552
جمعه، ۲۳ شهریور ۱۳۹۷
1
برنامه موبایلی هیأت‌یاب خدمتی نو به عزاداران حسینی از طرف «عقیق»

انتخاب هیأت به سبک دیجیتال

بعد از ورود تکنولوژی‌های موبایلی به زندگی روزمره ما، هر روز شاهد نرم‌افزارهایی هستیم که خدمات بیشتری را به شهروندان ارائه می‌دهند. از آژانس‌های اینترنتی گرفته یا خشکشویی آنلاین و سفارش فست‌فودها، برنامه مویابلی «هیأت‌یاب» که به تازگی وارد بازار شده که آدرس مراسم‌های مختلف را به تفکیک زمان، مکان، سخنران و مداح در اختیار شهروندان می‌گذارد.

کتاب بازیگر سینما اخیراً با قیمت 300هزار تومان منتشر شده است

صابر ابر بالاتر از فاکنر ، همینگوی و کامو!

در روزهایی که بسیاری از ناشران باسابقه کشور به واسطه تلاطم نرخ ارز دچار مشکلات زیادی در فرایند تولید کتاب شده‌اند یکی از بازیگران سینمای کشور کتابی را با قیمت 300هزارتومان منتشر کرده است.

وقتی که سفر اول نخست‌وزیر جدید پاکستان به‌جای تهران،ریاض می‌شود

فرصت عمران‌ خان؛ غفلت دیپلماسی ایران

در نطق انتخاباتی‌اش در شهر کراچی اعلام کرده بود که اگر قدرت را به‌دست بگیرد، نخواهد گذاشت از خاک پاکستان علیه دیگر کشورها استفاده شود. این سخن اشاره‌ای مستقیم به استفاده نیروهای ناتو و آمریکا از خاک پاکستان برای انتقال تجهیزات و نیرو به افغانستان داشت. همین سخن موجب شد از او به‌عنوان چهره‌ای ضد آمریکایی یاد شود.

سر مقاله

پیش به‌سوی جوانگرایی

تحقیق جدید موسسه «پیو» نشان می‌دهد فیس‌بوک بزرگ‌ترین منبع کسب خبر در آمریکاست

بی‌اعتمادی 57درصد آمریکایی‌ها به اخبار مجازی

نتایج یک تحقیق در موسسه «پیو»ی آمریکا نشان می‌دهد که 57‌درصد استفاده‌کنندگان از شبکه‌های اجتماعی به اخبار آن‌ها اعتماد کافی ندارند و با این‌که اکثر آمریکایی‌ها در رسانه‌های اجتماعی همچنان اخبار را دریافت می‌کنند، بسیاری از آن‌ها دغدغه دقت اخبار را دارند. این مطالعه بر اساس نظرسنجی انجام شده در 30ژوئیه تا آگوست است.

حجت‌الاسلام ابوالقاسم علیدوست مطرح کرد:

مدیریت فقهی هم الزام می‌خواهد هم التزام

برنامه تلویزیونی «زاویه»، هفته گذشته با حضور حجت‌الاسلام ابوالقاسم علیدوست، رییس انجمن فقه و حقوق حوزه علمیه قم و عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و دکتر محمود حکمت‌نیا، عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی از شبکه چهار پخش شد. در این برنامه موضوع نسبت فقه و اداره نظام اسلامی در تجربه چهل ساله پس از انقلاب مورد بحث قرار گرفت.

یادداشت

سهم واقعی عوامل خارجی و داخلی در بی‌ثباتی‌های ارزی کشور

دکتر محسن زنگنه

گزارش «صبح‌نو» از اوضاع گالری‌های نقاشی به بهانه حواشی گالری خانم کارگردان

خریدن هویت، حراج شخصیت

در روزگاری نه‌چندان دور، تعداد گالری‌های هنری فعال به اندازه انگشتان دست بود و سرآمد آن‌ها نیز پس از انقلاب، گالری سیحون و گالری گلستان بودند. اما امروز تعداد گالری‌های فعال در سطح کشور به بیش از دویست عدد می‌رسد که بنا بر آمار یکی از پایگاه‌های تخصصی هنر تجسمی، «هنرگردی»، نزدیک نود درصد این تعداد در تهران فعالیت می‌کنند. اگر فرض کنیم در گالری‌های سطح کشور در هر ماه تنها یک رویداد برگزار شود، این بدین معنی است که سالانه حداقل دو هزار و چهارصد اتفاق از جنس هنرهای تجسمی در کشور رقم می‌خورد.

«صبح‌نو» از روند ساخت‌وساز در غرب کرمانشاه گزارش می‌دهد

تکمیل 12هزار واحد مسکونی در مناطق زلزله‌زده

بیش از 10‌ماه از زلزله کرمانشاه می‌گذرد.با وجود نوسانات ارزی در ماه‌های اخیر ساخت‌و‌سازها در کرمانشاه کم‌و‌بیش ادامه دارد. رییس ستاد بازسازی استان کرمانشاه می‌گوید: تا پایان شهریورماه امسال، 12‌هزار واحد مسکونی تکمیل می‌شود و تاکنون نیز پی کنی 33 هزار و 780 واحد در مناظق زلزله‌زده انجام شده است.

در شرایط جنگ اقتصادی، وزارت اقتصاد و سفارتخانه‌های ایران در چین و هند بدون سکاندارند

بی‌خیالی

وضع مجدد تحریم‌ها علیه ایران و تلاش‌ آمریکا برای مجبور کردن دنیا در اجرای این سیاست سرآغازی برای جنگ اقتصادی علیه ایران است، جنگ اقتصادی‌ای که صحنه قدرت‌نمایی اروپا و آمریکا شده، در این میان اما سفارت جمهوری اسلامی ایران در دو کشور وسیع و بسیار مهم «چین» و «هند» در‌حال‌حاضر بدون حضور سفیر اداره شده و وزارتخانه‌های اقتصاد و کار وزیر ندارند، حال نمایندگان مجلس نیز در تعطیلات تابستانی به‌سر می‌برند.(!)

رمزگشایی روحانی از انتقادات اصلاح‌طلبان به عملکرد دولت

عملیات چهارده دو صفر

ماه‌عسل، مدت‌هاست که تمام شده است! دیگر نباید گوش به زنگ داستان‌های گرم ماند؛ قصه، قصه جداافتادگان سرمازده است.

هیات وزیران واردات کالا بدون انتقال ارز را آزاد کردند | «صبح نو» در گفت‌و گو با یحیی آل اسحاق و مجیدرضا حریری بررسی کرد

تأمین مواد اولیه با خالی شدن انبار گمرک‌ها

هفته گذشته گزارشی با عنوان «عوارض بی‌تدبیری» در روزنامه «صبح‌نو» به چاپ رسید که از نگرانی‌هایی در زمینه ماندن هفت میلیون تن کالا در گمرکات کشور به‌دلیل مشکلات ترخیصی خبر داده بود، در آن گزارش رییس اتاق بازرگانی تهران گفته است: «امروز 139هزار کانتینر در بنادر کشور رسوب کرده که شامل هفت میلیون تن کالاست که 5/2میلیون تن آن را کالای اساسی تشکیل می‌دهند و صاحبان آن‌ها هر روز باید هزینه دموراژ و انبارداری بدهند. اگر مشکلات به‌شکل کنونی ادامه پیدا کند تا سه ماه آینده ما شاهد قحطی مواد اولیه در بازار خواهیم بود.» با وجود همه هشدارها و شعارهایی که برای تسهیل خروج کالاها از گمرک داده شده است، اعلام شدن چنین آماری نشان می‌دهد که چندان هم تصمیم‌گیری‌های اخیر در این‌باره موفق نبوده است.

صبح نو

سر مقاله

پیش به‌سوی جوانگرایی

با تصویب قانون منع بازنشستگی در شورای نگهبان، تحول در دیوانسالاری جمهوری اسلامی سرعت خواهد گرفت، چرا که در دیباچه97 توصیه شده بود: «جوانان در همه میدان‌ها سرمایه امید کشورند؛ در مدیریّت هم هرجا جوان‌ها باشند، مدیریّت، مدیریّت بانشاط‌تری خواهد بود و توصیه ما این است که در مدیریّت‌های مختلف، جوان‌ها بیشتر به‌کار گرفته بشوند و بیشتر مورد استفاده قرار بگیرند.» حالا مجلس دست به اقدام جسورانه‌ای زده است که طی آن و در کمتر از دو ماه می‌بایست کلیه افراد شامل قانون مذکور سمت‌های خود را ترک کرده یا برکنار شوند. از تعداد این سمت‌ها یا مسوولیت‌ها آمار دقیقی در دست نیست اما برآورد می‌شود که بالغ بر هزار نفر خواهد شد. این اتفاق مطلوب، البته عوارضی نیز دارد که دو مورد آن، به حاشیه رفتن مدیران با تجربه و سالم و دوم، عدم امکان بهره‌برداری از نیروهای خوشفکری است که در دهه پنجم زندگی قرار دارند و به‌واسطه این قانون، نمی‌توان از آن‌ها استفاده کرد. ساز وکار تحقق این تغییر نیز، نیازمند بازاندیشی، نظارت و برنامه‌ریزی فوری است تا موجب رشد پدیده‌های نامطلوبی چون آقازاده‌پروری یا احیای بازنشستگی در پوسته‌های جدید نباشد؛ با این همه طبعاً اتخاذ هر سیاستی، تضاد منافعی را به وجود می‌آورد ولی به نظر می‌رسد در چله انقلاب اسلامی این نو شدن ساختارها و سازمان‌ها، می‌تواند خون تازه و پرامیدی به شریان‌های کشور وارد کند.

captcha
شماره‌های پیشین