551
سه شنبه، ۲۰ شهریور ۱۳۹۷
7
افزایش تخلفات در شورای پنجم هرروز قربانی جدید می‌گیرد

شوربای شورا

افشای فساد اخلاقی برخی اعضای شورا در بابل، بازداشت پنج عضو شورای شهر پرند به اتهام فساد مالی، انحلال هشت شورای شهر به‌دلایل مختلف و سلب عضویت از حدود 280 نفر از منتخبان شوراها در شهرها و روستاهای مختلف، کارنامه‌ای است که تنها یک‌سال پس از روی کار آمدن شوراهای پنجم شهر و روستا، در کارنامه پارلمان شهری به ثبت رسیده است. پارلمانی که اتفاقاً سایه نظارت استصوابی را طبق قانون، بالای سر خود نمی‌بیند و حالا به گواه آمار اعلام‌شده توسط سخنگوی وزارت کشور، وضعیت نابسامانی دارد.

شناسایی جالب مقصر اتفاق تلخ مقابل شهرداری تهران

نژادبهرام خودسوزی هفته پیش را گردن شهردار سابق انداخت

صبح نو

افزایش تخلفات در شورای پنجم هرروز قربانی جدید می‌گیرد

شوربای شورا

افشای فساد اخلاقی برخی اعضای شورا در بابل، بازداشت پنج عضو شورای شهر پرند به اتهام فساد مالی، انحلال هشت شورای شهر به‌دلایل مختلف و سلب عضویت از حدود 280 نفر از منتخبان شوراها در شهرها و روستاهای مختلف، کارنامه‌ای است که تنها یک‌سال پس از روی کار آمدن شوراهای پنجم شهر و روستا، در کارنامه پارلمان شهری به ثبت رسیده است. پارلمانی که اتفاقاً سایه نظارت استصوابی را طبق قانون، بالای سر خود نمی‌بیند و حالا به گواه آمار اعلام‌شده توسط سخنگوی وزارت کشور، وضعیت نابسامانی دارد.


تخته‌کردن درهای شورای شهر بروجرد، جدیدترین اتفاق و واکنش به عملکرد شوراها بود که دیروز
 رخ داد.  اتفاقی که نتیجه اختلافات اعضای شورای شهر بروجرد در یک‌سال اخیر و کارشکنی در کار شهردار بوده است و برخی از شهروندان بروجردی را به چنین واکنشی واداشت تا در حرکتی عجیب و جالب، درهای ساختمان این شورا را تخته کنند.آن‌طور که «تسنیم» گزارش داده‌است، مردم ابتدا در ساختمان شورای شهر را با جوشکاری بستند و سپس با نصب بنری حاوی این مطلب که «به‌علت عدم کارایی در شورا تخته شد» اعتراض خود را به‌وجود این شورا نشان دادند. خانم «اشرف چگنی» عضو شورای اسلامی شهر بروجرد به این خبرگزاری گفت: صبح سه‌شنبه برخی از مردم به عملکرد شورا اعتراض کرده و به‌صورت نمادین در شورای شهر را بستند. وی با بیان اینکه این کار مردم اعتراض به عزل شهردار بروجرد بوده است، افزود: روز گذشته یکی از اعضای شورای شهر بروجرد در فضای مجازی مطلبی مبنی‌بر عزل شهردار بروجرد منتشر کرده بود در صورتی که هنوز عزل شهردار انجام‌نشده است و تعدادی از مردم به پاسخ این مطلب در شورا را به‌صورت نمادین بستند. عضو شورای اسلامی شهر بروجرد عنوان کرد: هنوز شهردار عزل نشده است و فقط برای اینکه در فضای مجازی عزل شهردار مطرح‌شده بود و اینکه شهردار غیرقانونی است مردم اعتراض کردند. وی بیان کرد: مردم معتقدند اگر می‌خواهند شهردار را عزل کنند 6نفر از اعضای شورا رأی به عزل شهردار بدهند و اگر مشکلی دیگر وجود دارد باید وزارت کشور و استانداری نامه دهد تا شهردار عزل شود و مردم نیز بدانند. تخته کردن درهای شورای شهر بروجرد را شاید بتوان سومین اتفاق مهم حوزه شوراها در هفته‌های اخیر دانست. اتفاقی که پس از ماجراهای شوراهای شهر در بابل و پرند، نگاه‌ها را به سمت خود جلب کرد.

دام جنسی برای نمایندگان شورای شهر
دستگیری حدود نیمی از شورای شهر 9 نفره بابل هم از خبرهایی بود که هفته گذشته همراه با افشاگری‌های امام جمعه این شهر، خبرساز شد. حجت‌الاسلام «مجتبی روحانی» در این‌باره به «همشهری» گفته بود: «‌این اتفاقات چند ماه در جریان بوده است. شورای شهر بابل 9عضو دارد که چهار نفر از آن‌ها در یک گروه و پنج نفر در گروهی دیگر قرار دارند. از مدتی قبل که قرار بود انتخابات هیات‌رییسه شوار برگزار شود، اعضای یکی از گروه‌ها تصمیم به تغییر هیات‌رییسه داشتند. به‌همین دلیل یکی از اعضای گروه دیگر که نمی‌خواست هیات‌رییسه شورا تغییر کند، برای رسیدن به خواسته‌اش چنین نقشه پلیدی کشید و با تطمیع خانمی در خارج از شورا، برای گروه مقابل دام پهن کرد.» او گفته بود: «‌این خانم صاحب یک آتلیه در شهر بود و یکی از اعضای شورا این خانم را تطمیع کرده بود که اعضای گروه رقیب را فریب داده و آن‌ها را به خانه‌ای که از قبل تهیه کرده بود، کشانده و از آن‌ها فیلم‌های غیر اخلاقی تهیه کند. متاسفانه دونفر از اعضای گروه رقیب در دام این خانم گرفتار شدند و پس از آن عامل اصلی با سی‌دی‌های غیراخلاقی که از آن‌ها تهیه شده بود، این افراد را تهدید کرد که اگر رأی به تغییر هیات‌رییسه شورا بدهند، فیلم‌ها را پخش خواهد کرد. با این حال آن دو نفر به تهدیدهای او گوش نکردند و در نهایت هیات‌رییسه شورا تغییر کرد و پس از آن بود که عامل اصلی این اتفاق تصمیم به پخش‌کردن سی‌دی‌های غیراخلاقی تهیه شده گرفت و خواست خدا بود که ماجرا لو برود. عامل اصلی این اتفاق حتی به اعضای گروه خودشان هم رحم نکرده بود. او از آن خانم برای فریب اعضای گروه خودشان هم استفاده کرده بود که این‌بار انگیزه‌اش مالی بود.» پس از این ماجرا، چهار عضو متخلف و مستعفی شورای شهر بابل، جای خود را به اعضای علی‌البدل و منتخبان بعدی دادند تا پرونده آنان در نوبت رسیدگی قرار گیرد.
زلزله تخلفات مالی در شورای پرند
پیش از این‌ها ماجرای افشای تخلفات مالی در شورای شهر پرند هم نقل محافل شده بود. حجت‌الاسلام حسن نوروزی نماینده مردم پرند، رباط‌کریم و بهارستان در مجلس شورای اسلامی به «فارس» گفته است: «از اعضای شورای شهر پرند پنج نفر از هفت نفر فعلاً در بازداشت زندان اوین هستند، انحلال یا عدم انحلال شورا یا حبس یا آزادی و.. مربوط به بازپرس محترم است که به‌عنوان قاضی پرونده در حال بررسی است که پرونده در حال تحقیق مقدماتی است.» به گفته او، در این پرونده نسبت به برخی شکایت یک مورد است و دیگری  20مورد و نسبت به دیگری 40مورد شکایت دارد و سیکل قضایی این است و بازپرس تحقیقاتش را انجام می‌دهد؛ اگر منع تعقیب صادر شود آزاد می‌شوند و اگر مجرم بودند و قرار مجرمیت صادر شود و بر اساس‌ استدلال بازپرس بود؛ کیفرخواست صادر می‌شود.

این شوراهای مساله‌دار
افشای پرونده‌های تخلفات در شوراهای مختلف، در حالی است که به گفته سخنگوی وزارت کشور تاکنون هشت شورای شهر منحل و 283 نفر از اعضای شوراهای سراسر کشور سلب عضویت شده‌اند. آقای سید سلمان سامانی البته این را هم گفته است که نظارت بر شوراها و رسیدگی به تخلفات آن‌ها در محدوده وظایف اداری شورا و شهرداری برعهده وزارت کشور است  و درصورتی‌که افراد مرتکب جرائم شده باشند، رسیدگی به جرم صرفاً در صلاحیت دستگاه قضایی است و درصورت اثبات آن در دادگاه، وزارت کشور از این حیث که عضو شورا عملی خلاف شئونات مرتکب شده است، در امتداد برخورد قضایی مجازات اداری لازم را به عمل می‌آورد.
 پرونده یک‌ساله شوراهای پنجم شهر و روستا که برخی‌ بزرگ‌ترین ویژگی آن را عدم نظارت استصوابی می‌دانستند، حالا به جایی رسیده است که پرونده‌های مختلف تخلفات در شوراهای شهرهای مختلف، این عدم نظارت را عملاً به پاشنه‌آشیل شوراهای شهر تبدیل کرده است. پاشنه‌آشیلی که مهم‌ترین نتایج آن، حضور منتخبان از فیلتر رد نشده مردم‌ در زندان‌ها، شهرهای بدون شهردار و شوراهای در معرض انحلال
 است.

captcha
شماره‌های پیشین