551
سه شنبه، ۲۰ شهریور ۱۳۹۷
1
دولت 80 درصد و بخش خصوصی 20درصد

اقتصاد ایران در دست کدام نهاد است

«200هزار میلیارد از 360 هزار میلیارد تومان بودجه در اختیار دولت نیست»، « بخشی از اقتصاد را که دست دولت بی‌تفنگ بود به یک دولت با تفنگ دادند» و ... این‌ها تنها بخشی از سخنان رییس‌جمهوری در یک‌سال گذشته است، در زمانی‌که نوسانات ارزی تا حد یک بحران برای اقتصاد کشور پیش رفت. برخی مدیران اجرایی درصدد القای این بودند که اقتصاد ایران دست دولت نیست و برخی نهادهای غیردولتی و عمومی بیش از 80‌درصد اقتصاد ایران را در دست دارند، ادبیاتی که هنوز هم در حال تکرار است.

افزایش تخلفات در شورای پنجم هرروز قربانی جدید می‌گیرد

شوربای شورا

افشای فساد اخلاقی برخی اعضای شورا در بابل، بازداشت پنج عضو شورای شهر پرند به اتهام فساد مالی، انحلال هشت شورای شهر به‌دلایل مختلف و سلب عضویت از حدود 280 نفر از منتخبان شوراها در شهرها و روستاهای مختلف، کارنامه‌ای است که تنها یک‌سال پس از روی کار آمدن شوراهای پنجم شهر و روستا، در کارنامه پارلمان شهری به ثبت رسیده است. پارلمانی که اتفاقاً سایه نظارت استصوابی را طبق قانون، بالای سر خود نمی‌بیند و حالا به گواه آمار اعلام‌شده توسط سخنگوی وزارت کشور، وضعیت نابسامانی دارد.

هفت میلیون تن کالا در ورودی‌های کشور بلاتکلیف مانده است

عوارض بی‌تدبیری

رییس اتاق بازرگانی تهران گفته «امروز 139‌هزار کانتینر در بنادر کشور رسوب کرده که شامل هفت میلیون تن کالاست که 5/2‌میلیون تن آن را کالای اساسی تشکیل می‌دهند و صاحبان آن‌ها هر روز باید هزینه دموراژ و انبارداری بدهند. اگر مشکلات به‌شکل کنونی ادامه پیدا کند تا سه ماه آینده ما شاهد قحطی مواد اولیه در بازار خواهیم بود.» با وجود همه هشدارها و شعارهایی که برای تسهیل خروج کالاها از گمرک داده شده است، اعلام شدن چنین آماری نشان می‌دهد که چندان هم تصمیم‌گیری‌های اخیر دراین باره موفق نبوده است.

پتروشیمی‌ها چطور بازار ارز را بهم ریختند

غل و غش پتروشیمی‌ها

6ماه است که صادرکنندگان پتروشیمی به انواع مختلفی -که خود می‌دانند و البته دولت هم تا حدودی از آن‌ها مطلع است- از آوردن ارز حاصل از صادرات خود به چرخه اقتصادی کشور امتناع می‌کنند؛ آن هم درست در شرایطی که کشور به‌لحاظ ارزی با مضایق بسیاری مواجه است و قرار است ‌تحریم‌های سخت‌تری نیز از سوی دولت پیش روی آن‌ها قرار گیرد. داستان از این قرار است که به‌دلیل برخی محدودیت‌های ناشی از تحریم و برخی اتفاقاتی که در عرصه بین‌المللی پیش ‌روی نقل و انتقالات پولی ایران قرار گرفته است، اکنون تأمین ارز با محدودیت‌هایی مواجه شده است. البته دولت می‌گوید که به اندازه کافی ذخایر ارزی دارد و مشکلی در این زمینه نیست؛ اما باید بتواند کنترل بازار ارز را از طریق منابع صورت دهد، منابعی که عمده‌ترین محل تأمین آن، ارز حاصل از صادرات پتروشیمی‌هاست؛ همان گروهی که تا این لحظه بیش از 4‌میلیارد یورو به سامانه نیما -که سامانه‌ای مهم برای حوزه تأمین و ردیابی ارز به‌شمار آمده و برای ردیابی درآمدهای ارزی کشور طراحی شده است- واریز نکرده‌اند.

تازه‌ترین اثر حسن روح‌الامین در معرض دید

«لشکر فاطمیون» رونمایی شد

آغاز به کار مجدد «شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان» با موانع زیادی رو به رو شده است

شورای عالی، مشکلات متوالی

«شورای عالی سیاست‌گذاری» نام مجموعه‌ای است که در آستانه انتخابات مجلس دهم، برای وحدت بخشیدن به اصلاح‌طلبان شکل گرفت. قرار بود بساط این شورا پس از پایان کار فرایند انتخابات، جمع شود اما داستان، جور دیگری نوشته شد؛ انتخابات تمام شد اما شورای عالی تمام نشد.

مسعود نجابتی در نشست خبری هفتمین سوگواره‌های عاشورایی عکس و پوستر هیأت تاکید کرد

اکران پوسترهای عاشورایی در اماکن عمومی

در نخستین روز محرم سال‌1440 قمری «هفتمین سوگواره‌های عاشورایی عکس و پوستر هیأت» با برگزاری نشست خبری آغاز شد. در این نشست دبیر جشنواره تاکید کرد در این دوره رویکرد داوری تغییر خواهد کرد. آقایان مسعود نجابتی، دبیر علمی و عضو هیأت داوران هفتمین سوگواره عاشورایی پوستر هیأت و رحیم آبفروش، جانشین دبیر جامعه ایمانی مشعر،‌ در این نشست صحبت کردند.

یادداشت

درس تازه ایران برای عاقلان

ناصر قندیل

سرمقاله

نگاه به شرق

حجت‌الاسلام ماندگاری در گفت‌وگو با «صبح‌نو» توضیح می‌دهد که منبر چگونه می‌تواند به سیاست ورود کند

منبر پرسشگر

توجه به مسائل سیاسی و اجتماعی در تبلیغ دینی از امور سهل و ممتنع و ظریفی است که در صورت بی‌دقتی لازم ممکن است منجر به انحراف منبر از اهداف و کارکردهایش شود. در گفت‌وگو با حجت‌الاسلام محمدمهدی ماندگاری این مساله را مورد بحث قرار داده‌ایم.

صبح نو

سرمقاله

نگاه به شرق

اجلاس سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه در تهران فتح بابی برای همگرایی منطقه‌ای است؛ همگرایی‌ای که می‌تواند بدون مشارکت دولت‌های استعماری و فرامنطقه‌ای، مشکلات خود را حل کند.  سوریه نمونه موفق این رخداد است و تجربه‌ای است که در یمن هم می‌توان آن را به کار گرفت. منطق کلی این روش، نگاه به شرق است؛ شرق منهای آنچه غرب تلقی می‌شود. غرب کلیتی است که اجمالاً تقسیم‌بندی جغرافیایی ندارد و مثلاً ژاپن و استرالیا، غربی‌اند اما هیچ‌کدام در غرب قرار نگرفته‌اند. نگاه به شرق نتیجه‌بخش، در سوریه، می‌بایست الهام‌آفرین برای حل سایر معضلات باشد که فعلاً در رأس آنها حفظ منافع ملی کشورها ناشی از حملات اقتصادی آمریکاست. لیره، روبل و ریال هر سه با آماج جنگ اقتصادی ترامپ رو‌به‌رو شده‌اند و از قضا هر سه کشور می‌توانند منهای موقعیتی ثالث، با یکدیگر در ارتباط باشند و مثلاً ایران و روسیه، همسایگی دریایی دارند و ایران و ترکیه و روسیه‌‌ هم به انحایی دیگر. مشکل ذهنیت غرب‌گرایی است که بر بخشی از دیوان‌سالاری دولتی در ایران حکمفرما شده و جریانی واپس‌گرا و متعلق به 50 سال پیش، می‌خواهد در زمینه حل مشکلات حرکت کند و نمی‌تواند نگاه به شرق را بفهمد، چه برسد که آن را اجرایی کند. نخستین کمک به دولت، اصلاح این شاکله ذهنی قدیمی و ناکاراست.

captcha
شماره‌های پیشین