526
سه شنبه، ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
2

خبر

رییس‌جمهوری در گفت‌وگوی تلویزیونی با مردم:

روحانی:به اخلا‌لگران ارز رحم نمی‌کنیم

رییس‌جمهوری در گفت‌وگوی گذشته خود (‌3 بهمن 96) خطاب به کابینه گفته بود که «باید تلاش کنیم آنچه وزرا و اعضای کابینه در برنامه دارند هر چه زودتر به مرحله اجرا برسد و گزارش آن برای مردم به‌صورت شفاف بازگو شود» اما این روزها همه از سکوت و انفعال دولت ناراحت هستند. حال انتقادها از دولت تا جایی رسیده که حتی بزرگ‌ترین حامی آن نیز گفته است «از انفعال دولت متعجبم.»

صبح نو

رییس‌جمهوری در گفت‌وگوی تلویزیونی با مردم:

روحانی:به اخلا‌لگران ارز رحم نمی‌کنیم

رییس‌جمهوری در گفت‌وگوی گذشته خود (‌3 بهمن 96) خطاب به کابینه گفته بود که «باید تلاش کنیم آنچه وزرا و اعضای کابینه در برنامه دارند هر چه زودتر به مرحله اجرا برسد و گزارش آن برای مردم به‌صورت شفاف بازگو شود» اما این روزها همه از سکوت و انفعال دولت ناراحت هستند. حال انتقادها از دولت تا جایی رسیده که حتی بزرگ‌ترین حامی آن نیز گفته است «از انفعال دولت متعجبم.»


رییس‌جمهوری که برای برون‌رفت از مشکلات وعده تغییر کابینه را داده بود و پس از آن نیز رییس دفترش نوید جوانگرایی؛ ‌گویا این تغییرات شروع‌نشده متوقف شد و دولت تنها به برکناری رییس 
بانک مرکزی بسنده کرده است‌؛ حال آنکه بسیاری از سیاسیون اعتقاد دارند این تیم امتحان خود را پس داده و دیگر نمی‌توان از آن انتظار معجزه داشت. از سویی دیگر نمایندگان مجلس به‌دلیل ناتوانی دولت در کنترل قاچاق، استمرار تحریم‌های بانکی، ضعف دولت در ایجاد اشتغال، رکود اقتصادی در سال‌های اخیر، افزایش شتابان نرخ ارز و کاهش ارزش پولی کشور طرح سؤال از رییس‌جمهوری را کلید زدند و رییس‌جمهوری تا یک ماه دیگر باید برای پاسخگویی به بهارستان برود. طرحی که اعتراض روحانی را در پی داشت و در واکنش به آن در نامه‌ای به رییس مجلس نوشت که این طرح در چارچوب 
قانون اساسی نیست و در زمان و شرایط مناسب کشور اقدام نشده است. 

واکنش بازار به سخنان رییس‌جمهوری
حال رییس‌جمهوری تصمیم گرفته است زودتر از حضور در مجلس با ملت سخن بگوید. او سعی کرد با سخنان امیدوارانه خود جو آرامی که در بازار پس از رونمایی از بسته جدید ارزی ایجاد شده بود، آرام‌تر کند و به ملت ایران خاطرنشان کرد که «اما اگر ما در کنار هم باشیم، آمریکایی‌ها را از تحریم پشیمان خواهیم کرد.» همچنان که همان شب گذشته بازار به سخنان رییس‌جمهوری واکنش مثبت نشان داد و قیمت دلار را شبانه به مرز 9300 تومان رساند.

مذاکره همزمان با تحریم معنا ندارد
مجری برنامه که آقای مرتضی حیدری بود سؤالات خود را از پیشنهاد مذاکره دونالد ترامپ رییس‌جمهوری آمریکا شروع کرد. که روحانی این گونه پاسخ داد: «ما از ابتدا شعارمان تعامل، گفت‌وگو و میز مذاکره بود که مذاکرات به نتیجه‌ای رسید. کسی که ادعا می‌کند و می‌گوید تقاضای مذاکره دارم، مذاکره مبانی دارد که اولین آن صداقت است.‌» رییس‌جمهوری این را هم تاکید کرد که «مذاکره همزمان با تحریم چه نتیجه‌ای می‌تواند داشته باشد.» 
همچنان که رییس‌جمهوری آمریکا روز گذشته دستوری اجرایی را امضا کرد که به موجب آن تحریم‌های از پیش برنامه ریزی شده ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی، تا ساعاتی دیگر اعمال خواهند شد. ترامپ اعلام کرده که هدف از این سیاست‌ها وارد آوردن «حداکثر فشار اقتصادی» بر ایران است. این تحریم‌ها در حالی است که او بارها درخواست مذاکره با ایران را داده است که آخرین آن چند ساعت قبل از امضای همین تحریم‌ها و در توییتی با اشاره به مشکلات اقتصادی پیش آمده در ایران، بار دیگر مسأله دیدار با مقام‌های ایرانی را پیش کشید. 
رییس‌جمهوری ایران در ادامه این گفت‌وگو با تاکید بر اینکه آمریکا بدهکار ایران است گفت: «اگر کسی صادقانه می‌گوید مذاکره، باید تحریم را کنار بگذارد، کودکان ایرانی را تحریم‌ نکند، مردم ایران را تحریم نکند. من پیش‌شرطی ندارم؛ اگر دولت آمریکا آماده است، مذاکره کنیم درباره غرامت‌هایی که از سال‌32 به ایران پرداخت کند. آمریکا بدهکار ‌ایران است؛ هم عذرخواهی بدهکار است و هم غرامت بدهکار است.»

ترامپ باید چند قدم به عقب برگردد
روحانی تاکید کرد: «ترامپ از لحن تند خود علیه ملت ایران برگشته، یک قدم برگشته اما باید چند قدم برگردد حداقل، تا قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری خود. ‌او در‌عین‌حال تاکید کرد زمان تحریم‌ها دست ماست‌. اگر با اروپا و‌ دنیا خوب کار کنیم، آمریکایی‌ها را از تحریم بر‌می‌گردانیم. تا حدی ترامپ عقب نشینی کرده است، هرچند امروز دوباره تند حرف زد. اما اگر ما در کنار هم باشیم، آمریکایی‌ها را از تحریم پشیمان می‌کنیم.»

توضیح روحانی در مورد گرانی دلار
سؤال دوم درباره وضعیت بازار ارز بود که در چند ماه اخیر سیر صعودی داشته و فاصله دلار رسمی که به دلار جهانگیری معروف است یعنی4200تومان با آنچه در بازار غیر رسمی به فروش می‌رسد بیش از دو برابر تفاوت دارد. 
روحانی در توضیح وضعیت بازار گفت: «‌برخی بیماری‌های اقتصادی داریم که مربوط به این‌ دولت و دولت قبل ‌و‌ دیگر دولت‌ها نیست، 
از قبل از انقلاب بوده؛ مشکل افزایش نقدینگی وجود دارد، دسترسی ما به ارز مورد بحث است؛ یعنی روابط بانکی با دنیا و‌... این‌ها دست به دست هم می‌دهد و ‌منجر به شرایط جدید می‌شود.»

ریشه مشکلات ارزی در اتفاقات دی‌ماه است
او سپس ریشه مشکلات ارزی را اتفاقات دی‌ماه خواند و گفت: «مشکل ارزی از زمانی آغاز شد که دو اتفاق افتاد؛ هر دو در دی‌ماه پارسال پیش آمد. اعتراضاتی در یک شهری از ایران آغاز شد و سپس سرایت کرد به شهرهای دیگر، هرچه بود اغتشاشات مهار شد و مردم هم احساس کردند اگر اعتراض به‌حقی دارند عده‌ای دیگر در حال سوءاستفاده کردن‌اند. متاسفانه خارجی‌ها پیامی که دریافت کردند آن پیام را نگه داشتند، فکر کردند با فشار اقتصادی بیشتر می‌توانند فشار اجتماعی را افزایش دهند. در دی‌ماه بود که پس از آن ترامپ گفت اگر دیگران هم همراهی نکنند من به تنهایی از برجام خارج می‌شوم.»
روحانی به بسته ارزی بانک مرکزی هم اشاره کرد و «رانت» را ضعف اصلی بسته قبلی بانک مرکزی که در خردادماه ارائه‌شد دانست. رییس‌جمهوری تصریح کرد: «‌در بسته گذشته بانک مرکزی بود که بار سنگینی رو بر دوش می‌گرفت و متعهد بود تا تمام ارزها را تأمین کند،
 از آن طرف شرایطی ایجاد می‌شد که رانت ایجاد می‌شد.» 
او با اشاره به ویژگی مثبت بسته جدید ارزی افزود: «بسته جدید ارزی، رانت را محدود می‌کند. با این بسته ارزی قیمت کالاهای اساسی ثابت خواهد بود و مطمئن‌اند با نوسانات ارزی دیگر قیمت‌ها تغییر نخواهد کرد و می‌توانند نسبت به آینده اطمینان داشته باشند.»

مهلت سه‌ماهه داده‌ایم که هرکسی ارز گرفته بگوید چه‌کرده است و‌ کجا برده
رییس‌جمهوری درمورد قاچاق ارز و سوخت نیز گفت: «مهلت سه‌ماهه داده‌ایم که هرکسی ارز گرفته بگوید چه‌کرده است و‌کجا برده. فکر من در این سه ماه این بود که با این رانت و فساد چگونه مقابله کنیم. هر چیز یارانه‌ای، رانت در خود دارد و‌ فساد می‌آورد، در نان، دارو، سوخت؛ همین الان از ایران سوخت قاچاق می‌شود. البته باید این یارانه‌ها را در اختیار مردم بگذاریم، اما باید دست به دست هم بدهیم برای مبارزه با این فساد، دولت هیچ خط قرمزی در این زمینه ندارد و به اخلال‌گران ارز رحم نمی‌کند.»

قیمت کالاهای اساسی تا پایان فروردین 98 دست نمی‌خورد
او این اطمینان را هم به مردم داد که «نوسانات ارز تاثیری روی قیمت‌ها نخواهد گذاشت و تا فروردین‌۹۸ ارز دولتی برای کالاهای اساسی ۴۲۰۰‌تومان خواهد بود.» رییس‌جمهوری با بیان اینکه 
۴۰ الی ۵۰ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی در بازار ثانویه می‌آید، توضیح داد: «فهرست کالاهای اساسی با آن کالاهای اساسی فرق دارد و فهرست بازتری است. بر این ارز ۴۲۰۰‌تومانی تا رسیدن به دست مصرف کننده نظارت می‌شود و مردم بدانند ضروریات زندگی‌شان تأمین می‌شود بنابراین برای کالاهای اساسی نگران نباشید.»

یارانه نیازمندان را باز هم افزایش خواهیم داد
روحانی با بیان اینکه یارانه نیازمندان را باز هم افزایش خواهیم داد، گفت: «هم باید اقشار کم‌در‌آمد به آن‌ها کمک شود، هم باید بازار ارز متعادل شود که دولت تمام تلاشش را انجام داده و خواهد داد. امیدواریم مردم در هفته آینده شاهد بازار متعادلی باشند و هم می‌توانیم روابط سیاسی خود با دنیا را داشته باشیم. از لحاظ سیاسی این حادثه بسیار مهم است که هنگام تحریم آمریکا علیه ما، اروپایی بیان می‌کند هرکس ایران را تحریم کند ما او را تحریم خواهیم کرد.»

همه نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد اسلامیت مورد توجه مردم است
رییس‌جمهوری در ادامه گفت‌وگو با مردم اظهارداشت: «باید باورمان شود که این کشور مال مردم است، مردم ما بدانند پای صندوق آرا آزاد هستند، دموکراسی را تعمیق ببخشیم، مشکلی نخواهیم داشت. ما هرمقدار تکیه کنیم به مردم و به مردم خدمت کنیم و در عمل نشان دهیم خادم مردم هستیم، هیچ نگرانی از نظام نخواهیم داشت. حرف‌های کودکانه‌ایست که نظام تهدید می‌شود و‌ نشسته‌اند در آمریکا و‌ با گروهک تروریست دست می‌دهند و فکر می‌کنند نظام مستحکم نیست.»

خطر جنگی وجود ندارد
روحانی در ادامه با اشاره به فشارهای شدید و ناملایمات زیادی که مردم در این چند ماه اخیر داشتند، گفت: «من باید از مردم تشکر کنم، مردم با فشار شدیدی مواجه بودند؛ مشکل آب داشتیم، مشکل برق داشتیم، مشکلات زیست‌محیطی داشتیم، مشکلات ارز پیش آمد،
 اما مردم ما مردم صبور و ‌نجیبی‌اند. این‌همه تبلیغ می‌کنند مردم بیرون بیایند اما مردم توجه نمی‌کنند.» 
وی با تاکید بر اینکه از نظر امنیت ملی احساس خطر نمی‌کنم، تصریح کرد: «با دنیا روابط بهتر و آینده منطقه را توام با ثبات و صلح بیشتری می‌بینم. مبنای ما گفت‌وگوست و این روند را ادامه می‌دهیم. مردم نگرانی نداشته باشند؛ دولت ایران دنبال تنش و ناآرامی نیست، 
اما اجازه نمی‌دهیم حقوق ما زیر پا گذاشته شود.»

captcha
شماره‌های پیشین