپ اردیبهشت ماه امسال از توافق هسته‌ای خارج شد و دستور احیای تحریم‌های ایران را صادر کرد. این اقدام او با مخالفت اغلب کشورهای جهان مواجه شده و انتظار می‌رود در جلسه شورای امنیت هم اعضای دیگر از این تصمیم واشنگتن انتقاد کنند. برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) مورد تأیید قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت بوده است.سخنگوی وزارت خارجه روسیه هفته گذشته در واکنش به تصمیم آمریکا برای برگزاری نشست درباره ایران، گفت امیدوار است که آمریکا در این نشست درباره میزان پایبندی‌اش به قطعنامه ۲۲۳۱ توضیح دهد، چراکه در‌حال‌حاضر تنها یک قطعنامه مرتبط با ایران وجود دارد.همزمان با سیاست‌های متناقض و تصمیم‌های سرگردان
 کاخ سفید ترامپ که بارها در خواست مذاکره و گفت‌وگو با مقامات ایران را داده بود این‌بار در شیطنتی آشکار و در آستانه سفر رییس‌جمهوری کشورمان به نیویورک نیلی هیلی ادعا کرد: حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران درخواست ديدار با دونالد ترامپ را نموده است. ادعایی که با واکنش ایران مواجه شد و آقای بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه خبر منتشره از سوی یکی از خبرگزاری‌های خارجی به نقل از نیکی هیلی مبنی بر درخواستی از سوی طرف ایرانی برای ملاقات با رییس‌جمهوری آمریکا در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان‌ملل متحد را مضحک و در جهت ایجاد یک فضای روانی با اهداف مشخص خواند و آنرا تکذیب کرد. قاسمی افزود: این‌گونه اظهارات یا خبرسازی‌ها طراحی رسانه‌ای - روانی و نعل وارونه زدن‌های محافل خاصی است که ناشیانه به قلب واقعیات می‌پردازند؛ این روش‌ها کاملاً برای ما شناخته شده است و آرشیو ما مشحون از این دست خبرسازی‌هاست. مجدداً تاکید می‌کنم از سوی جمهور اسلامی ایران هرگز درخواست ملاقاتی با آقای ترامپ مطرح نشده است.این ادعای آمریکا در حالی است که بارها مقامات ایران هرگونه پیشنهاد مذاکره ترامپ با ایران را رد کرده به‌طوری‌که ظریف وزیر امور خارجه در مصاحبه با با هفته‌نامه آلمانی اشپیگل مذاکره با آمریکا را «هدر دادن وقت» دانست و تاکید کرد که تهران تا زمانی که واشنگتن از تصمیم خود مبنی بر خروج از برجام عقب نشینی نکرده است با ایالات متحده در مورد نقش ایران در منطقه خاورمیانه مذاکره نخواهد کرد.
 

captcha
شماره‌های پیشین