541
چهارشنبه، ۰۷ شهریور ۱۳۹۷
1
«صبح‌نو» در گفت‌وگو با کارگردان مستند «نفوذی» به شخصیت عامل انفجار نخست‌وزیری پرداخت

چرا قضیه کشمیری پیگیری نمی‌شود؟

مستند «نفوذی» تازه‌ترین ساخته آقای جواد موگویی، مستندساز و تاریخ‌پژوه است که روایت‌گر گوشه‌ای از زندگی «مسعود کشمیری» عامل ترور شهیدان رجایی و باهنر است. مسعود کشمیری از جمله نیروهای سازمان منافقین بود که با نفوذ در دستگاه‌های اجرایی کشور زمینه‌ساز بمب‌گذاری در دفتر نخست‌وزیری جمهوری اسلامی ایران در هشت‌شهریور‌۱۳۶۰ و شهادت شهیدان رجایی و باهنر شد و مستند «نفوذی» به بازخوانی بخش‌هایی از زندگی این فرد پرداخته است. در گفت‌وگو با آقای جواد موگویی به بررسی ساخت این مستند پرداختیم.

نوسانات و افزایش بی‌سابقه قیمت خودرو در سایه نبود نظارت و توان برخورد با خودروسازان

عبور از مرزهای منطق با پراید!

قیمت خودرو در هفته‌های اخیر میلیون، میلیون بالا رفته و خودروسازان بیشتر از هر کسی خواسته‌اند تا سهم ناحق خود را از بازاری که سال‌هاست در انحصارشان است برای چندمین بار بگیرند. این بازار پرتلاطم که مدیران شرکت‌های بزرگ دولتی ایران خودرو و ساپیا عمده آن را در دست گرفته‌اند روزهای بدی را می‌گذراند و عموم مردم هم به‌عنوان مصرف‌کننده خودروهای داخلی نمی‌دانند که باید چه کنند.

نمایندگان ملت پاسخ‌های رییس‌جمهوری را نقض و استنکاف از قوانین تشخیص دادند

مجلس قانع نشد

مجلس شورای اسلامی روز گذشته میزبان رییس‌جمهوری به‌منظور پاسخگویی به پنج سؤال نمایندگان ملت بود. به‌رغم فضا سازی روزهای گذشته و برخی رسانه‌های داخلی و شبکه‌های خارجی که پیش‌بینی خود را از جلسه دیروز به سمت تشنج در مجلس می‌بردند اما‌ فضای آرام و توام با همراهی نمایندگان و رییس‌جمهوری آب پاکی را ‌روی این تحلیل‌های غلط ریخت.

سرنوشت سؤال از رییس‌جمهوری چه می‌شود؟

نمایندگان مجلس: پاسخ‌ها باید به قوه قضاییه ارسال شود

روز گذشته روزی تاریخی برای کشور بود، روزی که برای دومین بار در تاریخ انقلاب اسلامی، رییس‌جمهوری مهمان بهارستانی‌ها شد تا پاسخگوی سؤالات آنان درباره اداره امور کشور باشد، این جلسه که نماد واضح دموکراسی بود را اما می‌توان هشداری به رییس‌جمهوری دانست تا روش خود را برای اداره کشور بهبود بخشد.

رییس اتحادیه هتل‌داران خراسان رضوی توضیح داد

عراقی‌ها گردشگران محجوب ایران

در روزهای گذشته خبری در فضای مجازی و رسانه‌ها دست به دست می‌چرخید که واکنش‌های زیادی را از سوی مسوولان و کاربران شبکه‌های اجتماعی در پی داشت. یکی از روزنامه‌ها در توییتی ادعا کرده اقامتگاه‌های زیادی در مشهد و منطقه آزاد اروند به مردان عراقی خدماتی خاص ارائه می‌دهند که قویاً از مسوولان تکذیب شد، همچنین بعدتر مشخص شد که این شایعه به قصد برهم زدن روابط ایران و عراق منتشر شد.

در نشست خبری وزارت بهداشت مطرح شد

دارو داریم اما قوطی و شیشه ندارند!

روز دوشنبه نشست خبری وزارت بهداشت به مناسبت هفته دولت و روز داروسازی با محوریت دارو برگزار شد. با وجود تلاش‌های بسیار برای بالانس بازار دارو نظیر اختصاص ارز دولتی، مبارزه با محتکران و امثالهم ولی همچنان نوسانات زیادی در بازار دارو مشاهد می‌شود. معاون برنامه‌ریزی راهبردی وزارت بهداشت می‌گوید: در حال حاضر با کمبودهایی مواجه هستیم که برای مثال دارو وجود دارد، اما بسته‌بندی یا شیشه وجود ندارد که آن را به موقع توزیع کنیم.

گردش مالی ۲۵۰۰‌میلیارد تومانی اخلالگران

۱۹‌ اخلالگر ارزی معرفی شدند

نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات ۱۹‌متهم اخلال در نظام ارزی کشور حدود یک ساعت بیشتر طول نکشید که این جلسه تنها به اعلام اسامی و هویت ۱۹‌متهم اخلال در نظام ارزی اختصاص داشت و قاضی زرگر خطاب به دادگاه گفت: برای هر متهم جلسه‌ای جداگانه از هفته آینده تشکیل می‌شود تا متهمان بتوانند با حضور وکلایشان به دفاع از خود بپردازند.

یادداشت

راهبرد نفرت برای جدایی

دکتر حسن خجسته

گفتار

غدیر، یک جشن سیاسی است

حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان

سرمقاله

درباره پاسخ به 5 پرسش

دکتر مهدوی‌زادگان در گفت‌وگو با «صبح‌نو» مطرح کرد

غدیر؛خط بطلان جدایی دین از سیاست

همواره در عالم تسنن و عالم تشیع دو گروه وجود داشته که یکی بر وجوه باطنی و معنوی دین و دیگری فقط بر وجوه اجتماعی و سیاسی دین تاکید و توجه داشته‌اند. این دو گروه تفاسیر خاص خود را از ماجرای غدیر و حدیث پیامبر ارائه داده‌اند. امام خمینی اما در این میان تفسیر ویژه و متمایزی از غدیر دارد که در گفت‌وگو با حجت‌الاسلام دکتر داود مهدوی‌زادگان، عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی این موضوع را به بحث گذاشتیم.

شماره‌های پیشین