526
سه شنبه، ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
4
قوانین مسدودساز اروپا علیه تحریم‌های آمریکا اعمال شد

اجرای بسته اروپایی

روز گذشته در حالی تحریم‌های آمریکا علیه ایران آغاز شد که اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌ای ضمن اعلام حمایت از جمهوری اسلامی و تضمین صادرات نفت و گاز ایران، خبر از به‌روزرسانی «قوانین بازدارنده»‌ خود در برابر تحریم‌های آمریکا داد.

ظریف: مذاکره با آمریکا ارزش وقت گذاشتن ندارد

بورس رکورد زد؛ دلار و سکه ارزان شد

شوک مثبت 

صبح نو

قوانین مسدودساز اروپا علیه تحریم‌های آمریکا اعمال شد

اجرای بسته اروپایی

روز گذشته در حالی تحریم‌های آمریکا علیه ایران آغاز شد که اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌ای ضمن اعلام حمایت از جمهوری اسلامی و تضمین صادرات نفت و گاز ایران، خبر از به‌روزرسانی «قوانین بازدارنده»‌ خود در برابر تحریم‌های آمریکا داد.


در هشتم ماه می (18‌اردیبشت‌ماه) بود که دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا فرمان اجرایی خروج از برجام را امضا کرد و پس از آن در پی این اقدام وزارت خزانه‌داری اعلام کرد که تحریم‌های لغو یا تعلیق شده آمریکا علیه جمهوری اسلامی، در دو دوره ۹۰‌ و ۱۸۰‌روزه دوباره اعمال خواهد شد. دور نخست تحریم‌ها درحالی روز گذشته آغاز شد که ترامپ اعلام کرده است در سایه این تحریم‌ها و تحریم‌هایی که قرار است از روز چهارم نوامبر (۱۳ آبان) اجرایی شود، سیاست توقف کامل صادارت نفت ایران را در پیش گرفته است.

حمایت اتحادیه اروپا از ایران
در این میان اما خبرگزاری رویترز با انتشار گزارش خبر از حمایت و پشتیبانی اتحادیه اروپا از توافق هسته‌ای با ایران و همچنین حمایت از صادرات نفت و گاز ایران خبر داد.
مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای مشترک با وزیران خارجه بریتانیا، آلمان و فرانسه گفته است «طرف‌های باقی‌مانده در برجام تعهد داده‌اند که از جمله برای حفظ و نگهداری کانال‌های مؤثر مالی با ایران و ادامه صادرات نفت و گاز ایران تلاش کنند.»
از سویی دیگر با توجه به اینکه آمریکا در چهارچوب تحریم‌های خود قصد دارد تا دسترسی ایران به دلار و منابع مالی را محدود کند، اتحادیه اروپا اعلام کرد که کانال‌هایی برای تراکنش‌های مالی پیش‌بینی خواهد کرد.

اجرای قوانین بازدارنده اتحادیه اروپا علیه آمریکا
اتحادیه اروپا دراین بیانیه تاکید کرده که مصمم است که از منافع شرکت‌هایی که به‌صورت مشروع با ایران معامله دارند دفاع کند. به همین دلیل از سه‌شنبه هفتم اوت «قوانین بازدارنده»‌ خود را که به‌روز کرده، برای حمایت از شرکت‌های اروپایی فعال در ایران اجرا می‌کند تا از این شرکت‌ها در برابر آن بخش از تحریم‌های آمریکا که شرکت‌های خارجی را تهدید می‌کند، محافظت کند.
در بیانیه اتحادیه اروپا تاکید شده است که برجام در رسیدن به اهدافی که تعریف شده بود، از جمله این که برنامه هسته‌ای ایران صرفاً صلح‌آمیز بماند، موفق بوده و یادآوری کرده است که ‌۱۱ گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این موضوع را تأیید کرده است. همکاری اقتصادی با ایران و حذف تحریم‌ها از جمله الزاماتی است که کشورهای امضا کننده توافق هسته‌ای پذیرفته‌اند. از این‌رو همکاری اقتصادی با ایران با قطعنامه ۲۲۳۱‌سازمان ملل نیز سازگار است.»

ضمانت آلمان برای سرمایه‌گذاری در ایران
همزمان ، دولت آلمان برای تضمین سرمایه‌گذاری در ایران و صادرات کالا اعلام آمادگی کرده و به گفته هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان در ارتباط با فعالیت‌های اقتصادی شرکت‌های آلمانی در ایران با مقامات آمریکایی نیز مذاکراتی صورت گرفته است. در بیانیه وزارت اقتصاد آلمان آمده است که ضمانت‌ها صادراتی و سرمایه‌گذاری وزارت اقتصاد کماکان در دسترس شرکت‌هاست.

از اسکناس دلار تا فرش و هواپیما
در مرحله نخست اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا، معامله اسکناس و اسناد مبتنی‌بر دلار با ایران، نقل و انتقال درآمدهای این کشور و خدمات پیام‌رسانی به بانک مرکزی و موسسه‌های مالی ایرانی 
تحریم می‌شوند.
 تحریم تجارت با ایران در مورد گرافیت، فلزات خام یا نیمه‌ساخته از قبیل آلومینیوم و فولاد، زغال‌سنگ و نرم‌افزارهای تنظیم فرایندهای صنعتی در این حوزه نیز از چند روز دیگر به اجرا در می‌آید.
وزارت خزانه‌داری همچنین مقرر کرده که در پایان دوره ۹۰‌روزه پس از خروج این کشور از برجام، واردات فرش و مواد غذایی ایران به آمریکا و فروش هواپیماهای تجاری و قطعات و خدمات آن‌ها به جمهوری اسلامی مشمول تحریم می‌شوند.  تحریم ریال ایران نیز، که در چند ماه بیش از ۵۰‌درصد ارزش خود در برابر دلار را از دست داده، به زودی در دستور کار واشنگتن قرار می‌گیرد. بر این اساس، انتقال و خرید یا فروش کلان ریال، حساب‌های بانکی تحت نفوذ ریال در خارج از ایران و معامله اوراق ریالی دولت جمهوری اسلامی تحریم می‌شوند.
 

captcha
شماره‌های پیشین