527
چهارشنبه، ۱۷ مرداد ۱۳۹۷
5
جنگ تجاری آمریکا و چین بالا گرفت

غلبه اژدها بر غول خشمگین

جنگ‌های تجاری دهه‌های اخیر که یک‌سوی آن معمولاً غرب بوده است، بدون برنده پایان یافته است. اما آغاز جنگ تجاری آمریکا و چین که در یک ماه اخیر به بالاترین حد خود رسیده است، نشان می‌دهد که پکن در‌صدد پیروزی و شکست غول اقتصادی جهان است چرا که درحال گستراندن گام‌های اقتصادی خود در سراسر جهان است.

خبر

صبح نو

جنگ تجاری آمریکا و چین بالا گرفت

غلبه اژدها بر غول خشمگین

جنگ‌های تجاری دهه‌های اخیر که یک‌سوی آن معمولاً غرب بوده است، بدون برنده پایان یافته است. اما آغاز جنگ تجاری آمریکا و چین که در یک ماه اخیر به بالاترین حد خود رسیده است، نشان می‌دهد که پکن در‌صدد پیروزی و شکست غول اقتصادی جهان است چرا که درحال گستراندن گام‌های اقتصادی خود در سراسر جهان است.


چین برنامه تهاجمی و بلندپروازانه‌ای برای تبدیل به قدرت برتر اقتصادی جهان در آینده به راه‌انداخته است تا در رباتیک، هوا‌فضا، هوش مصنوعی و عرصه‌های اقتصادی و کشاورزی تسلط یابد.
چین امروز که یک رقیب فزاینده جهانی برای واشنگتن محسوب می‌شود به‌دنبال ارسال کشتی‌های دریایی به دریای بالتیک و ساخت یک پایگاه دریایی در شرق آفریقا است تا علاوه‌بر تسلط بر حوزه‌های آسیایی و اروپایی خود در نظر دارد تا بر آمریکا که قدرت بزرگ اقتصادی است هم مسلط شود. 
جنگ تجاری میان این دو کشور در شرایطی آغاز شد که دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا طی هفته جاری با اعزام تیمی از مشاوران ارشد اقتصادی خود «استیون منوچین» وزیر خزانه‌داری و«رابرت لایتیزر» نماینده تجاری آمریکا به چین، ازاعمال تعرفه 25‌درصدی بر 34‌میلیارد دلار از کالاهای وارداتی چینی دفاع کرد.

چین: پیروز جنگ اقتصادی هستیم
مهم‌ترین ارگان حزب حاکم چین اعلام کرد پکن علاقه‌ای به «جنگ اقتصادی» با آمریکا و هیچ کشوری ندارد اما کاملاً برای این جنگ آماده‌ایم و پیروز آن خواهیم بود.
البته چین هم در اقدامی مقابله‌جویانه، اعمال تعرفه‌های جدید را بر ۳۵‌میلیارد دلار کالاهای وارداتی آمریکایی ‌در روزهای اخیر آغاز کرد تا جنگ تجاری میان این کشور و آمریکا وارد فاز عملیاتی شود.
مطابق اعلام گمرک چین، تعرفه وضع شده بر واردات کالاهای آمریکایی معادل ۲۵‌درصد و در مقابله به‌مثل با وضع تعرفه مشابه از سوی آمریکا بر واردات کالاهای چینی تعیین شده است.
اردیبهشت ماه گذشته بود که «دونالد ترامپ» با انتشار فهرستی از حدود ۱۳۰۰‌کالای چینی شامل تلویزیون، قطعات هواپیما و وسایل پزشکی اعلام کرد که قصد دارد با هدف برقراری عدالت تجاری میان دو کشور بر این کالاها تعرفه ۲۵‌درصدی وضع کند. پیش‌تر و در جریان مبارزات انتخاباتی نیز آقای ترامپ در قامت یک نامزد احراز سمت رییس‌جمهوری آمریکا از وضعیت موجود در تجارت میان چین و آمریکا انتقاد کرده بود.
به اعتقاد او، چین با اعمال محدودیت‌های غیرتعرفه‌ای مانع از رشد صادرات آمریکا به چین می‌شود و در‌عین‌حال چین حق مالکیت معنوی محصولات تولیدی آمریکا را رعایت نمی‌کند و با تولید کپی‌های ارزان از آن‌ها به صنعت آمریکا ضربه می‌زند. حالا او به‌عنوان رییس‌جمهوری آمریکا اعلام کرده بود که با وضع تعرفه‌های جدید واردات ۵۰‌میلیارد دلار کالای چینی را نشانه گرفته است.

مقابله به مثل چین در برابر آمریکا
یک روز پس از این تصمیم ترامپ بود که چین، آمریکا را به مقابله به مثل تهدید کرد. دولت چین نیز با انتشار فهرستی حاوی حدود ۱۰۰‌کالای آمریکایی از جمله اتومبیل، هواپیما و طیف وسیعی از محصولات کشاورزی ایالات متحده به ارزش تقریبی ۵۰‌میلیارد دلار اعلام کرد که زیان اقدام آمریکا را با اعمال تعرفه ۲۵‌درصدی بر این محصولات آمریکا جبران خواهد کرد.
با این حال چین اعلام کرد ‌به منظور مقابله‌به‌مثل با سیاست‌های اقتصادی آمریکا، تأمین دو خواسته اصلی کاخ سفید مبنی بر تسهیل واردات کالاهای آمریکایی و اعطای تعهد نسبت به رعایت حقوق مالکیت معنوی تولیدات آمریکایی، برای این کشور امکان‌پذیر نیست.
بدین ترتیب بزرگ‌ترین جنگ تجاری جهان پس از 
کش و قوس‌های چند ماهه ازهفته گذشته میان دو قدرت بزرگ اقتصاد جهان آغاز شد، جنگی که به لحاظ وسعت تاثیرگذاری آن در‌حال‌حاضر گمانه‌زنی‌ها برای تعیین برنده آن را کلید زده است.

استقبال آمریکایی‌ها از کالاهای چینی برای کاهش هزینه زندگی 
از این پس اختلاف تجاری دو کشور وارد مرحله تدارک جنگ تجاری می‌شود. چرا که حتی برخی کارشناسان اقتصادی آمریکایی نیز اذعان کردند که فهرست اولیه اعلام شده توسط ‌ترامپ با منطق جبران زیان آمریکا از رعایت نشدن حق مالکیت معنوی محصولاتش در چین تهیه شده بود ولی جهش ۱۰۰‌درصدی آن تنها با انگیزه آغاز جنگ تجاری با چین صورت گرفت. چنان که ترامپ نیز در اظهارات خود با ذکر اصطلاح جنگ تجاری تاکید کرد که آمریکا پیروز جنگ تجاری با هرکشوری از جمله چین خواهد بود.
برخی از کارشناسان معتقدند واردات گسترده آمریکا از چین موجب کاهش هزینه زندگی بسیاری از آمریکایی‌ها شده است. بر اساس اطلاعات موجود تجارت آمریکا با چین موجب شده تا هزینه سالانه هر خانوار آمریکایی به طور متوسط ۸۵۰‌دلار در سال پایین بیاید. این امر به شهروندان این کشور کمک کرده تا امکان خرید محصولات متنوع‌تر و بیشتری را پیدا کنند.

مخالفت پکن با واردات محصولات کشاورزی آمریکا 
از سوی دیگر با کاهش واردات تجهیزات صنعتی و اقلام واسطه‌ای از چین، هزینه تولید بسیاری از تولیدکنندگان آمریکایی افزایش خواهد یافت.
گفته می‌شود چین وارد‌کننده یک‌سوم سویای 
تولید شده در آمریکاست که با عدم واردات این محصول
و همچنین عدم واردات پرتقال ضربه سخت اقتصادی به بخش کشاورزی آمریکا وارد می‌کند. 
در همین حال برخی دیگر از کارشناسان یادآور می‌شوند که زنجیره تولید آمریکا به محصولات چینی وابسته شده است. به عنوان نمونه بیساری از قطعات شرکت اپل در چین تولید می‌شود و اقدام‌های بسیاری از سوی چین می‌تواند قیمت تمام شده محصولات اپل را افزایش دهد و موجب سقوط قیمت سهام این شرکت شود.
چین سال‌هاست که ارزش «یوان» را نسبت به ارزش دلار کاهش می‌دهد تا لباس‌ها، لوازم الکترونیکی و سایر محصولات را برای مصرف‌کنندگان آمریکایی مقرون‌به‌صرفه‌تر کند. هم اکنون چین مازاد تجاری 275‌میلیارد دلاری در برابر آمریکا دارد. رقمی که واشنگتن آن را 375‌میلیارد دلار عنوان می‌کند.

پیشتازی اقتصادی چین در جهان
نتیجه بررسی‌های مرکز تحقیقات اقتصادی و تجاری 
(CEBR ) که در لندن مستقر است نشان می‌دهد چین تا سال 2032‌ با پشت سر گذاشتن آمریکا به اقتصاد نخست جهان تبدیل خواهد شد.
این مرکز تحقیقاتی در رده‌بندی جهانی خود همچنین اعلام کرد هند سال 2018‌با پشت سر گذاشتن انگلیس و فرانسه به رده پنجم اقتصاد جهان صعود خواهد کرد.
مرکز تحقیقات اقتصادی و تجاری پیش‌بینی کرد در سال 2018‌ سه اقتصاد برتر جهان، آسیایی خواهد بود: چین،‌ هند و ژاپن از جمله کشورهای برتر اقتصادی جهان در سال‌های آتی خواهند بود که غول اقتصادی جهان(آمریکا) را پشت سر خواهند گذاشت.
گفته می‌شود، ورود سازمان تجارت جهانی(WTO ) به جنگ تجاری میان پکن و واشنگتن می‌تواند منجر به این شود که این تقابل اقتصادی بدون پیروز باشد. 
چرا که این سازمان جهانی قدرت این را دارد تا کشورهای عضو و متضرر خود را با اعطاء یارانه‌های تصویب شده و برخی قوانین بین‌المللی مورد حمایت قرار دهد. اما چین بی‌تفاوت به این‌گونه موضوعات شده است و با عزمی جدی قصد دارد ‌پیشتاز اقتصادی جهان در سال‌های آتی باشد.
v

captcha
شماره‌های پیشین