sobhe-no.ir
555
دوشنبه، ۲۶ شهریور ۱۳۹۷
10
یادداشت

غوغای خارجی‌های پرهزینه

پارسا محبی

تأثیر منفی مدیران در ناکامی‌ها روز به روز بیشتر می‌شود

سه‌گانه‌های تلخ ورزش

ورزش ایران این روزها در کنار حواشی تمدید قرارداد کارلوس کی‌روش، با مشکلات دیگری هم روبه‌روست؛ اتفاقات تلخی که شاید آینده ورزش و نسل‌های مستعد ورزشکار کشورمان را تحت‌الشعاع قرار دهد.

صبح نو

یادداشت

غوغای خارجی‌های پرهزینه

پارسا محبی

در ماه‌های اخیر، کارلوس کی‌روش و جان توشاک، سرمربیان خارجی شاغل در ایران، به‌خاطر مشکلات رفتاری و مالی بسیاری که ایجاد کرده‌اند، صدرنشین اخبار حاشیه‌ای شده‌اند؛ مشکلاتی که به‌نظر می‌رسید کسی قصد برخورد با آنها را ندارد.
1- پیرمرد در وسط زمین چمن ایستاده بود و با تعجب به اطراف نگاه می‌کرد.
از این تعجب کرده بود که وسط زمین چه می‌کند؟ هنگامی که مالک جدید باشگاه تراکتورسازی حرف از آمدن یک مربی بزرگ خارجی زد، بسیاری فکر کردند که او مشغول بازارگرمی است اما وی از طریق واسطه‌ای توانست سرمربی سابق 
رئال مادرید را پیدا کند. 
«جان توشاک» افسانه‌ای که سال‌ها از  دوران موفقیتش می‌گذشت اما «زنوزی» تصمیم گرفت این مربی پرسابقه را به ایران بیاورد تا شاید همچون وینفرد شفر یا کارلوس کروش در ایران احیا شود. مذاکرات به خوبی پیش رفت و توشاک سرمربی تراکتورسازی شد، با مبلغی در حدود 800 هزار دلار + استخدام پسرش...
مدتی نگذشت که یک اتفاق عجیب افتاد: «این بازیکن اصلاً خوب نیست، 
این بازیکن شماره ... رو می‌گم. چرا اینجوری بازی می‌کنه؟ این رو نمی‌خوام. پیرمرد این حرف را به دستیارش زد و بازیکن از زمین خارج شد. چند دقیقه بعد پیراهن بازیکن را عوض کردند و دوباره به زمین فرستادند. پیرمرد این‌بار گفت: «چقدر این بازیکن ... خوبه، حتماً باید با این قرارداد ببندیم، چی بود اون بازیکن قبلی... این رو می‌خوام.» انگار پیرمرد برای این پست ساخته نشده و نباید در دوران بازنشستگی به ایران می‌آمد یا آورده می‌شد؛ آن‌هم به خاطر اسم و عملکرد سال‌های قبل، به‌همین دلیل نتایج تراکتورسازی نوسان زیادی داشت. یک روز بی‌نظیر بازی می‌کردند و روز دیگر انگار یک تیم در سطح محلات هستند. برخی مواقع تعویض‌های توشاک باعث نتیجه نگرفتن تیمش می‌شد و برخی مواقع هم ترکیب اولیه سرشار از اشکال بود.  همه در باشگاه سکوت کرده بودند چون می‌دانستند مشکل از کجاست. مشکلی که پس از عقد قرارداد به آن پی برده بودند و دیگر نمی‌توانستند کاری انجام دهند. جان توشاک، مربی افسانه‌ای فوتبال، مدت‌ها بود به آلزایمر مبتلا شده بود و بسیاری از مواقع حتی نمی‌دانست کجاست و چه می‌کند؛ آیا واقعاً این مسأله صحت داشت؟
پیرمرد با سروصدا آمد و در سکوت و تنهایی از کشورمان خارج شد. رفت به جایی که بدون تنش و استرس زندگی کند چراکه استرس زیاد باعث تشدید آلزایمر می‌شد.  حالا وقت آن نیست که بپرسیم: «چه فردی این پیرمرد آلزایمری را به تراکتورسازی با این رقم سنگین قرارداد معرفی کرد؟ چقدر سود گرفت و الان کجاست؟ و به خاطر این مرد چقدر ارز از ایران خارج شد...»
2- دومین نشست کارلوس کی‌روش با مهدی تاج، رییس فدراسیون فوتبال هم برای عقد قرارداد رسمی به سرانجام نرسید، اگر چه مسوولان فدراسیون روی تمدید قرارداد رسمی سرمربی تیم ملی تأکید دارند.
متأسفانه این روزها بحث ماندن کارلوس کی‌روش در تیم ملی تبدیل به دغدغه اصلی فدراسیون فوتبال شده و آنها همچنان در تلاش هستند که قرارداد سرمربی تیم ملی را به صورت مکتوب و رسمی کنند.
مشکل ارز دولتی هم که چالش جدی این روزهای فدراسیون فوتبال است و اعضای هیات‌رییسه فدراسیون فوتبال هم نگرانی خود را بابت این موضوع اعلام کردند. محمود اسلامیان و هدایت ممبینی در بحث حق پخش هم خواهان ورود از سوی دولت شده‌اند اما این درخواست‌ها هم زمانبر است و فوریتی برای آن تدارک دیده نشده است. بعد از نشست روز جمعه تاج با کارلوس کی روش که سرانجامی نداشت، روز یکشنبه هم نشستی بین رییس فدراسیون فوتبال و سرمربی پرتغالی تیم ملی برگزار شد اما این نشست باز هم منجر به عقد قرارداد رسمی کارلوس کی‌روش نشد. سرمربی تیم ملی فوتبال ایران در نشست خود با رییس فدراسیون خواسته‌های خود را برای بازی‌های جام ملت‌های آسیا ارائه کرد و از وی خواست تا هر چه سریع‌تر تکلیف قراردادش با فدراسیون فوتبال مشخص شود. از طرفی رییس فدراسیون فوتبال هم مثل روزهای گذشته دغدغه تأمین هزینه‌های 
تیم ملی، اردوهای درخواستی و تأمین رقم قرارداد کی‌روش را دارد ولی از وی خواسته تا فکر و ذکرش را روی برنامه‌های تیم ملی بگذارد تا شرایط را برای ادامه همکاری و عقد قرارداد وی مهیا کند. قرار است باز هم طی روزهای آتی نشستی دیگر بین طرفین برگزار شود.
نکته جالب اما در این بین، خبری بود که بعد از نشست سرمربی پرتغالی تیم ملی در فدراسیون فوتبال مطرح شد؛ خبری با عنوان «پیشنهاد تراکتورسازی به کارلوس کی‌روش» حال پرسش این است که چرا وقتی بحث تمدید قرارداد کی‌روش با فدراسیون فوتبال با مشکل روبه‌رو می‌شود، ناگهان بحث پیشنهاد رسمی یک باشگاه خارجی و امروز داخلی، به این مربی مطرح می‌شود؛ و شاید دلیل مطرح شدن این خبر، هم برای تحت فشار قراردادن مسوولان فدراسیون مطرح شده است....
البته پیشنهاد زنوری یا هر باشگاه داخلی و خارجی دیگر به کارلوس کی‌روش هرچقدر باشد، به ۵۰ درصد مبلغ قراردادها و آپشن‌های قرارداد این مربی با فدراسیون نمی‌رسد؛ خصوصاً بندی که به او اجازه می‌دهد، سالی کمتر از دو ماه در ایران باشد.

captcha
شماره‌های پیشین