552
جمعه، ۲۳ شهریور ۱۳۹۷
10
معاون سازمان نظام روانشناسی کشور:

1/5 میلیون دانش‌آموز در کشور مشکل روانشناختی دارند

«صبح‌نو» از روند ساخت‌وساز در غرب کرمانشاه گزارش می‌دهد

تکمیل 12هزار واحد مسکونی در مناطق زلزله‌زده

بیش از 10‌ماه از زلزله کرمانشاه می‌گذرد.با وجود نوسانات ارزی در ماه‌های اخیر ساخت‌و‌سازها در کرمانشاه کم‌و‌بیش ادامه دارد. رییس ستاد بازسازی استان کرمانشاه می‌گوید: تا پایان شهریورماه امسال، 12‌هزار واحد مسکونی تکمیل می‌شود و تاکنون نیز پی کنی 33 هزار و 780 واحد در مناظق زلزله‌زده انجام شده است.

صبح نو

«صبح‌نو» از روند ساخت‌وساز در غرب کرمانشاه گزارش می‌دهد

تکمیل 12هزار واحد مسکونی در مناطق زلزله‌زده

بیش از 10‌ماه از زلزله کرمانشاه می‌گذرد.با وجود نوسانات ارزی در ماه‌های اخیر ساخت‌و‌سازها در کرمانشاه کم‌و‌بیش ادامه دارد. رییس ستاد بازسازی استان کرمانشاه می‌گوید: تا پایان شهریورماه امسال، 12‌هزار واحد مسکونی تکمیل می‌شود و تاکنون نیز پی کنی 33 هزار و 780 واحد در مناظق زلزله‌زده انجام شده است.

با وجود نوسانات اخیر بازار ارز و تاثیرش ‌روی مصالح ساختمانی، ساخت‌و‌سازها همچنان در کرمانشاه ادامه دارد. رییس ستاد بازسازی استان کرمانشاه روز گذشته گفت: در زلزله 3/7 ریشتری 21‌آبان پارسال ، 130‌هزار واحد مسکونی در 1900روستا مورد ارزیابی خسارت قرار گرفت. از مجموع واحدهای مسکونی مورد ارزیابی، 35‌هزار واحد احداثی و بقیه تعمیری هستند.  خواجه‌ای می‌گوید: تاکنون پی کنی 33 هزار و 780 واحد مسکونی‌، آرماتوربندی 30 هزار واحد‌، اسکلت بندی 23 هزار و 581 واحد‌، دیوار چینی 17 هزار و 100 واحد‌، گچ و خاک 11 هزار و 328 واحد و نصب در و پنجره 9 هزار و 477 واحد مسکونی در مناطق زلزله‌زده غرب کرمانشاه پایان یافته است.رییس ستاد بازسازی استان کرمانشاه گفته است: تا تکمیل 12‌هزار واحد مسکونی برابر برنامه زمانبندی شده تا پایان شهریورماه امسال، ساخت 650 واحد باقی مانده که با تکمیل کار سقف‌گذاری در بیش از 17‌هزار واحد مسکونی‌، به این هدف مهم دست پیدا می‌کنیم. با آغاز عملیات تعمیر 58 هزار واحد مسکونی در مناطق مختلف زلزله‌زده غرب کرمانشاه‌، تاکنون کار تعمیر 51 هزار و 477 واحد مسکونی با نظارت مستقیم بنیاد مسکن انقلاب اسلامی پایان یافته است. بعد از اتمام عملیات تعمیر، مالکان 91‌درصد از واحدهای تعمیری نوع سوم در واحدهای مسکونی خود مستقر شده‌اند و تلاش می‌شود برابر برنامه زمانبندی شده و طبق تعهد 
صورت گرفته، بازسازی مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه را با مشارکت 100درصدی مردم به سرانجام مطلوب برسانیم.
ساخت‌و‌ساز برای مستاجران زلزله‌زده کرمانشاه
آقای مهرداد سالاری، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمانشاه گفته است: «‌طبق آخرین آماری که گرفتیم به‌طور متوسط 52 تا 53 درصد کل مناطق زلزله‌زده شامل شهری و روستایی بازسازی شده و 
بر اساس اقداماتی که انجام شده و پیگیری که کردیم در هر روز 15 واحد در این مناطق در حال بهره‌برداری است.»
سالاری گفته است: «برای مستاجران در تلاش هستیم که زمین برای این افراد از طریق وزارت 
راه و شهرسازی در نظر گرفته شود و به‌زودی عملیات ساخت‌و‌سازها برای مستاجران شروع خواهد شد، به‌طوری‌که در شهر قصرشیرین زمین تأمین شده و در سرپل‌ذهاب هم در حال شناسایی زمین هستیم.»
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمانشاه گفت: «‌طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته قرار بود 12‌هزار‌و‌500 واحد در مناطق روستایی تا قبل از شهریور‌ماه به بهره‌برداری برسد، اما طبق آخرین آمار بنیاد مسکن، حتی فراتر از برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته کار انجام شده و برنامه‌ریزی برای ساخت 16‌هزار‌و‌500 واحد مورد پیگیری قرار گرفته که این تعداد حتی از برنامه‌ریزی‌ها هم بیشتر است.»

آمارها با واقعیت متفاوت است
احمد صفری، نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» می‌گوید: «‌وضعیت کرمانشاه آن‌طور که آمارها می‌گوید نیست و مردم نسبت به ماه‌های گذشته شرایط نامناسب‌تری دارند. در ماه‌های اخیر به‌دلیل تورم و چند برابر شدن نرخ مصالح ساختمانی مردم زلزله‌زده بیشتر از قبل در مضیقه قرار گرفته‌اند.»
این نماینده کرمانشاه می‌گوید: «‌در شرایط فعلی با 40‌میلیون تومان نمی‌شود خانه ساخت؛ الان مدت‌هاست که برخی از سازمان‌ها پا پیش گذاشته‌اند و اقدامات اولیه‌ای نیز انجام شده اما پروژه‌ها نیمه‌کاره رها شده است. مردم کرمانشاه برای تکمیل خانه‌هایشان یا منتظر وام هستند ‌یا منتظر کمک‌های بلاعوض. مدتی پیش هم آقای جهانگیری، معاون رییس‌جمهوری از مناطق زلزله‌زده بازدید کردند و قول‌هایی نیز به اهالی آنجا دادند اما هنوز عملی نشده‌اند.»
وی ادامه داد: «‌نوسانات ارزی اخیر تأثیر بسیاری در کند شدن روند ساخت‌و‌سازها داشته است. افرادی که به‌صورت شخصی مشغول ساخت خانه‌هایشان بوده‌اند دیگر توان خرید مصالح ساختمانی را ندارند و بسیاری از پیمانکاران هم ساختمان‌های در دست ساخت را نیمه‌کاره رها کرده‌اند، چرا که با نرخ‌های فعلی بازار‌، ادامه همکاری برایشان صرفه اقتصادی ندارد. آن‌ها روی ثبات بازار در ماه‌های گذشته حساب کرده بودند و بر آن اساس قراردادهای پروژه‌ها را بسته بودند اما در شرایط فعلی ادامه فعالیت برای آن‌ها نیز ممکن نبود.»
صفری می‌گوید: «‌از نظر آماری همه جا خوب و گل و بلبل است اما در آنجا هرچه می‌بینیم این را نمی‌گوید. دولت می‌بایست جلسه دیگری برای بازنگری به طرح‌ها و کمک‌های قبلی‌اش به مردم زلزله‌زده داشته باشد. بهتر است بر اساس قیمت روز به اهالی مناطق زلزله‌زده وام تعلق بگیرد تا بتوانند با آن خانه‌های خود را تکمیل کنند.»
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: «‌از یک ماه دیگر فصل سرما در منطقه ثلاث‌باباجانی و دیگر مناطق زلزله‌زده شروع می‌شود و ساکنان این محل‌ها همچنان درگیر باد و باران می‌شوند. پیشنهاد می‌کنم به کرمانشاه بیایید و پای درد و دل مردم بنشینید تا ببینید این آمارها تا چه اندازه باید رشد داشته باشند تا شرایط مساعدی برای مردم زلزله‌زده فراهم شود.»
گفتنی است زمین‌لرزه 3/7‌ریشتری 21‌آبان در 11‌کیلومتری بخش ازگله، 32‌کیلومتری شهرستان سرپل‌ذهاب در غرب کرمانشاه 620‌کشته و 12‌هزار و 386‌مصدوم داشت. این زلزله به 10شهرستان و 1930روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد و براساس ارزیابی‌های صورت گرفته حدود 100‌هزار واحد مسکونی شهری و روستایی نیز آسیب کلی و جزئی دیده است.
 

captcha
شماره‌های پیشین