551
سه شنبه، ۲۰ شهریور ۱۳۹۷
3
آغاز به کار مجدد «شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان» با موانع زیادی رو به رو شده است

شورای عالی، مشکلات متوالی

«شورای عالی سیاست‌گذاری» نام مجموعه‌ای است که در آستانه انتخابات مجلس دهم، برای وحدت بخشیدن به اصلاح‌طلبان شکل گرفت. قرار بود بساط این شورا پس از پایان کار فرایند انتخابات، جمع شود اما داستان، جور دیگری نوشته شد؛ انتخابات تمام شد اما شورای عالی تمام نشد.

یادداشت

نقش صهیونیست‌ها در عملیات 11‌سپتامبر

احمد روح‌الله‌زاد

صبح نو

آغاز به کار مجدد «شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان» با موانع زیادی رو به رو شده است

شورای عالی، مشکلات متوالی

«شورای عالی سیاست‌گذاری» نام مجموعه‌ای است که در آستانه انتخابات مجلس دهم، برای وحدت بخشیدن به اصلاح‌طلبان شکل گرفت. قرار بود بساط این شورا پس از پایان کار فرایند انتخابات، جمع شود اما داستان، جور دیگری نوشته شد؛ انتخابات تمام شد اما شورای عالی تمام نشد.

در میانه تدارک دور دوم فعالیت‌های شورای عالی سیاست‌گذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان در شهریور و مهرماه سال‌95، تعدادی از اعضای این شورا، انتقادات بسیاری را نسبت به عملکرد آن ابراز داشتند. ترجیع‌بند همه این انتقادات، تنها یک چیز بود؛ بهاندادن به احزاب و تفوق کمی و کیفی اعضای «حقیقی» (شخصیت‌هایی که به حکم فرد خود در شورا حضور دارند) برای اعضای «حقوقی» (نمایندگان احزاب).
آقایان مصطفی کواکبیان، دبیرکل حزب مردم‌سالاری، رسول منتجب‌نیا، دبیرکل حزب اعتماد ملی، سیدهادی خامنه‌ای دبیرکل مجمع نیروهای خط امام؟ره؟، 
احمد حکیمی‌پور، دبیرکل حزب اراده ملت و محسن رهامی از اعضای انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها، از منتقدان اصلی به عملکرد شورای عالی بودند. 
انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا در سال‌96، ورطه دیگری برای خودنمایی شورای عالی اصلاح‌طلبان بود. این شورا، پس از بحث و گفت‌وگوهای فراوان، در نهایت موفق شد شخص حسن روحانی را برای حضور آقای اسحاق جهانگیری در انتخابات، مجاب کند؛ هر چند در ظاهر، این شورا به نمایندگی از همه اصلاح‌طلبان، در حمایت از گزینه نهایی، خود را به «شیخ دیپلمات» مقید ساخت. عملکرد شورای عالی در انتخابات شوراهای شهر و روستا اما به بی‌دردسری ریاست جمهوری نبود.
تهیه لیست از سوی شورای عالی اصلاح‌طلبان برای انتخابات شوراها، اعتراضات زیادی را در محافل اصلاح‌طلبی برانگیخت. محور اصلی این اعتراضات، معطوف به مبهم بودن فرایند انتخاب اعضای لیست بود؛ حتی توضیحات مکرر آقایان محمدرضا عارف و دیگرانی مانند موسوی لاری، نتوانست ابهام ذهنی اصلاح‌طلبان را مرتفع کند.  عملکرد حاشیه‌ساز 
شورای عالی اصلاح‌طلبان در انتخابات 96(به‌ویژه در حوزه انتخابات شوراها) باعث شد تا عده‌ای از انحلال این شورا یا حداقل، تغییر اساسی در ساختار آن دم بزنند. برای همین فرایند آغاز به کار دوره سوم شورای مزبور با تأخیر چشمگیر مواجه شد.  دوشنبه هفته گذشته (روز 12‌شهریورماه) نخستین جلسه از دوره سوم فعالیت شورای عالی اصلاح‌طلبان، برگزار شد. در این جلسه که به دعوت شخص عارف و با حضور سیدمحمد خاتمی برگزار شد، از اعضای حقیقی شورا رونمایی به عمل آمد. 
فرج کمیجانی در گفت‌وگو با «مهر»، درباره جزئیات این نشست گفت: در این جلسه، نمایندگان تعدادی از احزاب عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاحات و تعدادی از چهره‌های حقیقی اصلاح‌طلب حضور پیدا کردند. همچنین قرار شد تا جلسه بعدی شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان، پس از فرایند اخذ مجوز از وزارت کشور، برگزار شود.
با وجود برگزاری نخستین جلسه شورای عالی سیاست‌گذاری، همچنان تعدادی از اصلاح‌طلبان که از قبل هم نسبت به ساختار و کارکرد آن انتقاد داشتند، با دیده تردید به این مجموعه می‌نگرند و حتی حاضر نیستند در جلسات آن حضور یابند. 
حجت‌الاسلام حسین قیومی، عضو شورای مرکزی حزب مردم‌سالاری در گفت‌وگویی اعلام کرد: قرار نبود شورای عالی اصلاح‌طلبان، دوباره فعال شود؛ قرار بود فقط پارلمان اصلاحات ایجاد شود. 
وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه سیدمحمد خاتمی، آغاز به کار مجدد شورای عالی اصلاح‌طلبان را تأیید کرده، آیا این امر منجر به ایجاد مشروعیت برای شورای عالی نمی‌شود، گفت: مشروعیت را مردم تعیین می‌کنند؛ ما باید از فردگرایی بیرون بیاییم. افراد عزیز و محترم هستند اما ما قائم به فرد نیستیم. 
آقای حمید قزوینی، سخنگوی مجمع نیروهای خط امام؟ره؟ در گفت‌وگویی دیگر، درباره انتقادات تشکل متبوعش نسبت به شورای عالی اصلاح‌طلبان گفت: ما نقدهای خود را نسبت به عملکرد شورای عالی اصلاح‌طلبان، به افراد عضو این شورا گفتیم اما اتفاق خاصی نیفتاد. ما با هر ساختاری که فعالیت احزاب را محدود کند و ساختارهای «من‌درآوردی» و «غیر پاسخگو» را گسترش دهد، مخالف هستیم و در آن شرکت نمی‌کنیم. قزوینی در همین باره تأکید کرد: شورای عالی اصلاح‌طلبان مورد تأیید ما نیست و معتقدیم که مشروعیت هم ندارد.
آقای علی شفایی، قائم‌مقام حزب اراده ملت ایران(حاما) هم در گفت‌وگویی دیگر، با بیان اینکه در دور جدید فعالیت‌های شورای عالی اصلاح‌طلبان، به انتقادات ما توجهی نشده است گفت: نخستین جلسه شورای عالی اصلاح‌طلبان نشان داد که متأسفانه به هیچ‌یک از نظرات و اعتراضات قبلی که اعضای حقوقی شورا(دبیران کل احزاب اصلاح‌طلب) مبنی بر اینکه یک شخصیت حقیقی نباید هم سطح یک شخصیت حقوقی قرار بگیرد، توجهی نشده است.
وی تأکید کرد: در شورای هماهنگی جبهه اصلاحات، صحبت شد که افراد حقیقی باید دارای دو شاخصه باشند؛ نخست اینکه ملی و تأثیرگذار باشند و دوم اینکه عضو هیچ تشکل حزبی نباشند. در جلسه هفته گذشته شورای عالی اصلاح‌طلبان، این دو معیار و شاخص اصلاً رعایت نشد. در کنار شورای عالی اصلاح‌طلبان، قرار است مجموعه دیگری هم در آینده در جبهه اصلاحات سربرآورد؛ نام این مجموعه، پارلمان اصلاحات است. روز یکشنبه(18 شهریورماه) تمام بندهای اساسنامه این پارلمان به تصویب رسید و به زودی این طرح 
به منصه‌ظهور خواهد رسید. 
آقای یدالله طاهرنژاد، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی درباره پارلمان اصلاحات گفت: امیدواریم این طرح(پارلمان اصلاحات) پس از اخذ مجوز از وزارت کشور، بتواند تا اواسط نیمه دوم سال جاری، اعلام موجودیت کند. با آغاز به کار پارلمان اصلاحات، تقریباً همه مسائل مربوط به «اعلام مواضع» و «سیاست‌گذاری‌ها» در جبهه اصلاحات، به پارلمان اصلاحات یا مجمع عالی اصلاح‌طلبان محول خواهد شد. پارلمان اصلاحات نهاد بالادستی شورای عالی سیاست‌گذاری خواهد شد.
وی درباره جزئیات این طرح گفت: پارلمان اصلاحات، یک شورای مرکزی دارد که این شورا، به طور ماهانه جلسه خواهد داشت و مجمع پارلمان اصلاحات، سالی دو بار جلسه می‌گذارد و هر بار که جمع می‌شوند، سیاست‌های کلی اصلاح‌طلبان را تصویب می‌کنند؛ پس از این، شورای مرکزی پیگیری می‌کند تا این سیاست‌ها اجرایی شود. 
طاهرنژاد درباره اینکه چه کسانی عضو این شورا هستند گفت: ما ۳۰‌حزب اصلاح‌طلب داریم که از هر حزب، ۱۵‌نفر می‌آید که می‌شود ۴۵۰‌نفر؛ ۵۰‌نفر هم به دیگران اختصاص داده خواهد شد. این 50‌نفر عبارت هستند از نمایندگان، وزرا، استانداران و سفیران ادوار اصلاح‌طلب و همچنین تعدادی از هنرمندان. 
طاهرنژاد در حالی از پارلمان اصلاحات، به‌عنوان نهادبالادستی شورای عالی اصلاح‌طلبان یاد کرده که آقای عبدالله ناصری از مشاورین سیدمحمد خاتمی در گفت‌وگویی اظهار داشته که «اساساً رییس دولت اصلاحات، با هیچ جبهه و تشکل دیگری جز شورای عالی اصلاح‌طلبان، موافقتی ندارد.»
ناصری در این باره اعلام کرده است: از نظر آقای خاتمی، تنها مرجع برای تصمیم‌گیری و سیاست‌ورزی جبهه‌ای در جریان اصلاحات، شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان است و با هیچ جبهه و تشکل دیگری موافقت ندارد.با وجود آغاز به کار مجدد شورای عالی اصلاح‌طلبان و همچنین شکل گرفتن پارلمان اصلاحات، اختلافات در جبهه اصلاحات بر سر اینکه قرار است کدام نهاد، حرف نخست را بزند، بیشتر از پیش شده است. آیا اساساً پارلمان اصلاحات با وجود مخالفت‌های متعددی که با آن شده، آغاز به‌کار می‌کند و از آن سو، آیا شورای عالی اصلاح‌طلبان، با وجود حل نشدن معضلات قبلی‌اش، می‌تواند تأثیرگذار و مهملی برای وحدت همه نیروهای اصلاح‌طلب باشد یا نه؛ این‌ها همه سؤالاتی است که تنها گذر زمان، قادر به پاسخگویی به آن است؛ هر چند نور انتهای تونل، هر روز کم‌سوتر از روز قبل، برای اصلاح‌طلبان 
روشنایی می‌دهد.
 

captcha
شماره‌های پیشین